Skip to main content

Topic: Kvar na motoru ili regleru? (Read 10112 times) previous topic - next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Odg: Kvar na motoru ili regleru?

Reply #30
Ajde super :) javi onda ako se javi, bilo bi puno bolje da to neki strucnjak popravi..

Odg: Kvar na motoru ili regleru?

Reply #31
Već se on dobrovoljno prijavio. Daj kontakte na PM pa dogovorimo akciju.
if ($znanje == NULL) {read FAQ; use SEARCH; use GOOGLE; } else { use mozak; make post; }

Odg: Kvar na motoru ili regleru?

Reply #32
Mislio sam da ispitaš sa područjem za diode ali nema veze.
Futaba 6EX 2,4 , Taranis X9D Plus
SkyWalker 1.68 DIY, Zagi 1,6m, SkyVan SC7 DIY, Mini 250

Odg: Kvar na motoru ili regleru?

Reply #33
PRONASAO SAM KVAR!!

Bio sam na faksu, laborant je pomocu osciloskopa ispitao sve FETove, svi su citavi sta sam i ja zakljucio sa multimetrom..
Ja sam napomenuo da sam tesitirao i drugi motor koji sam PARALELNO spojio sa ovim. A ako je ovaj motor u kratkom spoju, i taj drugi je... I sad sam tek odlemio zice, i stvarno, motor je sam po sebi u kratkom spoju, a ESC je savrseno ispravan !

Sad imam 2 opcije: jedna je da najnormalnije gornju plocicu esca ponovno zalemim na ovu plocicu s FETovima, ili da pomocu konektora na slici slozim da je to spojeno zicama i fizicki odvojeno. Prednost ovog drugog je da bi ventilator izravno puhao na gornje FETove, a donji bi ionako bili prislonjeni na ogroman hladnjak (romobil). Al opet...ipak su tvornicki oni to ovako zamislili, a i taj ESC podnosi do 120A konstantne struje do koje nikada ni nemoze doci (jer motor trpi do 80A).

Sto predlazete?

I ima li netko neciji kontakt broj da se javim za previtlavanje motora (i novu zicu naravno)?

Odg: Kvar na motoru ili regleru?

Reply #34
Super.
Sa udaljavanjem FET-ova od CPU-a treba pripazit zbog switching frekvencije,induktiviteta kabela ,smetnji bla bla......mislim da što kraće to bolje stoga...
Ono što bi ja napravio je umetanje aluminijskih plehova na donju i gornju stranu (ako već i nije) FETova tako da dobiješ nešto kao sendvič.Vjerovatno će biti potrebno urezat/ufrezat na unutarnjoj ploči (ova kaj hladi donje FETove) otvore za padove.
Futaba 6EX 2,4 , Taranis X9D Plus
SkyWalker 1.68 DIY, Zagi 1,6m, SkyVan SC7 DIY, Mini 250

Odg: Kvar na motoru ili regleru?

Reply #35
To vec i je tamo...
Znaci ti bi preporucio da sve vratim kako je bilo? To je stvarno i najjednostavnije i najbolje, samo se bojim ako bi ikada mozda stvarno pregorio neki FET, onda bi novim skidanjem gornje plocice do kraja unistio te "padove" na plocici... Ili mozda da na gornju plocicu prema dolje zalemim ovaj zenski konektor? Ne dodajem nikakvu zicu, a ostaje mogucnost skidanja gornje plocice, a i ventilator koji odozgora puse, mogao bi bolje hladiti fetove koji su inace u sendvicu..?

 

Odg: Kvar na motoru ili regleru?

Reply #36
Evo čak sam se potrudio i to u Paintu nacrtat. :D :D :D
Što se tiče ventilatora i termičke vodljivosti zraka ne bih ulazio ako uzmemo u obzir da su ovi unutarnji FETovi u "zavjetrini tako......

