Skip to main content

Topic: Izgubljen quad (Read 6888 times) previous topic - next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Izgubljen quad

Dakle, stiglo me i to, pao mi quad, full fpv, gimbal.

U srijedu, 03.06. Zitnjak, livada iza bauhausa, prema naselju Kozari bok. Obicno sam tamo letio prije posla jer mi je firma blizu, lokacija mi je ok, i imam dovoljno zelenog prostora za letit i isprobat setup, gimbal, radi usavrsavanja quada.

No, u srijedu se nesto dogodilo na nekih 200-300 metara od mene, visina 70-100m. Vise se ni ne sjecam jer je sve bilo odigrano u sekundi, no neko nagadjanje je kvar ili motora, ESC-a, ili pucanje propelera. Letio sam na naocale na fiksnu cctv kameru, i kad sam vidio da se nesto dogadja s quadom, prebacio sliku na gimbal, i u kadru je bio jedan motor i propeler. Inace ni kad sam iso 50 km/h propovi nisu bili u kadru.

Pola sekunde kasnije telemetrija pocela bipat, javlja da nema kontakta sa receiverom, u isto vrijeme nestaje video. Uz mene su bili trojica kolega s posla koji su gledali quad i rekli da je pao. Ja osobno to nisam vidio. No, jedino logicno objasnjenje za gubitak signala na 2.4 i 5.8 GHz u isto vrijeme mi je gubitak napajanja, odnosno, pad, iskopcavanje baterije. Gubitak frsky signala (xjt i x8r) na 300 metara, sumnjam, tesko?

Nekoliko sekundi prije pada, OSD mi je pokazivao oko 220-250 m udaljenost. To sam uzeo ko neki orjentir za trazenje, no ne sjecam se koliko je bilo u trenutnu pada.

Letio sam u gps modu, 10 satelita pokazivao OSD, quad je lokirao home prije polijetanja. No, moja greska je bila da nisam imao podesen failsafe na receiveru, jer sam prtljao par dana prije, bindao modul sa drugim receiverom, i tako. Nekako iskljucujem mogucnost da je model odletio, jer nebih u tom trenu u isto vrijeme izgubio signal u video i radio vezi.


Moja greska je sto nisam u trenu kad sam skuzio da se nesto dogadja prebacio u manual, i pokusao izvuci quad, jer ako je bio u gps modu, u slucaju otkaza neke od komponenti, ko zna sto je quad radio. No, to je sve bilo u sekundi, i nije bilo vremena za nista. Ko nije prosao isto, nezna.

Ako netko ima neke informacije, cuo je od nekog da je nesto vidio, nasao, molim da mi se javi.

Nas nekoliko je u dva dana poprilicno procesljalo to podrucje, no nismo nista uspjeli pronaci. Stvar je u tome da se iz zraka ne vidi koliko je zapravo visoka sikara na mjestu gdje je mozda pao. Doslovno da prodjem metar od njega, ako nemam srece, tesko ga je vidjeti.


Zahvaljujem  ljudinama koji su kopali po tom podrucju ovih dana, i pomogli mi traziti, samnom, i bez mene.

U privitku je slika quada, potencijalna lokacija pada, vjerojatno neprecizna, i link na video koji je Daglas okinuo nakon pada, mozda se nesto vidi iz zraka. Ja sam procesljao i video nekoliko puta, no cak i kad bi preletio iznad njega, tesko bi ga vidio u visokoj travi.

! No longer available

Odg: Izgubljen quad

Reply #1
Evo i popis komponenti, ako netko naleti u kakvom oglasniku na to :D


DIY frame sa slike, motori rctimer HP2814, 810 kv, ESC blueseries 30A, propovi 12x4, drveni turnigy, 200 mW boscam, Runcam 600 tvl, troosni gimbal JAZZ sa SJCAM 4000  (plava), OSD N2, video switch, receiver Frsky x8r, multistarka 10000 mAh, 4S.

Na tom setupu sam odletio nekoliko sati bez problema, greske, pregrijavanja.

