Skip to main content

Topic: Evo i moj X-Fly (Read 13643 times) previous topic - next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Odg: Evo i moj X-Fly

Reply #15
tnx na iscrpnom odgovoru.
ne treba mi skroz ispeglan napon
meni i treba cca 11.5V,da mogu testirat neke stvari na letjelici a da ne spajam bateriju :)
a pc napajanja imam sastrane viška komada, baš za ovo.

Odg: Evo i moj X-Fly

Reply #16
Ovaj let s Nazom da li je samo kontroler zamjenjen ili ima i drugih promjena (fw za ESC, propovi i sl)?


 

Odg: Evo i moj X-Fly

Reply #17
Sve ostalo je isto kao i prije samo je kontroler promjenjen, znači propeleri 12-8 zinger, naručio sam iste takve 12-6 jer su se već i ovi dobri pokazali a sa 12-6 nebi niti gubio potisak več bi podigao efikasnost rada motora sa 77% na 82% (tako kaže calc: http://adamone.rchomepage.com/calc_motor.htm), Naza je doslovno stavljena, ok stavio sam novi firmware :)  zatim sam samo kalibrirao sa stanicom i to je to, doduše još je tu bilo letova i povremeno se znalo dogodit da malo zaklacka ali se sam smiri. To ću probat malo smanjit pid vrijednosti, ali možda čak i nema potrebe jer klackanja mi se znaju dogodit samo na malim visinama do 1m a tada je vjerojatno u sukobu sa zemljom. Firmware u ESC-ima je original tvornički, ali ima jedan trik kako ih natjerat da pravilno rade s nazom, redoslijed paljenja mora biti prvo ESC-i pa onda nakon par sekundi Naza.
Ovo sa flashiranjem ESC-a sa simonk firmware-om neznam dali bi se upuštao, jer koliko sam pregledao taj dump doslovno napravi od ESC-a slave za ganjanje motora, što znači da nema prilagođene krivulje uspona brzine, soft start, drugim riječima u praksi bi prenagao uspon brzine na malo tromijem motoru (motori večih snaga i mase te jači propeleri) mogao prouzrokovat da u tom momentu ESC povuče previše struje i onda je kurenje MOS-FET-a prije ili poslije zagarantirano, slažem se da stvar odlično funkcionira kod malih quadova. Evo npr ovi ESC-i koje koristim su jeftini RedBrick 50A ali je topologija ista, razlika je jedino u sotware-u, koji je prilagođen za masivnije motore, bez obzira što naza šalje 400Hz refresh rate i u tih 400 informacija po sekundi se nalaze sitne promjene brzine vrtnje, ovakvi ESC-i si uzimaju neku srednju vrijednost iz tih informacija i putem svojih prilagođenih krivulja ganjaju motor. Mehaničku tromost ovdje ne možemo zanemarit ali bit te tromosti i je to da kada je prisutna tada više ne trebate 400 korekcija po sekundi da bi stvar držali stabilnom. Ispravite me ako griješim jer ipak sam u modelarstvu svega 2 godine, ali sam zato u elektronici 20 godina  8)
COME IN PEACE & GO IN ONE PIECE
Jeti DS16 Carbon Line & Electric Helis

Odg: Evo i moj X-Fly

Reply #18
imaš kakvu onboard snimku s naze kao što si linkao prvu s KK?

ako si 20 god u elektronici,
imaš li kakvo mišljenje o nužnom produljenju žica na reglerima  :-\

vidim da si se odlučio produljiti stranu do baterija, (umjesto 10cm sada je npr 50, znači 500%)
dosta njih zagovara produženje strane do motora. (umjesto cca 1m žice, je npr 1.5, što je oko 150%)

navodno je dosta štetno produžavati do batke jer se tako dobivaju šubovi napona na ulazu u regler.
pogotovo na pola gasa, a tako multiji i lete.

ja sam dodavao po 2-3 kondića na svaki regler, da pomognu peglati napon,
jasno mora se staviti i veći promjer žice radi porasta otpora radi veće duljine.

