Skip to main content

Topic: Canadair CL-415 (Read 29954 times) previous topic - next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Odg: Canadair CL-415

Reply #60
Par detalja oko ramenjače: odlučio sam se za karbonsku strelu u dva presjeka i ispod toga drvenu letvicu :

karbonka je 6 mm i na krajevima je u nju ubačeno po još 20-tak cm 4 mm karbonke. Spoj treba izvana ojačati sa malo kevlara da se vanjska karbonka ne rascvate :


[attach=1]


Utor na krilu se uz rub preljepi sa malo trake da se kasnije višak ljepila lakše odstrani:


[attach=2]


Uzeo sam PU-max ljepilo koje će ekspandiranjem zapuniti višak prostora u utorima, pribiližno 15 ccm:


[attach=3]


...i utiskivanje ljepila u utor uz kasnije razmazivanje rotacijom ramenjače koju ubacujem:



[attach=4]


-na to se ubaci i letvica 2,5*12 mm, takošer sa malo PU ljepila:


[attach=5]


Preko svega ide još jedna traka i utezi da ljepilo  ekspandiranjem ne kipi van, nego da popuni eventualni višak prostora.


Ovako je moguće ulijepiti karbonsku ramenjaču i u druge modele, nor Bixler, Easy Star ako se želi trajno fiskirati.
Damir

Odg: Canadair CL-415

Reply #61
Evo malo i od mene
[attach=1]
Malo sam morao podesiti rebro kako bi dno (dna) kada se savije na zadani oblik imalo kontak s istim

[attach=2]

Odlučio sm vertikalac fiksirat na gornju ploču koju ću fiksirat u utor na trupu (pošto treba biti u ravnini s gornjim rubom, a ne na)
[attach=3]

Strech folija da PU ljepilo ne izađe kroz rupe od "osigurača" kabine
[attach=4]

I ja sam se odlučio za karbonske remenjače tj strele. Kupljene neki dan u Decatlonu. 5,5mm. Napravljene puškice od fibera koje su fiksirane na šperploču (joiner). Spoj dodatno ojačan s fiber vlaknom. Baš čekam da uhvati...........
[attach=5]

Sviđa mi se ideja za ovo sa špricom i PU ljepilom. Još nisam došao do te faze ali onako ofrlje sam pomislio da će ljepilo biti pregusto za špricu  :-\ .
U svakom slučaju ću kod pozicije joinera na oba dijela krila morat pojačat spoj karbona i stiropora s komadom tvrđe balze ili letvicom.
Futaba 6EX 2,4 , Taranis X9D Plus
SkyWalker 1.68 DIY, Zagi 1,6m, SkyVan SC7 DIY, Mini 250

Odg: Canadair CL-415

Reply #62
Mladići obratite pažnju kod lijepljenja i učvršćivanja vratašca za izbacivanje vode, jer evo mom prijatelju Mladenu odlijepila se i otvorila  vrata u zaletu po vodi i okrenulo cl-415 preko nosa kao podmornicu na leđa. :-[

Odg: Canadair CL-415

Reply #63
Sviđa mi se ideja za ovo sa špricom i PU ljepilom. Još nisam došao do te faze ali onako ofrlje sam pomislio da će ljepilo biti pregusto za špricu  :-\ .
Špricu sam punio 'odostraga' pa onda ubacio klip - usisavanje iz pakovanja jednostavno ne ide, preusko grlo. Potiskivanje van ide bez problema.

Moth mi je poslao sliku otpalih vratašca...
Damir

Odg: Canadair CL-415

Reply #64
Pojavio mi se stari problem - kitanje deprona (arbiton, XPS, izoflor..itd)

Nakon eksperimentiranja, imam recept:

sastojci:
-akrilni prozirni lak na bazi vode
-bijeli puder
-fleke, odnosno mljevena pamućna celuloza (potrebno zbog tiksotropnosti mase - da se ne razlijeva izvan mjesta aplikacije).

Dodavati  u jednakim omjerima puder i fleke sve dok se miješanjem ne dobije masa gusta poput paste za zube.

Par slika eksperimenta na komadiću climapora:

..komad neoštećenog:
[attach=1]

..narezao namjerna oštećenja lopaticom:
[attach=2]

..nanošenje kita kistom:
[attach=3]

..poravnavanje ličilačkom lopaticom (bolje bi bilo plastičnom!)
[attach=4]

..kada se kit osušio, izgledalo je ovako:
[attach=5]

..nakon brušenja površina je ujednačena i glatka, vide se tamne pruge gdje je kit u porama oštećenja. Depron, kao i ovaj kit imaju podjednaku tvrdoću pa sa brušenjem nema problema, no depron se ne brusi finom granulacijom nego sa probližno 100.
Tako se dobije površina poput nektarine, spremno za ljepljenje ili farbanje:
[attach=6]

Nadam se da je ovo bilo korisno...gradnja mi napreduje sporo...dogodine ;-)

Damir

Odg: Canadair CL-415

Reply #65
Pozdrav Damire ! Sviđa mi se ovaj pronalazak i rado bi ga isprobao, ali mi nije jasno što je ova "mljevena pamučna celuloza" ? Prvo mi na pamet pada sitnosjeckana potkošulja :)

Odg: Canadair CL-415

Reply #66
Pozdrav Damire ! Sviđa mi se ovaj pronalazak i rado bi ga isprobao, ali mi nije jasno što je ova "mljevena pamučna celuloza" ? Prvo mi na pamet pada sitnosjeckana potkošulja :)
A gače, one su obično bolje samljevene tokom upotrebe  :D ?

