Skip to main content

Topic: Zar nema više Graupnera ? (Read 19309 times) previous topic - next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Odg: Zar nema više Graupnera ?

Reply #30
Ma sve je OK ,neugodno mi je napisati  cijenu graupnerovog TX 1972. To je bio nedostižan san...dobili smo ga u klubu od Zrakoplovnog saveza...a to je unijelo smutnju u međuljudske odnose ...itd...Moja pokojna baka je rekla da će biti svega ali da neće biti novaca,to mi je onda bilo smiješno...ali danas NE. ::)
Djeca i luđaci su iskreni u svojim kreacijama
Mes

Odg: Zar nema više Graupnera ?

Reply #31
Ali sve u svemu, Graupner je obilježio pola modelarskog prošlog stoljeća...na tomu mu hvala i svaka čast...obećavam da ću ubuduće pisati pozitivno i veselo ,jer bi se Krasny mogao naljutiti..i bio bi u pravu.... ;) :)
Djeca i luđaci su iskreni u svojim kreacijama
Mes

Odg: Zar nema više Graupnera ?

Reply #32
Zahvaljujući ovoj temi,danas sam prekopao stare slike i prisjetio se lijepih dana svog modelarstva.
Ružnih uglavnom nije ni bilo,pa makar i porazbijao modele taj put.Bar imam kaj ljepiti! ;D

A kad se sjetim svog prvog Graupnerovog kataloga (od 3 kile!),donešenog od strane rodbine iz Donje Bistre tj. Karlsruhe-a,tamnoplavog,mislim da je bila i neka godišnjica u pitanju...valjda sam i spaval s njim!!!

I,da, NIKAD si nisam kupio-nabavio-napravio tada željeni model Piper Cherokee kojeg sam sanjao.Tada je koštao cca 400 DM :-\
Možda još stignem!Još ga imaju ;D

http://www.graupner.de/en/products/892287c2-9581-4306-a32b-78ff6f33d3d4/9591/product.aspx
Spektrum DX8
Predator 650,Robocat 270,Dji Mavic air,Omei2000EP,Flamingo,Cyclone-E,Curare 40,Nemesis 60,MPX funracer,Mustang,WotXL,Meridian

Odg: Zar nema više Graupnera ?

Reply #33
Zahvaljujući ovoj temi,danas sam prekopao stare slike i prisjetio se lijepih dana svog modelarstva.
Ružnih uglavnom nije ni bilo,pa makar i porazbijao modele taj put.Bar imam kaj ljepiti! ;D

A kad se sjetim svog prvog Graupnerovog kataloga (od 3 kile!),donešenog od strane rodbine iz Donje Bistre tj. Karlsruhe-a,tamnoplavog,mislim da je bila i neka godišnjica u pitanju...valjda sam i spaval s njim!!!

I,da, NIKAD si nisam kupio-nabavio-napravio tada željeni model Piper Cherokee kojeg sam sanjao.Tada je koštao cca 400 DM :-\
Možda još stignem!Još ga imaju ;D

http://www.graupner.de/en/products/892287c2-9581-4306-a32b-78ff6f33d3d4/9591/product.aspx
imal sam ti ja cherokea,moram priznati da se nisam bas nesto nauzivao letajuci doticni model

Odg: Zar nema više Graupnera ?

Reply #34
Znam,znam...
Nostromo ga je nešto spominjao,hm,hm,budem ga podsjetio! :)
Spektrum DX8
Predator 650,Robocat 270,Dji Mavic air,Omei2000EP,Flamingo,Cyclone-E,Curare 40,Nemesis 60,MPX funracer,Mustang,WotXL,Meridian


Odg: Zar nema više Graupnera ?

Reply #36
Odlična vijest, ipak se nešto učinilo.

