Skip to main content

Topic: Za sve one koji imaju višak vremena... (Read 1731 times) previous topic - next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Za sve one koji imaju višak vremena...

... a manjka novaca (tu se i ja ubrajam).

O ovome nisam prije pisao dok ne vidim koliko su te stvari sigurne. Radi se o nekoliko stvari i prilika za zaradu. Zarada nije brza ni lagana (treba za početak dobro zagrijati stolicu i sve podesiti kako treba), ali ide nekako. Za one koji nemaju vremena, a pogotovo živaca, daljnji tekst apsolutno nema smisla.

Radi se o višestrukoj sprezi - YouTube kanal - razni affiliate programi. Vjerujem da gotovo svako od vas ima YT kanal. Neki od vas možda imaju AdSense program, koji je za našu zemlju tek odnedavno počeo funkcionirati, jer je Hrvatska tek nedavno postala zemlja partner. AdSense je u početku kompliciran za shvatiti, treba dosta vremena za postavke, ali jednom kad krene - ide. Neću ulaziti u detalje kako se podešava, jer ima toga puno i previše. U google search stavite "AdSense" i pogledajte o čemu se radi.

Ovo je bio samo jedan detalj. Drugi detalj je affiliate program raznih kompanija koje prodaju sve i svašta. Za sada sam pokušao na HobbyKing (totalni promašaj) i Banggood (bingo!). Čak i oni koji ne sudjeluju u tom programu, mogli su primjetiti da im idu neki 'bodovi' pri kupnji svakojakih 'igračaka'. Ti bodovi se onda mogu iskoristiti kao popust pri kupnji sljedećeg proizvoda, tipično 100 bodova = 1 dolar, što nije zanemarivo.

Pri sljedećoj kupnji, dio bodova se može staviti u polje "Redeem" i do 15% od cijene proizvoda dobiti popust (ne može se recimo 300 bodova iskoristiti za kupnju nečega od 3 dolara). Ukoliko se upiše više nego je odobreno, stranica automatski odredi limit. Ostatak bodova ostaje za sljedeću kupnju.

Drugi način je mijenjanje bodova za kupone, a to je nekada povoljnije od direktnog mijenjanja bodova za popuste, nekada manje povoljno. Recimo za kupnju od preko 50 dolara, isplati se mijenjati recimo 55 bodova za 1 dolar popusta. No takve se kupnje rjeđe događaju.

Nadalje, nemojte biti lijeni - napišite Review proizvoda, moguće je čak i prije nego ga dobijete na vašu adresu. Za jedan review ide 10 bodova, ili 10 centi. Ako ste snimili video s tim proizvodom, stavite ga ispod pod "Video  Reviews" sekciju, dobije se 40 bodova. Za pretplatu na Banggood se isto dobije nekih 40-50 bodova, ne sjećam se točno. Za sliku dodanu pod "Image Reviews" isto tako nekih 10-tak bodova (nisam sada siguran koliko točno).

Ovi Review bodovi moraju biti odobreni od strane BG zaposlenika, a poruka o odobrenim bodovima se dobije na vašu e-mail adresu u roku dan-dva (nekad i više, rijetko).

Dakle, pri samoj kupnji proizvoda, dobiju se bodovi, ovisi o 'statusu' korisnika (ja sam trenutno "Standard"), kasnije se sa većim prometom taj status mijenja. No nije sve u kupnji, ima još jedna ljepša stvar:

Affiliate program. https://www.banggood.com/Affiliates-Program_hl23

Pošto sam još uvijek "Standard" korisnik, dobijem samo 4% od prodane robe preko tog sistema (recimo netko kupi robu u vrijednosti 15 dolara, meni ide 60 bodova, ili 60 centi). U početku to ide jako sporo, no jednom kad krene... Kad se dosegne prodaja od preko 4000 dolara, postotak se penje na 6%, a preko 10 000 dolara na 8%. Do sada sam uspio prodati robe u vrijednosti preko 750 dolara, od čega će otpasti neki manji dio, jer su korisnici stavili proizvod u košaricu, a nisu platili.

Za one koji se nisu prijavili u affiliate program te bodove mogu jedino pretvoriti u popuste pri sljedećoj kupnji. A za one koji jesu, mogu prebaciti bodove u REALNE NOVCE (!) na PayPal, s tim daje minimum 500 bodova, odnosno 5 dolara. Ti bodovo koje dobijem pri kupnji drugih osoba - čekam odobravanje (pending) 45 dana od dana stavljanja u košaru (ako se proizvod ne kupi, bodovi se brišu).

Kako sada staiti svoj affiliate kod i gdje? Pa upravo na YT kanal, web stranicu ili na neki forum, uključujući ovaj. Pri tome morate paziti da ne pretjerate sa SPAM-om, jer to nitko ne voli. lagano, link ili dva tu i tamo. Moje razmišljanje je ovako: neću nuditi i prodavati proizvod koji nisam i ja sam testirao. Ne želim uvaljivati bofl robu. Kinez zna ponekad napraviti nešto kvalitetno, ali u večini slučajeva zna biti očaj (ovo govorim iz iskustva sa BG i HK programima). Ne znam za ostale kompanije, počeo sam sa jednom drugom (Tmart), ali mi roba još nije stigla, pa ne mogu ništa reći za sada.

