Skip to main content

Topic: Šta primijeniti? (Read 14034 times) previous topic - next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Odg: Šta primijeniti?

Reply #15
ja samo čekam neki filmić di arosova leti, po svemu sudeći otpor letjelice bude bio u minusu a motor će bit na njoj čisto da zakoči model u zraku :)

aro daj neki filmić, obraduj me :)
i have fun with my funjet, it' ultra fun :)

flyfly mirage 2000

Odg: Šta primijeniti?

Reply #16
to bi najprije trebalo testirat u zracnom tunelu ,bojim se da ta jedralka nece letjet ak se bude improviziralo  :'( :D

Odg: Šta primijeniti?

Reply #17
al ne onom tunelu za formule, neg onom jačem di su testirali veyrona :)
i have fun with my funjet, it' ultra fun :)

flyfly mirage 2000

Odg: Šta primijeniti?

Reply #18
točno, od metanolca mi ostalo. imaš sliku tog crijeva prije rezanja u topicu o elektro modelima - het ME163

a tako je 110% osigurano da se ne odvoji kvačica sa horne. jer su ipak veće brzine u igri.
otpor je malo veći, ha ha, ali ne picajzlim  :)


dobra ideja. ja sam ljepljivom trakom to fiksirao a ovo mi je puno bolje rješenje :)

Odg: Šta primijeniti?

Reply #19
meni su se ti L spojevi sa tim osiguračem najjednostavnije i najsigurnije pokazali..  čak ni ne koristim Z bend,

obično koristim ove sa maticama + L



Iako za miraga planiram slagati rotary drive system... ne zbog drag-a već čisto radi izgleda..

Odg: Šta primijeniti?

Reply #20
Dečki, onako iskreno: ke...te bez veze !
 Naš najbolji letač RC jedrilica, sa hrpom trofeja sa svjetskog i eurokupa ( i nekidan je pobijedio) leti sa običnim hornama i poklopcem za servo. Da ne govorim tek o članu ovog foruma Nix@-a koji ima ove godine dvije uzastopne pobjede u eurokupu F3K, evo vam njegov opis jedne takve takmičarske jedrilice  i kako je podesiti (slike su nažalost stradale u nekom hakerskom napadu): http://www.aeromodelarstvo.net/Forum/forums/thread-view.asp?tid=1099&posts=8&start=1

Ako želite da vam jedrilica pošteno leti, prvo i najvažnije je : težina ili koliko grama po dm2 nosive površine, sve ovo natezanje oko drag-a horni i sl. je čak i za nas jubito-pilote bezveze.

Damir
Pročitao sam članak, zanimljiv je, no čudi me to što se dodaje balast na takve vrhunske jedrilice (jer, kao što kažeš, najvažnija je težina).
Zar se ne mogu dovoljno precizno izraditi, da im CG bude baš tamo gdje treba po proračunu? Ili se balast dodaje ovisno o vremenskim uvjetima? Tip piše da su npr. mase modela 260g, a li se moze skinuti i na 250, a onda prica o 30 g balasta.

Odg: Šta primijeniti?

Reply #21
A jel bude ta kapljica izdržala sva ta naprezanja??? 8)
A moraš napraviti i dobru pripremu šipkice da lak bolje primi ( lak naravno mora biti crni )
Ako je L žica u pitanju, nema tu nekih naprezanja.

Zasto crni lak?
Ja bih baš stavio bijeli, i po mogućnosti metalik.
Crni apsorbira više topline, pa riskiram da ognjecavi.
A metalik sadrži metalne čestice koje su u neka vrst punila, i čine ga čvršćim. ;)

Odg: Šta primijeniti?

Reply #22
Zar se ne mogu dovoljno precizno izraditi, da im CG bude baš tamo gdje treba po proračunu? Ili se balast dodaje ovisno o vremenskim uvjetima? Tip piše da su npr. mase modela 260g, a li se moze skinuti i na 250, a onda prica o 30 g balasta.

Balast se dodaje da bi model lakše letio u vjetrovitim uvjetima.  Igra sa CG-om je samo za vrhunske modelare, jer težište 'više naprijed' djeluje povoljno na stabilnost pa je primjereno za početnike i jubito-pilote. Težište pomaknuto više nazad je za iskusne letaće, model je nestabilniji ali bolje pokazuje termiku, tj. nema lažnjaka ako ga iznenda udari vjetar.

Nekoliko načina kako spojiti servo sa kontrolnom površinom imaš ovdje:
http://bayrc.com/boards/viewtopic.php?f=16&t=4891&start=40

i ovdje (od polovice stranice): http://bayrc.com/boards/viewtopic.php?f=16&t=4891&sid=d386df5c3774b34c612895848da7f348&start=30

Damir

Odg: Šta primijeniti?

