Skip to main content

Topic: VELIKI AVIONI (Read 271844 times) previous topic - next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Odg: VELIKI AVIONI

Reply #735
Zvuk je jedinstven ,valjda jer je Hurricane građen pretežno od špera , impregniranog platna i srodnih materijala ,pa odzvanja na poseban način....kao da sam u kazalištu pored timpana... 8)

http://www.youtube.com/watch?v=vW6EsuTzpJk
Djeca i luđaci su iskreni u svojim kreacijama
Mes


Odg: VELIKI AVIONI

Reply #737

@ Mes
da, početak jedne prekrasno priče. Ustvari ne.
Otvaranje nove stranice i nastavak jedne prekrasne priče, životne priče tog Spita i
svih tih ljudi koji su uložili svoje vrijeme i novac da bi se ta priča mogla nastaviti.
Prekrasno ga je vidjet ovako restauriranog i ponovno u zraku.
Svaka im čast.

tnx barba Mes



Odg: VELIKI AVIONI

Reply #740
Taj može što hoće i kada hoće... 8) 8) 8) bilo bi zanimljivo znati koliko sati servisiranja(novaca) ide na jedan sat njegove operative.
Hvala Pero , držim da će mo  ''uzeti'' F-16 (vjerojatno od susjeda a po odredbi BB) Volio bi da se to konačno riješi... ;) Evo to je moj kovertirani odgovor  :-\
Djeca i luđaci su iskreni u svojim kreacijama
Mes



Odg: VELIKI AVIONI

Reply #743
Da, super prizor, nekad na suprotnim stranama, sada ova tri ''starca'' rame uz rame, u smaknutom poretku...
Samo, Sabre dimi li ga dimi .... tek kad leti blizu uz 15-icu vidi se kak jako ostavlja trag...  :)

Baš neki dan sam baš naišao na jednu sliku tog trojca zajedno u letu, vjerojatno slikanu na tom hepeningu,
samo da me sad ubiješ, nemrem se više sjetit gdje sam ju vidio...

Odg: VELIKI AVIONI

Reply #744
Nisam siguran ali mi se čini da je polovinom 60-tih ''probijen zvučni zid'' sa F-86-D , jugoslavenski major,iznad Batajnice , ali u obrušavanju.Ruku na srce to je veličanstven lovac a imao je i radar u nosu pa su ga zvali ....'' za sve uvjete''..  etc ;)
Djeca i luđaci su iskreni u svojim kreacijama
Mes

Odg: VELIKI AVIONI

Reply #745
Da. Ima čak dvije verzije te ''naše'' priče o probijanju zvučnoga zida.

Prva kaže da se to desilo 31.07.1956. godine u 11,30 sati iznad Batajnice.
F-86E Sejbrom je pilotirao tadašnji komandant 44 vazduhoplovne divizije
pilot-pukovnik Nikola Lekić koji je time postao prvi Jugoslaven koji je letio brže od zvuka.

No, po drugoj verziji, to nije istina, već da su prije njega i neki drugi piloti letjeli brže od zvuka.

Navodno, zapovjednik divizije pukovnik Nikola Lekić nije bio u prvoj skupini za preobuku
pa tako nije ni mogao biti prvi koji je bio brži od zvuka.
Prije njega su zvučni zid probijali spomenuti piloti Vranić i Babić u prisustvu Amerikanaca,
a potom još 7-8 pilota koji su završili preobuku.
Jednog dana prolazeći pored AKL-a pukovnik Lekić je nasrtljivim novinarima bez razmišljanja
obećao probijanje zvučnog zida 31.07.1956. godine.
Olako dato obećanje novinari su shvatili ozbiljno i vršene su pripreme mnogih ekipa
za taj događaj.Na drugoj strani problem je bio u tome što pukovnik Lekić još ništa nije znao o avionu,
a do spomenutog datuma ostalo je još tri dana.
Ipak, na kraju krajeva, nitko mu nije mogao osporiti hrabrost koju je pokazao u tom događaju.
Dato obećanje moralo se ispuniti, nije se imalo kud.
Navodno se pristupilo cjelodnevnoj obuci, po skraćenom programu.
Obećanog dana, 31.07. uz prisustvo brojnih novinara  pukovnik Nikola Lekić je u drugom pokušaju "probio" zvučni zid.
Novinari su se utrkivali tko će bolje opisati spektakl, pa je tako zabilježeno da je on prvi letio brže od zvuka.
Piloti koji su to svakodnevno radili ostali su u sjeni tog događaja ...

Eto , sad ti znaj šta je prava istina...  :)

Inače, zanimljivo je da smo mi bili jedina komunistička zemlja u svijetu koja je koristila F-86 !!
Dosta povijesti ...

Ma da se mi vratimo u sadašnjost!

Meni osobno je i dan danas prelijepa silueta tog aviona, s tim strelastim krilima.
Šteta je što od toliko komada koji su prošli kroz nekadašnje RV Jugoslavije ovdje kod nas
u Hrvatskoj nije ostao niti jedan komad da se sačuva za muzejski primjerak.
U stvari ima jedan tamo iza u ZTC-u , ali je nažalost, potpuno devastiran i od njega ništa za tak nekaj ...

Ništa nismo u stanju sačuvati...  :-[

Odg: VELIKI AVIONI

Reply #746
Živio Pero , Lekić nije bio prvi (pouzdani izvor) .On je morao biti  ''prvi'' jer kad partija naredi  i krava leti.Politička odluka...kao da je danas drugačije... :D :(
p.s. Pero hvala na ''ćakuli'' 8) slike su fantastične!
Djeca i luđaci su iskreni u svojim kreacijama
Mes

 

Odg: VELIKI AVIONI

Reply #747

@Mes nema na čemu.
A i ovak u zadnje vrijeme na ovoj temi praktički samo nas dvojica ''tipkamo'' ... :(

A glede ovoga kaj kažeš... Istina, ni danas nije ništ' drugačije...

Nemaš kaj hvalit, slike i ovak nisu moje, nažalost, skinute su s drugih foruma, net-a, ...
Stavio sam ih tek toliko da se malo vidi ono što sam u tekstu spomenuo...

Žao mi je kaj sad kad sam bio na ovom mitingu u Zagrebu kod ZTC-a nisam malo uz pomoć buraza
prošvljao malo ''iza zavjese'' tamo iza po livadi pa udario par friških slika i da stvarno budu moje.
Al kaj je tu je. Idemo dalje.

pozz Tebi u Split
i svim ostalim forumašima, ma gdje bili !  ;)

Odg: VELIKI AVIONI

Reply #748
Meni je drago kada se ti javiš.....znam da voliš letenje kao i ja a to je dovoljno za druženje.
Maloprije čujem na vjestima da je razlog prepucavanja (Predsjedica-Ministar obrane) nabavka novih borbenih zrakoplova...baš me iznenadilo :-[ ....predsjednica želi Gripene a ministar hoće američke višenamjenske borbene zrakoplove(od kuda samo novinari izvlače ove izraze).Već sam ''kovertirao'' izbor nekidan ovdje na forumu... ;D .....Znaš onu od Marka Twaina :'' Kada sam bio mali mislio sam da je sve u novcu...sada kao odrasla osoba...znam da je sve u novcu.


Djeca i luđaci su iskreni u svojim kreacijama
Mes