Skip to main content

Topic: Romobil na elektro pogon (Read 23594 times) previous topic - next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Odg: Romobil na elektro pogon

Reply #15
Moze, imam ja jos nekakvih planova nakon ovoga.. :)

E sad, dal taj motor max daje 70A konstantno, ili mu je to na trenutak max struja? Ja bi reko da je to max konstantno, a max na par sekundi recimo da je mozda i vise od 100A, dal to onda igra ulogu u tome da moram izabrat ESC od preko 100A?

I konkretno me zanima ako bi mi netko mogao reci koji bi bilo najbolje da uzmem, od koga. Jer kao sto sam rekao, cijene se jako puno razlikuju


Odg: Romobil na elektro pogon

Reply #17
Rista....
a da Ti radije složiš dobar avion ?  :D :D :D
Ovo su cijene za popi*diti... motor, regler...  ???

čitam ovaj tvoj post, pa ne vidim kako misliš riješiti prijenos ? o prijenosu Ti ovisi koji Kv moraš tražiti...
ovih > 2 kW koje spominješ čini mi se previše za ovu namjenu...računaj da Tomos automatic ima oko 2 kW...
Ja bih razmišljao o nečem oko 1 kW.. pa bi se vozio duže a sporije... Ja se na toj stvari ne bi vozio brže od 20 km/h, da mi ne bi morali kiruškim putem odstranjivat regler iz guzice...  ;D
Nemoj se zaletit sa kupovinom motora prije nego li posložiš prijenos...
daj sračunaj si iz radijusa tog tvog kotača koji put kotač prevali jednim okretajem pa u tu računicu uvrsti kV motora sa prijenosnim omjerom 1:1 da vidiš koju brzinu bi ta stvarčica trebala postizati..

Koji Ti je radijus kotača ?

Odg: Romobil na elektro pogon

Reply #18
Ma joj... neznas to kolko sam ja racuno upravo to: brzina, omjer zubaca, moment..  S tim sam poceo ustvari :)

Motor ima 149kv, sto znaci da je uz 6S brzina 3278min-1 ili 54.6s-1
Za zeljenu MAX brzinu 10m/s , kotac (D=26cm) se treba okretati 12.24s-1

Sto znaci da redukcija mora biti 54.6/12.24=4.45. Moment sam uz tu brzinu dobio da je oko 10Nm, i to neznam dal je dovoljno al nadam se da je.
Na manji motor ne mislim prelazit, bas zelim napravit mrcinu od romobila, vidio si da imam i amortizere, imat cu obje disk kocnice i tak. Ne zelim se saliti s tim :)
Zato cijena ajmo rec nije tolko upitna, jer zelim napravit nesto stvarno jakoooo kvalitetno, al htio bi naci najbolji omjer cijena/kvaliteta za regler..


Odg: Romobil na elektro pogon

Reply #19
ajde.. samo hrabro naprijed....
baš me zanima ishod projekta...

Odg: Romobil na elektro pogon

Reply #20
Evo da se malo javim opet, i da posaljem najnovije slike romobila :)
Sad nakon ovog trebam poceti sa montazom kotaca sto ce bit po meni dosta tesko jer trabam na cjevcice od kotaca zavariti nekakve male zeljezne diskove, u njima izbusit rupe za montazu diskova (kocnice) i zupcanika. A takav neki disk nemogu kupiti nego cu morati nekako ispiliti iz ravne ploce. To su diskovi tipa unutarnji promjer 30mm, vanjski 120mm, rupe na 110mm (njih 5)..ovo sam rekao sam otprilike mjere

Vilica radi predobro, jako je mekana, taj vrh amortizera nebude tako ostao, jos moram za njega nosac napravit na dugackoj cijevi za volan...Da ne duljim.. evo slika :D
 

Odg: Romobil na elektro pogon

Reply #21
dali ima neko da radi elekrto baciklo  :) :)

Odg: Romobil na elektro pogon

Reply #22
Ma nije ni to tesko, pogotovo ako samo preradis postojeci bicikl. I romobil je lako pretvorit u elektroromobil. Al bolje je kad sam sve svoje napravis upravo kako ti zelis :)

Odg: Romobil na elektro pogon

Reply #23
ja izradujem bicikle iskljucivo iz nule i moj dizajn naravno ali me muci sta uzet za motor i regler i da ima dovoljno snage ipak su veci kotaci ali da se razumijemo nemislim motor koji dode u kotac kao sto ima za kupit.
i mislim da kod vaseg romobila ce biti poteskoca u skretanju volana u voznji .
 
