Skip to main content

Topic: 3D pripetavanje, ćakula i ostalo (Read 12662 times) previous topic - next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Odg: 3D pripetavanje

Reply #30
Jos jedna stvar,rola je laksa kada je na ljevo znaci palicu elerona na ljevo a to je zbog torque sila,mislim da je na nasem obrtni moment motora,znaci motor vrti elisu u jednu stranu(rotor)a trup je stator u ovom slucaju ne fiksiran pa se trazi vrtiti u drugu stranu.Zato cete jako rijetko vidjeti na netu torque roll u desno,a ima ga cesce kod depronaca i manjih modela zbog mogucnosti extremnog otklona elerona.
Crap!I took the red pill.Damn you Morpheus!

Odg: 3D pripetavanje

Reply #31
Naravno, to sam osjetio cim sam probao prvi hover :)

Sad je najveci problem naci dobar CG ili umiksati malo elevatora za ravan let na noz ma AcroMasteru (tesko je napraviti 4 point roll ili ista slicno dok avion cupa na svaku stranu drukcije)


Sent from my iPhone using Tapatalk - now Free

Odg: 3D pripetavanje

Reply #32
Eto, grozan dan na livadi :D

Ništ nije išlo od ruke tako da sam se samo vozikao u liniji..ocito nije svaki dan za divljanje :)

Odg: 3D pripetavanje, ćakula i ostalo

Reply #33
Evo malo za usponenu za ZZZ3d-a par slika iz 2009g.
Tada je več rasturao.

Crveni avion je od ZZZ3D a žuta extara od kolege slovenca, jednog od najboljih u  Sloveniji.









Ja helikopter nažalost nisam ponio a i slučajno sam naletio na ZZZ3D i kolegu slovenca kojega znam i od prije.

Odg: 3D pripetavanje, ćakula i ostalo

Reply #34
Evo samo da navedem na zahtjev kolege par "manevara" njihovim imenom i objasniti sto znace.
Znaci prvi naj osnovniji i naj izvikaniji;hover ili lebdjenje u mjestu ili prop hanging,visiti na propeli.Znaci sama rijec kaze,model "stoji",visi u mjestu gdje mu je kut trupa pod 90 stupnjeva (kod nekih modela skoro pod kutem od 90 u zavisnosti od pozicije krila kao kod npr. niskokrilih akrobata kao sto su Su-31,Su-26,Extra 330L,Cap 232 i slicni,njima se kut gledano s boka blago(zanemarivo)povecava u bonaci jer ih vuku krila za naprijed pa se mora kompenzirat dubinom suprotno znaci palica prema sebi).
Uglavnom bitno je da model lebdi u mjestu sa minimalnim odstupanjima od par cm,sto manja odstupanja to je stabilniji model a i vjestiji pilot,i hover se odnosi da model lebdi i da pilot gleda u kabinu odnosno gornji dio modela.
Sretanje problema u hoveru nisu toliko komplicirani jer su komande pravilne,ljevo je ljevo a desno desno,dakle nisu suprotne.
Belly hover.Na nasem trbuh lebdenje,znaci avion lebdi a pilot mu gleda trbuh.To je komplicirano jer su u ovom slucaju komande suprotne i pilot se mora prilagoditi komandama sto je malo teze jer je barem meni bilo teze odrediti kut modela po dubini,ili je isao previse prema meni ili kad sam ga htio od mene on je kretao u vrtnju oko svoje ose.
Tako postoji i side by side hover i 4 point hover.Znaci side by side je kada pilot gleda u jednu od bocnih strana modela u odnosu na pilota sto je malo teze jer,opet,najlakse je kad se model gleda od gore a i nekom ce ici lakse hover gledajuci ljevi a nekom desni bok.
4 point hover je u stvari pokazivanje vjestine pilota da vlada sa avionom u bilo kojoj poziciji kad je u hoveru.Prvo krene sa hoverom pa zarola model na jedan bok pa ga malo drzi tako pa opet zarola da gleda trbuh pa ga opet malo zadrzi tako pa na drugi bok,opet ga malo drzi tako i na kraju opet hover.To je u stvari 4point roll samo u mjestu.
Sljedeci manevar koji bi stavio kao pocetni,za pocetnike u 3D-u je harrier.Avion se dovede do pozicije da mu je trup otprilike 45 stupnjeva a gasom se odrzava uvijek ista visina.Znaci avion i dalje ide za naprijed samo puno sporije i stoji pod kutem otprilike od 45stupnj.
Tada je nestabilniji pa se prilicno cesce mora kompenzirati sa svim komandama.Lakse je kad idete samo naprijed,pravocrtno,nego kad radite krugove.A to raditi krugove u harrieru ima isto naziv,harrier circle,krugovi u harieru.
Harrier circle je tezi cim ga izvodite da je manji,sto kraci.Kad ga radite da bude kraci avion hoce izgubiti uzgon i pasti u spiralu,zato bolje ga uciti i savladavati kad je siri,recimo za model od 1,2m da je bar 10tak metara diametra.
Idem sad pa nastavim kad mi se ukaze prilika.