Reply #23
ja samo čekam neki filmić di arosova leti, po svemu sudeći otpor letjelice bude bio u minusu a motor će bit na njoj čisto da zakoči model u zraku :)

aro daj neki filmić, obraduj me :)

Bit će, bit će - sa fokusom na perlicama.
Kad stigne roba iz SLO.
 8)

Do tad uživaj u letu nekontrolirane daske:[attach=1]

Odg: Šta primijeniti?

Reply #24
A jel bude ta kapljica izdržala sva ta naprezanja??? 8)
A moraš napraviti i dobru pripremu šipkice da lak bolje primi ( lak naravno mora biti crni )
Ako je L žica u pitanju, nema tu nekih naprezanja.

Zasto crni lak?
Ja bih baš stavio bijeli, i po mogućnosti metalik.
Crni apsorbira više topline, pa riskiram da ognjecavi.
A metalik sadrži metalne čestice koje su u neka vrst punila, i čine ga čvršćim. ;)

L žica voli ispadati, a taj otpor na horni sigurno nećeš osjetiti kao performance boost.

Sve je to lijepo što se trudiš od svega napraviti znanstveni projekt, ali na tim modelima je to čisti gold plating, tako da ako već misliš srezati sve moguće otpore, lijepo ubaci rotary drive i fino obradi dosjede pa tog otpora neće biti. Na kraju ubaci onaj jeftini hobbyking servo od 1.5$ i bateriju od 3$ skupa sa escom od 3$ i da vidiš..


Nažalost, te neke perverzije su mi u kategoriji GOLF jedinice, sa spuštenim amortizerima, alu felgama od 19 " 305/40 i kromom na auspuhu uz neizostavnu kenwood naljepnicu na zadnjoj šajbi... i obaveznim sub-om od 2kW.

I sad koliko god da ga lickaš i dalje će biti i ostati stara kanta.



Odg: Šta primijeniti?

Reply #27
A jel bude ta kapljica izdržala sva ta naprezanja??? 8)
A moraš napraviti i dobru pripremu šipkice da lak bolje primi ( lak naravno mora biti crni )
Ako je L žica u pitanju, nema tu nekih naprezanja.

Zasto crni lak?
Ja bih baš stavio bijeli, i po mogućnosti metalik.
Crni apsorbira više topline, pa riskiram da ognjecavi.
A metalik sadrži metalne čestice koje su u neka vrst punila, i čine ga čvršćim. ;)

L žica voli ispadati, a taj otpor na horni sigurno nećeš osjetiti kao performance boost.
Ma nije tu otpor bitan, to su samo neki šaljivdžije i vrckavi vragolani umiješali temu o otporu i traki preko utora elerona u ovu, o načinu spajanja komandi.
L žici samo treba neka prepreka da doslovno ne ispadne iz rupice, nema tu, da citiram Plavog, "svih tih naprezanja".

Nažalost, te neke perverzije su mi u kategoriji GOLF jedinice, sa spuštenim amortizerima, alu felgama od 19 " 305/40 i kromom na auspuhu uz neizostavnu kenwood naljepnicu na zadnjoj šajbi... i obaveznim sub-om od 2kW.
I sad koliko god da ga lickaš i dalje će biti i ostati stara kanta.
Naprotiv, postat će skupocjeni oldtimer, živući svjedok ludih 70-ih. ;)
Al da ne skrećemo s teme - ne želim oldtimera, nego što efikasniju letjelicu za što manje para i truda.
Zato selotejp traka posuta puderom - da, a plastični fiksatori (ako zbog njih moram otvarati novi acc. u nekom web dućanu) - ne.

Odg: Šta primijeniti?

Reply #28
ma ovi fiksatori su super, super jednostavno se stavljaju, osiguravaju ti taj L spoj bezprijekorno i super lagano se skidaju..
ja ih koristim kad stavljam 2mm inox šipku.. i to ne mrda nikuda.

Meni se desilo da sam dva puta ostao bez jednog elevona zbog tih gluposti. Prvi put je ispao taj L spoj. Ne stigneš uvijek provjeravati da li to dobro drži,a i zna biti ponekad klimav, a drugi puta mi je pukla neka kineska glupost sa navojem. (oni threded ends)

Sva sreća da je navoj pukao iznad šume a ne pet sekundi prije iznad kuća.. ;)


Odg: Šta primijeniti?

Reply #29
btw

Insert from MythBusters - Tailgate Up or Down 2 (from More Myths Revisited) fuel consumption test

Mreža da je najefikasniji oblik i to za čak 5%?! ???
Nevjerovatno. ::)

Ili ja nisam dobro razumio? :-\

nevjerojatno ali da... ;D ono prvo šta ti padne na pamet... da je najbolje maknut zadnja vrata ili zatvorit rupu... kad ono.. sa vratima i nekom mrežom se taman popuni onaj prostor sa vrtlozima i dalje sve puno bolje klizi ;)

 

  Quick Reply

Warning: this topic has not been posted in for at least 120 days.
Unless you're sure you want to reply, please consider starting a new topic.

Note: this post will not display until it's been approved by a moderator.