Skip to main content

Topic: 'Mimi' F3K mini DLG - gradnje, letenje (Read 64491 times) previous topic - next topic

0 Members and 2 Guests are viewing this topic.

Odg: 'Mimi' F3K mini DLG - tips,tricks&traps

Reply #45
Herman daj meni napravi ćukca da se imam s čim igrat. :D

Odg: 'Mimi' F3K mini DLG - tips,tricks&traps

Reply #46
odlicno ja sam poceo brusit krilo i tesko mi je 80 grama od pune balze stime da nije nest posebna balza ali nadam se da cu ga spustit jos kojih 30 grama i za sada je precvrsto


Ako uspiješ za 30 gr. onda je to super, istina dodati ces nesto tezine ljepila za spajanje, peg, contra weight, ako ces lakirati ili sl. ali izmedju 65 i 70 gr je super ... vidim da radiš krila iz dvije polovine, dakle ne iz četri djela koa original, što znaci da ne koristiš template za profil. Budi oprezan kod brušenja, jer Drelini profili žele biti precizni ...
"It seems that perfection is reached not when there is nothing left to add, but when there is nothing left to take away" (Antoine de Saint Exupéry)

Odg: 'Mimi' F3K mini DLG - tips,tricks&traps

Reply #47
znam znam zdrobio sam ja dosta cukaca cak je i od damira puko kada sam ga baco a moje krilo  jos nije gotovo za sada ima 70 grama  a ima dosta brusenja a jos ga lakiram i preslacim sa 25 gramskim staklom da dobi jos krutosti a ja racunam da cjeli model isadne oko 120 grama i bez karbona isim cjevi od trupa i stifta u krilu gdje se drzi

Odg: 'Mimi' F3K mini DLG - tips,tricks&traps

Reply #48
evo mene opet ...

Dakle, konstuktivno krilo gradimo tak da napravimo dvije polovice (lijevu i desnu, da ne bude zabune) i nakon brušenja u profil (napadna i izlazna ivica )sastavljamo u sredini rebrima ojačanim tankim šperom. Moram reći da sam bio skeptičan na takvo spajanje krila ali je ispalo vrlo čvrsto ... Ono , što mi je uvijek najdosadnije kod ovakve gradnje to je webbing, pojačanje ramenjača komadičima balze okomitih godova... evo slikica;

 [attach=1]

[attach=6]
webbing -pain in the ass

[attach=2]
snađi se - plankiranje

[attach=3]
zeljepljena napadna ivica

[attach=4]
priprema napadne za brušenje - rebra zaštičena trakom

[attach=5]
napravljeno do sada

[attach=7]
14 gr. pola krila, ali matematika nije 14+14 =28,
jer treba dodati srednja rebra, lijepilo, uške, ojačanja etc.
"It seems that perfection is reached not when there is nothing left to add, but when there is nothing left to take away" (Antoine de Saint Exupéry)

Odg: 'Mimi' F3K mini DLG - tips,tricks&traps

Reply #49
Na istu "foru" i drugo krilo . Nakon toga ide spajanje krila. Krila se spajau tako da se u sredinu ugrađuju rebra ojačana šperom 0,8 mm. Kako ja nisam imao 0.8, već 0,4 mm stavio sam dupla pa sam dobio "sort of" laminat koji je dodatno ojačao rebra. Na sličicama koje slijede vidjeti cete polozaj rebara koja  čine "trokut sila" i to je ono što taj spoj čini zaista čvrstim . Naravno u spoju krila potrebno je ugraditi karbonski štift kojim će se krilo prednjim djelom držati za trup.

Evo ih , mislim , slika ;

[attach=1]
"trokut sila"  - ramenjače su spojene zaljepljenom
6 slojnom šperpločom izrezanom pod kutem pod kojim se krila spajaju.

 [attach=2]
Dodatnu čvrstoču i ukrutu daju mali plankovi u obliku trokuta,
godovi balze trebaju biti diagonalno položeni

[attach=3]
mjesto gdje ce doći peg, ojačano je sa tankim šperom,
produžio sam šper djelom preko ramenjače da mogu "mirno spavati",
jer kod originala je predviđen "samo" okrugli komadić špera. Ovo je donja strana

[attach=4]
... a ovo gornja

Laku noć ... odoh

to be continued .. :)

"It seems that perfection is reached not when there is nothing left to add, but when there is nothing left to take away" (Antoine de Saint Exupéry)

Odg: 'Mimi' F3K mini DLG - tips,tricks&traps

Reply #50
spoj izgleda cvrst ali sve ce se vidjet na livadi a jedino sta mi se ne svida je remenjaca od balze jel ipak je to cukac i remenjaca bi trebala biti pomogucnosti u jednoj ravnini i vertikalna balza koju ste stavljali uzmedu rebra da ojaca d-box bi trebala biti u ravnini gornje remenjace .

