Skip to main content

Topic: Flight contoller za quad - tražim (Read 4895 times) previous topic - next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Flight contoller za quad - tražim

Pozdrav svima
došlo vrijeme da se rješim muke po stabilizaciji ovog mog čuda.
I opet tražim čudo, DOBRO a JEFTINO :-)
Dobro, cifra negdje do 700kn.

Pretvorio sam se u oči i čekam što ponuda, što savjeta.
Zdravi i veseli bili

Odg: Flight contoller za quad - tražim

Reply #1
Koje je tvoje čudo? Neka riječ o sebi itd? Prvi post i tako to.  :)

lp
Toni

Odg: Flight contoller za quad - tražim

Reply #2
Sorry Toni

Kratko:
Živim u Zadru
Pred kraj ljeta sam nabavio Quad i počeo se pomalo zezati kako bih dogurao do stadija da se igram sa fotografijom i videom iz zraka. Nažalost ne mogu se pohvaliti sa satima leta, ali nadam se u  narednoj sezoni da bi mogao više. Imam solidnu stanicu Turnigy 9X. Ali ploča ( poklonjena, ne valja je kuditi :-) ) KK starija verzija sa Atmega 168-20AU ne može se istrimati, pa čak ni od ljudi koji su godinama u ovom filmu. Zato tražim ploču koja je koliko toliko stabilna (upravljiva).
Naza mi je malo skupa za nabaviti, bar sada, a vjerujem da za navedene novce mogu naći nešto da mi quad nema velikih oscilacija lijevo-desno.
Pozdrav

Odg: Flight contoller za quad - tražim

Reply #3
OK.

Najbolji omjer uloženo/dobiveno je trenutno KK2.

http://www.hobbyking.com/hobbyking/store/__24723__Hobbyking_KK2_0_Multi_rotor_LCD_Flight_Control_Board.html

Premda se kod nje ne možeš još uvijek osloniti u potpunosti na acc. Tu uskače dobro provjeren kontroler. Podržava i GPS što ti onda nudi čitav spektar mogućnosti više. S obzirom da još nisi "natukao"sate letenja bit će ti od velike koristi.

http://rctimer.com/index.php?gOo=goods_details.dwt&goodsid=765&productname=

Tek usput - stabilnost multija ne ovisi samo o kontroleru. Cjeli stroj treba biti dobro podešen- komponente dobro usklađene, elise, motori balansirani itd. Vjerujem da ti je to sada već poznato pa posebno ne istićem.  ;)


lp
Toni 

Odg: Flight contoller za quad - tražim

Reply #4
Zadovoljstvo mi je razgovarati s Vama. Da, te stvari su mi poznate, ali i dok nisam imao ova znanja zamolio sam kolegu iz AK Zadar da mi pomogne složiti quad. Probali smo ga složena sa pločom koju je on imao i to je milina za gledati. Pukneš mu gas, digne se na tridesetak metara i stoji kao usidren. Dakle definitivno je problem u ploči.

Jel dobro poznaš ovu KK2. Nekako kada je uporedim sa 1400 kuna za Nazu, hm nije uvjerljiva kao kvalitetna iako cijena ništa ne znači?
Pozdrav

Odg: Flight contoller za quad - tražim

Reply #5
Lete je dvojica kolega iz susjedstva - Hrivel i Jazavac koji je isto tako sa zadarskog područja. Gledam kako leti i dobro je. No, koliko vidim još uvijek ima problema s acc. Pa ako ti to nije važno onda je OK. Ali za te novce sigurno nećeš naći bolji.

Drugi kontroler je napredniji i nešto skuplji. Ima ga i Dr. Tom, Šubić itd. Prevaga je na bržem procesoru i GPS-u ukoliko ćeš se osjećati sigurnije uz opcije: RTH, ALT POSITION, ALT HOLD itd.  

I ono "Vama" me čini tako starim. Ha, ha.  ;)


lp
Toni

 

Odg: Flight contoller za quad - tražim

Reply #6
Problem sa accom bi trebao biti rijesen sa zadnjom verzijom softwarea (1.5) mozda jazavac ili Srepfler znaju nesto vise o tome, a ja cu znati kada flasham firmware.

