Skip to main content

Topic: UpomoOoć - baterije LiHV (Read 3832 times) previous topic - next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.


Odg: UpomoOoć - baterije LiHV

Reply #2
U postavkama velike večine tih smart punjača ima opcija do kojeg napona po čeliji da puni li-po bateriju, i tu se umjesto 4,2V odabere 4,35V, ali bolje 4,3V. Nije to baš toliko da se može izvuči više snage iz baterije ako se puni na malo viši napon, od 4,2V pa do 4,3V će stati možda nekih dodatnih 5%, ali ovisno o stanju i temperaturi baterije ni toliko, s druge strane separator u čelijama baterije daleko više trpi, li-po koncept ne voli biti napunjen a kamoli na 4,35V.
COME IN PEACE & GO IN ONE PIECE
Jeti DS16 Carbon Line & Electric Helis

Odg: UpomoOoć - baterije LiHV

Reply #3
to znači da ih  sa imax B6 ( koji ima najvišu opciju 3,7V) nemam šanse punit !

Odg: UpomoOoć - baterije LiHV

Reply #4
Ma možeš, moraš ući u zser postavke i mjenjati nominalne vrijednosti:
http://www.ittgroup.ee/files/IMAX_B6_manual.pdf
Strana 12
COME IN PEACE & GO IN ONE PIECE
Jeti DS16 Carbon Line & Electric Helis

Odg: UpomoOoć - baterije LiHV

Reply #5
pa tu su jedino moguće opcije    LiFe 3,3V     LiPo 3,7V   LiIo 3,6.        3,8V nema. dali onda puniti  sa opcijom LiPo 3,7V pa neka  puni sa nekim manjim postotkom   ( npr. baterija će se napunit sa 92% ili 95% )
Ovu sam temu otvorio jer sam u fazi kupnje nove baterije i želi bih što manje pogrešiti u odabiru

Odg: UpomoOoć - baterije LiHV

Reply #6
Što, ne da ti da kad odabereš li-po da poštelaš napon sa + i -? Meni na iChargeru da, znači ako imam potrebu promjenim nominalnu vrijednost napona na kojem završava punjenje, ha ništa onda ako želiš puniti preko 4,2V, ili punjač koji to može ili puniti kao standardni li-po na 4,2V pa eventualno još malo nadopuniti u prisutnosti kod punjenja na ni-mh modu dok napon ne dođe na 4,3V.
COME IN PEACE & GO IN ONE PIECE
Jeti DS16 Carbon Line & Electric Helis

Odg: UpomoOoć - baterije LiHV

Reply #7
Neide. LiPo samo na 3,7. Pogledat ću na punjaču kod prijatelja

Odg: UpomoOoć - baterije LiHV

Reply #8
Sada na hexi imam TURNGY 5000 mah 4S i traje mi samo 5-6 min. Dali da se opredelim na 3S ili 4S i koliko mAh. Dali je za hexu dovoljno 10C (znam što više to bolje ali razlike u cjeni su dramatične ). Dali da spojim paralelno dve baterije sa upola manje mAh ?
Ovo su karakteristike motora (6 motora)

Odg: UpomoOoć - baterije LiHV

Reply #9
Ovo 5-6min mi zapravo ništa ne govori, dok neznam do kojeg je to napona pod opterečenjem (po čeliji) i koliko mAh vratiš nazad u nju prilikom slijedečeg punjenja, također zanimljiv podatak je na kojoj temperaturi ti je baterija prije polijetanja.
Za večinu rotora i lagano letenje dovoljno je 10C, sa 10C se generalno dobiva veči FT jer su baterije za isti kapacitet lakše (i to ne zanemarivo) a još uvijek mogu dati dovoljno snage, doduše pri niskim temperaturama prije pokleknu nego recimo 25 ili 30C.
Kojiko ti je stroj težak i imaš li podatak koja je struja u hoveru?
Ja koristim Tattu 6750mAh 4S 25C:
http://www.gensace.de/tattu/lipo-4s/tattu-6750mah-14-8v-25c-4s1p-lipo-battery.html
Ona je točno jedna trečina ukupne težine quadcoptera s kojim najčešče letim, mogu dobiti 24min FT do 3,6V pod opterečenjem. Ali na temperaturama oko nule mogu dobiti evo zadnji let je bio 19:44 isto do 3,6V s time da je bila na bar nekih 12-13 stupnjeva u plusu prije polijetanja.
2 baterije u paraleli nije loša ideja pogotovo kod "jeftinijih" baterija jer ako na jednoj od njih neka čelija počne gadno roniti s naponom druga baterija će popravljati ukupan napon, ajmo reči kao neka vrsta redundancije. Također 4S je bolje za te motore ako si na propelerima do 10".
U svakom slučaju za takvu hexu češ trebati više nego 5000mAh, barem 7-8Ah za dobiti pristojam FT.
COME IN PEACE & GO IN ONE PIECE
Jeti DS16 Carbon Line & Electric Helis

