Skip to main content

Poll

Podržavate li donošenje zakona o sustavima bespilotnih zrakoplova?

  • Za
    52 (55.3%)
  • Protiv
    42 (44.7%)

Total Members Voted: 89

Voting closed: February 27, 2015, 07:40:44 pm

Topic: Nacrt Pravilnika o sustavima bespilotnih zrakoplova (Read 255190 times) previous topic - next topic

0 Members and 3 Guests are viewing this topic.

Odg: Nacrt Pravilnika o sustavima bespilotnih zrakoplova

Reply #660
A koji su to nasi strucnjaci po imenu i prezimenu?


3 x rc helikopter :P

Odg: Nacrt Pravilnika o sustavima bespilotnih zrakoplova

Reply #661
Ako netko ima volje i vremena neka prenese kako je bilo na današnjoj radionici u Agenciji. Hvala.

Odg: Nacrt Pravilnika o sustavima bespilotnih zrakoplova

Reply #662
Za početak, obećali su sve prezentacije objaviti na webu ccaa. Sad ide razno i diskusija, mada je i u prvom poluvremenu bilo interesantnih pitanja.


Sent from my iPad using Tapatalk
Multirotor FTW!

Odg: Nacrt Pravilnika o sustavima bespilotnih zrakoplova

Reply #663
Hvala na brzom odgovoru. Čekamo nastavak.  ;)

Odg: Nacrt Pravilnika o sustavima bespilotnih zrakoplova

Reply #664
Pa bilo je zanimljivo, radionica se prvestveno tiče onih koji na to gledaju sa strane biznisa i posla, manje sa strane hobby-a, no u suštini i onih kojima je to neka sfera slobodne umjetnosti, (snimanje za gušt, fotografi itd.). Prvenstveno su date neke smjerncie u kojima bi se zakon mogo u toku godine i mjenjati, napomenuli su u koristi operatora.
Neke od smjernica kojima teže su(možda ima i još nekih ali vrijedno izdvojiti).
  • Smanjiti broj motora za C kategoriju sa sadašnjih 8 na 6
  • Dozvoliti let noću(vrlo izgledo da će ubrzo biti realziriano)
  • Uvesti obvezne demonstracijske letove izvršavanje zadaća pri stjecanju licence
  • Prilagođavati pravilnik EASA-i koja je dala neke smjernice budućeg EU zakona za sve države članica, a i imali smo ga prilike i viditi. prošle godine.
  • Komunikacija sa opreaterima i upoznavanje sa problemima kojima se sureću u operacijama
  • max visina će biti do AGL 150m(ako sam dobro shvatio)
  • uvođenje online certificiranje pilota
  • proglašavanje no drone zona
Danji dio se svodio na prezentaciju Marine Fekonja Dragan, koja nas je upoznala za propisima i svime ostalime što će u budućnosti biti zajednički pravilnik za sve članice EU-a, samim time ovaj naš trenutni će postati nevažeći. Sada na pamet ne mogu reći ali kako budu se pojavile prezentacije biti će jasnije, ima tu svega od certificiranje letjelica domaće radinosti sa CE naljepnicom itd. po meni biti će tu još rasprava i tema na taj zakon, no globalno gledano domaći ljudi će biti jednako konkuretni sa svojim letjelicama u svim članicama EU ako dobe poslove tamo i neće biti potrebno za svaku zemlju ishoditi posebne licence i dozvole za letjlelcu. Svedeno je na 3 kategorije.
Osnovna
Složena
i Ne znam ime treće
Ali manje više svi hobbyisti spadaju u Osnovnu. Nema nekih velikih regulacija.


Zanimljivo je što je napomenula da je njemačka modelarska zajednica kao takvi dosta burno reagirali na prijedlog EASA-e, i to protesno pismo je navodno i urodilo plodom, jer pobunili su se da se samim time zakonom ozbiljno narušava i limitira modelarska zajednica koja od početka nije bilježila niti jedan incident. i povratno su dobili da će se modelari jasno odvojiti od toga zakona.
Valja napomenuti da je predviđeno da MUP tj. policija provodi red nad operaterima i letačima UAS-a, aka. dronovima. Uvid u dozvole i sve peripetije ako se ustanovi da netko snima u području zone za koje su potrebne licence.
Modeli do 250g ne spadaju pod regulativu.
agencija u dogovoru sa HKZP, ima u planu provesti edukaciju i brošure itd. u svrhu obavještavanje građana da za dron su potrebne i određene dozvole da bi se letilo u urbanim sredinama.
Itd.