Usput, Graupner i nije toliko skup, evo i jedan primjer: odlične Graupner  Cam folding propele (UD carbon) nisu skuplje, nego ponekad i jeftinije od karbonskih (Twill) sa HK, ovo je primjer sa 10*6 :

http://www.hobbyking.com/hobbyking/store/__17884__Carbon_Fiber_10x6_Folding_Propeller.html
http://www.aircraft-world.com/shopexd.asp?id=1258

I kod ostalih dimenzija cijene su slićne !
Uostalom tko bi mijenjao na svom modelu CAM za neku karbonsku naivu sa HK ?

Damir

EDIT: da nebi bilo pitanju o 'naivi' sa HK: napravio sam nekoliko stotina mjerenja statičkog potiska sa raznim elisama na raznim set-up-ovima: Graupnerice su ovijek ispale najbolje (uz ponekad AeroNaut i Robbe).
Ako netko baš želi vidjeti te tablice koje su na Google Documents, treba mu gmail account i neka mi pošalje PP sa gmail-om i puno ime i prezime, pa ga ovlastim za pregled podataka.
Ukratko 'naiva' sa HK je imala i do 50% manji potisak uz iste uvjete...



Odg: Zar nema više Graupnera ?

Reply #37
Mogao sam i misliti.... :-\
KI SOO KIM  ,novi predsjednik i vlasnik Graupner/SJ
Djeca i luđaci su iskreni u svojim kreacijama
Mes

Odg: Zar nema više Graupnera ?

Reply #38
Čing Čajna Čong-Čong :)

Saće Graupner počet prodavat kak spada :)))

Odg: Zar nema više Graupnera ?

Reply #39
Tja. ostaje 38 od 120 zaposlenih, dodatnih 80 dobiva mogućnost prekvalifikacije. Sva Graupner proizvodnja se zatvara isto kao i logistika (skladište, distribucija) i izložbeni salon. Proizvodni program za 6 mjeseci ostje isti - ili imaju veliki lager ili su vezani ugovorima s drugi dobavljačima. Distribuciju proizvoda će raditi neka vanjska firma (nepoznato koja - za sada).

SJ Incorporated (novi vlasnik) je i do sada proizvodio HOTT za Graupner. Inače proizvode i svakakvu drugu elektroniku za modelare (BECovi, receiveri, kamere, multicopter elektroniku i sl.) a isto tako i razne adpatere za tržište računala.

SJ Inc već ima pogone/tvrtke i u Americi, Australiji i Engleskoj.

A baš sam napikirao jedan Graupner model - Test und Video: STOLP STARLET 2400 von GRAUPNER
if ($znanje == NULL) {read FAQ; use SEARCH; use GOOGLE; } else { use mozak; make post; }

Odg: Zar nema više Graupnera ?

Reply #40
tako je i Hitec firma kupila Multiplex...
pa sve radi dalje kao i prije, vjerojatno se štanca negdje drugdje, ili možda samo priznaju da se štanca tamo di su štancali i prije a ljepili made in germany...

kako god, nakon takvih transfera di kinez kupi firmu,
u konačnici mi hobisti dobijemo više za manje para.

a kvaliteta je i dalje OK.

Odg: Zar nema više Graupnera ?

Reply #41
Potpuno točno Dr.Tom,...samo se pitam(hipotetski) kako to da  ni Njemci nemaju filing za prilagodbu tržištu ,a imali su punih 20 godina.....a da im mi pošaljemo naše ekonomiste...?.... ;D
Djeca i luđaci su iskreni u svojim kreacijama
Mes

Odg: Zar nema više Graupnera ?

Reply #42
Da Nijemci imaju FILING za Trziste to sam se uvjerio tih svih 39 godina ziveci i radeci kod njih,
ali od kada je kvaliteta pocela da bude u drugom ili cak trecem planu to je trziste pocelo da diriguje cijene proizvoda
a kvalitetno i jeftino nemoze nitko uraditi,
pa ne bi pomoglo da im posaljes nase strucnjake,

primjer-inace danas nema losega Auta,svi su dobri ali za mene je njemacki ipak broj jedan a Graupner vec vise godina nije to sto je nekada bio dok je Tata Graupner vodio Firmu,kako je Sin sjeo na Prijestolje okrenuo se jeftinoj kineskoj Robi a Internet je pridonio da se kupuje gdje je jeftino jer na slici je sve lijepo dok ne dobijes posiljku i otvoris Kutiju pa tek tada mozes da uocis razliku izmedju
Made in Zapad i ?

