Skip to main content

Topic: Prvi probni let i prvi raspad (Read 3654 times) previous topic - next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Prvi probni let i prvi raspad

Dakle, nakon par mjeseci traženja informacija, nabavljanja potrebitih stvari, rastavljana te ponovnog sastavljanja cijelog helića (Tarot 450Pro) , setup-a stanice i ZYX-a, mislio sam da sam spreman za prvi let.
No, nakon prvih proba polaganog odvajanja od zemlje za par milimetara, odlučio sam se probati malo ga ipak podići u zrak i...  :'( katastrofa.
Čim se uzdigao par centimetara od tla, čini mi se ničim izazvan, oštro se nagnuo u desnu stranu i bez obzira na training gear, skršio pošteno  :'(:'(:'(.

Srce mi puklo, no što je tu je, čekam dijelove i priliku za ponovni let.

No, ono što me brine je da sam vjerojatno ja kriv za ono što se desilo.
Po nebrojeno puta sam provjeravao setup helića, stanice i zyx-a i sve mi je izgledalo ok.
Swashplate je reagirao na komande ok, pitch -4 +10, rep ok, pa ipak... ???

Možda netko ima ideju u čemu je mogla biti greška koja je uzrok takvog strmoglavog pada na stranu?

FBL 100, Trex 450, Quanum Nova

Odg: Prvi probni let i prvi raspad

Reply #1
Kad naginješ helić u stranu i napred nazad jel swashplate ostaje horizontalan?
Izgleda mi kao da stabilizacija radi u krivu stranu.
Outrage Fusion 50
Futaba T14SG

Odg: Prvi probni let i prvi raspad

Reply #2
Više ne  ;)
Šalim se, da, kad sam probao naginjanje naprijed/nazad, lijevo/desno swashplate je uvijek lupao kontru, možda ne onako brzo kako sam ja mislio da će raditi ali primjetno.
No svejedno dao si mi misliti.
Ne sjećam se da sam probao kompas ponašanje u setup-u zyx-a, gdje drži uvijek isti smjer bez obzira kamao pomičeš helić.
FBL 100, Trex 450, Quanum Nova

Odg: Prvi probni let i prvi raspad

Reply #3
Ili ti je aileron kompenzacija bila reversana ili ti je crk'o servo. Naravno, može biti još bezbroj stvari, ali te dvije mi prve padaju na pamet
MAK Zapad

Odg: Prvi probni let i prvi raspad

Reply #4
Ili ti je aileron kompenzacija bila reversana ili ti je crk'o servo. Naravno, može biti još bezbroj stvari, ali te dvije mi prve padaju na pamet
Aileron kompenzacija? Možeš li mi malo pojasniti o čemu se radi.
Naime, još uvijek sam noob, a na taj izraz nisam naletio.
FBL 100, Trex 450, Quanum Nova

Odg: Prvi probni let i prvi raspad

Reply #5
Google is my friend.

robi1kenobi:
Malo me zbunjuju različiti nazivi za iste stvari, no shvatio sam na što misliš.
Na to mi je u biti i Davor ukazao.

Uvjeren sam da je kompenzacija radila ok, no trenutno ne mogu provjeriti s obzirom da čekam na dijelove, dosta toga je otišlo kvragu.
To i serva će mi biti prva stvar za provjeru.

Hvala na mišljenjima.
FBL 100, Trex 450, Quanum Nova

Odg: Prvi probni let i prvi raspad

Reply #6
Hmm.. Puno stvari može bit.. Možda je bio samo neki twitch u ZYXu? Jel swashplate levelan? Možda levelanje nije dobro napravljeno pa je izazvalo to? Jel pitch 0* na svakoj elisi kad se palica stavi u sredinu u idle upu, jel' imaju obije elise jednako pitcha u maksimum + i u maksimum -? To su neke stvari koje su mi za sad pale na pamet. Da nije možda nekakav mixing uključen pa kad se doda kolektiva da swash ode u lijevo? Iskopčajte motor i ESC, upalite helikopter, u idle up i polagano desnu palicu skroz u pozitivu i u negativu, gledajte da swash ide gore-dole a da bude horizontalan cijelo vrijeme, onda probajte ailerone i elevator da sve ide kak spada itd.

-Jura
Spektrum Dx7s
Align T-Rex 550 DFC BeastX

Odg: Prvi probni let i prvi raspad

Reply #7
Mislim da sam našao odgovor, problem vjerojatno nije u tvom setupu, već u nepouzdanosti ZYX-a.
Citat s HobbyKinga:

Quote
Double check Gyro direction on all Axis before every flight! Will start up backwards sometimes. Just cycle power and keep going!

Znači nekad se zna zbootati s reversanim smjerovima na nekoj od osi. Očito treba detaljno sve provjeriti prije svakog leta.
MAK Zapad

Odg: Prvi probni let i prvi raspad

Reply #8
Mislim da sam našao odgovor, problem vjerojatno nije u tvom setupu, već u nepouzdanosti ZYX-a.

Puno ti hvala na trudu.
Ovo znači detaljnu provjeru svaki put prije leta.
Stavljam na listu obaveznog checkup-a.

Kad stignu svi dijelovi slijedi još jednom provjera setup-a.

Nego, da provjerim još jednom stvar oko kompenzacije.
Naime, na screenshotu za ZYX setup (http://fbl.net.nz/screenshots), za gyro kompenzaciju ispada da swash treba davati kontru, tj. pokušavati da uvijek ostane horizontalan u odnosu na tlo. Ako nagnem nos dole, swash daje kontru prema gore.
No, na jednom video koji prikazuje sličnu konfiguraciju mojoj (450pro sa ZYX), lijepo se vidi da swash pokušava biti pod 90° u odnosu na glavnu osovinu, tj. upravo suprotno onome što je prikazano u setupu. Nos dole, swash na istu stranu dole.
Kaj je ispravno, totalno sam zbunjola? :o
FBL 100, Trex 450, Quanum Nova

Odg: Prvi probni let i prvi raspad

Reply #9
Swash uvijek mora biti vodoravan. Ne sjećam se 100% ZYXovog setupa, ali mislim da ima jedan parametar, tj. korak u setupu gdje ti on nagne swash, ti primiš heli za rotor i vrtiš heli (ne rotor) oko sebe, swash mora ostati u istom položaju. Tak znaš da kompenzacija radi dobro.
Direktan odgovor - ako ti heli nagneš prema naprijed (spustiš nos), swash mora ići prema nazad (znači kontrirati sili koja spušta nos)
MAK Zapad

Prvi probni let i prvi raspad

Reply #10
Obrnuto, nos dole on kompenzira gore, nagnes lijevo on ide desno.

Odg: Prvi probni let i prvi raspad

Reply #11
Hvala dečki.
Ipak sam dobro shvatio kompenzaciju - daje kontru!

Ne sjećam se 100% ZYXovog setupa, ali mislim da ima jedan parametar, tj. korak u setupu gdje ti on nagne swash, ti primiš heli za rotor i vrtiš heli (ne rotor) oko sebe, swash mora ostati u istom položaju. Tak znaš da kompenzacija radi dobro.
Stvar se zove piro optimization.
Mislim da je to jedina stvar koju nisam provjeravao, jer kao neznam još radit piruete... :-[
FBL 100, Trex 450, Quanum Nova

Odg: Prvi probni let i prvi raspad

Reply #12
Joj da, to je za provjeru piro optimizacije, pomiješal sam malo (već dugo nisam slagao nikakav FBL :) )
Nije bitno, podesi i to kad već slažeš, radi se o par klikova :)
MAK Zapad