Skip to main content

Topic: Ideja kako da izravnam list balze? (Read 1767 times) previous topic - next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Ideja kako da izravnam list balze?

Kao što naslov kaže, što da napravim? Taj list bi trebao prepoloviti i zaljepiti i izbrusiti krilo za mimija pa me zanima da pokušavam
izravnam listi ili pošto ću brusit krilo iz tog predpostavljam da nebude utjecalo na krilo. Što biste VI učinili?


Sent from my iPad using Tapatalk
Spektrum dx7s i razni modelčeki


Odg: Ideja kako da izravnam list balze?

Reply #2
Kad stolar ima takav problem sa daskom, jednostavno ju polegne na ravnu povrsinu prekrivenu vlaznim krpama i ostavi preko noci da vlaga odradi svoje. Iduci dan, daska je ravna.

Odg: Ideja kako da izravnam list balze?

Reply #3
Zadnji komentar koji je stavio Student SB je u redu uz malu dopunu.
Naime, lagano navlažen (ne treba ga udaviti  ;)) dobro bi bilo opteretiti taj list sa dodatnim teretom preko njega.
Druga stvar koja pomaže bi bila:
sa jedne strane grijati, a sa druge strane hladiti.
Tako se nekada a i danas savija drvo prilikom izrade namještaja, s time što se koristila presa koja se svakih nekoliko sati dotezala.
U ovom slučaju ''presa'' bi bila upravo dodatni teret preko balze.
Toki, ovo ti je nauk da za ubuduće vodiš računa gdje držiš zalihu balze. Nikako je držati ispod kreveta  ;).

Odg: Ideja kako da izravnam list balze?

Reply #4
Hvala dečki, problem kod prve metode je kaj je balza 1cm a druge kaj bi se balza natopila i dobila na težini a taj list bi trebao biti krilo od 1m dlg-a. Jel se može nekako efikasno isušiti takav list?


Sent from my iPad using Tapatalk
Spektrum dx7s i razni modelčeki

Odg: Ideja kako da izravnam list balze?

Reply #5
Svaka vlaga koju bi balza upila, mora nakon nekog vremena i ispariti.
Najbolje je prirodnim putem, jer sve ostalo samo doprinosi daljnjoj deformaciji balze.
Znači ''čvrsta stega'' i vrijeme. Ne brini se, balza je jako porozan materijal, pa kako brzo upije tako se brzo i isuši.

Odg: Ideja kako da izravnam list balze?

Reply #6
 Aha hvala,  kad sam postao svoj zadnji odgovor nije mi rekao umeđuvremenu imate još jedan odgovor...tako da nisam pročitao. Također nisam ja kupovao list balze. Rekao mi je dotični koji je da je ovo bio najbolji koji je našao. Pošto nisam baš strpljiv vjerojatno bidem kada list prepolovim, pobrusio ga da bude ravan jel tak i tak budu brušena krila iz njega.


Sent from my iPhone using Tapatalk
Spektrum dx7s i razni modelčeki

Odg: Ideja kako da izravnam list balze?

Reply #7
ja jedan dan ravnao eleron od pittsa, malo se izbacio

Na vrhove svake strane 3 mm podloške, baš je kiša padala pa sa auta onako u 3 maha navlažio dlan i prevukao preko elerona  ;D

U sredinu lagano opterećenej , tako stajalo 2 dana i evo već tjedan dana je ko po špagi

Meni tako ispalo ok  ::)
Cesna 1,6 m nitro
F-14 Playboy edf
Easy Glider Pro
Extra 260 PA
Extra 300 ( pred kraj izrade ), Pitts u izradi