Skip to main content

Topic: Pitanje u vezi elektro motora (Read 8783 times) previous topic - next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Odg: Pitanje u vezi elektro motora

Reply #15

Meni se čini da si ipak ti doktor, po tvojem današnji esc ima u sebi i mali perpetum mobile.


Ajde malo pojasni ovu pametnu izjavu. Zašto perpetuum mobile? Ajde baš me zanima.

Priznajem da sam se zaletio sa podizanjem napona što ESC zapravo i ne radi, ali mi je to prvo palo na pamet kako povisiti struju i dobiti istu snagu.

U = napon
I = jakost struje
R = otpor vodiča kroz koji teče konkretna struja

I=U/R

_Ne možeš_ povisiti struju osin da povećaš napon.

Upravo zbog toga za veće modele koristimo baterije sa više serijski spojenih članaka (veći napon), tj da povećamo jakost struje koja teče kroz motor.

Quote


No, izgleda da kod brushless motora veča (govorim iz glave tako da me ne vučete za jezik) struja dolazi do toga da trebaš uložiti istu snagu da bi dobio iste okretaje.


Sorry ali ova rečenica nema smisla. Opet nije da želim ikoga uvrijediti (upravo suprotno), no ovaj forum čitaju i početnici koji ne znaju ništa i stvari treba postaviti na stabilne noge.

Quote

I pošto dijeliš struju na tri faze pmoću switchanja FET-a, vučeš veću struju, odn. pulse width modulation (PWM) je puniji kod nižeg napona i zato vuče više struje.


Opet, stari, nema smisla ova rečenica.

Nema tu neke tajne. To što ESC pretvara istosmjernu struju u izmjeničnu nema nikakve veze sa količinom struje koja proteče kroz vodič (motor). Ako želimo veću struju, trebamo veći napon.

Ili u kontekstu OP-a, niži napon (6S naspram 8 ili 9S) rezultira manjom strujom i dovoljan ti je slabiji ESC.

Ima smisla! Da pojasnim. Dijeliš jedan izvor na tri trošila (tri faze) i vučeš veću struju. I još jednom, ne možete ovdje primjeniti ohmov zakon na način koji ste navikli.

PWM 24 volta:
___-____-____-
__-____-____-_
_-____-____- __

PWM 12 volta:
__--__--__--
_--__--__--_
--__--__--__

FUTABA 14SG, T8FGSUPER
T-REX 700E V3 V-Bar DFC
FIVE F8X.04 DJI A2 Z15 GH3

Odg: Pitanje u vezi elektro motora

Reply #16
Ne jeboga ti.

Analogija ti je novac.

Ako imaš 300 kuna kako god da ih podijeliš, na kraju nikako ne možeš imati više od tih istih 300 kuna jer ako si nekome dao više onda si nekome drugome morao dati manje. Ista je situacija sa strujom.

EDIT: po toj logici bi stvarno imao perpetuum mobile. Znači uzmeš 300 kuna i podijeliš ih na 3 čovjeka tako da svatko ima po 200 kuna. Ne ide.

EDIT EDITA:

PWM 24 volta:
___----____----____----
__----____----____----_
_----____----____---- __

PWM 12 volta:
__--__--__--
_--__--__--_
--__--__--__

Ovako to izgleda a ne onako kako si ti nacrtao dakle ako je veći (vremenski dulji) period kada ima napona na žici onda je isto tako dulji i vremenski dio kada nema napona na žici.

Odg: Pitanje u vezi elektro motora

Reply #17
Rezultati su sasvim logični i ne govore puno o ovom problemu kojim se mi bavimo jer se stavljaju različiti propeleri

Odkud si sad to izvukao???
Ovo je originalni post:
Quote
Imam motor koji radi na 8s-9s baterije i preporuceni esc 80a, pa sam ga mislio spojiti na 6s, interesuje li me da li ce mu trebati jaci esc?
Pokaži mi gdi tu piše išta o različitim propelerima.

Odg: Pitanje u vezi elektro motora

Reply #18
podrazumjeva se isti propeler...

Odg: Pitanje u vezi elektro motora

Reply #19
Ne jeboga ti.

Analogija ti je novac.

Ako imaš 300 kuna kako god da ih podijeliš, na kraju nikako ne možeš imati više od tih istih 300 kuna jer ako si nekome dao više onda si nekome drugome morao dati manje. Ista je situacija sa strujom.

EDIT: po toj logici bi stvarno imao perpetuum mobile. Znači uzmeš 300 kuna i podijeliš ih na 3 čovjeka tako da svatko ima po 200 kuna. Ne ide.

Nije ti dobra analogija i ne kužim na što se referenciraš.

Ali, ajde ovako. Imaš jednu bateriju i prikopčaš tri žarulje paralelno, dali vučeš više struje nego da imaš jednu takvu žarulju?
FUTABA 14SG, T8FGSUPER
T-REX 700E V3 V-Bar DFC
FIVE F8X.04 DJI A2 Z15 GH3

Odg: Pitanje u vezi elektro motora

Reply #20


Nije ti dobra analogija i ne kužim na što se referenciraš.

Ali, ajde ovako. Imaš jednu bateriju i prikopčaš tri žarulje paralelno, dali vučeš više struje nego da imaš jednu takvu žarulju?

Pa to je 3 trošila. Mi imamo jedno trošilo.

Odg: Pitanje u vezi elektro motora

Reply #21
Rezultati su sasvim logični i ne govore puno o ovom problemu kojim se mi bavimo jer se stavljaju različiti propeleri

Odkud si sad to izvukao???
Ovo je originalni post:
Quote
Imam motor koji radi na 8s-9s baterije i preporuceni esc 80a, pa sam ga mislio spojiti na 6s, interesuje li me da li ce mu trebati jaci esc?
Pokaži mi gdi tu piše išta o različitim propelerima.