http://www.rcgroups.com/forums/showthread.php?t=952523

multiji su novi na sceni, ali na EDF modelima radi CG-a je ponekad nužno dosta odmaknuti bateriju u nos,
pa je tamo odavno poznat taj fenomen, izgori esc,
razlete se kondići koji su deklarirani na puno veći napon nego što je u samoj batki, zbog tih šubova...pa onda vrisnu i mosfeti


a ako se pak produži strana do motora,
to nema nekog utjecaja pošto je i u samom motoru već poprilična duljina žice...

nemam osciloskop pa nisam mjerio prije i poslije,
ali su si neki dali truda.  šubovi od 100-400V!
http://www.rcmf.co.uk/4um/index.php/topic,50366.msg569630.html#msg569630

jasno, i efikasnost reglera(vrijeme leta po batki) ovisi o hlađenju, a ono je najbolje ispod propa, dakle bliže motoru,
pa je sve to jedno balansiranje na kugli rekli bi  :)

Odg: Evo i moj X-Fly

Reply #19
Naza je onda stvarno nesto dobro.

Ja sam imao problema s thr range na Red Bricku 50, tj nema lijepo razvijanje gasa u odnosu na palicu. Na avionu ne smeta previse.
Break funkcija mu je bila slaba i nije bio dobar za foldable prop.
Malo opcija, no
jednostavan, jeftin, ogroman i trpi sve.

Sve ostalo je isto kao i prije samo je kontroler promjenjen, znači propeleri 12-8 zinger, naručio sam iste takve 12-6 jer su se već i ovi dobri pokazali a sa 12-6 nebi niti gubio potisak več bi podigao efikasnost rada motora sa 77% na 82% (tako kaže calc: http://adamone.rchomepage.com/calc_motor.htm), Naza je doslovno stavljena, ok stavio sam novi firmware :)  zatim sam samo kalibrirao sa stanicom i to je to, doduše još je tu bilo letova i povremeno se znalo dogodit da malo zaklacka ali se sam smiri. To ću probat malo smanjit pid vrijednosti, ali možda čak i nema potrebe jer klackanja mi se znaju dogodit samo na malim visinama do 1m a tada je vjerojatno u sukobu sa zemljom. Firmware u ESC-ima je original tvornički, ali ima jedan trik kako ih natjerat da pravilno rade s nazom, redoslijed paljenja mora biti prvo ESC-i pa onda nakon par sekundi Naza.
Ovo sa flashiranjem ESC-a sa simonk firmware-om neznam dali bi se upuštao, jer koliko sam pregledao taj dump doslovno napravi od ESC-a slave za ganjanje motora, što znači da nema prilagođene krivulje uspona brzine, soft start, drugim riječima u praksi bi prenagao uspon brzine na malo tromijem motoru (motori večih snaga i mase te jači propeleri) mogao prouzrokovat da u tom momentu ESC povuče previše struje i onda je kurenje MOS-FET-a prije ili poslije zagarantirano, slažem se da stvar odlično funkcionira kod malih quadova. Evo npr ovi ESC-i koje koristim su jeftini RedBrick 50A ali je topologija ista, razlika je jedino u sotware-u, koji je prilagođen za masivnije motore, bez obzira što naza šalje 400Hz refresh rate i u tih 400 informacija po sekundi se nalaze sitne promjene brzine vrtnje, ovakvi ESC-i si uzimaju neku srednju vrijednost iz tih informacija i putem svojih prilagođenih krivulja ganjaju motor. Mehaničku tromost ovdje ne možemo zanemarit ali bit te tromosti i je to da kada je prisutna tada više ne trebate 400 korekcija po sekundi da bi stvar držali stabilnom. Ispravite me ako griješim jer ipak sam u modelarstvu svega 2 godine, ali sam zato u elektronici 20 godina  8)

