Skip to main content

Topic: ZAGI aero FC (400+) (Read 35087 times) previous topic - next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Odg: ZAGI aero FC (400+)

Reply #16

prva slika je prednji nosač motora, a druga zadnji


Odg: ZAGI aero FC (400+)

Reply #17
nacrt, tlocrt i bokocrt pšoožaja servo motora u krilu koje nema federa

Odg: ZAGI aero FC (400+)

Reply #18
montiran prednji nosač motora od prirodnog materijala, izveden da podnosi torziono savijanje usljed različitih slia uzgona između dva krila istovremeno zadržavajuči motor u "srednjem" polžaju u odnosu na razliku kuteva krila a sa prirodnim efektom vračana u početni položaj prestankom djelovanja sila. Istovremeno sa tim drži stalan razmak između krila i sprečava njihovo savijanje unazad uslijed povečanog otpora zraka.

Odg: ZAGI aero FC (400+)

Reply #19
montiran prednji nosač motora od prirodnog materijala, izveden da podnosi torziono savijanje usljed različitih slia uzgona između dva krila istovremeno zadržavajuči motor u "srednjem" polžaju u odnosu na razliku kuteva krila a sa prirodnim efektom vračana u početni položaj prestankom djelovanja sila. Istovremeno sa tim drži stalan razmak između krila i sprečava njihovo savijanje unazad uslijed povečanog otpora zraka.

ti vrapca pa za ovo ću već morati uzeti neki priručnik u ruke..sila, krilo..gdje...otpor...uh .....ali tek kada patentiraš i uspješno primjeniš oprugu za promjenjivu geometriju krila kod modela koji idu 200 + kilometara bit ćeš moj guru....premda ideja je ful simpatična  ;) 
 
 
 
 
lp
 
Toni
 
 

Odg: ZAGI aero FC (400+)

Reply #20
montiran prednji nosač motora od prirodnog materijala, izveden da podnosi torziono savijanje usljed različitih slia uzgona između dva krila istovremeno zadržavajuči motor u "srednjem" polžaju u odnosu na razliku kuteva krila a sa prirodnim efektom vračana u početni položaj prestankom djelovanja sila. Istovremeno sa tim drži stalan razmak između krila i sprečava njihovo savijanje unazad uslijed povečanog otpora zraka.

Kako mi se čini prema slikama, sva ta opterećenja koja si opisao će preuzeti stražnji, a ne prednj nosač - jer je puno duži i ima puno veću kontaktnu povšinu sa stiroporom.






Odg: ZAGI aero FC (400+)

Reply #21
montiran prednji nosač motora od prirodnog materijala, izveden da podnosi torziono savijanje usljed različitih slia uzgona između dva krila istovremeno zadržavajuči motor u "srednjem" polžaju u odnosu na razliku kuteva krila a sa prirodnim efektom vračana u početni položaj prestankom djelovanja sila. Istovremeno sa tim drži stalan razmak između krila i sprečava njihovo savijanje unazad uslijed povečanog otpora zraka.

ti vrapca pa za ovo ću već morati uzeti neki priručnik u ruke..sila, krilo..gdje...otpor...uh .....ali tek kada patentiraš i uspješno primjeniš oprugu za promjenjivu geometriju krila kod modela koji idu 200 + kilometara bit ćeš moj guru....premda ideja je ful simpatična  ;) 


E Toni nema šale a da tek vidiš u živo kako to majstor denis radi i što vam još dolazi za viditi  8)
Ovako kako sada stoje stvari s elektronikom i setapom koji namjerava ugraditi mislim nekidan mi je demonstrirao
kako to vrti..prebrutalno kako se to čuje, štakor je mala beba samo za usporedbu.
 

lp lija
 
 
lp
 
Toni

Odg: ZAGI aero FC (400+)

Reply #22
nema me vec dugo sa vama na livadi i nista neznam sta radite... :'( :'(
vidim da ste krenuli u vrlo zanimljiv projekt, to je mi bilo na pameti cijelu zimu ali nisam imao vremena za takvog zagia.... jedva cekam vidjet to sto ste napravili...
nadam se da cu uskoro moc doc na mjesto sastanka!
samo naprijed sa zagiem!  ;D ;D ;D
lp Nikola

Odg: ZAGI aero FC (400+)

Reply #23
@Redbull:  pa baš čekamo di si i sa čim češ se pojaviti :)

malo slika o spoju elevona sa krilom, Slika govori tisuću riječi.