Zanimljivo predavanje je imao Davor mislim da mu je tako ime, iz HKZP, pozitivno je to i da oni imaju velike planove oko uređenje CTR-a za prilagodbu operatorima UAS-a. U dogovoru su sa agencijom, minimalne visine letenja oko aerodroma, itd itd. iz prezentacije će se dati više saznati. kada bude dostupna. Govorio je o najavama i dozvolama HKZP-a za izvođenje opreacija, svodit će se na to da će biti aplikacije web, realtime stanje itd. valja napomenuti da će se težiti ka tome da ne zakomplicira život operatorima koji će imati dozvolu za let u određenoj zoni. Moram napomenuti da moram istražiti sve oko toga jer ni meni nije sada baš sve jasno, ako želim snimati u centru grada mroam imati D licencu i moram ishoditi dozvolu od agencije za civilno, pa moram tražiti od HKZP-a da ću letiti u centru grada na max visisni od 100m, i onda kada dobim sve dozvole na osnovu toga se zove kontrola da ti da usmenu dozvolu i onda sve uredno odradiš bez ugrožavanja zračnog prometa.
Zvuči dosta komplcirano i ne znam kako će to izgledati u praksi. Nisam stigao ništa pisati morao sam i paraleno riješavati na telefon neke druge obveze tako da ako sam nešto ključno preskočio nemojte me krivo shvatiti. Isto tako je napomenu da je u prošloj godini bilo samo dva prijavljena vizualna kontakta pilota komericalnih letova sa bespilotnom letjelicom, jednom u zg i jednom u puli iznad arene na 100m.


Poslje je bilo predavanje i prezentacija o meteorologiji, utjecaju vjetra itd itd ti, po meni nepotrebno ali ok za čuti. i dobrim djelom nisam ovo slušao bio sam vani.


Onda je došao čovjek iz MUP-a specialne postrojbe mislim, dosta su upoznati sa mogućnostima letjelica, isto tako i sa rizikom kojim predstavljaju za građanstvo. Napomenuo je da istražuju primjenu sustava za njihove potrebe, isto tako i problem kontrole u koje se svrhe letjelice kupuju. Većina se složila da je potrebno sve trgovine u HR educirati kada se prodaje letjelica koja spada u kategoriju iznat 250g da se uz to obvezno djele brošure agencije. bilo je tu i primjedbi da se treba već u trgovini po serisjkim brojevima vodit evidencija itd. manje više klasična diskusija. Napomenuo je da su upoznati sa sustavima obrane od letjelica, jammeri i ostalo, i navodno izraelci prednjače u tome. koje kakvi radio jammer topovi za onemućavanje detekciju letjelica itd.
Bilo je i incidenata koji su se dotakli unutra hr sa letjelciama, let iznad inauguracije predsjecnice, suzavac na maksimiru itd.
Podatak vrijedan pažnje je da ISIL (teroristička skupina) masovno kupuje fantome za izvide i nije naveo možda potencijalne bombaške napade. Zabrinjavajuće po meni, koristi se u svrhe dostave oružja u zatvor, droge preko granice itd. manje više uvijek phantom.




Ako sam nešto preskočio neka neko dopiše,


meni se osobno jako zamjerila nonšalantnost DGU-a, onu ženu tamo boli briga za industriju ona je rekla mi moramo sve snimke dobit na uvid i rok nam je 8 dana da ih odobrimo, a na posljetku njih kao ne zanima što je snimljeno (štićeni objekti, vojarne i ostalo) već to zanima MORH i oni to pregledavaju, i onda briga nju. A sve je dostupno na Google mapsima i ne znam što ja to mogu snimit a da nije dozvoljeno.


Za kraj.


Smatram da let na livadi i u normalnom skladu da se ne leti iznad ljuti prometnica ne prestavlja nikome problem. I neće niko nikoga handriti. a tu nas većina spada.


A ako poželi netko snimiti nešto za sebe kolegu ili još bolje novce. spada u kategoriju operatora. i za to će biti potrebno.


Licenca CCAA, dozvola kategorije ovisno o lokaciji 1.,2,3,ili 4klase i tehnički uvijedi za predviđenu lokaciju A,B,C ili D. i shodno tome zadovoljiti tehničke karakteristike letjelice.


Poslje toga u kordinaciji za HKZP obaviti letačku operaciju na siguran način po druge korisnike zračnog prostora.


Dostaviti snimak DGU da daju odobrenje korištenje snimka. Baš me zanima dali je to netko to dostavio.

Odgovoronost na nebu je očito velika i oni to shvaćaju ozbiljno, ma koliko to nama možda zvuči prestrogo i napuhano. Dignut letjelciu iznat 100m je lako ali i samim time ide i odgovornost šta ako se desi...


Bilo je tu priče i o transponderima za UAS-e i svačeg nećeg. Radionica je bila više nego OK.