Odg: Evo i moj X-Fly

Reply #20
Jasno je da su manji gubici ako se produljuje žica od motora, još je i Tesla dokazao da je izmjenična struja zakon za distribuciju, ali također je poznat fenomen pregrijavanja ESC-a na quadovima, pa se sad postavlja pitanje dali smanjit efikasnost za koji % ili riskirat zatajenje ESC-a zbog pregrijavanja? Ja volim kad je to sve u radu hladno. Ako su kondenzatori na ESC-u loši i nisu deklarirani kao low ESR tada nisu u stanju pravilno peglat šubove. Ovi visokonaponski šubovi dolaze prvenstveno zbog induktiviteta, oni vele induktiviteta žica, ali nisu samo žice u igri, i motori su isto induktivni, nakon svakog ispaljenog impulsa u zavojnicu motora javi se naponski puls obratnog polariteta, žica je isto induktivna sama po sebi pa može stvarati probleme, a vrstu i stanje konektora na bateriji ni da ne spominjem. Na ovom primjeru sheme ESC-a se koriste po 2 para mosfeta za jednu fazu P i N, ali nema zaštitnih dioda iako one mogu biti i u samim mosfetima, vrlo brza dioda između + i - (katodom na +) na ESC-u može također radit kao zaštita. Kada su veče struje u igri i na ESC-u imamo veči broj parova mosfeta spojenih paralelno postavlja se pitanje koliko su oni uopče tvornički dobro upareni? Tranzistor nije linearan element i svaki se ponaša za sebe. Poželjno je da žice do ESC-a budu isprepletene, ufrkane, tako su magnetska isijavanja manja ali je dužina još veća  ;D
Sve ovo što pričamo može i ne mora držati vodu, praksa je ipak ta koja najčešće pokaže da se nešto podnosi ili ne podnosi.
Kondiće koje si nadodavao dali si im mjerio ESR prije nego što si ih ubacio? Poznato je da naši dučani drže komponente loše kvalitete, fake tranzistore... Jedino se možete pouzdati u fernell.

Imam onboard snimku ali pošto mi još nije gotovo postolje za kameru, gopro je bila doslovno zalijepljena i to na vrh poklopca za elektroniku, cijela ta kutija je ustvari kutija od hdmi kabla. To je bila loša zamisao staviti je gore jer je cijeli taj poklopac uletio u rezonanciju rezultirajuči sa gadnim vribracijama, cijeli horizont se trese  :D, zato me malo i sramota stavit taj video ali evo kad se traži:

Quad prvi let s Naza-om (GoPro)

COME IN PEACE & GO IN ONE PIECE
Jeti DS16 Carbon Line & Electric Helis

Odg: Evo i moj X-Fly

Reply #21
Koji bi bili razlozi protiv stavljanja zasebne baterije za svaki motor/esc, direktno ispod motora ?

Kablovi bi bili kratki, gubici manji, letjelica bez hrpe žica i razvoda napajanja, krakovi bi mogli biti slabiji/lakši jer ne bi nosili i bateriju u sredini , a i rotacijska inercija letjelice bi bila veća što bi povećalo stabilnost na vjetru .

Međutim, ipak to nitko ne radi, iskopao sam samo par njih na netu koji su pokušali i odustali od koncepta ...

Odg: Evo i moj X-Fly

Reply #22
Koji bi bili razlozi protiv stavljanja zasebne baterije za svaki motor/esc, direktno ispod motora ?

Kablovi bi bili kratki, gubici manji, letjelica bez hrpe žica i razvoda napajanja, krakovi bi mogli biti slabiji/lakši jer ne bi nosili i bateriju u sredini , a i rotacijska inercija letjelice bi bila veća što bi povećalo stabilnost na vjetru .

Međutim, ipak to nitko ne radi, iskopao sam samo par njih na netu koji su pokušali i odustali od koncepta ...
normalno da si našao svega par"genijalaca" koji su to pokušali...raznorazni razlozi su zašto ne...
kablovi kratki...pa nije samo kabel od baterije
gubici manji...pa jel znaš koliki su ti gubici,u odnosu na sve ostalo zanemarivi
krakovi bi mogli biti slabiji lakši??!!!...pa kako to a nose baterije,a tezina njihova,a jednakomjernost praznjenja,a inercija sile kod leta,a CG....
a i milion drugih problema spajanja svega toga...to ti je ovak laički kaj sam se sjetil na prvu
Ne treba izmišljati toplu vodu,desecima tisuća ljudi dovoljno je dobro standardna postavka,esc i baterija i FC u sredinu a tu su osim toga i najsigurniji od udaraca,pa di bi došle te baterije kad bi ih lupio probio i sl....zapalio bi se model skupa sa baterijom...eto moje skromno razmišljanje a ti vidi....
Some days you feel like the Wright Brothers.
And some days you're Icarus.

