Skip to main content

Topic: XAircraft X450 FPV Quadrocopter (Read 10269 times) previous topic - next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Odg: XAircraft X450 FPV Quadrocopter

Reply #1
nisam profi, pričekaj davora za to  :)
samo želim upozoriti da to što vidiš na youtubeu, ne znači da se može tako i letiti bez xx sati leta....
a isto tako se može letit i sa KK, multiwii pa na dalje...
nisu ni prikazali kako izgleda video s modela, a to je kakti za FPV  ???

cijena je ok, samo + shipping + pdv pa skoči na oko 2700 kn
imaš popis dijelova tu pod 'zokizo temom ' on je već krenuo u izgradnju http://www.flyfreak.net/multirotor/tricopter-quadcopter-izgradnja/msg41117/#msg41117
pa si sam zbroji sve, ispadne te jeftinije... i lakše/jeftinije kasnije kupuješ rezervne dijelove
ili upgradeaš na hexacopter i digneš 2 kile tereta.  (ovaj quad kaj si sam linkao digne 0.9 kg)

Odg: XAircraft X450 FPV Quadrocopter

Reply #2
Hvala na brzom odgovoru! Ma uračunao sam sva ta davanja i čak sam našao i jeftiniju trgovinu http://www.infmetry.com/toys/diy/xaircraft-x450-quadcopter . Može li mi tko reći je li letenje sa quadom lakše od CP helija(letio sam ih dosta) ili ne? Ne težim nikakvim vratolomijama ,treba mi za jednostavni fpv nikakvo profi snimanje.
A znam što će Davor reći  ;D -to ti je sranje nemoj to ni u ludilu uzimat!

Osim toga ni rezervni dijelovi nisu skupi i ima ih za kupiti a mislim da se na ovu platformu mogu nakalemit i druge komponente
Jbg.. ma kupio bi ja made in Cro od nekog od vas ali malo ste mi preskupi  :(


Odg: XAircraft X450 FPV Quadrocopter

Reply #4
Ma nisam mislio samo na tebe, nema frke. Pitam čisto savjet  prije nego li odlučim potrošiti neku lovu. Ma naravno da slažeš sam ali ovo u odnosu na recimo trex 550  i sl. je dječija igra za složiti. Pretpostavljam da je problem podešavanja sofwt. na kontroleru da bi to letilo kako treba.
Zato pitam vas iskusne za savjet :)


Odg: XAircraft X450 FPV Quadrocopter

Reply #6
sve to super izgleda na yutube ali...
kad pocnes to stelat ima da si pocupas kosu i odrezes lljevo jaje, uglavno situacija je takva da sve te multirotor letjelice koje imaju hrpu senzora ili dosta brze i osjetljive senzore i same su osjetljive na svaki k***c tako da imas situaciju recimo nastelis ga po idealnom vremenu pa onda krenes letjet kad ima malo vjetra ne valja, po jakom suncu magnetometar znade jest govna, pocne se gubit jos pogotovo ako sunce udara na njega direkt, letis recimo elise 10×4,7 i prebacis na 11×5 mjenjaj sve postavke, vise nista ne valja, stavis vecu bateriju ili 2 a nastelan je na nesto drugo opet jede govna...itd..itd
a da ne govorim FPV oprema zna dosta utjecat na rad tih senzora ili recimo GoPRO kamera, pocne se gubiti, ide sam kamo oce....
Najbolje probas pa ces znat, zapravo svi oni lete strava kad su ajmo reci prazni, znaci samo pogon i baterija a kad ga pocnes krcat koje kakvim govnima to je sasvim druga situacija

Odg: XAircraft X450 FPV Quadrocopter

Reply #7
u potpunosti se slažem s kolegom Davorom ..evo čak ću citirat i njega samoga.....

Odg: Mikrokopter Hexa XL build log...
« Odgovori #17 : Ožujak 27, 2011, 05:45:03 pm »
Citat:
Evo da ukratko opisem moj dojam o MK Hexi XL...k***c od ovce skraceno  S
KKhexa leti bolje od ovoga pogotovo sta se tice promjene vremenskih uvjeta, ovo je osjetljivo na svaku glupost, nedaj bog da mu malo vjetra puhne to postaje jako nervozno i zivcano, ako ga podesis sa baterijom koja ima 200g pa stavis recimo neku od 300g zaboravi, ajde opet sve ponovo stelat, sa vjetrom uopce nije user friendly, letenje po vjetru zaboravi, pocinje toliko kompenzirat da ne mozes vladat njime;
Gore je orginal baterija 6600mAh 4S teska samo 735g, elise 13×4,5 EPP , sa tim setupom mozes letjeti jedino kad je idealno mirno i imas jako smanjene gainove inace, e a kad smanjis gainove pocne plivat previse, puno bolje leti sa manjim elisama i na 3S, mirniji, brze reagira, ne zaletava se ko mutav...
U biti moze se sve to slozit idealno ali dosta je mala promjena situacije vani i imas problem tak da i nije bas neko idealno rjesenje...evo primjer recimo: stelam ga spojenog na PC sa 5m USB kabla, naravno ununtra i on stoji savrseno, lebdi tu kraj mene, nista ne skace....odem van sa tako podesenim ne mogu vladat njime, skace, zaletava se, overkompenzira a ima vani nekih 1-2ms vjetra, znaci zanemarivo a njemu smeta i te kako




dakle, treba tu biti jako realan i oprezan...ja i Tomo imamo jako dobra iskustva s KK što svjedoče video uradci na forumu.....možda upravo zato što za sada nisu nakrcani brdom senzora i elektronike koja je upitne iskoristivost i stvarne praktične primjene, a cijenom ide do nebesa...iskusniji fpv letači multirotora znaju o čemu govorim  ;)


lp
Toni

 