Odg: ZAGI aero FC (400+)

Reply #24
Zvuči zanimljivo, pretpostavljam da si računao na to da se prilikom sklapanja mjenja cg skupa sa geometrijom, tako da treba uprogramirati stanicu da korigira elevone..

no poprilično zanimljivo... nego zanima me zbog čega nitko ne stavlja karbon u zagija? Ja imam naviku u sve modele ubacivati šipku.. do sada mi se nije događalo sukanje krila, već samo flatter..

Odg: ZAGI aero FC (400+)

Reply #25
Zvuči zanimljivo, pretpostavljam da si računao na to da se prilikom sklapanja mjenja cg skupa sa geometrijom, tako da treba uprogramirati stanicu da korigira elevone..

no poprilično zanimljivo... nego zanima me zbog čega nitko ne stavlja karbon u zagija? Ja imam naviku u sve modele ubacivati šipku.. do sada mi se nije događalo sukanje krila, već samo flatter..

ma pusti arosovića i sklapanje krila, to je njegova fix ideja koju bi on trebao kao idejni začetnik pokazati u praksi.

stavljam je karbon u zagije, samo na ovom nisam došao do te faze, mada ima jedna špaga na prednjem nosaču...
sukanje krila mi se dogodilo jednom davno jer zbog težih motora baterija nemože napred više i onda motor urezujem više unutra pa se dosta oslabi spoj krila, i na ovom mi je sredina motora u cg, pa znaš koliko ga fali. bit če tu karbona i u šipki i preko rubova krila i nosača. Da su nešto bolje prilike obukao bi cijelog u jedan sloj, ovo je sad samo pokušaj.

Odg: ZAGI aero FC (400+)

Reply #26
Zvuči zanimljivo, pretpostavljam da si računao na to da se prilikom sklapanja mjenja cg skupa sa geometrijom, tako da treba uprogramirati stanicu da korigira elevone..

Mijenja se CG, ali na način da se težište pomiče prema naprijed u odnosu na hvatište uzgona, a i otpora.
Znači, sa sklopljenim krilima Zagi će biti prestabilan, no za velike brzine to i nije loše.
A da će imati težište previše naprijed - hoće, ali također mislim da to kod velikih brzina nije problem jer i uzgona ima na bacanje. Sve do trenutka kada mu elevoni više neće biti dovoljni za korekciju smjera.
Zato treba oprugu podesiti tako da bude jača od sile otpora čak i pri vertikalnom letu prema dolje s isključenim motorom i sklopljenim krilima, pa ako dodje do toga da je teziste tolike naprijed da ni elevoni ne pomazu - samo iskljucis motor i čekas da se krila rasklope. I modificiras elevone nakon slijetanja.
Elevone bi bilo preporučljivo staviti na vrhove krila, a ne duž izlaznog brida jer na izlaznom bridu neće biti od koristi kad suu krila sklopljena. Otprilike tako da linija pregiba ide od prednjeg vanjskog kuta na krilu, pod takvim kutem da u sklopljenom položaju krila budu kao kormilo visine, znači linija pregiba okomita na smjer gibanja. Dakle trokutastog oblika.

Odg: ZAGI aero FC (400+)

Reply #27
Zvuči zanimljivo, pretpostavljam da si računao na to da se prilikom sklapanja mjenja cg skupa sa geometrijom, tako da treba uprogramirati stanicu da korigira elevone..

