Skip to main content

Topic: Problemi s propulzijom (Read 14674 times) previous topic - next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Problemi s propulzijom

Na jedrilici raspona 1.8m i mase 820 g imam speed 400 motor s reduktorom koji poprilično ruži omjera oko 4:1 i Graupner CAM sklopivi propeler 10"x8" koje nisam sam montirao.
Prema drive calculatoru statički potisak bi trebao biti oko 275 g, a brzina vrtnje propelera oko 3700 o/min, medjutim, na gorespomenutoj jedrilici stat. potisak je oko 190 g, a broj okretaja sam pokušao odrediti analizom zvuka snimljenog mikrofonom neposredno iza rotirajućeg propelera i analizirati u nekom software-u, i frekvencija ispadne prilicno OK:  55 Hz (3300 o/min), što je prilično blizu predvidjenoj vrijednosti.

Jedrilica leti, ali jedva horizontalno. Kad je nakon 30 m horizontalnog leta pri punom gasu pokušam samo blago skrenuti pada u kovit. Baš je na granici.

Zato želim skinuti i pokušati rastaviti taj reduktor u koji sumnjam da vidim mogu li mu popraviti performanse.
Medjutim, zapeo sam na prvom koraku - kako skinuti spiner s vratila? Čini mi se da nema navoj jer ima radijalno prema vratlo dvije rupice s navojem kroz koje se vidi vratilo, a koje bi po nekoj mojoj logici mogle služiti da vijci u njima drže spiner na vratilu. No, u njima nema vijaka koji bi ga držali, ali spiner unatoč tome ne ide dole. Možda bi išlo da ga pokušam zavrtjeti, ali ako zavrtim prop - nemam gdje "dati kontru" (Osim da odvijačem blokiram motor kroz otvor za ventilaciju. Brutalno. :-[)
Molim savjet kako to skinuti nerazarajućom metodom.

Hvala unaprijed


Odg: Problemi s propulzijom

Reply #1
Kakva baterija se koristi za pogon?
Damir

Odg: Problemi s propulzijom

Reply #2
Kakva baterija se koristi za pogon?
Damir

Fullymax 2S 2200 mAh. Kaže Crive Calc da je struja oko 6.3A.

I jedna korekcija: motor je Graupner 400, ali ne znam za koju voltažu (vidio sam u Drive Calcu da ih ima mnogo Graupnerovih 400, za razne napone.
 Dok ga ne skinem ne vidi se dio naljepnice na kojem to piše  :(

Odg: Problemi s propulzijom

Reply #3
Brushed motor klase 400 6V na 2S mora dati bitno preko 300 gr potiska, mjerio sam nebrojeno puta, a uz getribu to mora ići skoro do 500 gr.  Mislim da ti je preveliki omjer /4:1/  na getribi.
Referenciraj se ovdje:
http://www.webx.dk/rc/sp400test.htm

Ova mjerenja poklapaju se sa mojima.

Damir

Odg: Problemi s propulzijom

Reply #4
Ma stavi ovo



a postojeće ukloni razornom metodom  8) .

ILI
Težina modela je 820g, "izmjereni" potisak 190g i model leti samo u horizontali  ??? ??.
Kapni malo sintetskog ulja u reduktor, recimo PAO 320 i garantiram da ćeš dobiti bar još 50g potiska.
Jedini problem je u tome što dotično ulje možeš naručiti u min. količini od 20l

Odg: Problemi s propulzijom

Reply #5
Brushed motor klase 400 6V na 2S mora dati bitno preko 300 gr potiska, mjerio sam nebrojeno puta, a uz getribu to mora ići skoro do 500 gr.  Mislim da ti je preveliki omjer /4:1/  na getribi.
Referenciraj se ovdje:
http://www.webx.dk/rc/sp400test.htm

Ova mjerenja poklapaju se sa mojima.

