Skip to main content

Topic: Na koji napon puniti bateriju za stanicu? (Read 7370 times) previous topic - next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Na koji napon puniti bateriju za stanicu?

Nedavno sam kupio bateriju za stanicu Turnigy 9X. Baterija je 3S 2200 mah http://www.rctimer.com/index.php?gOo=goods_details.dwt&goodsid=483&productname= . Da li se nju puni na 12.6V kao i druge 3S baterije koje se stavljaju na modele ili ovdje napon mora biti nizi kako se ne bi nesto nezeljeno dogodilo sa stanicom?

Unaprijed zahvaljujem na odgovorima.

Pozdrav.

Odg: Na koji napon puniti bateriju za stanicu?

Reply #1
Bolje nizi, ja punim u storage modu ( mislim oko 11.1), kazu da radi i na max no nisam htjeo riskirati.
2200 ce ti trajati mjesecima.

Odg: Na koji napon puniti bateriju za stanicu?

Reply #2
Nedavno sam kupio bateriju za stanicu Turnigy 9X. Baterija je 3S 2200 mah http://www.rctimer.com/index.php?gOo=goods_details.dwt&goodsid=483&productname= . Da li se nju puni na 12.6V kao i druge 3S baterije koje se stavljaju na modele ili ovdje napon mora biti nizi kako se ne bi nesto nezeljeno dogodilo sa stanicom?

Unaprijed zahvaljujem na odgovorima.

Pozdrav.

upravo tu koristim vec trecu Sezonu,
super je,
poz, Iv

Odg: Na koji napon puniti bateriju za stanicu?

Reply #3
Bolje nizi, ja punim u storage modu ( mislim oko 11.1), kazu da radi i na max no nisam htjeo riskirati.
2200 ce ti trajati mjesecima.
Dečki moram priznati da ne razumijem u ćemu je trik: napuniš li LiPo bateriju u storage modu, postižeš kapacitet od 50% plus-minus par postotaka. Znaći da si od kupljenog kapaciteta 2200 došao do 1100 u upotrebi ?

Današnje NiMH batke veličine AA imaju redovito kapacitet od 2200 pa na više, osim toga GP Recyko, Sanyo Eneloop ili Turnigy LSD su low self discharge i nakon 6 mjeseci zadržati će kapacitet, što smo provjerili nebrojeno puta, a koštaju 8 komada koliko i jedna LiPo 3S 2200.   Tj. koštaju 50% manje je Lipo puniš u storage modu pa imaš 1100.

I ne trebaš se bojati požara i onih sr...a kod punjenja LiPo !

E, sada 2,4 moduli troše 50..100 mA, stanicu isto treba hraniti, neka je potrošnja minimalno 100 mA, sa LIPO napunjenom u storage model možeš eventualno 10-tak sati, a sa NiMH i do 20.

Ne znam da li su me pritisle godine pa ne kužim više matematiku, ili ste nešto krivo izračunali ?

Damir

Odg: Na koji napon puniti bateriju za stanicu?

Reply #4
Bolje nizi, ja punim u storage modu ( mislim oko 11.1), kazu da radi i na max no nisam htjeo riskirati.

Ček, ček...s obzirom da TX9 čita voltažu za 1V manju od one u bateriji s 11.1V (u batki) = 10.1V na displeju i imaš svega 0.2 ili 0.3V do "sviranja alarma" (o tome kak je vrijeme da napuniš batku). Ja punim do 12V kaj je jednako naponu od 8 x 1.5V AA koje idu u stanicu, na displeju mi je 11V i to trošim do 10V - 9.9V.


sa LIPO napunjenom u storage model možeš eventualno 10-tak sati, a sa NiMH i do 20.

Ja sa 2200Mah na 12V jedva preživim 10-tak sati, ako i je tolko...nevezano za temu, al kad već spominjemo Eneloop-ke, imam ih u fotiću i sretan sam ako me izdrže slaba 2 sata rada (fotkanje i snjimanje).. :o :o

lp,
Marko


Odg: Na koji napon puniti bateriju za stanicu?

Reply #6
U T9x mi nisu stale punjive AA, malkicu su deblje i ne da se zatvoriti,
Rhino 2650 sam stavio i traje i traje i traje...
Sada je na 10.8 nakon XX sati, mislim da ne pokazuje 1V manje ( mogao bi provjeriti).
Mozda jednom i napunim do vrha.

Odg: Na koji napon puniti bateriju za stanicu?

Reply #7
Nije mi jasno zašto bi bilo problem lipo napunit do vrha... puna AA 1.5V baterija nije nikad točno 1.5, uvijek je malo više, tako da bi sa tim baterijama napon bio uvijek preko 12, dok se nebi malo ispraznile. Osobno korisim Panasonic Infinium 2100mAh, nisam još testirao :) Puna, jedna baterija je oko 1.405V do 1.411V u mom slučaju
--
Brže nisam mogo, sporije nisam htio...

Odg: Na koji napon puniti bateriju za stanicu?

Reply #8
Po nekim forumima i blogovima 12.6 je dosta iznad preporucene pa da se ne bi pregrijalo.

Quote
Heat Kills
One of the biggest factors in the reliability and life of electronic components is the heat at which they operate. Modern 2.4GHz radios like the 9X don't actually need the full 10V or so that an 8-cell AA pack delivers and they certainly don't need the 11V-12V a 3S LiPo supplies.

That's because, the circuitry inside is designed to run on a maximum of just 5 volts. Yes, up to 6 volts of the power coming from most transmitter batteries will be wasted.

What happens to all that energy?

It's converted to heat. Heat that makes critical components called voltage regulators run hotter than they need to.

It makes a lot of sense therefor, to use a battery that provides "just enough" voltage. Not too much, not too little.

