Skip to main content

Topic: uskladjenost carinskih propisa EU i CRO ? (Read 2389 times) previous topic - next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

uskladjenost carinskih propisa EU i CRO ?

Pitanje, da li su pomenuti propisi uspladjeni i kakva je situacija sa "nametima" ?
Konkretno, nadam se pozitivnoj razlici u odnosu na BiH :)
Narucio bih nekoliko telefona za kompletnu familiju, tacnije 12 komada :)
Striker, listen, and you listen close: flying a plane is no different than riding a bicycle, just a lot harder to put baseball cards in the spokes.


Odg: uskladjenost carinskih propisa EU i CRO ?

Reply #2
Ako narucujes iz Kine u HR uredno placas samo PDV, ako narucujes iz EU u HR ne placas nikakva davanja, sve je vec uracunato u cijenu.

 

Odg: uskladjenost carinskih propisa EU i CRO ?

Reply #3
@MarioMT
Da, znam. U BiH pored nekoliko dobrih i normalnih pojava imao sam priliku da dozivim i drugu vrstu "normalnosti" kada ti carinik ne prihvata odstampan izvod iz banke i paypal-a, vec on odredjuje koliko je sta placeno pa na sve to obracunava dazbine po nekom svom obrascu i naravno secer na kraju, pdv. Tako da ugrubo sve dazbine platim oko 31do 33%.

@tomoooo
Koliko iznose ti nameti?
Striker, listen, and you listen close: flying a plane is no different than riding a bicycle, just a lot harder to put baseball cards in the spokes.

Odg: uskladjenost carinskih propisa EU i CRO ?

Reply #4
vec on odredjuje koliko je sta placeno pa na sve to obracunava dazbine po nekom svom obrascu


daj nam reci kakav je to obrazac,jel znaš što o njemu?ako znaš za taj obrazac onda se po njemu ravnaj,ako ne ,onda će ti netko od kolega iz BIH odgovorit na njihovo iskustvo sa carinom iz BIH i za taj obrazac

Odg: uskladjenost carinskih propisa EU i CRO ?

Reply #5
sad sam pregledao, izvinjavam se, nisam naveo da sam ja iz BiH :)


Imao sam slucaj kod carinjenja uredjaja za navigaciju, da carinik nije htio da prihvati kao dokaz koliko je placena (54$ sa kuponom) izvod iz banke niti sa paypala vec je htio da mi naplati dazbine na iznos od 150$.
Naravno odbio sam i navigacija se vratila nazad u Kinu.
Striker, listen, and you listen close: flying a plane is no different than riding a bicycle, just a lot harder to put baseball cards in the spokes.

Odg: uskladjenost carinskih propisa EU i CRO ?

Reply #6
sad sam pregledao, izvinjavam se, nisam naveo da sam ja iz BiH :)


Imao sam slucaj kod carinjenja uredjaja za navigaciju, da carinik nije htio da prihvati kao dokaz koliko je placena (54$ sa kuponom) izvod iz banke niti sa paypala vec je htio da mi naplati dazbine na iznos od 150$.
Naravno odbio sam i navigacija se vratila nazad u Kinu.
to stvarno nije u redu,trebo si se prije kupovine raspitati kako idu te procedure carinjenja i plačanje poreza na uvoz robe.Nabolje ti nazvati najbližu carinsku ispostavu i raspitati se ili jednostavno otiči tamo i dobiti potrebne informacije na papiru ovjerene i potpisane od carinskog službenika,tako da imaš bar neki pravovaljani dokument

Odg: uskladjenost carinskih propisa EU i CRO ?

Reply #7
Ovo s popustima je normalno, ako ti je iznos navigacije bio 54$ s popustom, a puna cijena mu je 150$, naplatit ce davanja na punu cijenu, ovo sa popustom mozda prodje, a mozda i ne prodje.
Pogledaj to s druge strane, da ti je rodjak poslao tu istu navigaciju kao poklon, takodjer bi platio davanja na punu cijenu.

Odg: uskladjenost carinskih propisa EU i CRO ?

Reply #8
Ne znam, meni to malo prkosi zdravom razumu da placam dazbine na nesto sto nisam platio.
Ta praksa je na zalost na snazi kod uvoza vozila u BiH.
Odete u auto kucu, kupite auto za recimo 5000e, naravno nadjete nesto povoljno, dodjete u BiH, carinik izvuce cuveni "katalog" i na osnovu njega ocarini vam vozilo na 8000e.
Po meni to je pljacka, ali cuj, to je samo moje misljenje.


Elem, pojasnjenje moga oroginalnog pitanja je:
Za 15tak dana bih trebao u Njemacku na godinu dana, pa bih narudzbu napravio iz Ger.
Online sam nasao da je svih davanja oslobodjena roba iz uvoza u vrijednosti do 22e a na ostale se placaju dazbine zavisno od kategorije i cijene.
U mom slucaju, smartphone od 90e bi podlegao mwst tj. pdv-u od 19% i bez carinskih troskova.


Ako niste znali, eto...
Striker, listen, and you listen close: flying a plane is no different than riding a bicycle, just a lot harder to put baseball cards in the spokes.

Odg: uskladjenost carinskih propisa EU i CRO ?

Reply #9
Na zemlje clanice EU se to ne odnosi, ako uredjaj dodje 100 EUR u Njemackoj mi ga toliko platimo bez obzira da li ga osobno kupim u DE ili ga narucim preko poste, nema dodatnih davanja.

A tebi posto si iz BIH trebas provjeriti koliki je dozvoljeni iznos robe koji smijes unijeti osobno iz DE, ovih 22 EUR se odnosi na kupovinu i slanje na tvoju adresu, u HR kada nismo bili clanica EU je limit bio isti, ali ako si isao osobno po robu onda si mogao do 150 EUR unijeti bez dodatnih davanja, provjeri kod svoje carine koliki je limit kada uvozis robu osobno i obavezno prijavi na granici i pokazi racun ako svejedno ne prelazis limit, jer ONI odlucuju sto se carini i sto se ne carini :)