Odg: Izgubljen quad

Reply #2
Da ti je otkazao motor ili esc, na monitoru bi vrlo vjerovatno gledao flipanje do zemlje i onda gubitak slike i telemetrije ako se dogodi iskopčavanje baterije uslije pada, i ako je to onda ti nije mogao daleko pasti od mjesta gdje se to dogodilo. Za ostalo, dali znaš koja je bila zadnja brzina quada i pravac? Pokušaj se sjetiti što više parametara sa OSD-a. Kažeš da si nakon pola sekunde nakon što si prebacio na gimbal ostao bez slike i telemetrije, dali znaš koje je bila zadnja visina? Jer ako nije došlo do velikog gubitka visine u tom trenutku teško da ti je s visine od 70-100m mogao pasti za pola sekunde, onda mi više djeluje kao loš kontakt u bateriji ili u konektoru napajanja, loš kontakt je mogao prouzročit reset nekog od esc-a ili kontrolera. ali čak i da je to nebi mogao odlutat daleko od tog mjesta. A u slučaju da je flyaway prouzrokovan zaglavljenjem akcelerometra vjerovatno bi gledao na monitoru jurnjavu u nekom pravcu onak pod punim gasom, tako da mislim da nije ni to. Eventualno ako je uspio nekim čudom pogodit ovo drveče i upetljat se negdje u grane, dali ste to pregledali?
COME IN PEACE & GO IN ONE PIECE
Jeti DS16 Carbon Line & Electric Helis

Odg: Izgubljen quad

Reply #3
Franky, zadnje sto se sjecam sa OSD-a je udaljenost od cca 250 metara, i to par sekundi prije. Osim toga, slika u videu mi je pocela snijeziti, ali nista strasno. Mislim da sam u tom trenu pustio pitch os, i quad nije jurio nekom brzinom, no nemogu se sjetiti tocno. Ovih pola sekunde mi se tako cinilo, vjerojatno je prije bilo dvije tri sekunde. Ja sam na glavi imao naocale, i ono sto sam napravio skinuo ih jer su pored mene bili kolege, i oni su mi pokazali gdje je quad. Naravno, zabljesnulo me sunce, i slabo sam vidio, a oni su rekli da je pao. Tako da, eto, nisam ni siguran da je pao jer neznam koja je njihova percepcija tog, posto ne lete.

Jedino sto znam kad sam prebacio na gimbal, vidio sam jedan motor i krak u kadru. Jedino logicno objasnjenje za to je da se quad flipao i kad se okrenuo gimbal je ostao ravno, i uhvatio motor u kadru. Mislim da u tom trenu nije jurio, jer kad sam letio pod punim gasom, propeleri, a pogotovo motori nisu nikad bili u kadru.


Kontakti na konektoru su bili dobri, fino zalemljeni. Baterija je imala 10-ak ciklusa, i neznam dal bih sumnjao na nju.


Bio sam iznad drveca, zadnja informacija sa osd, vjerojatno oko 100m. Gledali smo drvece, no jako je los teren, sto se na snimci iz zraka ne vidi. Sikara, zbunje, gusto da se jedva probija.




Odg: Izgubljen quad

Reply #4
Ne znam što bi ti pametno napisao :( , ja sam imao sreću da sam imao video stream sa quada tako kada je pao u grmlje, pa sam po noći došo sa lampom i pronašao ga sa osvjetljavanajem područja i onda kada sam vidio na kameri svjetlo sam skužio di je inače nema šanse. Ima i post napisan o mojoj potrazi tu na forumu... sretno sa potragom..


eh, razlog pada, možda je nagli pad napona na bateriji, jel si imao na osd napon?