Odg: XAircraft X450 FPV Quadrocopter

Reply #8
evo da se i ja prdružim.....


KK je vrhunski kontroler i niti jednu lošu riječ protiv njega....
da on nije stvoren mislim da bi multirotor scena danas bila mnogo oskudnija, tak da respect....

za FPV letenje i za normalno letenje sa nekim jako blagim oblikom "divljanja" KK je savršen.....

no moram spomenuti multiwii na kojem sad već imam dosta sati letenja i oduševljen sam iznad očekivanja

prvo sam mislil da budem razočaran, ali pokazalo se totalno suprotno

multiwii i ostali kompliciraniji kontroleti dopuštaju razne softverske postavke kod čega stvari postaju zanimljive
konkretno kod multiwiii-a te postavke mogu zadavati glavobolju u početku, veliku glavobolju ali kad pilot totalno skuži koja brojka mjenja koju karakteristiku modela
onda letenje postaje perverzija  :)


MWC ide od pitome bebe za početike i FPV letenje do brutalne životinje koju sam jučer letel  ;D
imam svjedoke koji to mogu potvrditi i koji su ostali živi  :D :D :D

bil sam optimističan i stavil sam insane rate koji dopušta 80% razlike u radu motora i umanjuje za istu vrijednost osjetljivost senzora sve zavisno kolko jako pilot miče palice
uglavnom klasičan luping ili valjak sa quadom sa tim postavkama ispada 6 lupinga ili valjki za isto vrijeme kolko mu inače treba da napravi 1 u normalnom modu   ;)

prvo sam mislil da su postavke totalni promašaj, ali uz malo trimanja i puno expa stvar mi se počela jako sviđati 8)


poanta ove priče je..... 
kompliciraniji kontroleri nisu nužno loši, loše je bespotrebno trpanje senzora na kontroler, jer onda letenje na kraju ne postaje letenje nego paljenje i gašenje modela....
još uvijek sam mišljenja da je za letenje multirotora potreban samo gyro.....
ja na MWC-u koristim samo gyro, a akcelerometre imam jer ih je zgodno imati za nuždu i paniku, ako se dogodi pucanje signala stanice ili pucanje slike kod FPV letenja, akcelerometri spašavaju stvar

no za FPV letenje i bilo kakvo letenje brže od 5km/h oni samo jako smetaju....

pošto je takav slučaj sa akcelerometrima u letu onda sam zaključil da mi ni drugi senzori tipa barometar, magnetometar... ne trebaju

moja preporuka bi bila....
- kvalitetnu snimku ne garantira nikakav senzor, kvalitetna snimka nastaje večinom zbog pilota....
- komplicirani kontroler nije loš, on ti samo daje bolju mogućnost prilagodbe željama pilota i brži napredak u letačkim sposobnostima.....
- probaj složiti multiwii kontroler, imaš ga u kompletima već od 100-115$ (kupuj samo "orginal" senzore, nemoj neke nunčake palice i slično za 6$ jer je totalna lutrija)
najveća prednost multiwii-a je da se softver stalno razvija, leti ga isto ko i KK jako veliki broj ljudi i lako budeš našel neki savjet kak i kaj podesiti, updejtati i ostalo....
- sam si naruči kompletnu elektroniku i sam si izaberi setup za tvoje potrebe.....
- počni sa drvenim modelom i ne obračaj pažnju ak te bu neko zajebaval zbog toga, drvo ima svoje prednosti koje niti jedan drugi materijal ne može nadmašiti....
a poslije si lako nabaviš neki bolje izgledajući frame.....
- ako si letel heli, multirotor ti nebude problem, mehanika letenja je identična, a postavke, živčanost, mirnoću, okretnost... budeš sam podesil po želji u softveru.....



ovaj XAircraft model i kontroler izgleda dobro na videu, ali kak je to u praksi....? 
mene bi više zanimalo koji pilot je radil demo video :) , jer dok natučeš puno sati leta nije ti kontroler bitan..... no opet možda je stvarno vrhunski.....


evo tolko u kratko, nadam se da budeš jednom kada uđeš u svijet multirotora dobro zaglavil u njemu jer stvar je stvarno zarazna  ;)