Odg: Evo i moj X-Fly

Reply #23
nije sve u efikasnosti,nešto je i u praktičnosti..... ;)
Some days you feel like the Wright Brothers.
And some days you're Icarus.

Odg: Evo i moj X-Fly

Reply #24
kablovi kratki...pa nije samo kabel od baterije

Nadovezujem se na ovu temu, gdje se navodi da dugačak kabel od baterije do ESC-a bez puno muke spali ESC, dakle baš kabel od baterije je taj koji je bitan ...

krakovi bi mogli biti slabiji lakši??!!!...pa kako to a nose baterije

U ovom slučaju krak ne nosi bateriju, već motor direktno, krak je uopće ne osjeti ...

Ne treba izmišljati toplu vodu,desecima tisuća ljudi dovoljno je dobro standardna postavka

Bez ljutnje, ali uz ovakvo razmišljanje multi-rotori ne bi danas postojali, mi sada ne bismo razgovarali, dakle ušli smo u vremenski paradox  :)

Što se tiče praktičnosti ( čak više punjenje baterija nego spajanje), većoj izloženosti udarcima, slažem se - nije baš zgodno ...


Odg: Evo i moj X-Fly

Reply #25
Quote
Ja sam imao problema s thr range na Red Bricku 50, tj nema lijepo razvijanje gasa u odnosu na palicu. Na avionu ne smeta previse.
Break funkcija mu je bila slaba i nije bio dobar za foldable prop.

Thr range na redbricku se kreče u rasponu 1,1ms (min thr) do 1,8ms (max thr), mid point je na 1,45ms, dok recimo naza kontroler najviše voli kada je mid point na 1,52ms. Ova razlika nebi smjela pravit probleme kod letenja jedino što je tada ler na motorima malo veći, a i to se riješi softverskim putem preko Naza Assistant Software.
Zar se brake funkcija ne isključuje kada se ESC montira na multirotor? U uputstvima od Naze se navodi da brake funkciju treba isključiti, također treba isključiti i guvernor ako je ESC ima, a startup staviti na normal. Ja sam na redbrickovima isključio brake, od ostalih funkcija ima još jedino izbor baterije, to sam ostavio na default, predpostavljam li-po. I naravno ako ESC ima BEC, obavezno izvadit crvenu žicu iz konektora i izolirat (na sva 4), te koristit poseban BEC za kontroler i RX. Ako kontroler dolazi sa svojim sustavom napajanja kao naza onda se to koristi. Ako se baš želi koristit BEC sa ESC-a onda koristit 1 a ne sva 4.

Quote
Nadovezujem se na ovu temu, gdje se navodi da dugačak kabel od baterije do ESC-a bez puno muke spali ESC, dakle baš kabel od baterije je taj koji je bitan ...

Evo ovdje se navodi, kao što Tomislav naveo:
http://www.rcgroups.com/forums/showthread.php?t=952523

Taj fenomen postoji, ali je teško reči koliko je u praksi čest. Induktivitet žice se može izračunati, evo npr.:http://www.consultrsr.com/resources/eis/induct5.htm
Spominju se pulsevi i preko 400V na dužim žicama od baterije do ESC-a, e ali da bi ih uspjeli napravit prvo morate dovest u rezonanciju pulsiranje ESC-a i induktivitet žice, što je induktivitet žice veči a kapacitet kondenzatora na ulazu u ESC manji veča je vjerovatnost da se pogodi rezonancija. Navodno kažu da tada čak i same žice prosviraju. Ako nije u rezonanciji svejedno će se pojavljivati taj pulsirajući napon u žicama ali u daleko manjoj mjeri. Problem se rješava tako da se nadoda još elektrolitskih kondenzatora koji su low ESR na stranu ESC-a ili skračivanjem žica do baterije a produljivanjem od motora. Svaka žica koja provodi struju ostavlja elektromotornu silu oko sebe, ta elektromotorna sila se zbraja ako je broj tih žica veći, ali moraju bit sa istim predznakom. Ako žice provučemo kroz cijev od vodljivog materijala, putem cijevi radimo kratki spoj vrtložnim strujama, trebali bi vidit što se tada događa sa šubovima, možda je baš ovo rješenje problema, ali opet nemaju svi multiji alu cijev kroz koju se mogu provući žice.