Odg: Izgubljen quad

Reply #5
Franky, zadnje sto se sjecam sa OSD-a je udaljenost od cca 250 metara, i to par sekundi prije. Osim toga, slika u videu mi je pocela snijeziti, ali nista strasno. Mislim da sam u tom trenu pustio pitch os, i quad nije jurio nekom brzinom, no nemogu se sjetiti tocno. Ovih pola sekunde mi se tako cinilo, vjerojatno je prije bilo dvije tri sekunde. Ja sam na glavi imao naocale, i ono sto sam napravio skinuo ih jer su pored mene bili kolege, i oni su mi pokazali gdje je quad. Naravno, zabljesnulo me sunce, i slabo sam vidio, a oni su rekli da je pao. Tako da, eto, nisam ni siguran da je pao jer neznam koja je njihova percepcija tog, posto ne lete.

Jedino sto znam kad sam prebacio na gimbal, vidio sam jedan motor i krak u kadru. Jedino logicno objasnjenje za to je da se quad flipao i kad se okrenuo gimbal je ostao ravno, i uhvatio motor u kadru. Mislim da u tom trenu nije jurio, jer kad sam letio pod punim gasom, propeleri, a pogotovo motori nisu nikad bili u kadru.


Kontakti na konektoru su bili dobri, fino zalemljeni. Baterija je imala 10-ak ciklusa, i neznam dal bih sumnjao na nju.


Bio sam iznad drveca, zadnja informacija sa osd, vjerojatno oko 100m. Gledali smo drvece, no jako je los teren, sto se na snimci iz zraka ne vidi. Sikara, zbunje, gusto da se jedva probija.

Ako je ovo sa slike otprilike pravac u kojem kolege mogu potvrditi da je pao, znači pravac u odnosu na mjesto gdje ste stajali i mjesto gdje su vidjeli da je pao onda bi ja to ovako: u podne kada je sunce najviše bi nadletio taj pravac sa kamerom okrenutom pod 90 dolje i to na malo manjoj visini nadajući se da će neki od alu krakova dati odbljesak. Potraga sa zemlje zna bit nezgodna, ipak nije toliko veliko područje, ja sam jednom prilikom imao sreče jer sam imao dobru ekipu za potragu, sa mačetama i ostalim priborom pa smo našli 800m dalje. Također jedna od opcija ti je da ga je netko več pokupio, ali to moraš procijeniti na osnovu toga kolika je uopče cirkulacija ljudi na tom području.
COME IN PEACE & GO IN ONE PIECE
Jeti DS16 Carbon Line & Electric Helis

Odg: Izgubljen quad

Reply #6
Sto se tice ljudi, mislim da u tom podrucju neide nitko. Mislim to zato jer skoro nikakvog traga nisam vidio, poruseno raslinje, bilo sta. A kad smo mi prosli tuda, iza nas su ostali dobri tragovi.

Ali, nekih 100 metara dalje je neki iskop, i u trenu pada je tamo bio kamion, ili dva i bager. Mozda je bio i netko od ljudi. Danas cu poslije posla otici tamo, ako budu opet tamo, pitat cu.

Bio sam tek maksimalno 5 minuta u zraku, a na tom setupu sam obicno letio cca 12-15 minuta prije pada napona ispod 14.8V. Pad napona  sam prvo iskljucio. No, sad sam raspravljao s kolegama koji su bili do mene, i jedan od njih mi je reko da u trenu kad sam ja reko da nesto ne stima, da je quad poceo gubiti visinu, i u jednom trenu, stao na mjestu, stajao tu, i onda pao. To mi ukazuje na to da motori/propovi/ESC mozda ipak nisu krivi. Al opet, oni ne lete, i neznam kako vide gubitak visine/udaljavanje.

Reset kontrolera mi u tom trenu jedino ima smisla. Zasto, neznam, i nemogu saznati ako nemam quad pred sobom.

Odg: Izgubljen quad

Reply #7
Sto se tice failsafe na frsky, gore sam napisao da nisam imao podeseno iz odredjenih razloga.

Ako je slucajno iz nekog razloga (mozda repetitor 300 m dalje) frsky ostao bez signala, i prebacio se na nepodeseni failsafe, kako bi to naza odradila? Prije sam isprobavao failsafe, no nikad nisam gasio stanicu (oduzeo signal), nego prebacivao rucno na switch. Kasnije tek sam poceo koristit failsafe na receiveru, no, kako sam prtljao po drugom modelu, nisam ponovno podesio kod ovog letenja.