Odg: Na koji napon puniti bateriju za stanicu?

Reply #9
Ja sam stavio za pocetak 8AA baterija (prije nego je dosla LiPo) i kad se pogleda 8x1.5 je 12v i sve radi kako treba. Mislim da ni sa 12.60V ne bi trebalo biti problema, ali opet ne bi htio isprobavati pa da poslije bude "nismo znali".

Citao sam malo o nekim modifikacijama baterija gdje kazu da Turnigy 9X moze bez problema raditi za 7,4v, a za visak da se pretvara u toplinu. Ako je to stvarno tako, zasto u startu onda nisu stanicu napravili/podesili tako da se uzima recimo 6 AA baterija umjesto 8 ili da se uzimaju 2S, a ne 3S baterije. Mozda poticu prodaju veceg broja AA baterija?  ;)

Za kraj konkretno pitanje - da li je netko do sada koristio 12.6V u Turnigy 9x i je li bilo kakvih posljedica?

Hvala svima koji su se ukljucili u ovaj thread i pokusali/pokusavaju pomoci.

Odg: Na koji napon puniti bateriju za stanicu?

Reply #10
Turnigy 9x ima linearne ispravljačke tranzistore 7805, pošto stanica troši struju u mA, a ne u A nema razloga straha, 7805 je hladan i na 13V, a maksimalni ulazni napon mu je 35V.
Inače većina jeftinih esc-ova ima u sebi bec sa jednim ili dva 7805 i minimalnim ili nikakvim hlađenjem, a deklarirani su na 3A na 3S lipo (što je puno previše od stvarnosti).
Da se i dogodi worst case scenario, 7805 ima u sebi termalnu zaštitu i izbacio bi dok se ne ohladi, a stanici ne bi bilo ništa, jedino modelu koji bi ostao bez kontrole :'(
 
Zaključak: slobodno napunite lipo do kraja, pošto su jako male struje u igri, može ona progutati i veće napone.
 
Jedino ju možete skuriti ako krivo zalemite konektor pa zamjenite polove pošto nema zaštitu polariteta, a u tom slučaju se nudim za otkup iste  ;)
Gaui X3
Trex 600N
Seagull Decathlon 20cc

Odg: Na koji napon puniti bateriju za stanicu?

Reply #11
Turnigy 9x ima linearne ispravljačke tranzistore 7805, pošto stanica troši struju u mA, a ne u A nema razloga straha, 7805 je hladan i na 13V, a maksimalni ulazni napon mu je 35V.
Inače većina jeftinih esc-ova ima u sebi bec sa jednim ili dva 7805 i minimalnim ili nikakvim hlađenjem, a deklarirani su na 3A na 3S lipo (što je puno previše od stvarnosti).
Da se i dogodi worst case scenario, 7805 ima u sebi termalnu zaštitu i izbacio bi dok se ne ohladi, a stanici ne bi bilo ništa, jedino modelu koji bi ostao bez kontrole :'(
 
Zaključak: slobodno napunite lipo do kraja, pošto su jako male struje u igri, može ona progutati i veće napone.
 
Jedino ju možete skuriti ako krivo zalemite konektor pa zamjenite polove pošto nema zaštitu polariteta, a u tom slučaju se nudim za otkup iste  ;)

To je pravo objasnjenje, iduci put punim do vrha.

Odg: Na koji napon puniti bateriju za stanicu?

Reply #12
Pongra je dosad imao nekoliko 9x, u svaku je išla Rhino 2650 i svaki put je punjena do vrha.
MAK Zapad

Odg: Na koji napon puniti bateriju za stanicu?

Reply #13
Turnigy 9x ima linearne ispravljačke tranzistore 7805, pošto stanica troši struju u mA, a ne u A nema razloga straha, 7805 je hladan i na 13V, a maksimalni ulazni napon mu je 35V.
Inače većina jeftinih esc-ova ima u sebi bec sa jednim ili dva 7805 i minimalnim ili nikakvim hlađenjem, a deklarirani su na 3A na 3S lipo (što je puno previše od stvarnosti).
Da se i dogodi worst case scenario, 7805 ima u sebi termalnu zaštitu i izbacio bi dok se ne ohladi, a stanici ne bi bilo ništa, jedino modelu koji bi ostao bez kontrole :'(
 
Zaključak: slobodno napunite lipo do kraja, pošto su jako male struje u igri, može ona progutati i veće napone.
 
Jedino ju možete skuriti ako krivo zalemite konektor pa zamjenite polove pošto nema zaštitu polariteta, a u tom slučaju se nudim za otkup iste  ;)

baš sam i ja danas rastavio moju radi backlight-a i trainer opcije pa sam vidio isto ;)
--
Brže nisam mogo, sporije nisam htio...

Odg: Na koji napon puniti bateriju za stanicu?

Reply #14
U T9x mi nisu stale punjive AA, malkicu su deblje i ne da se zatvoriti,
Vidiš vraga, nism znao za taj problem: standardna dimenzija AA bi bila 14.5 x 50.5
http://en.wikipedia.org/wiki/List_of_battery_sizes  ) , pa bi bilo dobro da premjeriš one koje ugradjuješ.

Turnigy 9x ima linearne ispravljačke tranzistore 7805, pošto stanica troši struju u mA, a ne u A nema razloga straha, 7805 je hladan i na 13V, a maksimalni ulazni napon mu je 35V.

Da li si u potpunosti siguran da se SVA elektronika stanice napaja sa 5 V preko 7805 ?
Naime, FrSky moduli sa kojima se često radi , rade od 6-13 V, pa mi se nekako čini da bi napajanje modula moglo biti jednako naponu ugrađene baterije, što nije problem.

Damir