Denis

Odg: XAircraft X450 FPV Quadrocopter

Reply #9
ako ti se neda razmišljati o postavkama uzmi KK

ako imaš pola sata vremena za programiranje uzmi multiwii, nije neka nauka za podesiti, ak bude problem, mogu ti svoj soft sa postavkama skopirati pa letiš odmah iz prve bez zajebancije.....
a ako imaš druge komponente, nije ni to problem, veliš kaj imaš, poklikam ti kaj treba i pošaljem fajl koji samo upucaš u arduino.....
i opet letiš bez brige.....

a za mjesec ili dva ako budeš htel kaj prčkati po postavkama, možeš mijenjati dosta toga kaj nije slučaj kod KK elektronike..... 

prednost multiwii-a je da ga možeš podesiti da leti identično ko KK, možeš ga podešavati do mile volje..... dok KK leti samo ko KK  ;)
a  opet kaj opet ispada sigurno i pouzdano  ;)

tak da na kraju odluka je na tebi  :)


Odg: XAircraft X450 FPV Quadrocopter

Reply #10
cuj Dexa kaj strelja bez veze, pa definitivno mu nece odgovarati tvoj postavke, svaka letjelica je zasebno, dovoljno da ima drugacije motore i elise vise ne valja PID konfiguracija a kamo da je recimo malo teža

Odg: XAircraft X450 FPV Quadrocopter

Reply #11
cuj Dexa kaj strelja bez veze, pa definitivno mu nece odgovarati tvoj postavke, svaka letjelica je zasebno, dovoljno da ima drugacije motore i elise vise ne valja PID konfiguracija a kamo da je recimo malo teža

a ono...... tvoje mišljenje.....

zakaj onda skoro svi imaju isti prosjek vrijednosti u postavkama...... 
neko voli malo živčaniji model, neko malo pitomiji, a prosjek je sredina s koje se počne podešavat multiwii

mislim da i ti imaš skor identične vrijednosti ko i  ja ako izuzmemo acro mode  ;)

tak da nije problem podesiti neki tuđi model bez da ga vidiš dok god elektronika ima iste komponente... a svi sad uzimaju iste "orginalne" gyraće i akcelerometre.....  jer se pokazalo da je ona verzija sa šparanjem kod kupnje senzora čista lutrija kad i dal bu model pal...... jer čak i da rade dobro u bilo kojem trenutku mogu zaštekati pa ide reset tih senzora u zraku .....


tak da ako a-tomic(ili bilo ko sa foruma) odluči kupiti multiwii sa preporučenim komponentama, poštelavanje nebu problem čak i na daljinu, to mogu garantirati  :)

Odg: XAircraft X450 FPV Quadrocopter

Reply #12
postavke za prazne modele i neki realni omjer snage i tezine su skoro pa identice kod svih multirotora, svi oni tako dobro lete po ajmo reci nekom defaultu ali vidio si i sam neki dan sta se dogadja kad su postavke za 10 cola elise a stavim gore 12 cola, potpuno neupravljivo, a sa 10 cola mi stoji na kiti i ne mrdne, tako da malo si u pravu a dosta i nisi; isti primjer se odnosi na senzore, oni se tvornicki kalibriraju na odredjene vrijednosti pa tako se moze lako dogoditi da iste vrijednosti ne odgovaraju za 2 potpuno identicna senzora, jos kad software nije dobro doradjen za to sve skupa imas kitu od ovce;
pogledaj sam kako radi baro sa multiwii, ne da je katastrofa nego je potuna 0 bodova, model pliva +/- 8m  ;) bez obzira koliko gaina ima, istina to je stvar softa a mozda da se ubaci neki manje osjetljiv baro mozda bi bilo i bolje tako da....neda mi se pisat

Odg: XAircraft X450 FPV Quadrocopter

Reply #13
postavke za prazne modele i neki realni omjer snage i tezine su skoro pa identice kod svih multirotora, svi oni tako dobro lete po ajmo reci nekom defaultu ali vidio si i sam neki dan sta se dogadja kad su postavke za 10 cola elise a stavim gore 12 cola, potpuno neupravljivo, a sa 10 cola mi stoji na kiti i ne mrdne, tako da malo si u pravu a dosta i nisi; isti primjer se odnosi na senzore, oni se tvornicki kalibriraju na odredjene vrijednosti pa tako se moze lako dogoditi da iste vrijednosti ne odgovaraju za 2 potpuno identicna senzora, jos kad software nije dobro doradjen za to sve skupa imas kitu od ovce;
pogledaj sam kako radi baro sa multiwii, ne da je katastrofa nego je potuna 0 bodova, model pliva +/- 8m  ;) bez obzira koliko gaina ima, istina to je stvar softa a mozda da se ubaci neki manje osjetljiv baro mozda bi bilo i bolje tako da....neda mi se pisat


u potpunosti se ne slažem s tobom  ;)

ono neki dan.... sa 10 na 12 cola.......   ja zovem greškom pilota  ;)

svi padovi su greške pilota, nebumo sad valjda krivili elise  ;D

Odg: XAircraft X450 FPV Quadrocopter

Reply #14
zanimljivo, kada sam stavio na veliku heksu od 1 m elise od 12 cola, a prije su bile od 10, dobio sam znatno više potiska, ali ne i ludovanje hekse..al to je ipak KK...tako da..jelte.... ;)
 
lp
 
Toni