Skip to main content

Topic: jedrilica jefinija nego kod kineza... (Read 6683 times) previous topic - next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

jedrilica jefinija nego kod kineza...


Naravno DIY, od materijala kojeg imas pri ruci....


Posto bi mi ovo bila prva "prava jedrilica" molim vas da kometarisete moje ideje i naravno da ih kritikujete, ovako ili onako, da znam da li sam na pravom putu.




Krilo
-----
Malo guglajuci, napominjem malo, cirka par sati, nadjem da se cesto koristi MH43 profil. Sto se mene tice OK.
Planiram raspon (razmah) od 150cm. Samo krilo bih radio od stiropora bijelog tvrdog. Remenjacu bih napravio tako sto bih napravio kutiju od dve smrekove letvice 5x5mm
koje bis a strane zatvorio sa 3mm balzom, na najdebljem dijelu profila, cijelom duzinom krila. Cijenim da bi mu to dalo poprilicno cvrstine.
Da mozda ne pretjerujem?


Elerone bi pogonili 9gr standardni servoi
Krilo bi plankirao 1mm balzom, pokitao, brusio i obojio bojom.
Pitanje: Da li da odmah radim i flapsove?


Trup
----
Dakle imam cijev od stapa za pecanje, poprilicno cvrsta stakloplastika, duzine tacno 100cm (radijusi 15 na sirem i 9mm da uzem dijelu).
Kroz nju bih provukao linkove do T repa. T rep bih radio od tri sloja unakrsno polozene balze, lijepljene epoksijem.
U sredini 3mm i po 1mm sa strane. Rep bih radio kao sto ga je uradio ultralajt na svom guppy-ju.


Gondolu i dosjed krila bi radio od balze 3mm lijepljene epoksijem (15minutni, taj imam), koju bih i ostaklio sa 50gr staklom.


Pogon
------
Za pogon imam jedan 1600kv motor 24mm outrunner od oko 150w i preklop prop 8x4.
Mislim da bi bilo dosta.


Sta vi mislite?


Detaljnije bi isao dalje, kad potvrdim da sam na dobrom putu.
Striker, listen, and you listen close: flying a plane is no different than riding a bicycle, just a lot harder to put baseball cards in the spokes.

Odg: jedrilica jefinija nego kod kineza...

Reply #1
Redom:

Krilo koje si opisao više bi odgovaralo motornom modelu nego jedrilici, bit će preteško. Ako imaš vremena i volje sagradi konstruktivno krilo: kutijasta ramenjača, rebra od tankog špera i balze, (polu)D-kutija na napadnoj ivici za učvršćenje i presvlaka od termofolije (Oracover ili sl.). Elerone svakako ugradi, flapsove ako te baš veseli!

Trup od 3 mm čvršće balze s pojačanjem na dnu radi slijetanja će dostajati.

Rep klasičan ili V će biti dobar. T rep je nezahvalan radi torzijskog naprezanja trupa pri "čvršćem" slijetanju, a i kompliciraniji je.

Pogon mi izgleda OK, ali naći će se još preporuka.

Samogradnja, samo naprijed! Malo je modelara samograditelja.
Nešto je u zraku...
Multiplex Profi mc3030 - 22 years of excelence and counting...
Siniša

Odg: jedrilica jefinija nego kod kineza...

Reply #2

Izbor materijala mi je jako ogranicen. Nazalost, u BiH je modelarstvo zadnja rupa na svirali.
Folije ni za lijeka, HK ne isporucuje kabaste pakete u BiH i eto problema, tako da mi prekrivanje folijom za sada otpada.


Razmisljao sam o T repu bas zbog toga da bude sacuvan kod sletanja, mada moze da se uradi i V. Ne bih isao na klasicni rep, zbog vece mogucnosti ostecenja horizotalca pri sletanju.
Striker, listen, and you listen close: flying a plane is no different than riding a bicycle, just a lot harder to put baseball cards in the spokes.

Odg: jedrilica jefinija nego kod kineza...

Reply #3
Slažem se sa idejom jedne jednostavne početničke jedrilice , jeftinjak, laka gradnja i lagan popravak kada je spizdiš.
Slažem se i sa komentarom SDespot-a .

No kako su jedino lijenčine nešto napravile (zato jer marljivi nisu imali vremena) predlažem da malo pogledamo naokolo da li već postoji takva konstrukcija, nešto slićno i već isprobano  8) !
Moj prijedlog je: Hanz !

ostalo u prilogu...

Damir

Odg: jedrilica jefinija nego kod kineza...

Reply #4
krilo od 180cm bi trabalo onda uraditi na bajonet, radi transporta.
grebi ga, vozi se punto ;)


razmisljao sam jos malo o krilu, pa mi pade na pamet sledece:
Stiropor jos olaksam praveci kruzne rupe duzinom profila.

umjesto da pravim box od smreke i balze na najdebljem dijelu profila, uradim sledece...
jedna "remenjaca" od 3mm balze pojacane staklom 50gr po duzini cijelog krila, odmah ispred linije elerona
druga od dva medjusobno slijepljena komada 3mm balze sa staklom na dijelu profila sa najvecom debljinom.
Tu odmah mogu i napraviti nekakav bajonet sistem.
Plankiranje 1mm balzom zaboravim, stiropor i ugradjenu balzu lijepo pobrusiti.
Nakon provjere cvrstoce, odlucim da li da sve postaklim ili da prevucem "next best thing" nakon oracovera, auto folijom.

bedastoca?