Nije pronalazak , nego rekombinacija poznatih materijala. Celuloza je: http://shop1.r-g.de/item/210115
, polularni naziv je "Baumwollflocken".
D.

Odg: Canadair CL-415

Reply #67
Quote
A gače, one su obično bolje samljevene tokom upotrebe  ?

 
haha ni ljepila ne treba dodavat ako su dugo nemijenjane  :D


Ali dobio sam sjajnu ideju : probati umjesto tih flekica stari papir ! Mislim, jesu te flekice jeftine, ali sit sam više tih narudžbi.


Izraditi s nekim štapnim mikserom lak, puder i malo papira ( POZOR ! Ne smije biti žena u blizini )


To ću svakako probati jednom, a koristilo bi mi za popunjavanje rupa u stiroporu gdje vruća žica ide dosta sporo, pa su neka mjesta onako spaljena.



Odg: Canadair CL-415

Reply #68
Možeš uzeti neku staru pamučnu krpu, presaviti preko tvrde dašćice i brusiti grubim brusnim papirom u posudu, pa što ispadne.
D.

Odg: Canadair CL-415

Reply #69
Evo u praksi kako se dela sa mojom mješavinom za kitanje: lijevo je kabina nakon sklapanja, desno nakon kitanja i brušenja, spremna za daljnju obradu:
[attach=1]


Odustao sam od preporučene ramenjače i napravio jednu glavnu jaču te jednu pomočnu; sada mi se krilo čini nekako dovoljno i čvrsto i elastično:

[attach=2]

Na kraju sam donji dio uz glavnu ramenjaču prekitao spomenutim kitom:

[attach=3]

Horzić sam odlučio napraviti malo drugačije od uobičajenog: karbonsku letvicu 3*1 stavljam za ojačanje kormila, a balzinu 5*5 za izlaznu ivicu samog stabilizatora. I jednu i drugu lijepim prije nego li kormilo odvojim rezanjem; tako želim postići da dijelovi idealno pašu.

Odg: Canadair CL-415

Reply #70
Malo za motivaciju...


Kopirano sa RCNetwork-a, autor: Horbach

Odg: Canadair CL-415

Reply #71
Evo da oživim ovu temu, krenuo i ja u gradnju :) ne žuri mi se, imam vremena do ljeta završiti. Setup je naručen prema Damirovoj preporuci. Pošto mi je ovo najzahtjevniji build do sada, puno ću pisati, da me stignete "popraviti" ako negdje zaj.


Za početak sam sve dijelove očistio i podijelio u neke svoje logičke skupine kako ih ne bih  pomiješao i kako bi ih lakše pospremao u ionako premalom stanu :)
[attach=1][attach=2]


Za sada ne znam di ide ovaj dio:
[attach=3]


I ne znam di je ovaj dio sa slike ofarban u plavo... nema ga u kitu:
[attach=4]


A počeo sam sa šlapicama :)
[attach=5]


Ako moderator misli da bi trebao otvoriti novu temu jer ću puno spamat sa slikama i pitanjima, neka mi kaže :)
"Ko leti, vrijedi, ko vrijedi, leti, ko ne leti, ne vrijedi."

Odg: Canadair CL-415

Reply #72
Evo da oživim ovu temu, krenuo i ja u gradnju :) ne žuri mi se, imam vremena do ljeta završiti. Setup je naručen prema Damirovoj preporuci. Pošto mi je ovo najzahtjevniji build do sada, puno ću pisati, da me stignete "popraviti" ako negdje zaj.
Za početak sam sve dijelove očistio i podijelio u neke svoje logičke skupine kako ih ne bih  pomiješao i kako bi ih lakše pospremao u ionako premalom stanu :)
Za sada ne znam di ide ovaj dio:
I ne znam di je ovaj dio sa slike ofarban u plavo... nema ga u kitu:
A počeo sam sa šlapicama :)
Ako moderator misli da bi trebao otvoriti novu temu jer ću puno spamat sa slikama i pitanjima, neka mi kaže :)
Dio ofarban u plavo i dio za koji ne znaš kamo ide su -isto ! Savijanje u profil  ! 

Dovoljna nam je svima jedna jedina tema CL-415  ;) !
Damir

Odg: Canadair CL-415

Reply #73
evo šlapice su gotove :)


Malo je bilo tricky... Prvo sam zalijepio štapić sa gornjim oblim dijelom, onda sam sve bez ljepila namjestio i zalijepio krep trakom. Kad sam bio zadovoljan, jednu stranu sam "otvorio" i zalijepio. Kad je bila gotova, otvorio sam drugu i zalijepio. Evo kako izgleda, jako sam zadovoljan :) :
[attach=1][attach=2][attach=3][attach=4]


"Ko leti, vrijedi, ko vrijedi, leti, ko ne leti, ne vrijedi."

 

Odg: Canadair CL-415

Reply #74
Evo jedno pitanje:Kamo idu ova dva plusića?
[attach=1]


"Ko leti, vrijedi, ko vrijedi, leti, ko ne leti, ne vrijedi."