Damir

Meni se čini da je tip preopteretio motor. Pogledaj službene podatke:http://www.graupner.de/en/products/80f55fc6-048f-41c2-b5fb-9180aec45a34/3321/product.aspx
Struja pri najvećij efikasnosti je 4 A, a on ga je vozio na 13!
Drugo, ono sto sam ja napisao kao potisak koji daje Drive Calculator - je stvarno procijenjeno, anpisano svjetlosivom i bas pise da je to procienjena vrijednost (estimated), dakle ogradjuju se od nje.
Trece, mislim da uzeo ti reduktor ili ne - nema veze ako nakon toga pravilno izaberes prop.
Veci prop - veca aerodinamicka efikasnost.
Veci prijenosni omjer reduktora - manja mehanicka efikasnost.
Sta odnosi prevagu - pojma nemam. Mislim da prvenstveno ovisi o izvedbi.

Zakljucak: vjerujem vise vasim mjerenjima nego DriveCalcovoj procjeni, a i vjerujem da bi reduktor mogao biti kocnica u ovom slucaju, tim vise sto ruzno zvuci.
Dakle, ostaje pitanje: kako skinuti spiner?
 :)

Odg: Problemi s propulzijom

Reply #6
Ma stavi ovo



a postojeće ukloni razornom metodom  8) .
Bi da imam - al' nemam : :(

ILI
Težina modela je 820g, "izmjereni" potisak 190g i model leti samo u horizontali  ??? ??.
Prokomentiraj to malo rjecitije - nemam dovoljno iskustva da bi znao protumaciti ove upitnike.
Zasto "izmjereni" pod navodnicima? Pa to je valjda jedina stvar u koju sam siguran da je dobro izmjerena.

Kapni malo sintetskog ulja u reduktor, recimo PAO 320 i garantiram da ćeš dobiti bar još 50g potiska.
Jedini problem je u tome što dotično ulje možeš naručiti u min. količini od 20l

Ma posluzit ce i neko za finu mehaniku - kad budem mogao do reduktora.

Odg: Problemi s propulzijom

Reply #7
Ako nije pritegnut vijcima ??? vjerojatni je zaljepljen.
Probaj acetonom ili zagrijavanjem.
Temperaturom se materijal širi a pošto je spiner Al a osovina Fe nije teško pogoditi tko će prije popustiti.....
vjerojatno plastični zubčanik

Odg: Problemi s propulzijom

Reply #8
Uspio sam ga nekako pomaknuti, tek toliko da vidim sta pise na motoru:
Nije 6V, nego 7,2V, a reduktor jest 4:1.
Za taj setup Drive Calc pokazuje tek 204 g potiska (sto je jako blizu izmjerenom, pa cu reduktor smatrati ispravnim), ali i mogucnost da se stavi cak 4s baterija (tada je potisak 559 g, a struja i dalje nevelikih 7.8A).
Sa 3s bi bio 376 g (dvostruko od sadasnjeg), a struja 5.3A.
Ne znam kako bi se Turborix kontroler 30 A ponasao pod 15V, ali 11 ce valjda izdrzati.
A motor (koji po specifikacijama moze do 9.6V)?
Sta mislite o 3s?


Odg: Problemi s propulzijom

Reply #9
Ako je motor deklariran kao 7,2, možeš probati sa 3S, ali računaj da je to blizu opasne zone opterećenja.
Svi motori klase 400 (Graupner, Robbe, MPX,Aeronaut,QRP) su isključivo Mabuchi motors oznake RS380**  gdje je ** oznaka podvrste.
Takvi motori sa podoznakom SH (6 V) koriste se u nacionalnoj klasi takmičenja elektrojedrilica i zadnje 4 godine utukao sam nekoliko desetaka istih i poznate su mi njihove karakteristike. 
Mislim da za letenje jedrilice teške 800 grama treba uzeti motor koji ti Plavi preporučuje: cilj je 30-tak sekundi motora i onda jedriti, ovako ciljati točku maksimalne efikasnost (eta) elektromotrnog pogona nema smisla jer je pri njoj snaga toliko mala da ti neće omogučiti penjanje modela.

