Skip to main content

Topic: Zar nema više Graupnera ? (Read 19310 times) previous topic - next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Zar nema više Graupnera ?

Vijest je loša, navodno se gasi Graupner !

http://planet-soaring.blogspot.co.uk/2013/02/graupner-this-is-end.html

Bio je najveći među najboljima, i danas se njihovi nacrti skidaju sa 'outerzone' kao best of the best među konstrutivnim modelima, to je bio state of the art produkcije kit-kompleta!

Ne mogu vjerovati: prvi gumić bio mi je Graupner, prva ajedinica mi je bila Graupner,  prvi RC model mi je isto bio kit - Graupner, a i prva stanica isto Graupner.  Eto uživajte u jeftilen-boflu sa dalekog istoka, a za one koji se sjećaju ovih izvanrednih kit-kompleta - prilažem nekoliko slika iz moje arhive: druga polovica 70-tih   ...

Damir



Odg: Zar nema više Graupnera ?

Reply #1
Prvi motornjak sam izradio po nacrtu za Graupner Taxi 2, prvi kit Graupner Amateur 2, a bilo je još toga. Šteta, roblje proizvodi bofl, a mi ga kupujemo dok možemo. Kada nećemo moći, shvatit ćemo da smo i sami tek jeftino roblje.
Nešto je u zraku...
Multiplex Profi mc3030 - 22 years of excelence and counting...
Siniša

Odg: Zar nema više Graupnera ?

Reply #2
Kaj je onda kraj ili idu dalje sa 45 zaposlenih manje?

Odg: Zar nema više Graupnera ?

Reply #3
Ovisi koliko ih ima, nadajmo se više od 45!
Nešto je u zraku...
Multiplex Profi mc3030 - 22 years of excelence and counting...
Siniša

Odg: Zar nema više Graupnera ?

Reply #4
I moj prvi model je bio taxi 2, napravio sam po nacrtima i drugi, oba i dan danas čuvam u garaži, čak mi je i prva stanica bila graupnerova mc14. Nevjerojatno da se takva tradicija prekida, nadam se da će netko preuzeti i nastaviti s radom ipak je to brand.

Odg: Zar nema više Graupnera ?

Reply #5
Evo za one koji poznaju ili ne znaju ove fenomenalne modele: tablica sa linkovima na slike i opise pojedinih Graupnerovih modela, neki su rariteti, a neki su legendarni (kapa dolje onome tko je napravio ovu stranicu ! ):

http://webswk19.bon.at/b287601193/graupner.html

Damir


Odg: Zar nema više Graupnera ?

Reply #7
kako sam saznao,ne gasi se samo reduciraju broj zaposlenih,
prije godina su sve radili u Njemackoj,osnovali Plantazu Balza Drva odakle su si uzimali balzu,
kako je malo po malo kompletan modelarski svijet prepustio produkciju jeftinijima tako su i oni bili primorani uciniti isto,
vec nekoliko godina Graupner nije to sto je bio,
preprodavac jeftino uradjenih Modela i pribora,

moj prvi RC Model je bio Taxi
prvi i jedini,
inace Hand Made pa i danas

Odg: Zar nema više Graupnera ?

Reply #8
Zasto losa ?

losa bi bila da Kinezi zatvaraju i onako se sve kupuje kog Kineza !



Odg: Zar nema više Graupnera ?

Reply #11

Upravo taj, međutim nadživio je dalekovod i nakon toga je još letio, međutim nije nadživio ženin udarac nogom (slučajno),to mu je bio  zadnji let s drugog kata u prizemlje :D :D :D . Popravljen je i čeka novu priliku, nadam se ovog proljeća.

Odg: Zar nema više Graupnera ?

Reply #12
Vijest je krivo protumačena na planet soaring. Graupner je prije tri mjeseca zatražio (i dobio) pomoć od lokalne uprave (Kirchheim). U njemačkoj postoji program financijske pomoći tvrtkama koje uđu u nelikvidnost. U roku tri mjeseca moraju restruktuirati firmu i pokazati pozitivan financijski pomak. U ta tri mjeseca lokalna uprava garantira plaće zaposlenih i podmirenje troškova  poslovanja. Prije par dana je objavljen stečaj i program restruktuiranja. Ugrubo - Graupner prestaje sa vlastitom proizvodnjom i prelazi na dizajn i razvoj. Smanjuje se broj zaposlenih sa 160 na cca 110. Istu stvar su već napravili 2010. Graupner već par godina javno i vrlo otvoreno govori o poteškoćama u radu i nikada nije skrivao financijske probleme. Nažalost skrivao je probleme u tehnologiji - i to mu se osvetilo.  Najviše će biti šteta ako nestane Tangent (a to je moguće u kresanju proizvodnje). Tangent je tvrtka koje je otkupila od Multiplexa proizvodnju i prava na jedrilice (Alpina, Cult, Flamingo ...) a Graupner je relativno nedavno kupio Tangent.
if ($znanje == NULL) {read FAQ; use SEARCH; use GOOGLE; } else { use mozak; make post; }

Odg: Zar nema više Graupnera ?

Reply #13
Da nije bofl robe (Kineza) pola nas nikad ne bi niti ušlo u ovaj savršen hobi...

Odg: Zar nema više Graupnera ?

Reply #14
Da nije bofl robe (Kineza) pola nas nikad ne bi niti ušlo u ovaj savršen hobi...
To je jako relativno....nameće mi se usporedba većeg vremenskog perioda, par desetljeća.
Prvo, prije je bilo mnogo više modelara, funkcionirala je Narodna Tehnika, čak i u školama smo imali tećajeve sastavljanja modelčića !  Kineske robe u današnjem smislu tada nije bilo!
Danas imaš jeftine kineske robe, točno je da te 'drži u zraku', ali ovaj hobi je promijenio obraz, tj. razvoj je normalna stvar i zato je ova usporedba - relativna !

Sjećam se tih vremena, vozili su nas iznajmljenim autobusima na livadu, unutra natrpani , bio si sretan ako ti je model preživio transport, na startnoj lini po 200 klinaca, a danas ih ne možemo sakupiti dvadeset za Državno !

I pazi na jednu stvar, ovo bi moglo biti zanimljivo: koliko ima osobnim 'modelarskih stranica' na Internetu? Jako mnogo, kolege iz USA, Njemačke, Italije, Francuske, GB...Rusije, Koreje, Japana... pa čak i ova u mom potpisu dole... :D
A sada reci a koliko ih ima iz Kine?

Ja ne znam niti jednu,  i sada  reci da je modelarstvo u Kini razvijeno ?? Samo proizvodnja bofla i tu i tamo po neki dobar elektronički proizvod (sa ukradenom ili licencnom tehnologijom sa Zapada).

To je moje mišljenje.

Damir