Skip to main content

Topic: Omjer centrifugalne i sile uzgona (Read 7239 times) previous topic - next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Omjer centrifugalne i sile uzgona

Koji kut (otprilike) u odnosu na os ce zauzeti sklopivo krilo plasticnog propelera cca 6x4?

Odg: Omjer centrifugalne i sile uzgona

Reply #1
2 arosovic: ja sam relativno novi u ovome i bilo mi čudno kada mi je došao spinner za folding prop,
jer nije imao graničnike, pa je prop mogao biti preklopljen i na jednu i na drugu stranu,
pa sam mislio da nešto fali u setu... da bu se prepiknuo čim se zavrti...

[attach=1][attach=2][attach=3]


ali ne, centrifuga je toliko jaka da ga drži pod pravim kutem dok se vrti
(odokativno 90°, ali nisam mjerio jer mi nije bitno, bitno je da povuče jedrilicu od preko kilu u vis iz ruke)

tako da još jednom(kao kod turbulencija i propulzija na zagiju), ne brini previše oko toga jel 87.5°, 89° ili 91°, letit će i to vrlo dobro.  ;D

i da, upali kočnicu kako bi se sklopio prop  ;)




Odg: Omjer centrifugalne i sile uzgona

Reply #2
Doprinos centrifugalne sile svakako postoji, ali ono što elisu drži okomito na os vrtnje je aerodinamika. Primjerice, neke vrste drveća imaju sjemenke iz kojih viri opna nalik krilu elise. Iako je sjemenka smještena na samom kraju krila takve elise, ona ne pada okomito na tlo, nego pri padu rotira, a krilo vrtnjom opisuje obrnuti tupi stožac. Zvali smo ih "helikopter" jer zapravo ne postoji način da takvu sjemenku baciš, a da joj krilo ne zarotira i polako ju spusti na tlo. U pitanju je aerodinamika, a ne centrifuga. Zato ne brini za svoju elisu.
Nešto je u zraku...
Multiplex Profi mc3030 - 22 years of excelence and counting...
Siniša

Odg: Omjer centrifugalne i sile uzgona

Reply #3
ali ne, centrifuga je toliko jaka da ga drži pod pravim kutem dok se vrti
(odokativno 90°, ali nisam mjerio jer mi nije bitno, bitno je da povuče jedrilicu od preko kilu u vis iz ruke)

tako da još jednom(kao kod turbulencija i propulzija na zagiju), ne brini previše oko toga jel 87.5°, 89° ili 91°, letit će i to vrlo dobro.  ;D

i da, upali kočnicu kako bi se sklopio prop  ;)

Stavio sam takav prop na Zagija, ali problem je s prostorom ispred propelera - bojao sam se da ne zapne. Nije mi bitno par stupnjeva, nego par desetaka.
A sto se kocnice tice - propeler koji sam imao prije (fiksna krila) se nije vrtio kad bih oduzeo gas, pa mislim da nece ni ovaj.
Bojim se jedino da ne skurim motor (Premax 400 6V, od Easystara). Drive Calculator kaze da je to prevelik, odnosno prejak prop za taj motor :(. Razmisljam o tome da mu "podrezem" krila. Morat ću dobro prouciti taj Drive Calculataor da saznam koliko ih podrezati, i da li ih uopce podrezati buduci da je Zagi letjelica s vrlo malim otporom zraka pa mozda ta kombinacija motor+prop i nije losa jer moze voziti "u petoj".

Odg: Omjer centrifugalne i sile uzgona

Reply #4
Doprinos centrifugalne sile svakako postoji, ali ono što elisu drži okomito na os vrtnje je aerodinamika. Primjerice, neke vrste drveća imaju sjemenke iz kojih viri opna nalik krilu elise. Iako je sjemenka smještena na samom kraju krila takve elise, ona ne pada okomito na tlo, nego pri padu rotira, a krilo vrtnjom opisuje obrnuti tupi stožac. Zvali smo ih "helikopter" jer zapravo ne postoji način da takvu sjemenku baciš, a da joj krilo ne zarotira i polako ju spusti na tlo. U pitanju je aerodinamika, a ne centrifuga. Zato ne brini za svoju elisu.