A sada, za one koji već imaju AdSense - ugodno sa korisnim.

Video koji se stavi na Video Reviews je ujedno reklama vašeg videa, gdje oni koji žele vidjeti proizvod o kojem ste napisali i/ili snimili video - navodi iste ljude da kliknu na vaš video. Od kada sam počeo, cca. prije dva mjeseca, broj pretplatnika (subscribera) mi se sa nekin 120 povećao na gotovo 200. Dakle, AdSense plaća po reklami na koju se klikne (ni u ludilu nemojte klikati na svoj vlastiti kanal, jer se može dogoditi da vam google ukine AdSense i to vrlo brzo).

Ne zaboravite ispod dotičnog videa staviti affiliate link na proizvode vezane za dotični video (ako se radi o nekom DIY projektu, recimo). Ne mora biti na isti izvor (BG ili HK), može biti na bilo koji affiliate koji ste odabrali i pratite.

Dakle, bodovi idu na BG (koji se jednog dana mogu prebaciti na "prave novce" ili koristiti za popust), novci idu iz AdSense programa, vaš video rating i rank se povećava sa svakim novim videom koji stavite. Google nema ništa protiv da reklamirate u opisu videa, čak naprotiv - to i podržava. Živimo u kapitalističkom režimu, samo treba odbaciti neke stare ideje i navike i prilagoditi se sustavu.

Da ne zaboravim, ako već imate taj prokleti Facebook, svaki novi video stavite i na FB i na twitter i na google+ (i gdje god već imate otvoreni account).

Otkako sam ovdje na FF forumu stavio u moj potpis taj affiliate program, vidim da mi je puno mojih kolega pomoglo i kupovalo proizvode preko tog programa. Zahvaljujem se do neba. Ovim pomažemo jedni drugima, a da nas ništa ne košta.

Svima je korisno - tim firmama koji daju affiliate program, prodaja ide bolje. Neke mrvice daju nama kao nagradu za trud. Na kraju krajeva, poznavajući ove bodove i kako ih iskoristiti, kupnja je povoljnija. Znam da je eBay jeftiniji za neke proizvode, ali je isto tako i lutrija pri kupnji "mačka u vreći" - može se dobiti dobrar proizvod, može se dogoditi da čekamo predugo... ma već znate, imali ste sigurno svakakvih iskustava.

Još jednom hvala svima koji su mi pomogli i svima onima koji će mi nastaviti pomagati u budućnosti. Ja ću nastojati opravdati vaše povjerenje i ako je moguće pomoći vama.

LP,
milan
---

 

Odg: Za sve one koji imaju višak vremena...

Reply #1
Dopuna. Kao bonus pri affiliate programu, možete vidjeti što se najviše traži na tržištu. Do sada sam vidio da se najviše prodaju baterije raznih vrsta. Ali i druge proizvode, jedan interesantan primjer:

[attach=1]

Iako je netko ušao na affiliate program vjerojatno sa YT videa, valjda mu je zapalo za oko nešto drugo. Za one koji ne znaju (a ja nisam znao, dok nisam počeo čeprkati), HK ima isto affiliate program, jedino sam ja stavio proizvode koji ne idu baš tako često - ponajviše zbog HK visoke poštarine. Link se može naći odmah do proizvoda, desno:

[attach=2]

Za HK affiliate, prijava ide ovako: kliknete na svoju "krunu" sa vašim imenom (skroz gore lijevo), a onda na "Comunity/media" (u sredini), a onda na "Affiliate System". To izgleda ovako:

[attach=3]

Moj problem u startu je bio taj što sam pod Review stavio jedan svoj video, ali HK affiliate sistem radi drugačije od BG programa. Kad se korisnik već prijavi, pogleda video i vrati na istu HK stranicu, meni ne idu nikakvi bodovi. Samo oni korisnici koji su 'došli' recimo sa YT kanala, samo oni se 'broje' kao 'novi kupci' i prema tome idu bodovi.

Pri tome, klikom na "view" se može točno vidjeti o kojem se proizvodu radi, a prije toga je web adresa (uključujući YT kanal) sa koje je korisnik došao preko vašeg affiliate sistema. Na taj način se može analizirati koji proizvodi 'idu' koji ne, odnosno koje proizvode se ispati reklamirati, a koje ne.

U svakom slučaju, i nakon kupnje, možda i pogrešne - uvijek se proizvod može (pre)prodati, što na ovom forumu, što na njuškalu ili negdje dalje.

Svi prijedlozi i komentari su dobrodošli. I ne zaboravite da je sada, tijekom ljetnog razdoblja - prodaja jako slaba. Isto tako vrijedi i za YT preglede i klikove, ludi su na godišnjim odmorima, nisu pri kompjuterima (čast izuzecima).

LP,
milan
---