Mijenja se CG, ali na način da se težište pomiče prema naprijed u odnosu na hvatište uzgona, a i otpora.
Znači, sa sklopljenim krilima Zagi će biti prestabilan, no za velike brzine to i nije loše.
A da će imati težište previše naprijed - hoće, ali također mislim da to kod velikih brzina nije problem jer i uzgona ima na bacanje. Sve do trenutka kada mu elevoni više neće biti dovoljni za korekciju smjera.
Zato treba oprugu podesiti tako da bude jača od sile otpora čak i pri vertikalnom letu prema dolje s isključenim motorom i sklopljenim krilima, pa ako dodje do toga da je teziste tolike naprijed da ni elevoni ne pomazu - samo iskljucis motor i čekas da se krila rasklope. I modificiras elevone nakon slijetanja.
Elevone bi bilo preporučljivo staviti na vrhove krila, a ne duž izlaznog brida jer na izlaznom bridu neće biti od koristi kad suu krila sklopljena. Otprilike tako da linija pregiba ide od prednjeg vanjskog kuta na krilu, pod takvim kutem da u sklopljenom položaju krila budu kao repno kormilo visine, znaći linija pregiba okomita na smjer gibanja. Znaci trokutastog oblika.

hm...dosta zanimljiva teorija.. no i više sam nego skeptičan prema praksi. Iako naizgled zvuči jednostavan mehanički sklop iz prošlog stoljeća, mislim da ima više mana i komplikacija nego jednostavnosti. Pretpostavljam da će rezultat biti većinom različit, da će opruga uzrokovat veće titranje i da će model biti potpuno neupravljiv.


Na ovoj slici možeš pogledati kako to izgleda kada imaš preveliku brzinu da bi mogao izvući model iz poniranja. Možeš točno vidjeti kako je popucala boja.
[attach=1]


Obzirom da pišeš o velikim brzinama koje savijaju oprugu, ako model krene u krivom smjeru, tebi treba reakcija istog trena, sa vjerojatno ljudskim kašnjenjem do sekundu..
Nažalost sve mi ovo liči na "ponovno izmišljanje kotača" i da li može "biti okrugliji" nego što je. I moderni avioni koriste mehaničke sklopove za tu namjenu, no zasigurno ne opruge.

Moj prijedlog je da ako već mora biti promjenjiva geometrija, i ako već želiš napraviti nešto high end, onda treba ubaciti klasične poluge sa navojnim vretenima.., nešto što je sigurno i provjereno, jer kad modeli ide velikom brzinom, svaki titraj na elevonu (da ne govorim o promjeni CG-a, tail, nose heavy) uzrokuje promjenu u gibanju od par metara..

Jednom prilikom sam naučio da više nema šanse da nekom preletim iznad glave. letio sam zagija, pod punom brzinom sam ga obrušio i  vozio nekih 10-ak metara iznad tla, kada se u letu servo sam od sebe valjda korigirao ili je nešto bilo sa signalom, model je propao za dva metra niže u trenu i sam se ispravio... nešto van ikakve kontrole i prebrzo za bilo kakvu moju reakciju..





Odg: ZAGI aero FC (400+)

Reply #28
hm...dosta zanimljiva teorija.. no i više sam nego skeptičan prema praksi. Iako naizgled zvuči jednostavan mehanički sklop iz prošlog stoljeća, mislim da ima više mana i komplikacija nego jednostavnosti. Pretpostavljam da će rezultat biti većinom različit, da će opruga uzrokovat veće titranje i da će model biti potpuno neupravljiv.


Na ovoj slici možeš pogledati kako to izgleda kada imaš preveliku brzinu da bi mogao izvući model iz poniranja. Možeš točno vidjeti kako je popucala boja.
[attach=1]

Nažalost sve mi ovo liči na "ponovno izmišljanje kotača" i da li može "biti okrugliji" nego što je. I moderni avioni koriste mehaničke sklopove za tu namjenu, no zasigurno ne opruge.