 

Odg: Romobil na elektro pogon

Reply #24
Zato to mislis? Zato sto je preveliki kut prema naprijed? Ako je zato, to nece biti bas ovako sa slike, jer i ja sam to primjetio, biti ce ispravljeniji i manji taj kut.

A za motor ja cu uzet SK3 najveci 149kv, za 80$. Za bicikl bi mogo uzet npr 192kv, ili isto ovaj sporiji ali onda spojit na recimo 36V. A reduckcija naravno treba biti puno veca, meni ce biti minimum 4 puta, tebi bi trebala biti mozda i oko 10 puta. Tesko je nac zupcanik i od 9 zuba, a vjerovatno jos teze neki od oko 100 zuba, al nebi bilo tolko tesko se poigrat dvostrukom redukcijom. Npr na pogonu da imas 10 zuba, meduzupcanik da ima 36 zuba, koji je spojen na jos jedan od 10 zuba na istoj osovini, pa na kotacu 36 zuba. Svasta se da napravit.. :)

A postoje cak i verzije da outrunner spojis direktno na gumu kotaca, tu je vec ogromna redukcija i mislim da je to dobro rjesenje, al upitne su vibracije, necistoce itd..

 

Odg: Romobil na elektro pogon

Reply #26
Preljepo izgleda :) mogu samo misliti kakav je osjecaj to vozit. Mislim da bi to radilo bez problema s tako nekim omjerom, al ja sam napamet dao tu brojku, trebas vidjeti kojom brzinom zelis ici i tako.
Ja sam 100% siguran da onaj motor koji cu koristit ima i puno previse snage, samo je upitno kretanje - da li ce moc krenut s mjesta? Cak i ako nece, samo 10cm da se odgurnom krenut ce ko lud. A ako ce me i to smetat, onda mi je jedan kolega tu s foruma (jos jednom mu hvala) objasni i dao link za montazu hallovih senzora s kojim dobijes taj moment potreban kod kretanja.
Mene trenutno malo muci jos taj zupcanik, nisam ustvari kupio taj za motor, a trebao bi mi imati 9 zuba, pa ako mozda znas di b i mogo potraziti javi :)

Odg: Romobil na elektro pogon

Reply #27
ovako ja inace se bavim auto moto sport utrkama i imam gro poznatih di bi to mogo napravit samo bi mi trebo rec koji je lanac i koju osovinu imas , i da ja sam bas racuno sa jedniom motorom i doslo je doso do toog zakljucka da trebam omjer 1/10


Odg: Romobil na elektro pogon

Reply #28
Ajde super, znaci od prve sam pogodio taj omjer :)

Ja cu koristiti lanac od bicikla #25, i straznji zupcanik vec imam, 44 zuba ima. Jedino sto cu ga malo cudno namontirat: ako znas ono kako se disk montira na biciklu sa 6 sarafica? Ja cu tih 6 rupica imat i lijevo i desno na oba kotaca. Lijevo dodu diskovi, a na straznju stranu desno sam mislio prvo neki "medudisk" koji ima na fi44 6 rupica i na fi120 5 rupica :D malo glupo, pa mozda ako imas kakvu ideju oko toga ili bi mogo napravit zupcanik sa 44 zuba da ima 6 rupa na fi44 (moram jos provjerit za taj fi44).

A zupcanik na motor bi trebo imati 9 zuba, i moc se montirat na osovinu 8m, pa ako bi i oko toga mogao pomoc bilo bi odlicno :)

Odg: Romobil na elektro pogon

Reply #29
pa kaj nebi bilo lakše i tiše stavit remenicu, ima malih remena klinastih i zupčastih, a zupčanik se može napravit na cnc-u od bilokakvih materijala,
nemam slike ali frend ima na cncu (cca 1,5x1,5m) remen od npr golfa4 i zupčanike od mediapana, fora je da si je omjer složio kak njemu paše a ne po tome kaj ima za kupit