Skip to main content

Topic: FPV experimenti (Read 249221 times) previous topic - next topic

0 Members and 7 Guests are viewing this topic.

Odg: FPV experimenti

Reply #316
Odlična snimka i vožnja Ikarus i to sve u manualnom modu.Taj bix3 je brz i aerodinamičan model.Slika je sasvim dobra,još kad povećaš domet brzo će otok postati premali  :) .Kolika baterija ti stane gore,imaš koju slikicu kako si ga posložio?
Pozdrav!

Odg: FPV experimenti

Reply #317
Baterija je zippy 5000 3s. Slikat cu model popodne pa objavim a što se vožnje tiče, uvjek vozim u manualu a rth samo kad nestane signala i dok ne preuzmem kontrolu ;)


Odg: FPV experimenti

Reply #319
Neka,neka,bar se vidi da se koristi,da ne stoji samo,kakav je tek moj :P

 

Odg: FPV experimenti

Reply #320
Pronašao sam na http://rf-links.com/newsite/amplifiers/uhf.html zgodna širokopojasna linearna pojačala (npr. za 0,9GHz područje) za VTX.Ovo prikazano na donjim slikama može pojačati signal bilo kakvog slabog VTXa, izlazne snage između 1-50 mW, do 5W.Ima masu od samo 6g ali treba ga spojiti na dobar hladnjak jer se sigurno poprilično grije, napon je 12V a troši 1,6A maksimalno pa je pogodan za smještaj na model.
Zamislite videolink snage od jedno 4,5W pri pobudnom signalu od samo 15 dBm (31,6 mW) pri frekvenciji od 1GHz i još s relativno dobro uštimanim antenama!


Odg: FPV experimenti

Reply #321
Zvuci dobro,ali mislim da u praksi ucinak nebi bio zadovoljavajuci kako cesto biva kod takvih stvari  :(


Odg: FPV experimenti

Reply #323
Lijepo to funkcionira,samo ti fali neki filter za video jer ti dosta motor ubacuje smetnje u video.

Odg: FPV experimenti

Reply #324
Pronašao sam na http://rf-links.com/newsite/amplifiers/uhf.html zgodna širokopojasna linearna pojačala (npr. za 0,9GHz područje) za VTX.Ovo prikazano na donjim slikama može pojačati signal bilo kakvog slabog VTXa, izlazne snage između 1-50 mW, do 5W.Ima masu od samo 6g ali treba ga spojiti na dobar hladnjak jer se sigurno poprilično grije, napon je 12V a troši 1,6A maksimalno pa je pogodan za smještaj na model.
Zamislite videolink snage od jedno 4,5W pri pobudnom signalu od samo 15 dBm (31,6 mW) pri frekvenciji od 1GHz i još s relativno dobro uštimanim antenama!



Na koji domet ciljaš kada se intersiraš za snage od 5W?
Futaba 6EX 2,4 , Taranis X9D Plus
SkyWalker 1.68 DIY, Zagi 1,6m, SkyVan SC7 DIY, Mini 250

Odg: FPV experimenti

Reply #325
Pozdrav kolege!


@Antonio:
                Lijepo ti to voziš i testiraš,makar te zeza video a rssi vjerojatno oslabi jer dođeš u blizinu vrlo jakog signala nekog predajnika(bazna stanica?) pa ti taj vrlo jak signal smanji ulaznu osjetljivost rc prijemnika i
                rssi odmah drastično pada.Dobra ti je glazba i ovo kad ubacuješ text u video.Ja još proučavam onaj tvoj Vegas.Samo naprijed!


@KresoZG:
                Pa za sad ne ciljam na neki veći domet- možda ako bi uspio još prije zime 30+ ali bi volio probati neko od tih linearnih pojačala baš da vidim kakav bi bio video s obzirom na smetnje i na to da koristim samo
                linearnu polarizaciju.Do sad sam koristio VTX do najviše 500 mW i slika je nekad znala biti iznenađujuće dobra i na preko 20 km a nekad je znala znatno varirati bez obzira na udaljenost, pa me sad zanima
                kad bi snaga bila skoro 10x veća da li bi video signal bio bezprijekoran, bez obzira na atmosferske uvjete, do barem 20 km a dalje mu ne bi zamjerio ako se povremeno malo pokvari. :)
                Sad je samo problem naći ili prilagoditi postojeći VTX(na 1GHz) da mu snaga bude do 50 mW koliki smije biti ulaz u linearno pojačalo.Osim toga trebalo bi ga pričvrstiti na neki hladnjak i oklopiti- najbolje
                istim limom kakvim su oklopljeni ovi naši VTXi i možda u isto kučište integrirati i ovaj pobudni VTX s istim napajanjem itd...Uglavnom bilo bi tu dosta posla ali ako se napravi dovoljno stručno mislim da
                rezultati ne bi izostali.Pozdrav.
               
