Skip to main content

Topic: FPV tuning (Read 15925 times) previous topic - next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Odg: FPV tuning

Reply #30
Ja se priredio za zimu, nema više zamagljenih naočala  :)
COME IN PEACE & GO IN ONE PIECE
Jeti DS16 Carbon Line & Electric Helis

Odg: FPV tuning

Reply #31
Lijepo složeno.
Koji je monitor i kolika je dijagonala,težina.....jer i ja mislim nešto slično napraviti...

Odg: FPV tuning

Reply #32
Ma i nije baš lijepo složeno, to je za prvu ruku dok ne složim pravi pult, problem je što malo važe prema naprijed  :)
LCD je ovaj, jako zadovoljan i nema blue screen:
http://www.ebay.com/itm/230910589052?ssPageName=STRK:MEWNX:IT&_trksid=p3984.m1439.l2649
LCD je 7", 430g, a iza su na čičak stavljeni Immersion Duo 5800 i 2100mAh 3S tako da se to popne i na 800g  8)
COME IN PEACE & GO IN ONE PIECE
Jeti DS16 Carbon Line & Electric Helis

Odg: FPV tuning

Reply #33
Imao bi ja jedno pitanje za eksperte antena.  :)
Gledam ja ove cirkularne FatShark antenice (to je onaj SMA komplet s HobbyKinga), također gledam i ove IBC proračune za te antenice, e sad ispada da kad uvrstim tu FatShark antenicu u jednadzbu da je ta antenica zapravo napravljena za 6396MHz, dali je to moguće, dali možda njezino plastično kučište nešto odigra pa može bit manjih dimenzija???
Ideja je bila da iz tih antenica izvadim tu limenu bakrenu konstrukciju i da napravim novu od posrebrene bakrene žice 1mm ali kad sam je proračunao po IBC ispada da su radijatori veči i da nestanu u to kučište. Mislim da ću probat napravit onda nove antene ali po kojem proračunu??? Evo meni je ovaj zapeo za oko:
http://www.rcgroups.com/forums/showthread.php?t=1388264

Također radio bi i jedan Helix pa me zanima koje debljine žica najbolje koristiti na Helixu a koje na clover?
COME IN PEACE & GO IN ONE PIECE
Jeti DS16 Carbon Line & Electric Helis

Odg: FPV tuning

Reply #34
svakako, jer te su obično preplosnate(niske), a i većina ih je samo odštampana na limu pa nisu okrugle kao od žice.

puno bolji rezultat je kada ih doma smotaš,   800vs1600m kod mene isprobano u zraku na modelu.

od obične žice jer nemam posrebrenu, ali sumnjam da je neka velika razlika  :)
http://www.flyfreak.net/fpv-i-ap/bixler-2-fpv/msg126029/#msg126029


Odg: FPV tuning

Reply #35
A koliko je bitna debljina žice?
I koju si duljinu radijatora stavio te na kojoj dužini su točke presavijanja?
COME IN PEACE & GO IN ONE PIECE
Jeti DS16 Carbon Line & Electric Helis

Odg: FPV tuning

Reply #36
Nisam pratio za koju frekvu trebaš antene ali ako je za 5,8giga onda ti je najbolje 0,8mm za "djetelinu" (ja sam koristio MIG MAG žicu i još je imammmmmm ako trebaš da ne kupuješ kilu) te 1,5mm za Helix (uzmeš običnu žicu od 1,5mm2 - mislim da ti ispada taj promjer).I to je to.
Za Helix namotaš na svrdlo od 15mm tako kada ju otpustiš odfrče se na 17mm po proračunu.

MIG MAG ti je malo triki za lemit, ko fol se drži ali se odvoji kada primjeniš malo jaču silu.

Mislim da ti debljina žice malo određuje i bandwith antene tj špic rezonacije.Nešto tako nisam se upuštao puno.Više volim NF ;D
Futaba 6EX 2,4 , Taranis X9D Plus
SkyWalker 1.68 DIY, Zagi 1,6m, SkyVan SC7 DIY, Mini 250

Odg: FPV tuning

Reply #37
predebela ti je 1,5mm na helixu, idealno je 1mm

Odg: FPV tuning

Reply #38
Quote
dali možda njezino plastično kučište nešto odigra pa može bit manjih dimenzija???