Bez obzira na to KK2 je, pogotovo s obzirom na cijenu, odlican kontroler i super leti. Oba kontrolera koje ti je Toni preporucio su dobar izbor i za svakog hobi letaca su i vise nego dovoljna tako da ne mozes napraviti gresku koji god da odaberes. Potrebno ih je samo dobro konfigurirati sto je mozda u startu nesto lakse napraviti kod KK2 no ako imas nekoga da ti pomogne ili ako malo procackas po internetu sa oba ces se brzo vinuti u zrak.

Odg: Flight contoller za quad - tražim

Reply #7
OK.

Najbolji omjer uloženo/dobiveno je trenutno KK2.

http://www.hobbyking.com/hobbyking/store/__24723__Hobbyking_KK2_0_Multi_rotor_LCD_Flight_Control_Board.html

Premda se kod nje ne možeš još uvijek osloniti u potpunosti na acc. Tu uskače dobro provjeren kontroler. Podržava i GPS što ti onda nudi čitav spektar mogućnosti više. S obzirom da još nisi "natukao"sate letenja bit će ti od velike koristi.

http://rctimer.com/index.php?gOo=goods_details.dwt&goodsid=765&productname=

Tek usput - stabilnost multija ne ovisi samo o kontroleru. Cjeli stroj treba biti dobro podešen- komponente dobro usklađene, elise, motori balansirani itd. Vjerujem da ti je to sada već poznato pa posebno ne istićem.  ;)


lp
Toni

Pridruzujem se ovome,
vibracije su najveci problem kad to rjesis ostalo ide lako.

KK2 trazi pomoc pilota nije bas da stoji sam, ali se lako podesi, nije skup, i na njemu ces nauciti letjeti.
Ako ce ti netko drugi podesiti onda mozes gledati slozenije kontrolere s barometrom i sl, ali ako podesavas sam KK2 je tu bez premca,
reciver test, show motor layout...

Problem sa accom bi trebao biti rijesen sa zadnjom verzijom softwarea (1.5) mozda jazavac ili Srepfler znaju nesto vise o tome, a ja cu znati kada flasham firmware.

Bez obzira na to KK2 je, pogotovo s obzirom na cijenu, odlican kontroler i super leti. Oba kontrolera koje ti je Toni preporucio su dobar izbor i za svakog hobi letaca su i vise nego dovoljna tako da ne mozes napraviti gresku koji god da odaberes. Potrebno ih je samo dobro konfigurirati sto je mozda u startu nesto lakse napraviti kod KK2 no ako imas nekoga da ti pomogne ili ako malo procackas po internetu sa oba ces se brzo vinuti u zrak.

1.4 i 1.5 imaju znatno poboljsan self level i preporucam 1.5,
nece bas stojati na mjestu, ali ce se izravnati dovoljno da mozes lagano ispraviti.

Postupak stelovanja se mora napraviti po propisu,
od balansiranja propelera, podesavanja ESC parametara, th range ...

Default parametri za self level nisu dobri osim ako imas flashane ESC te ih mjenjaju od verzije do verzije.
Manjak uputa i pre glomazan thread o KK2 odmaze pocetniku no ako imas vremena vrijedi prouciti
http://www.rcgroups.com/forums/showthread.php?t=1675613

Sretno.

Odg: Flight contoller za quad - tražim

Reply #8
Ja sam takoder svoj quad prvo vozio na KK boardu i mogu ti reci da mi je drago jer sam uspio poloviti kako voziti quad u najgoroj verziji,mislim letio je , ali morao si ga loviti. Sad kad sam mu stavio KK2 sa 1.5 fw razlika je osjetna, puno je mirniji i nema plivanja po zraku, kad ponireš sa visine nema znojenja kako ce to zavrsiti na kraju. Jedino vozim bez self levela, jer mi je pao u tom modu sa nekih 15m, makar mislim da taj dio treba bolje podesiti, jer svi vole voziti na  self levelu

