Skip to main content

Topic: X900 projekt - prijedlozi i diskusija (Read 2204 times) previous topic - next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

X900 projekt - prijedlozi i diskusija

Evo nakon malo dopisivanja sa Srepfler-om i doznanja o njegovim iskustvima, odlučio sam se na trikopter čisto iz njegovog prirodnijeg pokreta kroz zrak, i zbog toga što se prvenstveno odlučujem na ovaj projekt iz amaterskih razloga, i čistog adrenalina.


Frame za početak je izabran dobro poznati X900 sa HK-a

Više informacija o motorima zatražio sam prije par minuta od 4tm-a na preporuku Srepfler-a, pa ću se naknadno odlučiti točno o nekom modelu, ali raspon koji me interesira je 850-1100KV.(otvoren sam za sve prijedloge, pošto sam dosta neiskusan još, pa se da i o ovome pričati :D )
Rađe se odlučujem na dužinu leta, nego na manje vibracije, pa prema tome bi na niže KV postavio malo jače (veče) propelere.

Za ESC isto imam problem, nisam u posjedu nikakvog flash toola, pa mi je problem (za sada) nabaviti ESC-e sa Simonovim firmwareom
Isto tako, imam originalni KK2.0 v1.1, pa trebam i to u dogledno vrijeme riješiti na v1.5
Servaće za rep mislim kupiti jeftinije, jer sam ćuo da često pregaraju radi konstantne korekcije, pa ponuđeni:
TGY-306G Ultra Fast/High Torque MG Digital Alloy Cased Servo 3kg / .06sec / 21g
mislim zamjenit s nekim jeftinijim, ali kupiti ih bar 2-3, nešto tipa:
D-MG16 Digital Metal Gear 2.9kg/.08sec/18.8g]D-MG16 Digital Metal Gear 2.9kg/.08sec/18.8g
HKS-9257 High Speed Servo 4.5kg/ 25g/ 0.07sec
Corona DS-319HV Digital Metal Gear Servo 4.2kg / 34g / 0.05s

Baterije isto ostaju otvorene, pošto će tek biti odabrane kasnije kad se setup malo više definira.


Ukoliko netko ima određenu opremu za prodaju koja paše za ovaj setup, slobodno ponudite na privat ili u temi.

Hvala unaprijed na pomoći,
Frane Marinković
Bol, Brač

Odg: X900 - prvi trikopter - prijedlozi i diskusija

Reply #1
evo nakon razgovora sa 4tm-om za sad je plan na sljedeće:
NTM Prop Drive Series 28-26A 1200kv / 286w kratka osovina
podatci:
Max current: 17A
Max Power: 215W @ 12v (3S) / 286W @ 15v (4S)
Shaft: 3mm
Weight: 57.6g

HobbyKing 20A BlueSeries Brushless Speed Controller flashani na SimonK 1.6
podatci:
Cont. Current: 20A
Burst Current: 30A
Battery: 2-4 Cell Lipo / 5-12 Cell Ni-XX
SBEC: 5V/ 2A Output
Size: 33*23*6mm
Weight: 18g


SBEC je 2A što mu je dosta za repni servo, inaće bi odluka pala na Afro ESC-ove koji već dolaze flashani, ali pošto 4tm ima pojedine djelove, onda smo to na lakši naćin sredili (bez UBECa)

Propelere mislim stavljat 10" s manjim pitchom, da ne rade veliko opterećenje za gore navedene motore i ESC, i da mogu raditi kasnije kombinacije sa 3S i 4S.
neznam dali bi 9" bilo bolje, ali u svakom slučaju bi radije manji pitch, da se smanje vibracije na konstrukciju, radi brige o mogućem pucanju okvira.
Koliko se sjećam Srepfler je preporučio 9" plastične, jer su se na ovakvim setupovima plastične pokazale bolje od karbona, a i jeftinije :D

-----naknadno dodano-----
Radio sam malo kalkulacije ovdje:
http://www.ecalc.ch/xcoptercalc.htm?ecalc
pa sam došao do zaključka da mogu optimalno ići na
ZIPPY Flightmax 2200mAh 4S1P 20C  od 220g
A propeleri su 10x4.7
sa 9" mu je manje vrijeme i manji teret drži, dok je na ovim 10x4.7 sa 1200kV 4S sve dosta optimalno i pretpostavka o flytimeu je oko 6minuta.

evo odabrani propeleri:
http://www.hobbyking.com/hobbyking/store/__34508__Slow_Fly_Electric_Prop_1045SF_4_pc_EU_warehouse_.html
http://www.hobbyking.com/hobbyking/store/__34509__Slow_Fly_Electric_Prop_1045R_SF_RH_Rotation_4_pc_EU_warehouse_.html



Odg: X900 projekt - prijedlozi i diskusija

Reply #3
sa 3s mi ima premalo snage, tj. dosta vremena mora biti na preko 70-80% gasa po podatcima,
ako idem na ove motore i reglere onda 4s je dobro na 10", samo bez divljanja...
uzet ću i 9"x4.7" za svaki slučaj,
3s i 4s kombinacije lako isprobam, pa ću vidjeti kako je optimalno


Odg: X900 projekt - prijedlozi i diskusija

Reply #5
Evo da završim ovu temu
x900 je davno napravljen i na maidenu je zbog neiskustva izgubljen, i to na žalost nakon 2 uspješna poljetanja i sletanja, 3 put je bio koban, a i nedostatak bipera je presudio :(
8 sati bezuspješne potrage me dobro umorilo, pa je 4tm poslao 2 bipera i izgubio dosta sa mnom na telefonu :)



Odg: X900 projekt - prijedlozi i diskusija

Reply #8
Evo mog x900 :)


Odg: X900 projekt - prijedlozi i diskusija

Reply #9
sa 3s mi ima premalo snage, tj. dosta vremena mora biti na preko 70-80% gasa po podatcima,
ako idem na ove motore i reglere onda 4s je dobro na 10", samo bez divljanja...
uzet ću i 9"x4.7" za svaki slučaj,
3s i 4s kombinacije lako isprobam, pa ću vidjeti kako je optimalno

Meni sa 3s 3300 Mah i 11x4.7 let traje cca. 13-15 min, a sa 4s 2200 mah i 10x4.7 cca 10 min.
Motori DT-750 !