Skip to main content

Topic: Big Lift (Read 27650 times) previous topic - next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Odg: Big Lift

Reply #60
Pozdrav Elav. Samo da vidim jesili se uljenio :) Prava grdosija od modela. Cekamo jos slika

Odg: Big Lift

Reply #61
Poštovanje  :) ,


ne prođe dan, a da ne posjetim svoju modelarnu...cura postala ljubomorna na tu sobu  :D


izrađuju se pokretne površine krila


...bit će više slika za jedno 2 tjedna



Odg: Big Lift

Reply #62
Samo tako majstore mlađahni, tako se to radi .. a žene ko žene oduvjek su bile ljubomorne na " avione "   ;)
vedro nebo i miran zrak želi vam vukovar

Odg: Big Lift

Reply #63
Modelari pozdrav ! :)


Znam da svi očekujete slike gotovog modela, ali brže od ovog ne ide. Od zadnjeg javljanja izrezane su i obrađene pokretne površine, ubačena su ojačanja u krila, nalijepljene su trake, ugrađeni su servoi, oblikovani su krajevi krila, te popravljena sva oštećenja, krila su pobrušena i lakirana... Još preostaje jednom pobrusiti sa vodobrusnim, pa na presvlačenje. Ako uočite nešto sumnjivo, javljajte dok nije kasno.




Krila trenutno teže oko 1350 g a što se čvrstoće tiče, imam osjećaj da bi mogla poslužit kao kosina pri raznim građevinskim poslovima :)


Taman prije odlaska na put,  sve sam  poslikao u 10 min, tako da nije baš sve najjasnije.


[attachimg=1]


[attachimg=2]


Naljepljivanje traka


[attach=3]


Obrađeni kraj krila


[attach=4]


Ovaj zahvat odnio  je najviše vremena. Razmak između pokretnih i nepokretnih, te pokretnih i pokretnih površina je debljina jedne osobne iskaznice ( 0.7 mm)


[attach=5]




Odg: Big Lift

Reply #64
Flaps. Nisam ga nabio do kraja zbog žurbe prilikom slikanja. Inače šarka je cijela u balzi pa nema razmaka između flapsa i krila.


[attach=1]


Eleron. U srednini je najdeblji, a razmak između njega i krila iznosi 1 mm.


[attach=2]


Flaps


[attach=3]


Eleron 


[attach=4]


Ojačanja za šarke unutar krila


[attach=5]




Odg: Big Lift

Reply #65
Za flapsove koristim Tactic tsx 40 servoe. To su analogni servoi std veličine s metalnim getribama, dok za elerone koristim Hitec HS 485 HB. To su također analogni servoi std veličine s karbonitnim zupčanicima. Hitec ih ne preporučuje za korištenje na benz. modelima, ali ja ću riskirati, jer su kvalitetni. Ova slika je zanimljiva jer se lijevo vidi pakiranje Tactic servoa, dok je desno Hitec HS 645 HB kojeg koristim za elerone. Dakle duplo skuplji servo je upakiran kao neki komad sira  :D , baš i nema smisla


[attach=1]


Kupio sam ove nosače servoa, ali ih nisam koristio, mislim da je sa slika jasno i zašto.


[attach=2]


[attach=3]


Umjesto tih bisernih proizvoda s hk, izradio sam drvene nosače za servoe. Na slici se vidi nosač od servoa elerona, te je on brušen kako bi pratio vitoperenu konturu krila


[attach=4]


Sva 4


[attach=5]

Odg: Big Lift

Reply #66
Još par slika :


[attach=1]


[attach=2]


[attach=3]

Horna se drži s dva vijak koji ulaze u punu balzu natopljenu CA ljepilom

[attach=4]

Odg: Big Lift

Reply #67
A tako Vale, natjerao te Zlatan da se primiš posla i dovršiš Big Lift-a !  ;)

Gledaj, ima jedna stvar oko presvlaćenja, nije 'must do it' i nije baš popularna ali ja je koristim: prije presvlaćenja ne brusim finim papirom !

Radi se o slijedećem: drvo u sebi uvijek ima nekoliko % vlage, vidio ili ne vidio ima, ako ne želiš da ti se nakon godinu dana papir nabora na drvetu treba drvo prelakirati da se preostala vlaga zarobi unutra.