Striker, listen, and you listen close: flying a plane is no different than riding a bicycle, just a lot harder to put baseball cards in the spokes.

Odg: jedrilica jefinija nego kod kineza...

Reply #5
krilo od 180cm bi trabalo onda uraditi na bajonet, radi transporta.
grebi ga, vozi se punto ;)


razmisljao sam jos malo o krilu, pa mi pade na pamet sledece:
Stiropor jos olaksam praveci kruzne rupe duzinom profila.

umjesto da pravim box od smreke i balze na najdebljem dijelu profila, uradim sledece...
jedna "remenjaca" od 3mm balze pojacane staklom 50gr po duzini cijelog krila, odmah ispred linije elerona
druga od dva medjusobno slijepljena komada 3mm balze sa staklom na dijelu profila sa najvecom debljinom.
Tu odmah mogu i napraviti nekakav bajonet sistem.
Plankiranje 1mm balzom zaboravim, stiropor i ugradjenu balzu lijepo pobrusiti.
Nakon provjere cvrstoce, odlucim da li da sve postaklim ili da prevucem "next best thing" nakon oracovera, auto folijom.

bedastoca?

Kako su ovdje sva stvarna imena skrivena iza Pseudonima pa i tvoj a sto ja ne razumijem,inace ne i ne samo ovdje pa cu ti se obratiti sa mtesa,
pises da u BH materijal nedostaje,zavisi gdje si i sa kim kontaktiras pa mi kazi da li ti je poznato ime Vjenceslav Kukic koji zivi u Sarajevu,sve ovo sto ovdje pitas on ti moze mnogo pomoci,
rado cu ti dati njegovu kontakt Adresu.

Pozz, iv

Odg: jedrilica jefinija nego kod kineza...

Reply #6
Imenom i prezimenom Miroslav TESAnovic, pa otud i mtesa :)
Inace ja sam iz Celinca, malo mjesto pored Banja Luke.
Sto se tice Vjenceslava, rado cu primiti bilo kakvu infomaciju koja bi mi pomogla.


I, naravno, hvala!
Striker, listen, and you listen close: flying a plane is no different than riding a bicycle, just a lot harder to put baseball cards in the spokes.

Odg: jedrilica jefinija nego kod kineza...

Reply #7
Imenom i prezimenom Miroslav TESAnovic, pa otud i mtesa :)
Inace ja sam iz Celinca, malo mjesto pored Banja Luke.
Sto se tice Vjenceslava, rado cu primiti bilo kakvu infomaciju koja bi mi pomogla.


I, naravno, hvala!

Znam veoma dobro gdje zivis,
ako nisi cuo za Roberta Bjelajca i Modelarski Aeroklub "Galeb" u Banja Luci zacudit ce me,stvarno,
oni su ti najblizi,
za "kukina" cu ti poslati kontakt adresu privatnom postom ovdje,on ti moze pomoci u Materijalu-Balzi,Foliji i savjetom,
Hvala na odgovoru, Pozz, iv

Odg: jedrilica jefinija nego kod kineza...

Reply #8
Off:
Sa Robertom sam, nadam se, dobar prijatelj, upravo se sprema za takmicenje u Mostaru narednog vikenda.
Clan sam AK Galeb, ali se u samom klubu jako malo radi samogradnje, bar u trenutno, a i ne stanujemo blizu jedan drugome, opet relativno.


Pozdrav
Striker, listen, and you listen close: flying a plane is no different than riding a bicycle, just a lot harder to put baseball cards in the spokes.

Odg: jedrilica jefinija nego kod kineza...

Reply #9
Off:
Sa Robertom sam, nadam se, dobar prijatelj, upravo se sprema za takmicenje u Mostaru narednog vikenda.
Clan sam AK Galeb, ali se u samom klubu jako malo radi samogradnje, bar u trenutno, a i ne stanujemo blizu jedan drugome, opet relativno.


Pozdrav

Ako si knap sa financijama,
dogovorit cu sa Kukinom da ti da Material - Balzu + Foliju za jedan Model jedrilice,
Pozz, Iv

Odg: jedrilica jefinija nego kod kineza...

Reply #10
ma nisam ja toliko knap nego bi htio da probam da odradim to iz "prirucnih" materijala
i naravno da se recimo krilo, koje najcesce strada, lako i brzo napravi ponovo
Striker, listen, and you listen close: flying a plane is no different than riding a bicycle, just a lot harder to put baseball cards in the spokes.

Odg: jedrilica jefinija nego kod kineza...

Reply #11
ma nisam ja toliko knap nego bi htio da probam da odradim to iz "prirucnih" materijala
i naravno da se recimo krilo, koje najcesce strada, lako i brzo napravi ponovo

Dobro,brzo i jeftino, pokusaj ali ne vjerujem da ce ti sve troje uspjeti u jedan Model ugurati !
Pozz, iv

Odg: jedrilica jefinija nego kod kineza...

Reply #12
Drugi prijedlog je 'Debut', mješavina balse, malo smreke i naravno depron. Imao sam tu jedrilicu i mislim da sam je nekom poklonio, sasim solidan model.
Damir




Odg: jedrilica jefinija nego kod kineza...

Reply #14
Pregledao sam i modelarje :)
I od prije mi se svidjao ultralajtov gupi.
Pa ce ovo moje da jako lici na njega :)
U svakom slucaju, fotografisacu i postovati napredak.
Striker, listen, and you listen close: flying a plane is no different than riding a bicycle, just a lot harder to put baseball cards in the spokes.