COME IN PEACE & GO IN ONE PIECE
Jeti DS16 Carbon Line & Electric Helis

Odg: Evo i moj X-Fly

Reply #26
Koristio sam ga na avionu, break na multiju ne valja, bateriju je dobro izabrati NiHm tj da ne smanji ili ugasi kad napon padne kod quada ( tako sam procitao). O multijima tek ucim, pa planiram jednog manjeg.


Quote
Ja sam imao problema s thr range na Red Bricku 50, tj nema lijepo razvijanje gasa u odnosu na palicu. Na avionu ne smeta previse.
Break funkcija mu je bila slaba i nije bio dobar za foldable prop.

Thr range na redbricku se kreče u rasponu 1,1ms (min thr) do 1,8ms (max thr), mid point je na 1,45ms, dok recimo naza kontroler najviše voli kada je mid point na 1,52ms. Ova razlika nebi smjela pravit probleme kod letenja jedino što je tada ler na motorima malo veći, a i to se riješi softverskim putem preko Naza Assistant Software.
Zar se brake funkcija ne isključuje kada se ESC montira na multirotor? U uputstvima od Naze se navodi da brake funkciju treba isključiti, također treba isključiti i guvernor ako je ESC ima, a startup staviti na normal. Ja sam na redbrickovima isključio brake, od ostalih funkcija ima još jedino izbor baterije, to sam ostavio na default, predpostavljam li-po. I naravno ako ESC ima BEC, obavezno izvadit crvenu žicu iz konektora i izolirat (na sva 4), te koristit poseban BEC za kontroler i RX. Ako kontroler dolazi sa svojim sustavom napajanja kao naza onda se to koristi. Ako se baš želi koristit BEC sa ESC-a onda koristit 1 a ne sva 4.

Quote
Nadovezujem se na ovu temu, gdje se navodi da dugačak kabel od baterije do ESC-a bez puno muke spali ESC, dakle baš kabel od baterije je taj koji je bitan ...

Evo ovdje se navodi, kao što Tomislav naveo:
http://www.rcgroups.com/forums/showthread.php?t=952523

Taj fenomen postoji, ali je teško reči koliko je u praksi čest. Induktivitet žice se može izračunati, evo npr.:http://www.consultrsr.com/resources/eis/induct5.htm
Spominju se pulsevi i preko 400V na dužim žicama od baterije do ESC-a, e ali da bi ih uspjeli napravit prvo morate dovest u rezonanciju pulsiranje ESC-a i induktivitet žice, što je induktivitet žice veči a kapacitet kondenzatora na ulazu u ESC manji veča je vjerovatnost da se pogodi rezonancija. Navodno kažu da tada čak i same žice prosviraju. Ako nije u rezonanciji svejedno će se pojavljivati taj pulsirajući napon u žicama ali u daleko manjoj mjeri. Problem se rješava tako da se nadoda još elektrolitskih kondenzatora koji su low ESR na stranu ESC-a ili skračivanjem žica do baterije a produljivanjem od motora. Svaka žica koja provodi struju ostavlja elektromotornu silu oko sebe, ta elektromotorna sila se zbraja ako je broj tih žica veći, ali moraju bit sa istim predznakom. Ako žice provučemo kroz cijev od vodljivog materijala, putem cijevi radimo kratki spoj vrtložnim strujama, trebali bi vidit što se tada događa sa šubovima, možda je baš ovo rješenje problema, ali opet nemaju svi multiji alu cijev kroz koju se mogu provući žice.

Odg: Evo i moj X-Fly

Reply #27
Gledam za produzavanje zica, ovi opet kazi produzi od baterije, ajd sad nadji zlatnu sredinu.