Trenutno slazem svoj drugi quad i mislio sam opet ici sa KK2 , makar mi je zapeo za oko RCTimer ArduFlyer V2.5, neznam sto ostali kazu na tu ploču, kakva su iskustva

Odg: Flight contoller za quad - tražim

Reply #9
Ja sam takoder svoj quad prvo vozio na KK boardu i mogu ti reci da mi je drago jer sam uspio poloviti kako voziti quad u najgoroj verziji,mislim letio je , ali morao si ga loviti. Sad kad sam mu stavio KK2 sa 1.5 fw razlika je osjetna, puno je mirniji i nema plivanja po zraku, kad ponireš sa visine nema znojenja kako ce to zavrsiti na kraju. Jedino vozim bez self levela, jer mi je pao u tom modu sa nekih 15m, makar mislim da taj dio treba bolje podesiti, jer svi vole voziti na  self levelu

Ucenje letenja na sh*t kontroleru je dobro jer su ti nakon njega svi novi kontroleri super :).

@GSCcash Covjek se ipak ne treba nadati i ocekivati da ce kontroler napraviti sve za tebe - on je tu da ti pomogne, a na tebi je da letis. Uostalom čar i je u letenju :). Ja osobno letim bez selflevela jer se tako quad prirodnije ponasa i puno fluidnije leti. Selflevel jako pomaze u slucaju snimanja i fotografiranja kada se quad nalazi na odredjenoj visini gdje je tesko ocijeniti visi li na neku stranu (ukoliko ne koristis fpv opremu). Selflevel je takodjer od pomoci kada se ucis letjeti - ne toliko da ces bolje nauciti letjeti, vec da ce te spasiti od toga da slupas quad sto ti se moze u pocetku dogoditi zbog nedostatka iskustva (kasnije ih razbijas jer divljas i izvodis gluposti sa njima  ;)).

Odg: Flight contoller za quad - tražim

Reply #10
Prvo svima vama želim zahvaliti na trudu i sugestijama. Posebno tebi  ;D Toni. Istina da je kontroler koji sada imam dobar za naučiti letjeti ukoliko se ne želiš previše osloniti na elektroniku, ali moram vam priznati da me pomalo i živcira ne mogućnost smirivanja letjelice u zraku. Ovo ljeto planiram malo se baviti FPV-om i areal videom dok budem na odmoru u ruralnim krajevima. Iz tog razloga želim malo stabilniji kontroler. iako nema velike žurbe oko nabave. No kao što sam već prije rekao kolega iz AK Zadar mi je odmah nakon podešavanja ovog kontrolera sugerirao da nabavim malo bolji jer je ovaj jednostavno "predivlji".
No već sam vaše postove spremio u Word dokument za štivo kad se maknem od kompa i TV-a.

Odg: Flight contoller za quad - tražim

Reply #11
Da se KK2 nastimati dobro,
evo jedan stariji video s plasticnim propovima, ESC s stock fw, v 1.0 na KK2 ( kasnije samo jos bolje) te obicna Turnigy stanica.

http://www.youtube.com/watch?v=8j1SnHJ47eQ

Odg: Flight contoller za quad - tražim

Reply #12
Prvo svima vama želim zahvaliti na trudu i sugestijama. Posebno tebi  ;D Toni.

Nema problema. I zato smo tu. Ono što znam rado ću prenijeti drugima, a ono što ne znam uputiti na one koji znaju. Tako i činim. Sretno s multirotorima. Uvuku se pod kožu, brzo.

lp
Toni 

Odg: Flight contoller za quad - tražim

Reply #13
Toni još jedno pitanje.
Kolega mi nudi kontroler Open Pilot, interesira me tvoje mišljenje  ovom kontroleru.

Odg: Flight contoller za quad - tražim

Reply #14
To je dobar kontroler. No, on isto tako traži dosta igre da bi ga se dovelo u željeni režim rada. Ukoliko je kolega spreman izaći u susret i pomoći oko podešavanja i cijena je dobra zašto ne. Vidi  dali njegova verzija ima potporu za GPS s obzirom da planiraš fpv letove. A tada ti je itekako važno da imaš RTH.

lp
Toni