Motor koji imaš (7,2 V) je RS380PH i za njegove karakteristike imaš ovaj kalkulator (Adobe Shockwave):
http://www.mabuchi-motor.co.jp/en_US/product/elsim.html?RS-380PH-3270/16400/0.37/14.0/93.2/4.5/15.0/12/0.0019/0.0039/0.0019/%28CCW+%29


Damir

EDIT: primijetio sam na drugoj slici da ti je kod šarafa puknut firewall: to treba pokrpati, jer ako se motor oslobodi kod rada, vibracije su u stanju razbiti cijelu jedrilicu.

Odg: Problemi s propulzijom

Reply #10
Motor kojeg Plavi preporuča koristim na jedrilici Brilliant ( http://shop.lindinger.at/product_info.php?products_id=62769 ). Uz sklopivu elisu Graupner Cam 9*6 i bateriju 3S 1300 mAh, ovaj model mase 800 g penje okomito! Imam na raspolaganju 4 min. rada motora što mi uz dašak termike omogućava pola sata leta po punjenju.
Nešto je u zraku...
Multiplex Profi mc3030 - 22 years of excelence and counting...
Siniša

Odg: Problemi s propulzijom

Reply #11
glede ulja, mozda ne bi bilo lose probati HOPPES Bench Rest ulje za oružje, crna kantica,
vrlo tecljivo i viskozno, odlicno podmazuje sve tarne povrsine, ne znam kak se drzi na centrifugalnoj sili,
lagano mirise na petrolej
tko leti vrijed, tko ne leti ne vrijedi, GRUNF

Odg: Problemi s propulzijom

Reply #12
glede ulja, mozda ne bi bilo lose probati HOPPES Bench Rest ulje za oružje, crna kantica,
vrlo tecljivo i viskozno, odlicno podmazuje sve tarne povrsine, ne znam kak se drzi na centrifugalnoj sili,
lagano mirise na petrolej

Tecljivo ti je suprotno od viskozno (viskozitet - trenje medju cesticama). ;)
Ako je viskozno (slicno masti), onda se dobro drzi na centrifgalnoj sili. U protivnom se rasipa po kucistu, sto nije lose ako je kuciste zadihtano, a zupcanici djelomicno uronjeni.
Ako je JNA koristila nesto slicno, onda je tecljivo.

Odg: Problemi s propulzijom

Reply #13
Mislim da za letenje jedrilice teške 800 grama treba uzeti motor koji ti Plavi preporučuje: cilj je 30-tak sekundi motora i onda jedriti, ovako ciljati točku maksimalne efikasnost (eta) elektromotrnog pogona nema smisla jer je pri njoj snaga toliko mala da ti neće omogučiti penjanje modela.

Motor koji imaš (7,2 V) je RS380PH i za njegove karakteristike imaš ovaj kalkulator (Adobe Shockwave):
http://www.mabuchi-motor.co.jp/en_US/product/elsim.html?RS-380PH-3270/16400/0.37/14.0/93.2/4.5/15.0/12/0.0019/0.0039/0.0019/%28CCW+%29

Damir

EDIT: primijetio sam na drugoj slici da ti je kod šarafa puknut firewall: to treba pokrpati, jer ako se motor oslobodi kod rada, vibracije su u stanju razbiti cijelu jedrilicu.

Ma ne ciljam ja nista osim mogucnosti letenja uz sto manji dodatni trosak.
Hvala na linku i savjetu.


Odg: Problemi s propulzijom

Reply #14
mislim da ti je najmanji trošak u letenju to sve skinuti dole, podesiti CG i nategnuti ga s bungeejem u zrak.  0kn po letu,
pa opet...  i tako koliko god hoćeš, s jednim RX NiMh packom si pokrio cijeli dan.

 

  Quick Reply

Warning: this topic has not been posted in for at least 120 days.
Unless you're sure you want to reply, please consider starting a new topic.

Note: this post will not display until it's been approved by a moderator.