So if you need to lengthen wires in a specific installation, doing it between battery and ESC is the safest approach and in a multicopter application has the additional benefit of offering cooling air from the prop wash. For additional technical info see Rusty's ESC testing in in the motor section above and the "Extending brushless cables thread" particularly the posts made by Patrick del Castillo of Castle Creations(Patrick) and Whanderson(Bill P.), a NASA engineer and this thread on ESC capacitance recommendations: http://endless-sphere.com/forums/vie...22194&start=45.

http://www.rcgroups.com/forums/showthread.php?t=1097355

Odg: Evo i moj X-Fly

Reply #28
ma čovječe sam sastavi quad i poleti,nebude ti to posljednji siguran sam,a kad vidiš sve skupa u praksi shvatit ćeš onda gdje ima mjesta za napredak..ja ne kazem da ovo nije istina kaj su dečki elektroničari znalci napisali ali mislim da ima puno vaznijih stvari nego iduktivitet zice....lijepo isprepleti sve zice u pravilnu pletenicu i stavi one kurce kaj induktivitet sprečavaju,zalemi kontakte a nemoj stavljati bullit konektore,izbalansiraj propove i motore,udalji razne transmitere jedne od drugih(wirlless,RC,video link)itd,itd
ima onda 101 stvar vaznija nego duzina zice od ESC do motora,gle raznorazni multiji su od najskupljih do jeftinijih i rijetko koji ima esc na krajevima (razni skuplji motori tvornički dođu sa zicom od 50cm)A JOŠ MANJE ILI NIJEDAN BATERIJE NA KRAJEVIMA KRAKOVA
Gledam za produzavanje zica, ovi opet kazi produzi od baterije, ajd sad nadji zlatnu sredinu.

So if you need to lengthen wires in a specific installation, doing it between battery and ESC is the safest approach and in a multicopter application has the additional benefit of offering cooling air from the prop wash. For additional technical info see Rusty's ESC testing in in the motor section above and the "Extending brushless cables thread" particularly the posts made by Patrick del Castillo of Castle Creations(Patrick) and Whanderson(Bill P.), a NASA engineer and this thread on ESC capacitance recommendations: http://endless-sphere.com/forums/vie...22194&start=45.

http://www.rcgroups.com/forums/showthread.php?t=1097355
Some days you feel like the Wright Brothers.
And some days you're Icarus.

Odg: Evo i moj X-Fly

Reply #29
Bit ce nesto, prvi dok ne razbijem, onda drugi bolji...

Kad dodju dijelovi cu vec vidjeti kako sta pospajati konkretno.

Naza me ugodno iznenadila, no za pocetak cu tipa kk da vidim kako to ide.

Gledao sam da dijelovi pasu za avion ako odustanem ili se odlucim za drugaciji setup, ESC, motori, a kontroler radi i kao
ok stabilizator za avion. Tako da steta bude samo okvir i sta ode u letu.

ma čovječe sam sastavi quad i poleti,nebude ti to posljednji siguran sam,a kad vidiš sve skupa u praksi shvatit ćeš onda gdje ima mjesta za napredak..ja ne kazem da ovo nije istina kaj su dečki elektroničari znalci napisali ali mislim da ima puno vaznijih stvari nego iduktivitet zice....lijepo isprepleti sve zice u pravilnu pletenicu i stavi one kurce kaj induktivitet sprečavaju,zalemi kontakte a nemoj stavljati bullit konektore,izbalansiraj propove i motore,udalji razne transmitere jedne od drugih(wirlless,RC,video link)itd,itd
ima onda 101 stvar vaznija nego duzina zice od ESC do motora,gle raznorazni multiji su od najskupljih do jeftinijih i rijetko koji ima esc na krajevima (razni skuplji motori tvornički dođu sa zicom od 50cm)A JOŠ MANJE ILI NIJEDAN BATERIJE NA KRAJEVIMA KRAKOVA
Gledam za produzavanje zica, ovi opet kazi produzi od baterije, ajd sad nadji zlatnu sredinu.

So if you need to lengthen wires in a specific installation, doing it between battery and ESC is the safest approach and in a multicopter application has the additional benefit of offering cooling air from the prop wash. For additional technical info see Rusty's ESC testing in in the motor section above and the "Extending brushless cables thread" particularly the posts made by Patrick del Castillo of Castle Creations(Patrick) and Whanderson(Bill P.), a NASA engineer and this thread on ESC capacitance recommendations: http://endless-sphere.com/forums/vie...22194&start=45.

http://www.rcgroups.com/forums/showthread.php?t=1097355