Naravno da okolina oko svake antene igra veliku ulogu i dosta utječe na karakteristike same antene od dijagrama zračenja,impedance zračečega elementa,do rezonantne freq. u ovom slučaju.
Samo kučište unosi dodatni kapacitet te (kratko rečeno) električno produžuje sam zračeći element.
Najbolja varijanta je antena bez ikakvih kučišta jer osim kapacitivnog utjecaja isto unosi i određen gubitak signala.To je više izraženo na prijemnoj strani,što znači da na predajnoj strani kučište i ne predstavlja neki problem dok na prijemnoj treba izbječi pod svaku cijenu(naravno s odgovarajućim dimenzijama).
Testirao sam napravljenu i original fatshark na terenu i u labosu i home-made je bila bolja za cca20 posto.
Osim električnih karakteristika  koje su na strani dobro pravljenih antena u kućnoj radinosti je i otpor zraka koje plastično kučište pruža na modelima od stiropora(zagi,........).

Quote
od obične žice jer nemam posrebrenu, ali sumnjam da je neka velika razlika  :)
Definitivno zbog karakteristika prostiranja radiovalova(skin-efekt) posrebrena žica je bolja pogotovo na freq. od 1ghz i više ali ako napraviš i od bakrene raditi će ok,s gubitkom od par posto u odnosu na posrebrenu žicu.
Predajna antena i nije tako velik problem ali na prijemnoj treba izbjegavati žicu iz aparata za zavarivanje jer prema tablici električne vodljivosti željezo i nije tako dobro.(radi i s tom žicom samo lošije)

Glede debljine žice što deblja to bolja(do nekih granica) ali zbog mehaničke izvedbe uvijek se radi neki kompromis....1mm je ok na 5.8ghz...
Ako se upotrijebi deblja žica antena če pokrivati veči freq.opseg i s tim je lakše postiči da antena rezonira na zahtijevanoj freq. odnosno greška pri izradi može biti veća.


Odg: FPV tuning

Reply #39
Radilo se malo na novom helixu, treba još samo izbušit rupu na refliktoru, ugradit kabl, sastavit i zalijepit.
Bilo bi idealno kada bi se mogao navući tanak sloj srebra na reflektor (na bakar) tako nebi korodiralo.
COME IN PEACE & GO IN ONE PIECE
Jeti DS16 Carbon Line & Electric Helis

Odg: FPV tuning

Reply #40
Evo danas smo išli sa Slavoncem-karboncem preko 1.2km (na originalnim antenama) i drugi let gotovo iznad sebe na preko 300m, u oba 2 slučaja Futabin domet je bio limitirajući faktor, s time kada sam radio panoramski okret na 300m visine iznad sebe došlo je i do kretkotrajnih prekida slike.
ImmersionRC 600mw VTX, Duo5800 i dobre antene imaju potencijala za kilometre na quadcopteru ali trebalo bi probat izvući izlaz iz Futabe te ga progurat kroz pojačalo (1-2w) - neznam koliko bi se s time dobilo?
COME IN PEACE & GO IN ONE PIECE
Jeti DS16 Carbon Line & Electric Helis

Odg: FPV tuning

Reply #41
Franky ja sam ti bas danas probao staviti neku malu panel antenu na cvike i otisao sam sa easystarom tako nekih 1.2km od sebe, gledam po google mapsu i slika cijelo vrijeme odlicna. Frka me bilo dalje jer nemam nikakvi autopilot , a i avion se vuče ko mazga po zraku a taman sam bio na rubu da prijedem Savu. Mogu ti reci da mi je ova kombinacija mrak, puno bolje nego cloverleaf na cvikama, a probao sam cak da odem iza sebe nekih par sto metara i nikakvih ispada slike.


Odg: FPV tuning

Reply #42
Radilo se malo na novom helixu, treba još samo izbušit rupu na refliktoru, ugradit kabl, sastavit i zalijepit.
Bilo bi idealno kada bi se mogao navući tanak sloj srebra na reflektor (na bakar) tako nebi korodiralo.

Možda bi bilo dovoljno da samo pošpricas s Plastic sprejom tankim sloj cijelu antenicu.Mislim da ne bi utjecalo an frekvu.
Futaba 6EX 2,4 , Taranis X9D Plus
SkyWalker 1.68 DIY, Zagi 1,6m, SkyVan SC7 DIY, Mini 250

Odg: FPV tuning

Reply #43
Radilo se malo na FPV tuningu pa ću sad jedan dan kad bude lijepo vrijeme to isprobati, javim rezultate  8)
COME IN PEACE & GO IN ONE PIECE
Jeti DS16 Carbon Line & Electric Helis

Odg: FPV tuning

Reply #44
Majstore.... 8) vrlo precizan i pedantan rad......kada stigneš postaj koji test...

Inače kod ovakvih stvari na freq-reda ghz i više - preciznost i pedantnost  znatno utječe na karakteristike antene.
Kada kažem utječe mislim na razlike i do 50%..