Skip to main content

Topic: Pojačalo Lampaš (Read 12920 times) previous topic - next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Odg: Pojačalo Lampaš

Reply #15
Bok rokeru!

Moj dobar frend je sav u gitarama,lampašima i cnc-obradi.
To je ekipa sa gitarskog foruma pod graditelji gitara itd...
Inače bivši stolar (sada poslove prepušta meni) posvetio se isključivo izradi cijevnih pojačala,što hi-fi,što gitarskih,izradi vintage kutija,cnc glodanje gitara itd.
Radiona je desno od savskog mosta,dole,,točno prekoputa Prima namještaja,zove se Dean i slobodno ga zovi.Reci da sam ti ja dao broj.

091-5074 813

Evo i slike mog kompleta i gitare koju je za mene napravio Kifla,a glodana kod Deje.

LP!

Dražen

Da li je to sto kazu, Moda se vraca,
pa tako i u Muzici, jedno dugo vrijeme su Lampasi pripadali proslosti dok unazad ne dugog vremena su ponovo zablistali punim sjajem,

citao sam dosta na tu temu i usput pratio sto se dogadja,

Lampasi su ponovo IN  i sva je prilika da ih vise nikada nitko nece skinuti sa vrha,
tako "tople" tonove kao Lampas niti najbolji tranzistorsi ne moze postici,

Pozz. Iv

Odg: Pojačalo Lampaš

Reply #16
Bok rokeru!

Moj dobar frend je sav u gitarama,lampašima i cnc-obradi.
To je ekipa sa gitarskog foruma pod graditelji gitara itd...
Inače bivši stolar (sada poslove prepušta meni) posvetio se isključivo izradi cijevnih pojačala,što hi-fi,što gitarskih,izradi vintage kutija,cnc glodanje gitara itd.
Radiona je desno od savskog mosta,dole,,točno prekoputa Prima namještaja,zove se Dean i slobodno ga zovi.Reci da sam ti ja dao broj.

091-5074 813

Evo i slike mog kompleta i gitare koju je za mene napravio Kifla,a glodana kod Deje.

LP!

Dražen

Da li je to sto kazu, Moda se vraca,
pa tako i u Muzici, jedno dugo vrijeme su Lampasi pripadali proslosti dok unazad ne dugog vremena su ponovo zablistali punim sjajem,

citao sam dosta na tu temu i usput pratio sto se dogadja,

Lampasi su ponovo IN  i sva je prilika da ih vise nikada nitko nece skinuti sa vrha,
tako "tople" tonove kao Lampas niti najbolji tranzistorsi ne moze postici,

Pozz. Iv

Iowa kod nas lampe nikada nisu ni bile OUT.

Odg: Pojačalo Lampaš

Reply #17
Niti igdje u svijetu
Sumnjam da će lampe ikada biti zamjenjene u potpunosti tranzistorima. Većina najhvaljenijih tranzistorskih pojačala ima lampe u pretpojačalu
MAK Zapad

Odg: Pojačalo Lampaš

Reply #18
(Pred) pojačala i slićni akustički uređaji na 'lampe'  imaju svoje tržište i one koji vjeruju da je to nešto bolje.
Razlika u zvuku koja se ćuje tumaći se njihovom linearnošću, drugačijim karakteristikama distorzije harmonika i nadasve specifičnim ponašanjem u clippingu - poznatije kao overdrive.
Obzirom da lampaši traže izloazni trafo (osil OTL konfiguracije koja je opako skupa), griju se, kompliciraniji za izvedbu njihova izrada nema ekonomsko opravdanje jer, razvijueni su sklopovi sa tranzistorcima koji zvuče poput lampaša i ne može se skužiti razlika ako ne gledaš u uređaj koji radi (Rockman npr).
Samo vrhunske lampe mogu potrajati nekoliko tisuća sati, pa tko voli može se zabavljati i servisiranjem svako-malo po par stotina $ kako bi lubimac zadržao karakteristike.
Jeftine lampe sa istoka današnje obnovljene proizvodnje izazivaju smijeh do suza zakletih audiofila, cijene se jedino provjerene NOS -lamkpe (NEw Old Stock), a takve bi za Žacovo pojačalce koštale i preko 1000 $ u kompletu.