Prebrusim koliko treba da je oblik Ok i površina dovoljno ravna i onda polakiram sa nitrolakom 50/50 lak/razrjeđivač, tek toliko da prekrije površinu.
Kada to vrlo brzo ishlapi, nema više onih sitnih dlačica i nema mogućnosti da se folija odlijepi zbog njih, isto tako površina je blago hrapava (ne brusim je!) i na to se folija prima kao sponzoruša na nogometaša !
Naravno , jedan dan da otapalo dobro ishlapi, pa onda peglati.
Imam tako nekoliko modela i svi su ravni ko bonaca; eto toliko, pa ti razmisli..
Damir

Odg: Big Lift

Reply #68
Da, primjetio sam to odljepljivanje na starijim modelima.


Ovo sam lakirao sa 70 % razrjeđivača i 30 % laka, a površina je nakon sušenja bila vrlo hrapava, pa je prebrušena sa vodobrusnim od 500, pa 1200. Inače, ta se mješavina laka i razrjeđivača jako duboko upija u drvo, pa dosta oteža krilo, ali ga dobro i impregnira.


Stavit ću onda još jedan sloj od 50 %/ 50 % bez brušenja, masa za sad nije problem


P.S.


Sviđa mi se ovaj Dandy sa malim cox-om s dna stranice :)


http://web.vip.hr/385915861879.vip/novisajt/Index2.html

Odg: Big Lift

Reply #69
Sviđa mi se ovaj Dandy sa malim cox-om s dna stranice :)
http://web.vip.hr/385915861879.vip/novisajt/Index2.html
Taj je uzrađen 1977. g.... trup je premazan gustim nitrolakom sa dodatkom pudera, kao neka pasta. Brušenje i onda poprskan nitrolakom u boji , a završni sloj je prozirni parket-lak da bude otporan na nitro-gorivo. Model postoji i danas samo su krila nanovo presvućena sa Monokote.
Samo jednom je bio skršen, manja oštećenja trupa.  :D Današnji izgled modela je: http://web.vip.hr/385915861879.vip/Dandy.jpg

E sada, da se vratimo u temu: bude uskoro  ::) ?
Damir

Odg: Big Lift

Reply #70
Eee nema tih čari zaštita laka kad se presvlači folijom...


Nego lijep je taj Dandy i dan danas. Može se puno toga pričati o njemu i vremenima iz kojih dolazi, samo, ipak fali taj mali cox, jer mislim da bi bio atraktivniji s njim.


Ne biste mi vjerovali, ali ja svaki dan radim na Liftu :D , samo neke stavri odnose jako puno vremena. Radovi s balzom biti će gotovi za najviše 2 tjedna, a kad će probni let ? Ovo ljeto, ili krajem njega sigurno  :)


Evo kopam po mobitelu, našao sam još nekih slika, pa da stavim. Radi se o polugi gasa. Nju sam izradio kao što se vidi na slici i uštedio 10 - 30 $ koliko košta gotov komplet. Još nije isprobano kako podnosi vibracije. Dosta je kratak, tako da mi se servo nalazi svega 20 ak cm od cdi-a.


[attach=1]


[attach=2]


[attach=3]

Odg: Big Lift

Reply #71
Svaka cast Elav odlican posao bice to mrcina. Jedva cekam da vidim snimak ovog modela, jer je ovo jedan od moji favorit modela. Ako se mogu umjesati malo u vezi ove poluge za gas motoro. Ja bi da sam na tvom mjestu uzeo zice od stare felge od bicikla lakse je formirati oblik a i netreba ti neki jaki pritisak na poluzi gasa, probaj rukom pomjerati polugu gasa na motoru i vidices kako je mekano. Pozdrav i sretno sa gradnjom.

Odg: Big Lift

Reply #72
Pozdrav Odense :)

ne smijem stavljati metalnu polugu od motora prema servu, pa je zato drvena.

Evo još malo slika, tema su meni omiljeni MEHANIZMI :)  Sve je rađeno iz glave, čista kreativnost, tako da je sigurno kako neka rješenja nisu najbolja, ali su bila vrlo zabavna dok su se smišljala  ;)


Evo kako je riješen poklopac. S palcem i kažiprstom se pritisnu jedan prema drugom ova dva drvena pipka i poklopac se skida, nema nikakvog šarafanja.


[attach=1]


Mehanizam s donje strane poklopca.


[attach=2]


Dakle nema ništa specijalno od dijelova ( oprugice iz kemijske, 2 žbice bicikla, 2 luster kleme, malo špera, epoksija, još nekog drveta )


Slijedi ručica za chok, dakle nije na servo, nego ručno


[attach=3]


[attach=4]


Mehanizam za otkačivanje jedrilice


[attach=5]


Odg: Big Lift

Reply #74
Super izgleda!
Za cega ce ti sluziti ta donja vrata?