Ne slazem se da propelu drzi aerodinamika pod 90° prema osi. Cak ni djelomicno.
A one sjemenke kad padaju pojedinacno kontroliraju aerodinamika + centrifugalna sila (da nema mase jezgre sjemenke na jednoj strani ne bi ona tako padala).
Tek ako dvije sjemenke kad su spojene padaju u "helikopter" stilu, to je cista aerodinamika, jer mozamo zanemariti masu samih krilaca. Da su preklopive, kao propeler, ne bi tako padale.


Odg: Omjer centrifugalne i sile uzgona

Reply #6
Ne slazem se da propelu drzi aerodinamika pod 90° prema osi. Cak ni djelomicno.
Približno je pod 90 stupnjeva, ali ne i točno toliko.  Kada takav model 'šikneš' u zrak, kut se smanji prema nazad, ako tokom penjanja usporiš strmijim kutem (penjanja) krakovi elise idu više prema napred.
Za sklapanje elise bito je na regleru isprogramirati kočnicu koja kratko spoji  priključne kleme motora i zaustavi vrtnju elise koja se potom od struje zraka sklopi prema unazad. Ako to nije slućaj, takav slobodno rotirajući propeler ("milling prop") je neka vrsta kočnice i sa elektrojedrilicom iscurim za približno 50% vremena od onoga koje bi realizirao da se prop pravilno sklopio.

Ako regler nema kočnicu ili je pregorila (vrlo čest slućaj u praksi) potrebno je model nakon gašenja motora naglo povući prema gore i stalirati da krakovi sami padnu unazad - a to je sve popriličan gubitak visine i na takmićenju si  onda zahebo rezultat.

Kako je kog Zagija riječ o pusher propu, što sam isto isprobao, nema neke opasnosti da se proklopi prema naprijed i udari o model, ali ako se toga bojiš, imaš ovu skicu u prilogu kako se to može izbjeći baš sa slićnim propom 6*3,5.

Permax 400 /6V uz 2S i takvu elisu je na granici 'preživljavanja', u praksi ga mijenjam nakon 40-50 startova, ovisi koliki je duty-cycle, tj. koliko radi neprekidno po letu: može ga se malo isprati radom u dest. vodi ili nekom alkoholu i produžiti mu trajanje. Imaš na adresi dole - link na 'moj hangarčić 'sliku 6 takvih modela sa takvim elisama i setupom, vjeruj da imam izvjesno iskustvo, pa ove napisane činjenice nisam izmislio ili prepisao od drugih.

BTW, vidim da se zanimaš za aerodinamiku, spusti mi na PP neki mail gdje možeš primiti attach od 15 mega, pa ti pošaljem Simonsa, materijal za proučavanje..

Damir

Odg: Omjer centrifugalne i sile uzgona

Reply #7
gle, brushed 400 motor i 'peta brzina'... hmm  :-\


Pod "peta brzina" nisam mislio na "velika brzina" (kao Sanader), nego na veliki moment i male okretaje. Zagi je tu u prednosti pred npr. EasyStarom jer za istu snagu otpora ima vecu brzinu, dakle sa istim motorom njemu treba veci propeler nego Easystaru. Ako se zadrzi isti propeler motor ce raditi u podrucju izvan optimalnog, prema prevelikim okretajima i premalom momentu.


