Skip to main content

Topic: Moje petljancije s quadom :) (Read 12040 times) previous topic - next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Moje petljancije s quadom :)

Stigle danas komponente, motorići... Imao sam svoju konstrukciju napravljenu od PVC kanalica koje su se kasnije pokazale da su preslabe :). Prvo sam mozgao kako uopće upaliti to čudo. Nakon dva sata skužio kako programirati svaki motorić, upalio quad. Sve super, vrte se motori. Kad sam ga napokon uspio podići u zrak, čudo otišlo u stranu i palo na afsalt. Ništa mu nije bilo osim što su cijelo vrijeme glupi propeleri otpadali  :'(. Na kraju stegao propelere maticama i podloškama i vidi vraga leti. Podignuo se do visine moje glave. I onda krenuo prema meni  ???. Nekako ga uspijem odmaknut sebi od vrata  ??? kad se čudo izmakne i ode prema zidu, preokrene i slomi okvir. Hvala bogu ništa drugo nije otišlo. Tada sam rekao dosta za danas.

A sad kad ste (valjda) pročitali ove doživljaje pitanje za majstore koji lete quadove - da li quad mora kad ja njemu dam gasa podignut se i stajat na mjestu ili operater mora stalno lagano korigirat da se ne izmakne kontroli?
Jedan od razloga što je bio tako nestabilan je vjerojatno taj da između propelera promjera 25cm po dijagonali je bilo 20cm a od jednog do drugog 10cm. Što je preblizu, nisam na to mislio ranije.

Ništa, sutra novu konstrukciju i opet na posao  :)

Odg: Moje petljancije s quadom :)

Reply #1
Malo vise detalja napisi....recimo koji kontroler koristis itd....
Lp,
Alex


Odg: Moje petljancije s quadom :)

Reply #3
Naravno da operater mora 100% vremena provesti u obuzdavanju letjelice. Po visini i po polozaju u prostoru.
Kontroleri su inace i osjetljivi na vibracije od motora tako da je puno razloga za buducu paznju.
A prije svega, ne bi skodilo nekoliko dana na simulatoru :)
Dajte sliku da vidimo kak je to blizu jedan drugome :)

Baš skidam phoenix simulator. A i pitanje je li to uopće simulator za quad  :) EDIT: Ipak ne skidam  ::), ispada da je ono bio update. Nema veze, učit ću se na pravome.

A što se tiče slike - to stvarno loše izgleda, izolirkom ljepljeni kontroleri jer mi se nije dalo tražiti one vezice koje se zakoče. Uglavnom, jutros mi je to došlo i sklepao sam to na brzinu da isprobam. Ali stavit ću sliku kad to bolje napravim.

Što se tiče razmaka zamislite dva propelera promjera 25cm, stavite jedan do drugog taman da mogu rotirati bez sudaranja i odmaknite ih međusobno 20cm.

Odg: Moje petljancije s quadom :)

Reply #4
Eto jučer sam napravio novu konstrukciju od aluminijskih L profila i koliko mogu procjeniti dobro leti. Još nisam podesio trim pa se malo zanosi i okreće oko z osi (yaw). Postavit ću kakvu sliku kad mu napravim nove noge.

Odg: Moje petljancije s quadom :)

Reply #5
Hmm, čini se da nikako nije stabilan oko z osi (yaw). Stalno moram ispravljat. Stalno ide u ljevo (obrnuto od kazaljke). Znam da je teško ovako reći ali da li postoji neki jednostavan razlog? Koliko točno moraju biti motori postavljeni i da li pola cm greške ima nekakvog utjecaja?
Pitam zato jer mi je to najveći razlog padova. Okrene se on, okrenu se kontrole i gotov je.

Odg: Moje petljancije s quadom :)

Reply #6
Snimi neki video ako si u mogucnosti.
Lp,
Alex

Odg: Moje petljancije s quadom :)

Reply #7
Evo video s njega. Malo pratite kako se zarotira lijevo nakon što poleti pa ga ja hoću vratiti i na kraju padne zbog gubitka orjentacije. Oko 38. sekunde se vidi kad sam ga pokušao okrenuti udesno.

http://www.youtube.com/watch?v=RQnzVip5Jik

Odg: Moje petljancije s quadom :)

Reply #8
Meni se cini da ti quad ima gadne vibracije. Moguce da one uticu na kontroler. Al poslusaj jos savjete nekog iskusnijeg. Probaj balansirat propelere, ujednacit sve krakove na istu duljinu, igrat se sa pidovima na kontroleru....
Lp,
Alex

Odg: Moje petljancije s quadom :)

Reply #9
Ajde dobro objavit ću, ali samo upozorenje da gadno izgleda. Kontroler je elastičnim gumicama vezan za šarafić. Ma imam ja u planu naručiti aluminijske cijevi preko interneta ali sve se mislim da prvo malo izvježbam, tako da kad napravim bolju konstrukciju da ne padam previše s njom.

E da, ne letim s ovakvim propelerima, da odmah razjasnim  ;D. To je naslikano dok je bila pauza u letenju.

Odg: Moje petljancije s quadom :)

Reply #10
Prvo fiksiraj kontroler fiksno za frame. To je obavezno. Ovak se vibracije prenose i ziroskopi divljaju.
Lp,
Alex


Odg: Moje petljancije s quadom :)

Reply #12
Mislim da ti je kontroler postavljen u + položaj provjeri dali si dobro programirao na + položaj da ti nije možda programiran na x pa ti se okreče i teško ti ga je kontrolirati. Vidiš ove bijele strijelice na kontroleru one ti pokazuju smjer prema naprijed.

To je dobro napravljeno, vidio sam u uputama da taj kontroler ide samo u + položaju.

Prvo fiksiraj kontroler fiksno za frame. To je obavezno. Ovak se vibracije prenose i ziroskopi divljaju.

Ok, to ću napraviti danas pa opet snimiti, makar ja mislim da je to do konstrukcije. Jel imate kakvu preporuku, da li da kupim novu sa npr. hobbyking ili da probam napraviti sam od aluminijskih cijevi? Uzmite u obzir da sam novi u ovome i da će bit još padova

Odg: Moje petljancije s quadom :)

Reply #13
Malo sam mozgao i čini se da sam našao privremeno rješenje. Prije sam prvenstveno pazio na pitch i roll a yaw i gas podešavao kasnije. Sada obratno - prvi pazim na yaw i gas pa ako se i otme lakše ga je vratiti kad je orjentacija ispravna. Ali svejedno ću naručiti frame sa hobbyking.

Odg: Moje petljancije s quadom :)

Reply #14
Napravite sami frame od alu cijevi 15x15mm i 4mm sperploce. Ovako je pitanje jesu li svi motori pod 90° prema gore.
To sve kosta oko 50kn. Kad padnete, zamijenite smotani krak i vozite dalje.
Pod kontroler obavezno onaj anti vibro gel / spuzva. I balansirati propelere.

Hvala na prijedlogu ali stvarno nemam smisla za takve poslove. I ovo sam napravio pa gadno izgleda i nije funkcionalno pa sam mislio ovo naručiti http://hobbyking.com/hobbyking/store/__29600__Hobbyking_X650F_Glass_Fiber_Quadcopter_Frame_550mm.html. Samo me zanima kako se kontroler pričvrsti - da li se zašarafi ili se zaljepi sa onim anti vibracijskim gelom?