Odg: Izgubljen quad

Reply #8

Prijatelju, dron ti je pao u šikaru.. i nasao ga je moj susjed negdje u 9 mjesecu. I ja sam trazio tvoj kontakt po onim plakatima sto si lijepio po Kozari Boku... i nema te nigdje, tj. nema plakata..


I opet danas raspravljam sa frendicom (jer je kod nje) kako je karma kurva i da idem staviti oglas sa slikama  pa rekoh, mozda netko prepozna nekoga od vas 4 sa slike ..


Kad evo oglasa.. Slucajno ga nasao tu..


Buduci da ne vidim nikakav kontakt broj, javi mi se na 0958801888 :)


PS. Sljedeci put stavi kontakt broj na sam dron... Dobio bih ga odmah natrag...


Pozdrav i SRETAN BOŽIĆ




Odg: Izgubljen quad

Reply #9
DJI Naza je odradila RTH na danasnji dan :)

Nazvao covjek i veli da ima moju pilu. Nasli ju jos prije par mjeseci, nakon sto je cca mjesec dana lezala u nekoj kuruzi.

Slijede analize leta, kvara, i tako. Uglavnom, nije nio ni blizu mjesta di smo trazili. Iz nekog razloga je odletio par sto metara dalje i onda zveknuo. Najgora opcija, preso je cijelo naselje, zveknuo na neko polje iza pruge, metar od sikare u kojoj nikad nebi bio nadjen. Srecom nije medju kuce, jer bi posljedice mogle biti gadne.

Slijedi video kad stignem. Ovako na prvu, sve sumnjam na odsarafljen propeler

Sretan Bozic :)

Odg: Izgubljen quad

Reply #10
Ma daaaaaj ne kenjaj... Pa ludilo! Bas me zanima kaj sljaka... Kaj si imal broj na njemu?!

Odg: Izgubljen quad

Reply #11
Si vidio, nisam vjerovao :)

A jos covjeka znam od prije, iz akvaristike.

Fali jedno zvono od motora skupa s propelerom. Sve zice su izrezane, izgrizena izolacija. Misevi? Takodjer antene od frsky receivera, nema ih.

Kamere, pz i sj rade. Ostatak otvaram prvo. Naza full cista iznutra, probat cu ju ustekat kasnije. Javljat cu kako bidem skidao komponente i otvarao. Jedino je leca na SJ 4000 nadrapala, jer je kamera bila uperena u zrak, pa ju je sune sprzilo. Nadam se da nije i senzor. Vidjet cemo.

Neizmjerno sam sretan, barem da znam di je pao, a mozda nadjem i uzrok.

Odg: Izgubljen quad

Reply #12
Nisam imal broj gore. Da jesam, dobio bi ga brzo nakon pada. Covjek je reko da je prije nego si ga nasli vidio moje obavijesti u Kozari boku, no kasnije kad ih je trebao, nije ih bilo, naravno. Trazili su po oglasnicima. I odustali. Na kraju danas iso trazit i naletio na flyfreak, na ovu temu. Tu je naso moj broj. A ja njegov imam izmemoriran u mobu, jer smo prije cca 5 god neke akvaristicke stvari izmjenjivali. Bilo mi cudno kaj me zove :)

Ivane, hvala puno jos jednom, tebi i curi!

Odg: Izgubljen quad

Reply #13
Genijalno, aj barem nešta. izgleda da je ispao zeger sa osovine i odletio možda skupa sa propelerom i zvonom? meni se to jednom desilo..

Odg: Izgubljen quad

Reply #14
Vrlo moguce, da. Reko bih da se odvrnuo propeler jer je u jednom trenu quad poceo jako vibrirati i lagano se nagnuo. Tad se poceo jako cut taj motor, i quad poceo jurit preko naselja, par selundi nakon tog flipanje i pad. Vjerojatno je u tom trenu ili izgorio motor ili otpao komplet sa propom.