Skip to main content

Topic: Zamjena kugličnih ležajeva na motorima (Read 3104 times) previous topic - next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Zamjena kugličnih ležajeva na motorima

Ne znam dali ovaj video ima neku vrijednost. Vjerojatno već svi vi znate kako se mijenjaju ležajevi na motorima. Svejedno... evo ga:

https://www.youtube.com/watch?v=FVclbfH2sGo

LP,
milan
---

Odg: Zamjena kugličnih ležajeva na motorima

Reply #1
Zanimljivo, alat mi djeluje iskreno beskoristan za skidanje ležajeva, pohvala za trud i video.


Btw.
zeger skidam sa špiccangama, barem kad ja to radim ide mi brže. A uprešavanje ležajeva na nekim motorima ide ovako ko kod tebe lagano a na nekim treba ih dobrano utisnut, ali nikako sa ovim alatom jel ležaj se uprešava rubno a ne u centar.


poz

Odg: Zamjena kugličnih ležajeva na motorima

Reply #2
Sve što si napisao + ne treba uljiti ležaj, mazivo s kojim su tvornički podmazani traje koliko i ležaj naravno osim ako je kontaminirano prljavštinom pa se rastavlja i čisti te stavlja novo mazivo, ulje nije baš dobro jer ga na toj brzini rotacije izbaci van jako brzo, također ulje ti se sad tu unutra u ležaju pomješalo sa tvorničkim mazivom pa si dobio novu tvorevinu ko zna kakvog maziva.
COME IN PEACE & GO IN ONE PIECE
Jeti DS16 Carbon Line & Electric Helis

Odg: Zamjena kugličnih ležajeva na motorima

Reply #3
Zanimljivo, alat mi djeluje iskreno beskoristan za skidanje ležajeva, pohvala za trud i video.

Btw.
zeger skidam sa špiccangama, barem kad ja to radim ide mi brže. A uprešavanje ležajeva na nekim motorima ide ovako ko kod tebe lagano a na nekim treba ih dobrano utisnut, ali nikako sa ovim alatom jel ležaj se uprešava rubno a ne u centar.

poz

Hvala. Vidim i ja sada da je alat beskoristan, ali nisam imao ideju da ležajevi zapravo idu tako lako dolje. Zato sam to i kupio. Sad znam...

Da, morat ću vidjeti neki drugi način uprešavanja, i meni je ovo bilo čudno. Mislio sam... ako je to već alat, zašto ne. Ovaj nisam uspio razmrdati jer je relativno lagano išao unutra, no kod nekih, kako kažeš - može biti problema. Hvala na savjetima.

LP,
milan
---

Odg: Zamjena kugličnih ležajeva na motorima

Reply #4
Sve što si napisao + ne treba uljiti ležaj, mazivo s kojim su tvornički podmazani traje koliko i ležaj naravno osim ako je kontaminirano prljavštinom pa se rastavlja i čisti te stavlja novo mazivo, ulje nije baš dobro jer ga na toj brzini rotacije izbaci van jako brzo, također ulje ti se sad tu unutra u ležaju pomješalo sa tvorničkim mazivom pa si dobio novu tvorevinu ko zna kakvog maziva.

Dobro je i to znati. Djelovao mi je 'suho', pa sam zato nauljio. Eto, kroz neki tutorijal, uči se na taj način da te ljudi korigiraju (umjesto da sam pitao, eh... valjda bi mi netko već odgovorio). Ja požurio da napravim koristan tutorijal, ono ispalo - onako...

LP,
milan
---

Odg: Zamjena kugličnih ležajeva na motorima

Reply #5
Ako je bio suh onda dobro, zapravo neki ležajevi se i isporučuju suhi, tako korisnik može prema svojoj namjeni i primjeni odabrati mazivo, ulja generalno idu tamo gdje se baš želi izvuči i zadnja kap performanci zbog smanjene frikcije, a najekstremnije situacije su gdje idu full keramički ležaji koji niti ne trebaju podmazivanje.
COME IN PEACE & GO IN ONE PIECE
Jeti DS16 Carbon Line & Electric Helis

Odg: Zamjena kugličnih ležajeva na motorima

Reply #6
Evo, provjerio, ležajevi jesu nauljeni. Eh...

[attachimg=1]

[attachimg=2]

LP,
milan
---

EDIT: Nisam imao drugu opciju, nego iglom malo pritisnuti ovaj krajnji lim, pa ga onda izvući.

[attachimg=3]

Nakon vraćanja nazad.

Odg: Zamjena kugličnih ležajeva na motorima

Reply #7
Jedini problem kod ležajeva je izvući ležaj iz silijepe rupe, one koja je s druge strane ležaja zatvorena.. Postoje izvolakači za to, ali su skuuupiii...

Odg: Zamjena kugličnih ležajeva na motorima

Reply #8
Jedini problem kod ležajeva je izvući ležaj iz silijepe rupe, one koja je s druge strane ležaja zatvorena.. Postoje izvolakači za to, ali su skuuupiii...

Postoji mogućnost da se napravi DIY izvlakač. Ako je osovina recimo 3 mm, mogao bi se uzeti neki ekser 3 mm promjera, pažljivo zarezati po dužini (ovo je teško, ali nije nemoguće), da se dobiju dvije poluokrugle metalne poluge. Na krajevima se obrusi tako da izgleda kao kuka, nešto kao na udici. To se onda ugura u rupu ležaja, raširi... Ili riskirati neku dobru čeličnu pincetu, sa savijenim vrhovima prema van. Ne znam, ima načina, samo treba vidjeti što je praktično, a ne previše skupo.

LP,
milan
---