Odg: Zar nema više Graupnera ?

Reply #43
Ivane,
ima toliko primjera koji govore protiv toga što si napisao da nema smisla sve ni navoditi.

evo letim na stanici i prijemniku iz Malezije ako se ne varam
avio model iz Hong Konga, (prodaju ga i u EU pod svoje kao fol)
regler, motor, serva, baterije, propeler kineska marka, napravljena u Kini

a ne vidim što je nekvalitetno napravljeno (da nije OK već bi se raspalo sve u zraku pri tim brzinama)
osim da mi na kutijicama kada mi je stiglo doma nije pisalo made in Germany?!?

a cijena smiješna.

kolege koji imaju multiplex i graupner stanice konvertiraju koristeći kineske 2.4 module,
lete dalje nego prije za manje para

multirotore koji su ipak vrhunac high end elektronike u RC svijetu da ne spominjem, sve made in China i slično,
i ljudi rade ozbiljne poslove s njima...

vrijeme kada je njemački auto bio kvalitetniji od japanskog je prošlo...
danas su svi u istom cjenovnom rangu podjednako dobri (ili loši ako želiš)
pa ti kupi onda golfa starog 25 godina dok je bio ispred konkurencije. danas više nije.
no to je neka sasvim druga sfera, tu pričamo o modelima ne autima kojih si se ti dotakao prvi.

Odg: Zar nema više Graupnera ?

Reply #44
Stvar je i jednostavna i komplicirana istovremeno:
transfer tehnologije jednostavan je u elektronici i to ide i išlo je najbrže do sada, stvar je visoko automatizirana i radnici su samo privjesak produkcije priučeni na par jednostavnih radnji, od njih se ne traži često specijalističko znanje.
Kod mehanike, ili visokorazvijene kemije, metalurgije, e tu se stvari ne mogu transferirati na daleki istok tako brzo, ovdje ipak značajnu ulogu igra tradicija-iskustvo-specijalizirani radnici.
To je odavno postalo jasno, nisam ja to 'otkrio'.

No , ako želiš imati vlastiti razvoj, e onda imaš najteži zadatak koji se može zamisliti: financijski to je užas, a potrebni su ti specijalizirani stručnjaci raznih područja, ukratko: najebao si ma koliko bio uspješan u razvoju!

Kada se pogleda jedan 'odokativni uzorak' robe sa Dalekog Istoka, to je užas kvalitete i fiktivne QC: no taj jeftilen se prodaje, tj. prodaje se daleko najbolje na svijetu i Kina je no 1. trgovačka sila Svijeta, priznato !

Od takve sume možeš izdvojiti i nešto novca za vlastiti razvoj, kao što se i radi i one tehnologije koje su autohtono Kineske užasavaju zapadne stručnjake svojim (dobrim) svojstvima.  Primjer: Dok je kod NASA-a human spaceflight na nekoliko godina  potpuno obustavljen (i sada ovisi o lansiranjima koje rade Rusi ), Kineski 'Taikonauti' lepršaju što od sreće, što od uspješnih polijetanja. Dakle, 'No bucks, no Buck Rogers'.

Dakle, tvrditi da je npr. njemačka tehnologija ispred kineske je nojevsko zabijanje glave u pijesak.

Tako je i u modelarstvu: kineska elektronika nas 'drži u zraku', dok su im modeli uglavnom burek, to je ona razlika koju sam naveo , elektronika se brzo može transferirati, ali kod mehanike to će malo potrajati.

Damir