Skip to main content

Topic: pomoc gliser (Read 5798 times) previous topic - next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

pomoc gliser

Pozz.evo samo mala pomoc..imam gliser na benzin tj sa masinom od trimera..nekih 1.5ks...buduci da Skuplja prasinu od prosle god a volio bi ga vozit malo zanima me koji propeler mi treba..ima oko 1,3m duzine..ja sam radio doma neki propeler ali kad sam ga testirao imao je snage ali brzina nikakva...pa ako zna netko ili ga ima da mi kaze koji da na rucim da dobijem brzinu...hvala


Odg: pomoc gliser

Reply #2
izmjeriš koliko mjesta imaš između osovine i dna čamca. i onda odabereš promjer propa tako da između njega i dna ostane zračnosti 10% od promjera propa.... znači ako je udaljenost dna od kraja osovine 20 mm onda odabereš prop promjera 40mm - 4mm znači cca 35mm.  ( za tu snagu pogona definitivno će biti veći)
A korak je kod brzih čamaca tu negdje kao i promjer.  ne odabiri propove sa korakom većim od promjera jer to su poluuronjivi propovi, koji su smješteni iza krme glisera i dok gliser juri samo je pola propa u vodi...

e sad.. kako nisi naglasio koji je tip tvog glisera nadam se da će ti pomoći napisano.
 

Odg: pomoc gliser

Reply #3
Odlično, ako saznaš koju elisu je stavio molio bi te da napišeš ovdje. Ima nas još sa istim problemom!
Upravo sam u izgradnji v-hull apache-a sa trimerovim motorom. Imam na njemu vodeno hlađenje i rezu ali nisam uspio saznati koja elisa ide gore.

Uglavnom radim sa 23ccm motorom.
Proizvodnja je zakon, ostalo je čista zabava.

Odg: pomoc gliser

Reply #4
Ok..gliser je kupljen bez motora samo korito pa sam ja slozio motor i osovinu i sve...neznam koji je model tj dali je raden po nacrtu ili iz glave..uglavno ja sam narucio propeler fi50 za probu pa kad stigne stavim slike i dali funkcionira...zahvaljujem na pomoci

 

Odg: pomoc gliser

Reply #5
Raptor - ajd poslikaj malo pa baci koju slikicu da se vidi tvojih ruku djelo!
Proizvodnja je zakon, ostalo je čista zabava.

Odg: pomoc gliser

Reply #6
Nema problema...evo sutra stavim slike jer moram ga ic slikat...

Odg: pomoc gliser

Reply #7
evo par slika...nije gotov jos .[attachimg=1][attachimg=2][attachimg=3][attachimg=4][attachimg=5][attachimg=6]

Odg: pomoc gliser

Reply #8
Pozdrav ekipo ! Zovem se Dalibor dosada sam se bavio avijončićima ali kako dolazi
lijepo vrijeme u 2 dana sam sklepao rc gliser sa mašinom od trimera 25 ccm i propeler je 78mm
evo par slika da se zna o čemu se radi još nije završen!
a evo što mene mući, danas sam ga prvi put isprobao i imam problem
što dajem veči gas to se on počinje naginjati na desno ako se nevaram
i to taman dok se počinje izdizati iz vode te kako dajem gas tako moram skretati u desno
da bi on išao ravno
pa ako netko zna bio bih mu zahvalan da mi objasni o čemu se radi!
HVALA

Odg: pomoc gliser

Reply #9
Pozdrav Dalibore!!!

To što se tebi dešava je pojava koja postoji i kod aviona a zove se torque roll... tj.. naginjanje tvog trupa je rezultat reakcije na okretni moment propelera....  u kombinaciji sa visokim težištem modela zbog velikog motora  to je još izraženije....
daklem probaj taj trimer rastaviti i izvaditi iz njega samo ono što ti treba za gliser.. znači motor i rezervar... i rasporediti ih što niže u trupu... i drugu stvar koja je još bitnija.. smanji propeler... 78 mm.. je propeler koji bi gurao i čamac sa 4-5 osoba :)



Odg: pomoc gliser

Reply #10
Ok hvala na savjetu
Visoko je teziste i jos je trup broda preuzak te je previse u slovo V ispalo
tako da mi glisira na desnoj bocnoj strani

Sent from my HUAWEI Y300-0100 using Tapatalk


Odg: pomoc gliser

Reply #11
Pozz,probaj stavit 2 kom lima ili ravne plastike lijevo i desno od propelera..recimo 4x4cm pa ce ti sluzit za stabilizaciju kao sta imaju pravi camci...meni radi super i ide ravno i cak kad postigne brzinu gliser stoji ravno i ne dize se prednji kraj...sretno