Pa što nisu testovi za različite propelere?
FUTABA 14SG, T8FGSUPER
T-REX 700E V3 V-Bar DFC
FIVE F8X.04 DJI A2 Z15 GH3

Odg: Pitanje u vezi elektro motora

Reply #22


Nije ti dobra analogija i ne kužim na što se referenciraš.

Ali, ajde ovako. Imaš jednu bateriju i prikopčaš tri žarulje paralelno, dali vučeš više struje nego da imaš jednu takvu žarulju?

Pa to je 3 trošila. Mi imamo jedno trošilo.

E vidiš, imaš tri trošila, tri faze, žiku? I jednu puniš unutar 1 sekunde pola sekunde. Drugu isto tako ali pomaknuto u fazi. Dali češ više trošiti ako sve tri puniš 1sekundu?
FUTABA 14SG, T8FGSUPER
T-REX 700E V3 V-Bar DFC
FIVE F8X.04 DJI A2 Z15 GH3

Odg: Pitanje u vezi elektro motora

Reply #23


Nije ti dobra analogija i ne kužim na što se referenciraš.

Ali, ajde ovako. Imaš jednu bateriju i prikopčaš tri žarulje paralelno, dali vučeš više struje nego da imaš jednu takvu žarulju?

Pa to je 3 trošila. Mi imamo jedno trošilo.

E vidiš, imaš tri trošila, tri faze, žiku?

Kužim kaj tebe jebe.

Krivo si slažeš kronologiju stvari.

3 faze nisu trošilo. Te 3 faze samo distribuiraju ulaznu struju. Dakle ulazna struja je ista (to ti je onih 300 kuna) i na svaku ide samo dio (tj točno trećina - gubici). Kada sve 3 zbrojiš opet imaš isto koliko je bilo na ulazu.


Ulaz:

---------------------------

1. faza
____--____--____--

2. faza
__--____--____--__

3. faza
--____--____--____

Kada jedna faza ima napon druge dvije _nemaju_


Odg: Pitanje u vezi elektro motora

Reply #24


Nije ti dobra analogija i ne kužim na što se referenciraš.

Ali, ajde ovako. Imaš jednu bateriju i prikopčaš tri žarulje paralelno, dali vučeš više struje nego da imaš jednu takvu žarulju?

Pa to je 3 trošila. Mi imamo jedno trošilo.

E vidiš, imaš tri trošila, tri faze, žiku?

Kužim kaj tebe jebe.

Krivo si slažeš kronologiju stvari.

3 faze nisu trošilo. Te 3 faze samo distribuiraju ulaznu struju. Dakle ulazna struja je ista (to ti je onih 300 kuna) i na svaku ide samo dio (tj točno trećina - gubici). Kada sve 3 zbrojiš opet imaš isto koliko je bilo na ulazu.


Ulaz:

---------------------------

1. faza
____--____--____--

2. faza
__--____--____--__

3. faza
--____--____--____

Kada jedna faza ima napon druge dvije _nemaju_



Tu se nebi složio. I ako je tako, onda se povlačim i sipam pepelom. Ali onda banana, jer mi nije jasno kako vuče više struje.
FUTABA 14SG, T8FGSUPER
T-REX 700E V3 V-Bar DFC
FIVE F8X.04 DJI A2 Z15 GH3

Odg: Pitanje u vezi elektro motora

Reply #25
Istina, to ovisi o implementaciji. Neke implementacije koriste i negativni napon (struju) na jednoj od faza. Tada je to prava izmjenična struja. Ovdje nije taj slučaj koliko ja znam nego ili ima struje ili nema struje na fazi (dakle ili je napon 0 ili ajmo reći 1)

Odg: Pitanje u vezi elektro motora

Reply #26
Pa što nisu testovi za različite propelere?
Tebi treba sve crtati?

8x4 - 14.8v - 251W - 17A
8x4 - 11.1v - 121W - 11A
Ovo znači da motor NTM Prop Drive Series 35-30 1100kv / 380w
sa propom 8x4 na 14.8V vuče 17A
a na 11.1V s itim tim propom vuče 11A


I drugo ako ti je promaknuo post od thread startera klikni ovdje:
http://www.flyfreak.net/elektronika-i-baterije/pitanje-u-vezi-elektro-motora/msg87366/#msg87366
evo i citat ako ti je teško kliknuti :P
Quote
podrazumjeva se isti propeler...



Odg: Pitanje u vezi elektro motora

Reply #27
peace bro  8)

Odg: Pitanje u vezi elektro motora

Reply #28
Istina, to ovisi o implementaciji. Neke implementacije koriste i negativni napon (struju) na jednoj od faza. Tada je to prava izmjenična struja. Ovdje nije taj slučaj koliko ja znam nego ili ima struje ili nema struje na fazi (dakle ili je napon 0 ili ajmo reći 1)

Samo da dodam, izmjenična struja ne mora imati negativan napon već se samo treba izmjenjivati.

Pero, istina, promaknulo mi je: "za isti propeler".
FUTABA 14SG, T8FGSUPER
T-REX 700E V3 V-Bar DFC
FIVE F8X.04 DJI A2 Z15 GH3

Odg: Pitanje u vezi elektro motora

Reply #29
Izmjenična struja znači da se smjer protoka struje izmjenjuje. U našem slučaju je smjer protoka struje uvijek isti.