Skip to main content

Topic: rezalica (Read 14424 times) previous topic - next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

rezalica

Napravio bi rezalicu pa imam pitanje
Pošto nemam blage veze o struji, zanima me da li bi to moglo ovak
Imam neku staru pištolj-lemilicu pa me zanima da li se to može ovak spojiti?
Za rezanje bi koristio klavirsku žicu 0,6 ili 0,8mm, a ako to ne valja, kupiti ću cekas ili kak se već zove
Da li bi možda bilo dobro staviti onaj prekidač za svjetlo sa potenciometrom?
To bi otprilike ovak izgledalo:

Odg: rezalica

Reply #1
ja sam probao doslovce to što si nacrtao, kupio lemilicu ali nula bodova,
dapače cekas žica je bila u igri(tapiker - zavrtnica), a možda klavirska reže na manjem naponu...

pa sam na kraju iskoristio potenciometar od rasvjete i super reže, preko 20 krila sigurno narezano već.




http://www.flyfreak.net/samogradnja/moj-prvi-projekt-pa-odmah-zagi-%29/

postoje napajanja sa varijabilnim izlazom(sigurnije jer nigdje vani nemaš 220 u igri), ali ako to nemaš pri ruci, ovo je isto ok.


samo pazi da fazu spojiš preko potenciometra i da ide na krak koji je dalje od tebe,
tako da kojim slučajem i pukne žica tebi ništa neće biti,
em je napon srezan preko pota, em se žica sfrče dalje od tebe, prema drugom kraku,
a ako pukne na suprotnom kraku, ide prema tebi jasno, ali onda nije više pod naponom već je na 'nuli',
(što ne bi bilo zgodno da ne paziš na fazu, onda bi bila itekako  :-X )

i kada režeš, nemoj da ti žica pruža otpor, znači da ideš prebrzo, pa ti se stvara trbuh u sredini, žica u kasni za krajevima,
pošto opruga za natezanje popusti pod silom i onda se izduži žica,
isto tako ne smiješ ni jako pregrijati žicu jer bu topila 5 mm oko sebe i dobit ćeš tanji profil nego šablonu.
probaj par rezova prije nego što kreneš po već pripremljenom bloku, no ako si ovo skicirao u 3D samo da nam postaviš pitanje,
onda si vjerojatno vrlo pedantan pa ne sumnjam u uspjeh iz prve  ;D

sretno  :)

Odg: rezalica

Reply #2
e kad smo već kod toga, jel bi moglo ovako, rekli su mi da je potrbno oko 3 A  da se žica zagrije kako treba, a ja želim i sigurnost svakako, bez 220 da mi je blizu,
imam napajanje od kompa koje je osigurano i ima izlaz 12 V jel kod kuće punim batke jer nemam auta, imam i panel za paljenje motora koji grije do 5 A ako se nevaram da je max, i kad bi spojio to napajanje, i panel i onda na njega cekas, jel bi to radilo? sta mislite? to mi je palo na pamet ali nisam probo jer nemam trenutno žice a i strah me je da mi panel ne rikne....?


Odg: rezalica

Reply #4
Igra s otvorenom žicom direktno na mrežnom priključku bez ikakve zaštite je SMRTONOSNA!!!!!!
 
Nužno je potrebno galvanski odvojiti odvojiti mrežni priključak od radnog mjesta.
 
To se postiže transformatorom, najbolje 220v na 24v.
 
Sad je stvar sigurna za život.
 
Cekas žica 130cm dužine 0,4mm debljine iz (tapiker - zavrtnica) na takvom transformatoru reže a ne pali stiropor.
Za kraču žicu se može na strani 220v transformatora staviti regulator svjetla kao što je pokazano na predhodnim slikama.
 
Transformator bi trebao biti 100w tako da na sekundaru može dati do 4A.
U Googlu ukucaš "transformator 24v" i ima dosta ponuda.
 
Modelarstvom se možeš baviti ako si ŽIV!!
 
P,K
MX16s+Assan, AURORA 9, T8FG
SF47, Ventus 2AX, Shadow, Elektra,
Optima PRO, Discus CS, Escape Jarro Miler
Eagle Tree PRO


Odg: rezalica

Reply #6
ma kaj bi bilo smrtonosno, pa faza ide izoliranom žicom do potenciometra ljudi, iz njega van ne ide 220, dajte smirite tenzije.
ako reže na 24V DC trafo, onda nek reže i na cca40V izmjenično, a to nije baš smrtonosno.

jasno, izoliraju se dijelovi luka za rezanje koje primaš rukom kao dodatna sigurnost, a i obuća je tu,
nismo u bazenu :)



Odg: rezalica

Reply #7
Igra s otvorenom žicom direktno na mrežnom priključku bez ikakve zaštite je SMRTONOSNA!!!!!! Nužno je potrebno galvanski odvojiti odvojiti mrežni priključak od radnog mjesta. To se postiže transformatorom, najbolje 220v na 24v. Sad je stvar sigurna za život.


