Skip to main content

Topic: savjet za početnika - je li ovo dobro za iskusiti čari RC-a? (Read 23290 times) previous topic - next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Odg: savjet za početnika - je li ovo dobro za iskusiti čari RC-a?

Reply #30
Pa cijenjeni kolege modelari, zaista smo pretjerali, zbunili smo tomislava_zg a Wespena doveli u situaciju da po3,14....
U biti, svejedno je da li početi sa Easy-em ili Cessnom, ja sam u mojom počecima, tamo sredinom 70-tih počinjao baš sa Cessnom, kao što se vidi na ovoj prastaroj slici u prilogu .. :D

Tomislav_zg, najbolje je da dodješ na livadu sa modelarima ,možeš pratiti dogovore rc letača iz Zg koji lete na Kanalu Sava_Odra  ovdje:
http://krila-kanala.hobby-site.com/

..pa se u dogovoreno vrijeme pojaviš među nama i sam procjeniš što ti najviše odgovara..

Damir

Odg: savjet za početnika - je li ovo dobro za iskusiti čari RC-a?

Reply #31
hvala svima na odgovorima.

toni je u pravu, da pomalo je zbunjujuce to sve.  :(

dosta ste spomenuli svi, ali konkretne brojke nisam primjetio
kn? - stanica sa spajanjem na pc za vjezbu,
    sa trainer jackom za pomoc od iskusnijeg,
     i sa tim nekim osnovnim stvarima za podesavanja, koje bi dobro dosle za korak iznad pocetnika, za god-dve kada bi eventualno nabavio drugi model aviona.
kn? - RC model i sve ostalo potrebno za let

cijena preko 2000 kn ili ?
čisto da vidim jesam li spreman ići u te vode sada,
ili da još pričekam da prođe odgoj klinaca i specijalizacija pa za 5-6 god zaronim u to kako treba, pošteno.
(ovako sam mislio da malo učim kontrole na nekom osnovnom modelu koji nije bed za razbit, no očito to nije baš za begginere, šteta)

EDIT: Diogene, Plavi, hvala na pozivima, razmislit ću o svemu pa se javim.

btw, dok sam bio mali, još prije rata, je bilo dosta modelara tu, praktički svakodnevno sam viđao avione u zraku:
http://maps.google.com/maps?f=q&source=s_q&hl=en&geocode=&q=zagreb&ie=UTF8&hq=&hnear=Zagreb,+Grad+Zagreb+%C5%BEupanija,+Croatia&ll=45.805855,15.945802&spn=0.00276,0.006968&t=h&z=18

čudno kako ih nisam vidio već dugo.

Odg: savjet za početnika - je li ovo dobro za iskusiti čari RC-a?

Reply #32
A jeste svi pametni  8)   Diogen TRUE TRUE

Tomislave, ako si iz ZG i imaš volju, prati događanja na ovom linku

http://rcwings.webs.com/apps/calendar/,

i nećeš fulat. Tu su najčešća događanja NERED EKIPE na kanalu, Domovinskom mostu i Dugom Selu. Biti će i Lučko ako netko na vrijeme najavi!!

Pošto već u nekoliko navarata sa sobom furam dvije stanice i trener kabel predložio bih ti da prvo probaš malo letjeti tj. okusiti model u zraku.

Vidi, Pitaj, Probaj  ;D .

Odg: savjet za početnika - je li ovo dobro za iskusiti čari RC-a?

Reply #33
u svakom slučaj kada dođeš na livadu, i prvi put osjetiš model u zraku povratka nema.... ;)   8)
 
lp
 
Toni

Odg: savjet za početnika - je li ovo dobro za iskusiti čari RC-a?

Reply #34
Vi koji ste mu blizu napravite mu jednog deprona.
Nikakav avion nemoj kupovati !!!!!!!!, ljudi moji pa treba imati hrabrosti polomiti spravu ako nikada nisi letio a uložio si u avion 500-800 kuna.
Pošalji ti meni adresu i ja ti poklonim jednog depronca (krilo i ljepilo ti nedostaje te malo ga ošmirglaj) u dijelovima.
Nemoj ga odmah slijepiti već opali (prekopiraj na stirodur-tvrdi stiropor) odmah još 5 istih modela
Krilo će ti napraviti netko od starih mahera za 10 minuta.
Objasnite mu koji najjeftiniji setup da kupi (i gdje) i lega deri slobodno.Mislim da mu ni nekakva extra profesionalna stanica nije potrebna, jer što ako čovjek odustane nakon mjesec,dva.
Nadam se da griješim ali često imam osječaj da je često misao kako da se bilo što uvali ovim "svježim" momcima. Tako sam i sam prošao.
nastavite bičevati posadu dok se ne odobrovolje...............

Odg: savjet za početnika - je li ovo dobro za iskusiti čari RC-a?

Reply #35
dobio sam na PM preporuku da uzmem ovo:
pluramaksu hawk sky

http://www.pluramaks.com/shoppingcart/products/Jedrilica-Hawk-Sky.html

to nije drastično skuplje, a čini mi se lakše za početnika nego ona cessna,
propeler se teže strga dok učim kako sletiti, a ima veći raspon krila, pa je vjerojatno manje nemirna u zraku, i može jedriti bez motora na mahove,
što koliko sam vas shvatio, cessna ne može.

jel valja taj kit?