A ti vidi što ti padovi dopuštaju.Jel možeš to riješit kako s kratkospojnicima sa slike.Čini mi se da bi radilo.Taman za distancu ovih "jumpera" staviš neki deblji Alu lim/profil.
Futaba 6EX 2,4 , Taranis X9D Plus
SkyWalker 1.68 DIY, Zagi 1,6m, SkyVan SC7 DIY, Mini 250

Odg: Kvar na motoru ili regleru?

Reply #37
Hijaooo pa zasto si skupa spajao motore gore kod testiranja :)

Dobro je bolje je previklat motor nego zezanje sa ESCom :)


Sent from my iPhone using Tapatalk

Odg: Kvar na motoru ili regleru?

Reply #38
Hahaha, Kreso hvala ti za trud :D tako nekako je ustvari i tvornicki napravljeno, alu profil je i u sendvicu, i s donje strane na fetovima. Meni taj donji netreba jer je dole aluminiski dio podnice, a gornji bi trebao. A neznam, mozda je onda najbolje vratiti kako je i bilo? Posto, cak i da su samo 3 FETa u paraleli (neznam dal su 3 ili 6), a svaki moze kontinuirano pustati 80A sto je ili 240A ili 480A struje, a kako je vidljivo motor gori prije njega, mozda se stvarno nebi trebao bojati da ce se ikad ista desiti tom regleru

Odg: Kvar na motoru ili regleru?

Reply #39
Onda nabij ventilator i nema brige.
Najbolje da zakeljiš neki hladnjak od grafulje direktno na ESC pa na njega ventilator kako bi što bolje iskoristio površinu.
Za to bi ti preporučio epoxy ljepilo ArticSilver koje je baš za tu namjenu ali i košta.
Koliko vidim nema ga više u Linksu, bar ne dvokopmonentno?!!Probaj dalje.
Futaba 6EX 2,4 , Taranis X9D Plus
SkyWalker 1.68 DIY, Zagi 1,6m, SkyVan SC7 DIY, Mini 250

Odg: Kvar na motoru ili regleru?

Reply #40
Zalemi kako je i bilo, sigurno u tvornici nisu bezveze tako napravili!

I jos jedan savijet, ne slusaj druge, nego prvo ispitaj pravilno sve!


Odg: Kvar na motoru ili regleru?

Reply #41
Ma da, i budem. A osim toga do te struje od 120A nikad necu doci, a jos ga i hladim 8cm ventilatorom sto nije vjerovatno uopce niti potrebno.

Samo treba sad taj motor srediti :)

Odg: Kvar na motoru ili regleru?

Reply #42
Objavljivao sam ovdje vec postove o elektricnom romobilu kojeg sam napravio...

Uglavnom danas u voznji se desilo sljedece: motor je najednom zakocio usred voznje (bez ubrzavanja). Ja dignem zadnji kotac, dam gas a motor samo trza. Na ovom forumu su me naucili da kad tako trza, znaci da jedna faza nije spojena... Ja sam dosao doma, rastavio motor i sve izgleda u redu. Regler takoder. Probao sam onda na izlaze iz tog 120A reglera spojiti mali motorcic, dam gas i taj mali motorcic isto trza.

Motor: http://www.hobbyking.com/hobbyking/store/__18184__Turnigy_Aerodrive_SK3_6374_149kv_Brushless_Outrunner_Motor.html
ESC: http://www.hobbyking.com/hobbyking/store/__20696__Hobbyking_YEP_120A_HV_4_14S_Brushless_Speed_Controller_OPTO_.html

Uglavnom kako mogu provjeriti sto je pokvareno?


Procitaj sto si napisao i zato su te tako ljudi savjetovali!

Nisi napisao da si spajao motore u paralelu!

Odg: Kvar na motoru ili regleru?

Reply #43
Da znam, zaboravio sam napomenuti. A nisam razmisljao da razlog zasto ni taj drugi motoric ne radi nije to sto ESC ne radi nego to sto je glavni motor u kratkom spoju..
Jedno iskustvo vise :)

Odg: Kvar na motoru ili regleru?

Reply #44
Dobro, bitno da se ni regler nije zezno usput!