Odg: Omjer centrifugalne i sile uzgona

Reply #8
Ne slazem se da propelu drzi aerodinamika pod 90° prema osi. Cak ni djelomicno...
Slagao se ili ne, u pitanju je aerodinamika. Kut krila elise ne mora biti točno 90°, a sjemenka na kraju krilca je mehanički najsličnija krilu preklopne elise.
Nešto je u zraku...
Multiplex Profi mc3030 - 22 years of excelence and counting...
Siniša

Odg: Omjer centrifugalne i sile uzgona

Reply #9
Ne slazem se da propelu drzi aerodinamika pod 90° prema osi. Cak ni djelomicno.
Približno je pod 90 stupnjeva, ali ne i točno toliko.  Kada takav model 'šikneš' u zrak, kut se smanji prema nazad, ako tokom penjanja usporiš strmijim kutem (penjanja) krakovi elise idu više prema napred.
Za sklapanje elise bito je na regleru isprogramirati kočnicu koja kratko spoji  priključne kleme motora i zaustavi vrtnju elise koja se potom od struje zraka sklopi prema unazad. Ako to nije slućaj, takav slobodno rotirajući propeler ("milling prop") je neka vrsta kočnice i sa elektrojedrilicom iscurim za približno 50% vremena od onoga koje bi realizirao da se prop pravilno sklopio.
XXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXX
xxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxx
Ako regler nema kočnicu ili je pregorila (vrlo čest slućaj u praksi) potrebno je model nakon gašenja motora naglo povući prema gore i stalirati da krakovi sami padnu unazad - a to je sve popriličan gubitak visine i na takmićenju si  onda zahebo rezultat.

Kako je kog Zagija riječ o pusher propu, što sam isto isprobao, nema neke opasnosti da se proklopi prema naprijed i udari o model, ali ako se toga bojiš, imaš ovu skicu u prilogu kako se to može izbjeći baš sa slićnim propom 6*3,5.

Permax 400 /6V uz 2S i takvu elisu je na granici 'preživljavanja', u praksi ga mijenjam nakon 40-50 startova, ovisi koliki je duty-cycle, tj. koliko radi neprekidno po letu: može ga se malo isprati radom u dest. vodi ili nekom alkoholu i produžiti mu trajanje. Imaš na adresi dole - link na 'moj hangarčić 'sliku 6 takvih modela sa takvim elisama i setupom, vjeruj da imam izvjesno iskustvo, pa ove napisane činjenice nisam izmislio ili prepisao od drugih.

BTW, vidim da se zanimaš za aerodinamiku, spusti mi na PP neki mail gdje možeš primiti attach od 15 mega, pa ti pošaljem Simonsa, materijal za proučavanje..

Damir

ISPRAVNO  100%
poz.Iv

Odg: Omjer centrifugalne i sile uzgona

Reply #10
Isprobao sam i rezultati su sljiedeći:
Propeler udari o krila samo pri startanju (dok još oscilira oko 90°).
Medjutim, vjerovatno zbog nemogućnosti postizanja optimalnog broja okretaja daje osjetno slabiju silu poriva nego 5x4.

Također, jako je bučan. Zvuči kao benzinski. Ne znam je li stvar u tome što se krila propelera jako priblize krilima letjelice (koja, uzgred budi rečeno, nisam "zašiljio" na izlaznom bridu) ili u tome što propeler možda nije dobro centriran (navuko sam ga na osovinu ne koliko ide, nego toliko da krila propelera ne stružu po kućištu motora, dakle oko 5mm.
Probat ću korigirati te dvije stvari, pa probati ponovo.


Odg: Omjer centrifugalne i sile uzgona

Reply #11
Isprobao sam i rezultati su sljiedeći:
Propeler udari o krila samo pri startanju (dok još oscilira oko 90°).
Izgleda da nisi (dobro) pogledao skicu koji sam dodao u moj prethodni post u ovoj temi: da si točno tako napravio, nebi imao taj problem.
Do sada se nisam susreo sa problemom ( u zrakoplovnom modelarstvu) a da već netko drugi nije riješio isti na prihvatljiv način.
Teško je biti originalan.
Damir