Crap!I took the red pill.Damn you Morpheus!

Odg: 3D pripetavanje, ćakula i ostalo

Reply #35
Pozdrav.Hvala kolegi na slikama.Svaka cast.To je Extra od Urosa AKA Zivnorc.Sada a vec i odavno nije vise njegova,prodao je ali je zato bio kupio Ravena od oko 3m pa je i njega prodao i kupio Extru od 3,09m ili 3,06m sa novim boxerom od MVVSa mislim da je oko 185ccm,tako nesto.
Crap!I took the red pill.Damn you Morpheus!

Odg: 3D pripetavanje, ćakula i ostalo

Reply #36
Evo slike i njega.
Crap!I took the red pill.Damn you Morpheus!

Odg: 3D pripetavanje, ćakula i ostalo

Reply #37
Ne znam zasto je naopacki?
Crap!I took the red pill.Damn you Morpheus!


Odg: 3D pripetavanje, ćakula i ostalo

Reply #39
Poštovani Zorane , puno hvala na 3D izrazima i prijevodu...kada ćeš imati vremena očekujemo daljnja pojašnjenja.HVALA... 8)
Djeca i luđaci su iskreni u svojim kreacijama
Mes

Odg: 3D pripetavanje, ćakula i ostalo

Reply #40
4 point u hoveru - nema SANSE :)
Bas smo Flymetothemoon i ja komentirali u simulatoru...pretesko je vidjeti orijentaciju aviona dok je okrenut bocno...


Sent from my iPhone using Tapatalk

Odg: 3D pripetavanje, ćakula i ostalo

Reply #41
Zoki 3D majstor

Evo Zokia po jakom vjetru
Snimano krumpirom ako ko pita za kvalitetu :D
FrSky Horus X10
Extreme Flight Extra 300 88",2x SebArt Angel S50e,SebArt Katana S30e,NPM Yak 54,Piper PA 38,Cessna 747,Protech Alpha 180,Align T-Rex 450 V2

Odg: 3D pripetavanje, ćakula i ostalo

Reply #42
Di ste letači? Nema više 3D-anja po RH ili mi se samo čini...


Odg: 3D pripetavanje, ćakula i ostalo

Reply #44
Ima me ali posvuda sam razbacan...kad ulovim pol sata-sat odem letiti, ali 3D u zadnje vrijeme isključivo u simu (dok ne dovršim Addictiona).

Hummer sam letio neki dan (napokon sam ga lijepo slozio kako treba) i u full "zaronu" prema dole otkaze repni servo...mozes si zamislit kako sad izgleda. Sa jedno 50m direktiva u šljunak na Jankomiru. Naravno to mi je diglo tlak i sad Hummer stoji na podu kao kakva krpa :D