Skip to main content

Topic: Kako je Zagi dobio ime? (Read 3052 times) previous topic - next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Kako je Zagi dobio ime?

Supruga me pitala zasto se model Zagi zove Zagi?
Po univerzijadi?

I mene zanima.

Odg: Kako je Zagi dobio ime?

Reply #1
Nasao neku americku firmu http://www.zagi.com/
sad ne znam jer po tome, tamo ne pise.

Re: Kako je Zagi dobio ime?

Reply #2
Ne znam po cemu je dobio ime, ali ovi na webu izgledaju brutalno! I mene prije par dana pitao frend pa nisam imao odgovor...

Sent from my Desire HD using Tapatalk
T-Rex 550 DFC
Easy star
Futaba 8fg
www.nvsweddings.com
www.mirko-sorak.com

Odg: Kako je Zagi dobio ime?

Reply #3
Davno je to bilo....



D.

Odg: Kako je Zagi dobio ime?

Reply #4
hahahhahah Damir sigurno po njemu!

Odg: Kako je Zagi dobio ime?

Reply #5
Mislim da sam negdje procitao da je varijacija na temu Tsagi, ruski institut/istoimeni profil koji se koristi na zagijima...
X3, G380, 600n, 700n diesel,
nesto benzinjare drvene.
Pauwerd baj Đeti

Odg: Kako je Zagi dobio ime?

Reply #6
Nije baš tako: Tsagi se čita 'Cagi', isto kao ona Tsar-bomba (Car) - vidi jubito...
Prvobitni naziv modela bio je 'Purger', ali je zbog internacionalizacije promijenjem u 'Zagi' upravo zbog Univerzijade... :D :D
D.


Odg: Kako je Zagi dobio ime?

Reply #8
Model je dobio ime po institutu CAGI odnosno profilu koji je tamo razvijen, a izgovor zagi je došao zbog prevoda na engleski.... (Svi ste primjetili što ameri čine iz engleskog jezika)
I meni se više svidja Diogenova teorija :)  :), no model datira iz 90-tih godina pa nekako mislim da ipak nema veze s našom univerzijadom

Odg: Kako je Zagi dobio ime?

Reply #9
Evo, pošto i sam napokon radim zagija, nisam mogao izdržati a da ne provjerim odakle Zagiju ime... Dakle...

Nije po ruskom institutu TSAGI jerbo kako je već rečeno to se čita cagi i nema zapravo veze kak se čita, bitno je da nije po tome...

ZAGI je dobio ime po izgledu aeroprofila koji je uzet iz stare njemačke knjige. Više o tome zna i sam čovjek Jerry Thiessen, kako je zapravo i rečeno u drugom postu "zagi.com".

Slobodno možete napraviti "zagija" i od drugih profila koji čak i donose neke "neznatne" prednosti na siteu:

http://www.aerodesign.de/english/profile/profile_s.htm

Poz
FUTABA 14SG, T8FGSUPER
T-REX 700E V3 V-Bar DFC
FIVE F8X.04 DJI A2 Z15 GH3