Odg: 'Mimi' F3K mini DLG - tips,tricks&traps

Reply #51
A gle, ti zaista bacas žestoko , vidio sam to na Damirovom filmiću, ja nemam tu snagu jer imam duplo godina od tebe i još malo..  ;D
Pročitao sam sve o MiMi-ju na netu i nitko se nije zalio da mu se raspal kod čukanja. Istina jednom je otpao dio krila gdje je peg, ali taj je bio od pune balze  :D

evo: F3k Mimi dlg launch goes wrong

Uvijek po ramenjači možeš povuči karbonski rowing (to dečki i rade). Webing je sa unutarnje strane D-box-a pa je morao biti niži za debljinu planka. E sad mozda se mogao staviti s druge strane iu visini ramenjača. Ja sam se držao plana...


 
"It seems that perfection is reached not when there is nothing left to add, but when there is nothing left to take away" (Antoine de Saint Exupéry)

Odg: 'Mimi' F3K mini DLG - tips,tricks&traps

Reply #52
znate sta bi vam preporuco da jos spojeve krila ojacate sa 25 gramskim staklom jer uvjek se na tim spojevima zna desit da ljepilo popusti ako nemate stakla imam ja pa vam mogu dat

Odg: 'Mimi' F3K mini DLG - tips,tricks&traps

Reply #53
Hvala, jesam :), kao i spoj vrha krila (tip-a) sa zadjim rebrom D-box-om i izlaznom...
"It seems that perfection is reached not when there is nothing left to add, but when there is nothing left to take away" (Antoine de Saint Exupéry)

Odg: 'Mimi' F3K mini DLG - tips,tricks&traps

Reply #54
super nadam se da ce uskoro biti gotov i da se vidimo na livadi

Odg: 'Mimi' F3K mini DLG - tips,tricks&traps

Reply #55
i zanima me koliko ce ispast tezine model ako ce ispast lagani mozda ja napravim karbonca od metra

 

Odg: 'Mimi' F3K mini DLG - tips,tricks&traps

Reply #56
  Da završimo MiMi sagu...
Evo i ugradjeni peg. Peg je od 2mm karbona (predebelo, ali...) kojeg sam dobio kao ostatak od cnc rezanje neke karbonske konstrukcije. Malo sam ga obrusio u aerodinamični oblik.
[attach=1]

[attach=2]

[attach=3

Nakon dovršenja konstrukcije krila dolazi presvlačenje folijom. Presvlačenje ko presvlačenje, ništa posebno. I evo gotov model:

[attach=4]
[attach=5]

 
Hermana interesira AUW , pa evo...

 
[attach=6]
 
129 grama nije loše ali..
... kako je Diogen negdje prije napisao problem je kada treba podesiti ispravno težište (CG). Moj model je, nažalost ispao "tail heavy" dakle repne površine bile su teže nego sto je poželjno pa sam morao setup gurnuti skroz prema naprijed i dodati još oko 6 gr. olova sa takvim podešavanjem završio sam na 147 gr. Što to u praksi znači... repne površine napraviti čim-čim lakše. Stanjujte, šmirglajte, bušite rupe i kaj već sve ne samo da ih olakšate, jer prema formuli 1 gr. na repu je 2.5-3 gr. u njuški. DA su mi "federi" bili lakši za "samo" 3 gr. ne bi bilo potrebno dodavati olovo. Dakle po toj računici 147 gr. - 3 gr. (lakše repne površine) – 6 gr. dodatnog olova – 10 gr. (1S umjesto 2S baterije) – 2 gr. (umjesto 4 gr. prijemnik 2gr. Prijemnik) =   126 grama -:) .
No i ovo je dobro, i tak moras dodati malo težine ako je malo vjetra, jer lagani model bez pogona ne ide ili ide natraške -:)
Eto, za kraj malo videa, a ako koga nesto interesira tu sam...



mimi scratch build dlg (3) on Vimeo


Lah za kormilom ... on Vimeo


That's me and my MiMi on Vimeo

(Post mi je malo zbrkan sa slikicama , ali nema veze, kuzite kaj sam štel -:)
"It seems that perfection is reached not when there is nothing left to add, but when there is nothing left to take away" (Antoine de Saint Exupéry)

Odg: 'Mimi' F3K mini DLG - tips,tricks&traps

Reply #57
model je odlican i odlicno leti moramoo se jednom vidjet na livadi da vidim uzivo kako leti


Odg: 'Mimi' F3K mini DLG - tips,tricks&traps

Reply #58
Hvala ma komplimentima, a za livadu, svakako, samo.... vrijeme  :'( , a mogel bi ga i malo bacati, mene uvjek nekaj usteka ;-)
"It seems that perfection is reached not when there is nothing left to add, but when there is nothing left to take away" (Antoine de Saint Exupéry)

Odg: 'Mimi' F3K mini DLG - tips,tricks&traps

Reply #59
I mene je znalo ustekat ali kad se naviknes ide ti mo metak ja imam problem sta mi se svaki f3k razleti nakon par bacanja  :D :D :D