Odg: savjet za početnika - je li ovo dobro za iskusiti čari RC-a?

Reply #36
TOMI,
to je u redu,ja bih sa time poceo,
zelim ti mnogo dobrih letova,
pozdrav,Iv

Odg: savjet za početnika - je li ovo dobro za iskusiti čari RC-a?

Reply #37
Slažem se s tobom Tomislave.
Ja sam kupio nešto slično
i platio 115 $ + 23% pdv+70 kn dostave i sve to bez stanice
Kad ju kupiš i ako ju kupiš onda je najvažnije da ne pokušavaš letjeti sam kao što sam ja pokušavao sa cessnom (svaki pokušaj leta od 10 sek. mi je završavao sa polomljenom elisom i masakriranim točkovima).
Slijedeči izuzetno važan korak je da pronađeš mahere koji su u tvojoj blizini.
Vjeruj mi da bez momaka koji znaju neće  jedrilica biti u komadu duže od pola sata.
Kupuj
nastavite bičevati posadu dok se ne odobrovolje...............

Odg: savjet za početnika - je li ovo dobro za iskusiti čari RC-a?

Reply #38
hvala,
nemojte se ljutiti, sve vaše savjete uzimam za ozbiljno,
ali sam inače oprezan pa sam naručio sam ovo, tu ne mogu ništa razbiti ni u snu:
http://www.dealextreme.com/details.dx/sku.15580

tako je uostalome napiasno i na forumu:
Quote
Možda ovdje ne bi bilo loše napomenuti za početnike da bi se prije upuštanja u prvi let bilo dobro malo uviježbati na simulatoru.
Današnje gotovo sve stanice imaju mogučnost spajanja na PC, za kojeg sam uvjeren da 99,99% modelara ima kod kuće,
pa umjesto da se model (u koji se ipak uloži truda i novaca) skrši, bolje je to napraviti virtualno.

pa ću malo doma vježbati dok pohvatam komade, radi na dosta programa, ne samo 1.
znam da ste rekli da je simulator 0 bodova i da neću na njemu naučiti letjeti, ali mislim da ce mi ipak koristiti za neke osnove,
bar su takva iskustva ljudi koji su ga kupili:
Quote
If you crash in a simulator repair cost = 0! If you have a RC plane or heli, just buy this as you will save A LOT OF MONEY on parts you would have destroyed in real life...

onda se javim vama stručnjacima kada malo pohvatam komande i kupim avion,
pa se sretnemo na livadi di budete već imali sastanak.

hvala svima još jednom!


2 Ivan Iowa: ma neka, bit će i za kasnije, za vježbat prije drugog modela :)

Odg: savjet za početnika - je li ovo dobro za iskusiti čari RC-a?

Reply #39
to si mogao IZOSTAVITI !!!!!!!!!!
za ovakovu jedrilicu je simulator suvisan

Odg: savjet za početnika - je li ovo dobro za iskusiti čari RC-a?

Reply #40
Trebao si uzeti jedralku i spojiti to sa kablom od 3$ na PC i pokrenuti sim, a jedralku maziti dotle :)
Posljednji model:
Sin V1: tezina: 7500 g, raspon: 70 cm, gorivo:mlijeko, kapacitet rezervoara: sve veci, izdrzljivost: 0-24

Odg: savjet za početnika - je li ovo dobro za iskusiti čari RC-a?

Reply #41
Trebao si uzeti jedralku i spojiti to sa kablom od 3$ na PC i pokrenuti sim, a jedralku maziti dotle :)

Legendo, zasto to prije nitko nije spomenuo  :'(
da sam znao da se može spojiti, ne bi ni kupio onaj daljinac samo za simulator.
A nisam ni mislio da se spaja pošto to nije navedeno na specifikacijama, dok je kod cessne navedeno u opisu, na slikama a čak i priložen kabel.

pa sam danas uzeo i jedrilicu i kabel.




a onaj daljinac za simulator, kada mi stigne, ide na tržnicu, pa možda nekome zatreba.

vidimo se na meetingu nekom kada malo pohvatam komande na PC-u, pa mi malo pomognete i u živo.
Pozdrav

Odg: savjet za početnika - je li ovo dobro za iskusiti čari RC-a?

Reply #42
Odlicno si uzeo, na tome ces sigurno brzo nauciti, samo prvo par dana simulator, po mogucnosti skini real flight 4

Odg: savjet za početnika - je li ovo dobro za iskusiti čari RC-a?

Reply #43
jel netko zna možda gdje se u zg mogu kupiti adapteri komp-daljinski za upotrebu sa simulatorom?
ja sam naručio jedan sa ebaya al mi se neda čekat cca 20 dana da stigne....
i have fun with my funjet, it' ultra fun :)

flyfly mirage 2000

Odg: savjet za početnika - je li ovo dobro za iskusiti čari RC-a?

Reply #44
2 3xp3rt: Hvala, budem.

2 jed2i: ja sam kupio di i avion, u pluramax-u.
i sve radi super.

 

  Quick Reply

Warning: this topic has not been posted in for at least 120 days.
Unless you're sure you want to reply, please consider starting a new topic.

Note: this post will not display until it's been approved by a moderator.