Pa, moguće da ima više mana nego prednosti, vjerovatno si čak i u pravu kad kažeš da je to "ponovno izmišljanje kotača".
Ali samo VJEROVATNO, a ne i sigurno.  ;D

Nego, ne kužim baš onu sliku. Šta je u prvom planu? Pretpostavljam da si mi želio pokazati onu tamnu ljubičasto-plavu površinu u drugom planu. Šta se s njom dogodilo? Nagli zaokret pri velikoj brzini, pa je razlika centrifugalne sile i uzgona savila krilo? Izgleda mi kao da to krilo nije oblijepljeno samoljepivom trakom, nego je samo obojano u tu plavo-ljubičastu boju. Točno?
Oblijepite ga, time će puno dobiti na čvrstoći. A još ako mu ugradite i karbonski A-kostur...

Odg: ZAGI aero FC (400+)

Reply #29
hm...dosta zanimljiva teorija.. no i više sam nego skeptičan prema praksi. Iako naizgled zvuči jednostavan mehanički sklop iz prošlog stoljeća, mislim da ima više mana i komplikacija nego jednostavnosti. Pretpostavljam da će rezultat biti većinom različit, da će opruga uzrokovat veće titranje i da će model biti potpuno neupravljiv.


Na ovoj slici možeš pogledati kako to izgleda kada imaš preveliku brzinu da bi mogao izvući model iz poniranja. Možeš točno vidjeti kako je popucala boja.
[attach=1]

Nažalost sve mi ovo liči na "ponovno izmišljanje kotača" i da li može "biti okrugliji" nego što je. I moderni avioni koriste mehaničke sklopove za tu namjenu, no zasigurno ne opruge.

Pa, moguće da ima više mana nego prednosti, vjerovatno si čak i u pravu kad kažeš da je to "ponovno izmišljanje kotača".
Ali samo VJEROVATNO, a ne i sigurno.  ;D

Nego, ne kužim baš onu sliku. Šta je u prvom planu? Pretpostavljam da si mi želio pokazati onu tamnu ljubičasto-plavu površinu u drugom planu. Šta se s njom dogodilo? Nagli zaokret pri velikoj brzini, pa je razlika centrifugalne sile i uzgona savila krilo? Izgleda mi kao da to krilo nije oblijepljeno samoljepivom trakom, nego je samo obojano u tu plavo-ljubičastu boju. Točno?
Oblijepite ga, time će puno dobiti na čvrstoći. A još ako mu ugradite i karbonski A-kostur...

99% sam siguran u komplikacije, a volio bih vidjeti praktična testiranja savijanja opruga i kalkulaciju elastičnosti u odnosu sa silama i brzinom pa to sve vs trošak testiranja  ;) kao i penale na težini, obzirom da se radi o laganim modelima.

Što se tiče onog plavog krila, krilo je obljepljeno i pojačano, ono šta se vidi bijelo je popucana boja a ispod nje mjesta gdje se dezintegrirao striopor pri udarcu od cca 150 km/h u zemlju, model je išao prebrzo i prestrmo da bi se mogao izvući prema gore iako sam ga pokušavao izvaditi sigurno 2-3 sekunde.

Matematika, fizika i tehnička mehanika su fantastična i zanimljiva područja, no na modelima, a čak i na mnogo skupljim stvarnim avionima, ljudi koriste strašnu procesorsku moć da bi ispravili nedostatke mehanike kod raznih sila, i njihovih promjena u dinamičnom okruženju koja su doslovno prebrza za bilo kakvu mehaniku i ljudski faktor.

NHF : Primjetio sam da na dosta tema i foruma volite iznositi razne teorije na temu "kako ponovno napraviti kotač" ili zašto bi bilo jednostavno kad može biti komplicirano, pa me zanima da li ste do sada napravili bilo koji model u kojem je nešto izvedeno iz teorije u praksu?