               

Odg: FPV experimenti

Reply #326
Hvala kolege, eto malo istražujen kartu baznih stanica od DVB-ta i one se nalaze na nekih 3km id tamo di sam letio uglavnom uvjek su mi u tom dometu jedna je na 3km a druga je na 6km od pozicije di letim, pa mi je čudno i ako smetaju zašto ne smetaju konstantno, najjerojatnije smetaju jer kako gledam to radi na od nekih 500khz na dalje


odmah u blizini tih su i od mobitela stanice tako da je to očito to
Leti samo leti :-)

Odg: FPV experimenti

Reply #327
Eto poslije godišnjeg vraćamo se u kolotečinu pa trebamo nove izazove. Nakon uspješnog leta do Krapine porasli su  apetiti pa bi sad htio odletjeti do 30+km.Ideja je možda suluda s obzirom na ovog krampa od
aviona(NOSAČ) kojeg letim ali krenuo sam napraviti neke izmjene da bi to možda bilo moguće.Stavit ću na njega veću bateriju tj. dvije od 8Ah/4S u paralelu(16Ah) što će povećati masu za 0,5kg(nekih 14%).Prema
približnom proračunu koji uzima u obzir da su dolet i energija(Ah) upravo proporcionalne veličine a masa i dolet obrnuto proporcionalne dobije se rezultat od 37332m u jednom smjeru.


[attach=1]       U ovom primjeru bi se batka trošila do 13Ah da ostanu barem 3Ah u pričuvi zbog nepredviđenih situacija ali i zbog "zdravlja" batki.Osim batki stavio bi jači VTX od 1W (umjesto sadašnjeg od 0,5W) i
                         još bi stavio batku od 1,45Ah za napajanje storma,rc prijemnika , servača i VTXa(umjesto 1Ah sada) jer bi let mogao trajati oko sat i pol s obzirom na njegovu prosječnu brzinu od 45km/h.Pri toj brzini
                         mu je potrošnja oko 7A.
Da bi provjerio točnost proračuna napravio sam te izmjene i još sam morao podesiti težište zbog dosta težih batki.Taj nosač s batkama sam zapravo napravio još puno prije ali još do sad nisam isprobao jer mi se model činio pretežak.Uglavnom otišao sam na Preljevnicu i kad sam bacio model iz ruke, tako da se najprije zaletim s njim i kad osjetim da mu se težina smanjila(da se počne dizati) samo ga odgurnem,nije bilo neke razlike.Međutim neugodno me je iznenadio video s novim VTXom koji je imao povremenu vrlo neugodnu smetnju(izobličenje) točno na sredini slike(vidi se u videu s probnog leta) a za koju nije bilo objašnjenja što ju uzrokuje.
Tek poslije kod kuće nakon što sam provjerio ne znam što sve ne,otvorio sam kučište VTXa i unutra pronašao zaglavljenu sitnu,tanku, metalnu špenu(od tinola za lemljenje) između mase i jednim krajem je dodirivala povremeno neku zavojnicu isprintanu na štampi! :o Probnu vožnju sam odradio s inverted vee antenom na VRXu i koaksialnim dipolom na VTXu kao i inače.Uspio sam odletjeti nekih 6km na visini od oko 116m duž kanala dok se nije skroz pokvario video.Zanimljivo je kako i dalekovodi kvare sliku.To se može vidjeti na nekih 1800m od mjesta poleta kad visokonaponsko elektromagnetsko polje dalekovoda interferira s
elektromag. poljem VTXa i mijenja mu polarizaciju i dovodi do jakih smetnji u prijemu.
Iz videa se vidi da sam odletio ukupno 22,9km i potrošio 3,6Ah pri ne baš pretjerano racionalnoj vožnji na početku ,koja se ne vidi u videu.To daje 6,36 km/Ah što i nije puno lošije od 6,91km/Ah koliko je bilo na letu do Krapine.Ako limitiram potrošnju batke na 13 Ah kao u proračunu to bi bilo 13Ahx6,36km/Ah=82,68km ukupno ili oko 41km u jednom smjeru što je bolje od proračuna.
Sad je veći problem gdje bi se odradio let,možda najbolje opet sa Sljemena(iznad Fakultetskog dobra) preko cijelog Zagorja točno prema sjeveru do onog kamenoloma iza Novog Golubovca.Treba sad samo opet
dočekati "dan velikih valova" tj. dobre vremenske prilike,pratiti prognozu i na dan leta popiti tablete za smirenje :D .
Evo videa s probnog leta:
https://www.youtube.com/watch?v=6RBjqjWdnd8
[size=78%] [/size]


Odg: FPV experimenti

Reply #328
Samo hrabro! :)

Odg: FPV experimenti

Reply #329
Mađar Pompecukor odletio 132km tj. 264km tamo i natrag!Letio je s modelom My Twin Dream i PITLABovim OSD-APom.Stavio je pakung litij-ionskih baterija od 50Ah koje sam slaže i prodaje.Tijekom leta pokvarila mu se kamera pa je praktično letio samo na OSD.Sve ima na http://www.longrangefpv.com/ i u videu je njegov komentar tijekom leta.