Odg: UpomoOoć - baterije LiHV

Reply #10
Nabijaš mi komplekse. Meni pri izboru baterije veći uticaj ima $ nego C. ... a i morat ću još nekoliko puta pročitat ovo tvoje predavanje da mi sve to malo bolje legne na svoje mjesto. Ali ipak neke stvari znam :
težina   1,78 kg + bat 0,476 kg = 2,26 kg
u lebdenju (hoveru) 6min30sek dok napon ne padne na 3.55V (5%kapaciteta) pod opterećenjem i odmah po spuštanju skoči na 3.8V (27% kapaciteta) te podatke dobijam od iOSD-a.  temp baterije 15°C  prop 10 X 4.5
Pa ako nemaš pametnijg posla nego se zezati sa početnicima - bilo bi mi drago da uzmeš ovaj post u razmatranje

Odg: UpomoOoć - baterije LiHV

Reply #11
Ovaj skok napona pri slijetanju sa 3,55V na 3,8V itekako govori da ti ta baterija ne može dati dovoljno struje a da održi stabilan napon do kraja leta, znači tu kumuje unutarnji otpor čelija koji je na nižim temperaturama još i veči (veči otpor = manji napon pod opterečenjem = potrebno je više struje za istu snagu "hover/let"). Vjerovatno ne možeš iskoristiti iz te baterije ni 3000-3500mAh, koliko ima ciklusa?
S druge pak strane s takvim baterijama sam gubio $ (davno prije) i svjedočio dosta puta kako drugi gube $, jednostavno nisu toliko pouzdane (znaju čak pucati i lemovi unutar baterije, žice otpadaju i tako), na strojevima 2+kg, broj ciklusa je smješan, evo recimo tattu ti može dati 200 punih ciklusa do 85% života baterije (isprobano osobno), zippy i turnigy 30-40, ako imaš sreče 50, nakon toga ili je unutarnji otpor prevelik (najčešče) ili se neke čelije pri pražnjenju počmu toliko razlikovati po naponu od drugih da to nije normalno. Od svih tih (zippy/turnigy) koje sam imao prilike isprobati/koristiti/testirati/ još je najbolja bila ova:
http://www.hobbyking.com/hobbyking/store/__16226__ZIPPY_Flightmax_8000mAh_4S1P_30C.html
Ne zaboravi da rotor nije avion, baterija za vrijeme leta nema ni sekunde oporavka, rotor konstantno crpi struju, što napon više podlegne on crpi još i više struje... Uglavnom moj ti je savjet pametno investiraj pogotovo ako misliš letjeti van livade.
COME IN PEACE & GO IN ONE PIECE
Jeti DS16 Carbon Line & Electric Helis

Odg: UpomoOoć - baterije LiHV

Reply #12
moje frustracije samo rastu

Odg: UpomoOoć - baterije LiHV

Reply #13
pa šta bi mi ti  preporučio


tu tvoju          ZIPPY    8000mAh  30C  845g   58 €         
  ili             MultiStar  10000mAh  10C   794G   62€    (ali trenutno ih nema na zalihama EU Hobikinga )   


Odg: UpomoOoć - baterije LiHV

Reply #14
2x5200mah mutlistar paralela
Jos su ti na popustu, ja ih imam i sa svojim quadom od 750mm mi dosadi voznja koliko dugo traju. Vise od 30min nisam mjerio