Imao sam prilike vidjeti i slušati kako 'vjernici u lape'  totalno krivo procjene uređaj na slijepom testiranju (kada ne vide što je u pogonu), pa se onda opravdavaju... uostalom, mi možemo reći da naši avijuni lete ili ne lete tako i tako, a kod lampaša možeš ispričati bilo kakvu ocjenu koja je subjektivna i neprovljerljiva.

@zac_1970 : staklovinje te čeka kod mene


Damir

Odg: Pojačalo Lampaš

Reply #19
Jedino što znam je da sam čuo za to pojačalo, i lampe ECC83 koje sam imao u mislim 4 komada u Marshalu TSL602.  I da sam je morao mijenjati, naravno nisam ja ;)
jedini pravi maršal , je TITO maršal 8)


Odg: Pojačalo Lampaš

Reply #21
Ima jedna poznata rečenica od Seje iz Zabranjenog Pušenja  na temu marshalla pa nek na tome ostane. Sva sreća da onaj drugi nije vjerovao u uskrs.

Kaj se tiče pojačala za gitaru istina da ovi polulampaši sasvim dobro odrađuju svoj posao. Osim toga imaju na sebi poprilično efekta pa dodatne pedale, multiprocesori nisu potrebni što je praktično. Od takvih polulampaša mi je Vox super, prošla mi tri komada kroz ruke i svi su odlični.
Što je naj važnije imaju taj topli zvuk lampaša, kad se upali jedan pa drugi ima neke razlike a kad se čuje samo jedan onda je to malo teže čuti.

Zadnjih dana sam se susreo i sa ljudima koji rade audio komponente sa lampama i tvrde kak je to prava stvar, nisam imao priliku čuti niti me pretjerano zanimalo. Jedan takav graditelj mi je rekao da on sa svojim HI-END Buffer-om od 700kn i nekom srednjom ili jeftinom audio opremom dobije kvalitetu zvuka kao što to ima naj skuplja audio oprema. Nije me ni zanimalo kaj je taj HI-END Buffer, pretpostavljam da se sve spaja u njega pa onda ide u zvučnike ili u njega pa u pojačalo. Zanimljivo da njega gitarska lampaška pojačala uopće ne interesiraju kao ni mene taj HI-END Buffer.
Očito da takva oprema ima sve više korisnika, a gitarska lampaška pojačala ona kvalitetnija su ipak večini nedostižna, zato i tu ima sve više jeftinjaka koji su po cijeni u rangu nekog srednjeg ili boljeg tranzistorskog pojačala.

Sad kako ja je razlika između skupog i jeftinog lampaša, naravno da je ima i da je ta skupa roba za profesionalce kao i istrumenti koji koštaju u tisućama eura.
Da se može dobiti sasvim oke zvuk i napraviti dobri istrumenti za male novce može se i to. Nekad je bilo imati gitaru puno teže nego curu  :)  danas jednog i drugog ima ponaizbor  ;D  

Odg: Pojačalo Lampaš

Reply #22
Evo fotkice jednog Voxa kojeg sam nabrijao sa boljim zvučnikom koji sam kupio iz oglasnika za 250kn i stvar radi hebeno.
Zvuk lampaša, ima lampu u predpojačalu, brdo simulacija poznatih pojačala, efekata, najpoznatijih pedala a sa Celestion zvučnikom koji sam ugradio zvuk se puno poboljšao. Vox je ugrađivao od samog početka u poznati AC30 celestion zvučnike ali su imali i svoje dobre zvučnike. Dobar zvučnik nerjetko košta, naravno novi, i više nego pola novog solidnog pojačala. Tak da se u jeftina pojačala ugrađuju malo lošiji i jeftiniji zvučnici. Uz manje preinake se dobije dobar rezultat :)