Skip to main content

Topic: Arduino projekti - weather station, ardupilot, GPS, i ostalo (Read 24375 times) previous topic - next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Odg: Arduino projekti - weather station, ardupilot, GPS, i ostalo

Reply #60
Baš sam jučer naletio na Nextion i stvar mi se svidjela.
Naravno više bi volio da netko drugi skuži kak se koristi pa da mogu pitat što i kako ...  :)

P
Outrage Fusion 50
Futaba T14SG

Odg: Arduino projekti - weather station, ardupilot, GPS, i ostalo

Reply #61
Baš sam jučer naletio na Nextion i stvar mi se svidjela.
Naravno više bi volio da netko drugi skuži kak se koristi pa da mogu pitat što i kako ...  :)

P

I ja sam dobio info od prijatelja daje luda stvar. Ne znam, treba stići za nekih 10-tak dana sa Aliexpress-a. Onda ti javim.

LP,
milan
---

Odg: Arduino projekti - weather station, ardupilot, GPS, i ostalo

Reply #62
BTW čitam na Adafruit stranicama, za BMP280, noise 0.25m, accuracy +-1m. Uzeo sam jedan pa ću vidjeti jel se bolje poklapa sa meteorološkim očitanjima.
Outrage Fusion 50
Futaba T14SG

Odg: Arduino projekti - weather station, ardupilot, GPS, i ostalo

Reply #63
Treba proučiti ovu sliku, pa će ti biti jasnije o čemu se radi oko visine, elevacije, "Mean Sea Level".
Uglavnom nisam pilot, ali sam ja to shvatio ovako: polećeš po QFE visini, gdje ubaciš u visinomjer tlak okoline koji dobiješ od kontrolnog tornja (visinomjer ti tada mora pokazivati 0), nakon nekog vremena prelaziš na QNE (ubaciš u visinomjer vrijednost standardne atnosfere  1013.25 - sada visinomjer očitava elevaciju), kad se približiš aerodromu odredišta, prelaziš opet na QFE prema tlaku koji ti jave sa tornja (onda ti visinomjer očitava visinu do piste). Za naše primjene, važan je samo QFE jer je polazišna točka i odredišna.

[attachimg=1]
Outrage Fusion 50
Futaba T14SG

Odg: Arduino projekti - weather station, ardupilot, GPS, i ostalo

Reply #64
BTW čitam na Adafruit stranicama, za BMP280, noise 0.25m, accuracy +-1m. Uzeo sam jedan pa ću vidjeti jel se bolje poklapa sa meteorološkim očitanjima.

Poklapa se na razini postaje. Da bi na tvom očitanju vidio ono što je na recimo DHMZ-u, onda moraš malo formulu preraditi i staviti tvoju trenutnu visinu. Recimo, bilo je nekada na google maps visina, sad više ne vidim. Meni je 82 metra + nekih 3 metra prizemlje + 0.75 metara stol. Kad bi onda napravio korekciju izmjerenog da mi pokazuje apsolutni tlak, tj. dogovorni tlak, tek onda bi se poklapalo sa bilo kakvim međunarodnim očitanjima. Sada mi na stolu očitava 1000.1 hPa, dok je na najbižoj postaji RC Gradište (kod Županje) 1009.2, a RC Osijek-Čepin 1009.7 hPa. Dakle razlika je nekih 8.35 hPa (ili mbar, svejedno). To je ekvivalent visine: (0.3048*145366.45)*(1-(1001.1/1009.45)0.190284)=69.98 metara. Nije 85 metara, ali je dovoljno točno u odnosu na očitanje tlaka za koje ne znam kad je točno napravljeno, a trenutno se tlak mijenja zbog promjene vremena (najavljena kiša).

EDIT: Evo, dok sam ovo pisao i ispravio greške, tlak je pao na 999.9 hPa, a prije pisanja setirao visunu nula metara, sad je oko 2 metra... Dakle, to je dovoljno točno. Za pravo testiranje bi bilo dobro izabrati dane kad je ta promjena najmanja, a bilo bi lijepo imati i telefonsku vezu s nekim tko ima kallibrirani barometar, pa onda usporediti očitanja. Ovako, i 15 minuta je dovoljno da se sve skupa ne slaže.