Točno tako ! 
Spajanje one reguilacije za svjetlo na fazu ne izolira galvanski kao transformator !  Napon distributivne elektromreže je potencijal 'iznad zemlje', tj. ako i uhvatimo samo jednu žicu (fazu) struja će poteći 'prema zemlji', u nekom nepovoljnom slućaju mogao bi izbaciti čak i diferencijalni osigurač !

Osim toga te regulacije su primitivne izvedbe sa tiristorom ili triacom i nemaju adekvatnu zaštitu ako taj poluvodički element pregori, a to bi značilo da smo direktno na 220 - barbecue !

Damir

Odg: rezalica

Reply #8
Slažem se sa kolegama Kobcem i Diogenom !

Naravno da se uvijek treba pridržavati mjera sigurnosti i ti si Rudex problematici prišao na pravilan način:
Posavjetovati se sa kolegama na forumu.
Kako su i dečki rekli možeš biti modelar samo ako si živ i zato ne treba trčati pred rudo.
Treba uzeti u obzir da nas ima raznih struka i to prihvatiti kao prednost a ne manu jer će se na kraju krajeva ipak naći 
neko sigurno rješenje ( Vlak u snjegu - kad se male ruke slože  ;) ).

Proguglaj malo i naći češ mnoštvo informacija, npr. U Chipoteci imaš trafiće koji bi ti odgovarali i u sprezi sa regulatorom za rasvjetu na primaru
imaš pravo napajanje za rezalicu a ti si izbjegao potencijalnu opasnost od elektro šokova.
Kad nabaviš potrebne dijelove pitaj za pomoć, sigurno će se netko od kolega potruditi da ti to složi.


 
TRAFO 100 VA 220/18 +18 V  TOROIDALNI
             
ŠIFRA 2380035010      
CIJENA181.39         kn
Opis proizvoda je u pripremi.




Odg: rezalica

Reply #9
Jedno od najboljih rješenja je kvalitetni punjač za LiPo baterije koji ima funkciju Foam-Cut drive
 
takav je:
http://www.hobbycity.com/hobbycity/store/uh_viewItem.asp?idProduct=6792
i
 u korisničkom priručniku strana 22:
http://www.hobbyking.com/hobbyking/store/uploads/738795755X200230X35.pdf
 
Jednom kupnjom rješiš bar dva problema.
MX16s+Assan, AURORA 9, T8FG
SF47, Ventus 2AX, Shadow, Elektra,
Optima PRO, Discus CS, Escape Jarro Miler
Eagle Tree PRO

Odg: rezalica

Reply #10
U Chipoteci imaš trafiće koji bi ti odgovarali i u sprezi sa regulatorom za rasvjetu na primaru
imaš pravo napajanje za rezalicu a ti si izbjegao potencijalnu opasnost od elektro šokova.
Kad nabaviš potrebne dijelove pitaj za pomoć, sigurno će se netko od kolega potruditi da ti to složi.

TRAFO 100 VA 220/18 +18 V  TOROIDALNI
Mislio sam da možda mogu iskoristiti lemilicu koju imam doma, ali ovo mi se čini najprikladnije i najsigurnije pa ću to i kupiti
Koju debljinu cekas žice da uzmem, (0,4)?
Hvala svima na savjetima

Odg: rezalica

Reply #11
kupio ja trafo i cekas žicu 0,4mm

ak se mene pita, ima i viška žica na njemu  :D ;D :D ;D
a napravio sam i okvir

imam negdje doma i onaj prekidač za svjetlo sa potom, ali moram ga pronači
još samo da nađem nekoga 'ko će mi to pospajati


Odg: rezalica

Reply #13
Vrlo lijep komad opreme za modelara.
Bilo bi korisno ugraditi instrument za mjerenje struje. Teško je ponoviti jednaku temperaturu žice za rezanje.
Mjerenjem struje to je vrlo jednostavno.
Ovdje se da nabaviti jeftinih i dovoljno dobrih instrumenata:
http://www.elmatis.hr/Products.aspx?categoryId=147
0-15A AC bi bio dobar.
 
P,K
MX16s+Assan, AURORA 9, T8FG
SF47, Ventus 2AX, Shadow, Elektra,
Optima PRO, Discus CS, Escape Jarro Miler
Eagle Tree PRO