Odg: Nacrt Pravilnika o sustavima bespilotnih zrakoplova

Reply #665
Najiskrenije se nadam da ce se otvorit kategorija s 250g- 2.5kg s uvjetima, ali daleko jednostavnijima od svega tezeg.
Jos uvijek je sve prekomplicirano. Prek bare idu na povecanje mase i sto jednostavniju regulativu a kod nas je pravilnik na 18 stranica. Dajte me nemojte zezat :D
Mozemo ic u brutalne krajnosti kaj je sve opasnije od multija u toj nekoj tezinskoj (masivnoj/masa) kategoriji.. Ono...ajmo uvest regulativu da svi krovni nosaci moraju imat 4 padobrana... Da za bicikle na nosacima na autu moras imat padobrane.....

Sent from LG-G4


 

Odg: Nacrt Pravilnika o sustavima bespilotnih zrakoplova

Reply #666
Za drugi puta moramo organizirat flyfreak kape ili majice kao znak raspoznavanja!
Multirotor FTW!

Odg: Nacrt Pravilnika o sustavima bespilotnih zrakoplova

Reply #667
Poštovani,
Još jednom se želimo svima zahvaliti na sudjelovanju na radionici održanoj 25.02.2016. godine.
Prezentacije možete naći na sljedećem linku:
http://www.ccaa.hr/hrvatski/prezentacije_325/
S poštovanjem,
Marina Fekonja Dragan

evo pa proučavajte  >:(
MAK Zapad   -    ZK Rode Prelog  - 
https://www.facebook.com/progressof/?ref=bookmarks
Quad micro+mini, Hamer X-8, Dex min, T-Rex 500, Tarot650Ironman X8 Futaba 14SG

Odg: Nacrt Pravilnika o sustavima bespilotnih zrakoplova

Reply #668
ono kada se veliki igrači uključe u priču.... ;)

http://in.pcmag.com/dji-inspire-1/100710/news/the-faa-wants-to-allow-small-drones-to-fly-near-pe

When the FAA announced its preliminary rules for commercial drone use, one of the requirements was that, for now, drone operators do not fly near people, which makes sense given recent events. But that's not realistic going forward, particularly as companies like Amazon and Google test services that will deliver packages to your house. So the FAA this week announced a task force that will be charged with compiling rules regarding drone use over people. The Aviation Rulemaking Committee (ARC) has until April 1 to develop guidelines for certain drones to travel above an unsuspecting public that has no control over the device.
"The Department [of Transportation] continues to be bullish on new technology," U.S. Transportation Secretary Anthony Foxx said in a statement. "We recognize the significant industry interest in expanding commercial access to the National Airspace System. The short deadline reinforces our commitment to a flexible regulatory approach that can accommodate innovation while maintaining today's high levels of safety." But don't worry about having to dodge monster drones overhead. For now, these guidelines will apply to small or "micro" drones that weigh 4.4 pounds or less, and are constructed of destructible materials "that break, distort, or yield on impact so as to present a minimal hazard to any person or object," the FAA said.
That 4-pound weight limit would cover most of the devices on our roundup of best drones, save for the 6.5-pound DJI Inspire 1. It's unclear if they are breakable enough to take to the skies, but that will likely be covered in the April 1 guidelines. It would not cover Amazon's PrimeAir drones, which will be 55 pounds or less, depending on their cargo.
Amazon PrimeAir recently showed off a prototype drone that can fly vertically and horizontally to drop packages in a designated area. Google, meanwhile, has successfully delivered a first aid kit, candy bars dog treats, and water to Australian farmers with Project Wing.
The FAA has been working on rules for commercial drones of all sizes for some time. An initial proposal was released in February 2015, but the agency missed a Sept. 30 deadline so submit final national regulations. The FAA is hoping to file that report this spring.
"The FAA will pursue a flexible, performance-based regulatory framework that addresses potential hazards instead of a classification defined primarily by weight and speed," FAA Administrator Michael Huerta said.
In the meantime, all small drone owners must register their gadgets with the Department of Transportation or face civil and criminal penalties if caught flying an unregistered vehicle.
This article originally appeared on PCMag.com.

Odg: Nacrt Pravilnika o sustavima bespilotnih zrakoplova

Reply #669
Živio Toni , ........gdje ''BURGIJA'' neće ....... ;)
Djeca i luđaci su iskreni u svojim kreacijama
Mes

Odg: Nacrt Pravilnika o sustavima bespilotnih zrakoplova

Reply #670
To je win - win situacija. Malo regulator pritišće njih, a malo oni regulatora. Krajnji rezultat je naprednija i sigurnija tehnologija šire dostupna. Ide to nekim svojim tijekom. 



Odg: Nacrt Pravilnika o sustavima bespilotnih zrakoplova

Reply #672
Imam upit za zonu D, snimanje eventa na trgu Bana Jelačića. Tko ima licencu za tu zonu neka se javi.

Odg: Nacrt Pravilnika o sustavima bespilotnih zrakoplova

Reply #673



Ovako to izgleda u SAD-u