Odg: Omjer centrifugalne i sile uzgona

Reply #12
Pozdrav,
 
volim učiti od drugih, pogotovo ukoliko je korisno. No, koja je korist od ovoga threada. Zagi je jedna vrlo priprosta letjelica na kojoj je uglavnom sve definirano, a pogotovo postavljanje elise na motor i u odnosu na krilo. Možeš se igrati sa smještajem motora, na nos, ili iza, ili kobinacija oba motora, ili staviti dva motora iza, ili edf, ili mlaznu turbinu kolibri, jet jo baby, ili puls jet, sa ili bez vingleta, klasična ili obrnuta strela krila, zagi dvokrilac, trokrilac, igrati se napadnim kutovima, washoutom itd. Al, kolega nemojte praviti problem od lupkanja sklopive elise po krilu.  :(
 
lp
 
Toni  

Odg: Omjer centrifugalne i sile uzgona

Reply #13
Isprobao sam i rezultati su sljiedeći:
Propeler udari o krila samo pri startanju (dok još oscilira oko 90°).
Izgleda da nisi (dobro) pogledao skicu koji sam dodao u moj prethodni post u ovoj temi: da si točno tako napravio, nebi imao taj problem.
Do sada se nisam susreo sa problemom ( u zrakoplovnom modelarstvu) a da već netko drugi nije riješio isti na prihvatljiv način.
Teško je biti originalan.
Damir
Hebiga, poklopile se meteorologija i kronologija. Kad se to poklopi model ide na letenje pa makar mu falilo pola krila - jer i to je zanimljiv eksperiment. ;)
Namjeravam primijeniti to ili sl. sa skice u bliskoj budućnosti.



Pozdrav,
 
volim učiti od drugih, pogotovo ukoliko je korisno. No, koja je korist od ovoga threada. Zagi je jedna vrlo priprosta letjelica na kojoj je uglavnom sve definirano, a pogotovo postavljanje elise na motor i u odnosu na krilo. Možeš se igrati sa smještajem motora, na nos, ili iza, ili kobinacija oba motora, ili staviti dva motora iza, ili edf, ili mlaznu turbinu kolibri, jet jo baby, ili puls jet, sa ili bez vingleta, klasična ili obrnuta strela krila, zagi dvokrilac, trokrilac, igrati se napadnim kutovima, washoutom itd. Al, kolega nemojte praviti problem od lupkanja sklopive elise po krilu.  
 
lp
 
Toni  
Piši moderatoru nek briše - valjda drugim početnicima neće trebati.

Odg: Omjer centrifugalne i sile uzgona

Reply #14
Kolega,
 
ne treba ništa brisati, dapače, može admin otvoriti neki novi thread koji bi bio posvećen ponajprije teoriji i raznom teoritiziranju. Svatko od nas posjeduje neko znanje i vještinu koje koristimo i u modelarstvu. Stoga je upravo važno da zbog nas samih, a tako i svih onih koji tek ulaze u ove vode, budemo što konstruktivniji i da, ako možemo, prenesemo to isto znanje jedni drugima. Jedino se tako može napredovati.
 
Stoga mislim da bi bilo korisnije pristupiti Zagiju na način da se propitkuju njegova moguća poboljšanja. Da to bude neka polazišna točka, kao svojevrsni odmak od postojećih i poznatih rješenja već primjenjenih na Zagiju. Većina modelara će reći da taj model ne zaslužuje toliku pozornost, sredstva i vrijeme, no, dosta je entuzijasta koji su iz njega izvukli više nego što inače može. Tu je ekipa iz Dugog sela koja istražuje njegove krajnje brzine i vrste pogona i još ga uvijek poboljšava. Plavi se i dalje igra s raznim profilima, Diogen s tehnikama gradnje itd. Moja opaska više je išla u tome smjeru.
 
To je naravno samo moje osobno mišljnje i nije mi bila namjera nikoga uvrijediti. To sigurno ne.
 
Inače, lupkanje sklopive elise da se rješiti i montažom motora u spoju dvije napadne ivice krila - u špici. Zagi se i tako leti pa ga oni vještiji na palicama mogu kratko zadržati i u nekoj 3D figurici.  ;)
   
lp
 
Toni