EDIT2: Heh, završio prvu korekciju (edit) a evo, sad mi pokazuje razliku od 2.3 ... oh, 2.4 metra). Bit će kiše uskoro! :D

 LP,
milan
---

Odg: Arduino projekti - weather station, ardupilot, GPS, i ostalo

Reply #65
Treba proučiti ovu sliku, pa će ti biti jasnije o čemu se radi oko visine, elevacije, "Mean See Level".
Uglavnom nisam pilot, ali sam ja to shvatio ovako: polećeš po QNF visini, gdje ubaciš u visinomjer tlak okoline koji dobiješ od kontrolnog tornja (visinomjer ti tada mora pokazivati 0), nakon nekog vremena prelaziš na QNE (ubaciš u visinomjer vrijednost standardne atnosfere  1013.25 - sada visinomjer očitava elevaciju), kad se približiš aerodromu odredišta, prelaziš opet na QNF prema tlaku koji ti jave sa tornja (onda ti visinomjer očitava visinu do piste). Za naše primjene, važan je samo QNF jer je polazišna točka i odredišna.

Ovo sve pada u vodu, jer ja osobno ne letim između dva aerodroma, pa mi ne treba usklađivanje parametara. Meni je dovoljno da setiram nulu kad mi je recimo quadcopter na zemlji... i to je to. A bit će nula na onom tlaku koji je tada prisutan. Imam u planu ugraditi još jedan barometar u baznu stanicu u slučaju dužih letova, recimo sat vremena i slično. Za ovih 10 minuta leta.. nema potrebe - ni najjača promjena vremena ne rezultira u većoj grešci od recimo 1 metar. Ovo nije za automatsko sllijetanje, nego tek toliko da zam do koje sam visine letio taj dan.

Ok, mogu to proučiti onako razonode radi. Nisam profi pilot, niti namjeravam biti. :D

LP,
milan
---

Odg: Arduino projekti - weather station, ardupilot, GPS, i ostalo

Reply #66
Prvi od dva dijagrama nacrtan. Još ima dosta toga što ću promijeniti. Na primjer, na predajnoj strani ću probati mjeriti napon baterije na quadu, pa će na prijemnoj stanici biti opcija pokazivanja statusa baterije + moguće i neki zvučni alarm.

http://wildlab.org/index.php/2016/03/11/arduino-altimeter/

Ovaj projekt je donekle besmislen za one koji imaju "hobby grade", ili velike quadcoptere sa svom opremom, no za male aviončiće i "toy grade" quadcoptere itekako ima smisla. Možda netko i nije zainteresiran za letenje u visine (kao što ja jesam), ali će bar "svirati" na prijemnoj strani kad se baterija bliži kritičnoj razini. Cijeli projekt se odužio previše zbog okolokućnih poljoprivrednih radova. :D Zahvaljujući ovom zahlađenju, projekt se nastavlja.

Prijedlozi, komentari i sugestije dobrodošli.

LP,
milan
---

Odg: Arduino projekti - weather station, ardupilot, GPS, i ostalo

Reply #67
Evo, sklepao predajni dio u jednu cjelinu. Radi bez greške... iako, treba testirati na quadu, avionu i raketi. :D

https://www.youtube.com/watch?v=Kc_ErPZ0KT4

Prijemni dio još nije gotov. Ovaj OLED display me zeza, tj. arduino nano ima pretrpanu memoriju, pa ponekad pokazuje brojke bez veze. Još čekam LCD i onaj famozni Nextion da stignu. No i ovo će za prvu ruku biti okay.

LP,
milan
---

Odg: Arduino projekti - weather station, ardupilot, GPS, i ostalo

Reply #68
Oh, zaboravih dati URL za pregledavanje što je novoga na ovom projektu. U zadnje vrijeme radim na puno toga, pa onda malo u vrtu, pa na druge strane... sav sam smotan i smušen.

http://wildlab.org/index.php/2016/03/11/arduino-altimeter/

Još nema prijemnog dijagrama, to sam ostavio zadnje, jer je lakše na predajniku od 8 nožica odabrati koja će biti korištena, dok na arduino nano ima pregršt nožica, a pošto će ovaj projekt rasti, ne bi želio nepotrebno prekrajati dijagram i program. Iako nije frka, ali opet... Moram sjesti i zagrijati stolicu kako su nam to govorili kad smo išli u školu - i napraviti raspored žica tako da bude logično i da bude praktično. Na primjer, neki od ulaza/izlaza su analogni, neki specifični za ISP, neki za ovo, neki za ono... A ja sam ubadao na nožice onako kako mi došlo...

Ne znam, ili da napravim dijagram kako je, pa da prekrajam kasnije? Ima li netko neku ideju?

LP,
milan
---