Skip to main content

Topic: Štef i Jura Quad Copteri i priča o vibracijama video snimke (Read 16946 times) previous topic - next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Odg: Štef i Jura Quad Copteri i priča o vibracijama video snimke

Reply #15

Jos ces mi reci da Phantom moze 9 km i da mu video link ide vise od 2-3 km? I da moze letjeti 30+ minuta.


Pa u principu skoro i da  :D.

http://www.youtube.com/watch?v=NyBVXB8LBiA

Nadalje shvacas da postoje neki zakoni u ovoj zemlji i da navedeno krsi iste? Ako se vratimo na zadacu, a to je video, koji filmograf treba snimati subjekt sa 9km udaljenosti  :o I tko treba kadrove od 30 minuta? Kazem ako imas iskustva znat ces da po kadru i preletu tesko da ikad trebas vise od 10 minuta.

Odg: Štef i Jura Quad Copteri i priča o vibracijama video snimke

Reply #16
Evo snimke, koju cu morat maknuti, ...
http://www.youtube.com/watch?v=dpumdJeo6Y8


No tu je primjer testa Jure, sada je jos stabilniji, bolji.


Ja Tommee se slazem, mozda tehnologija ide naprijed, mene ne zanima zaobilazenje prepreka, indoor koordinacija ... sto se tice novaca, da no to je takvo zanimanje, identicno kao i fotografija i video, sto se vise bavis, shvatis koliko novaca u to ode i kako je to rupa bez dna. No nikako se ne mogu sloziti skroz, to je kao da kazes da je recimo 5D Mark II sada zastarjeli DSLR jer je iz ne znam i sam iz koje godine, da izlaze 4K kamere, da ima RED i sto vec ne, Black Magic Pocket i jace kamere, ...


No nije sve u opremi i tehnologiji. Vjerujem da ako nesto volis, i uzivas u tome, ...


Daj mi molim te onda savjet riga koji je kako kazes superioran do recimo 12.000 kn.


Ono sto naravno vecina hobista radi, je polako gradi rig, tako da gotova rjesenja nisu zanimljiva iz jednog i jednostavnog razloga, nitko nema kes od 10.000 ili 15.000 kn za gotova rjesenja, odjednom, vec se rig gradi polako s mogucnostima.


Meni nije zao niti jedne lipe koju smo ulozili, a to da nece biti to? U to se ne slazem, mislim da je ocit pomak ova 2 videa koja sam objavio.


Mislim letjeli smo na uzici u parku s njim na pocetku, hahaha nesigurni, nespretni, sada letim izmedju drva na FPV, i sljecem na tocnu poziciju s koje je poletio, mislim da su jaja zavezana za landing gear, da ih ne bi razbio kod sljetanja....


Vjerujem da zelis pomoci, no onda ne vidim smisao u tonu i skepticizmu ....


Ako ne vjerujete da se moze stabilno na 18 ili 17 propsima ok, mozda ni ne moze, ali ako postoji rjesenje, draze bi mi bilo da ekipa napise nesto za postojeci rig nego kritizira i pise kako smo trebali slagati nesto drugo. Da bacit cemo ulog od 12.000 kn i sada cemo sloziti nesto kao DJI Phantom? 380mm i letjeti s gopro? Nije nam interes slagati nesto drugo ni novo, imamo setup i rig koji imamo i od njega zelimo izvuci najbolje sto mozemo, nismo daleko, kao sto se vidi u ovoj snimci gore.

Odg: Štef i Jura Quad Copteri i priča o vibracijama video snimke

Reply #17
Pa gle, zakoni u RH, to je prica za sebe, zato ni ne objavljujem video testiranja,... 9 km nije iskoristivo kod nas, i slazem se, i znam za to. Sto se tice kadrova i 10 minuta, i tu se slazem, ali ako imas snimanje na vise lokacija, po par puta, sve ovisi o taskovima koje imas, i sto snimas i mozes li puniti baterije izmedju letova. Ja samo kazem da bez obzira na zakone, pricas kao da mislimo samo na komercijalu, NE. Nismo radili rig za komercijalu, radili smo sto smo htjeli, efikasni, multicopter koji ce letiti duze od Phantoma, ... naravno da bi htjeli da snima i bude bolji od jeftine konkurencije i phantoma i sl.


Imamo trenutno Phantom 3 Pro, meni je to smjesno, igracka, i ok, moze odraditi posao, i da mislim samo na komercijalu, vjerovatno bi bio moj odabir ili nesto slicno, ... no imam DSLRove. I htio bih 550D staviti na multija, mozda ne na Juru, ...


I ovo sto si nasao Phantom koji leti 7km i cca 30min ili vise, je sve modificirano, i skuplje rjesenje nego ovo sto smo mi napravili, bar za sada.
Jura do faze kada smo kupili KDE propse, je kostao cca: $1150
Dakle Tarot 650 frame $100
Motori $160
ESC $60
Propsi $60
Gimbal $250
Video TX RX dvostruko sa FPV $100
Pixhawk $180
Noge $150
Nosaci motora i dulje ruke $60
Jos mozda bulleti, zice, ... $30-40


Dakle 8.050 kn u 1 godinu.

Odg: Štef i Jura Quad Copteri i priča o vibracijama video snimke

Reply #18
Kod multirotora za snimanje nekad da bi za samo jednu stepenicu otišao gore moraš sve raditi iz početka jer shvatiš da nevalja ni frame ni motori ni ovo ni ono. Imam i ja jedan multirotor u koji je ulupano brdo love i čak snima solidno, eno ga na njuškalu u pola cijene materijala a gdje je razvoj i posao i nitko ga ne želi (nisam ja ni neki trgovac). DIY je jako zeznita stvar - pogotovo ako se radi neki alat za posao i još pogotovo ako će za njega kasnije biti potrebna papirologija i atesti. Meni je osobno drago da prolazite cijeli taj put jer zapravo budimo realni, htjeli ne htjeli naučit ćete dosta o svemu tome. Samo nemojte radit početničke pogreške tipa: puniti baterije dok su na modelu, snimati na FPV i pri tome ne znati točno što model i gdje radi u zraku.
Vidi ovak, ako ste zadovoljni kako vam stroj leti, stabilnost i sve ostalo, onda trebate napraviti dinamički balans propelera, a nekad i motora (ali mislim da su ovdje motori zanemariva komponenta vibracije), za dobivanje dinamičkod balansa potrebno je imati rig na kojem se može eksperimentirati, nekad čak i samo nasjedanje propelera na motor čini razliku, druga stvar i da su u savršenom balansu biti će vibracija na snimci, to da bi riješili morate složiti antivibro platformu sa sajlicama u čoškovima i eksperimentirat dok ne pogodite raspon frekvencija, jer nekad kad digneš u hover čini se super da nemože bolje a kad kreneš ravno naprijed ono raspad sistema i tak u nedogled.
COME IN PEACE & GO IN ONE PIECE
Jeti DS16 Carbon Line & Electric Helis

Odg: Štef i Jura Quad Copteri i priča o vibracijama video snimke

Reply #19
Ton i skepticizam je jer smo mi to sve prosli pa to ti ponavljam. Samo ljudi koji su lose prosli naravno da ti tu nece priznati, to je priroda ljudi.


Znaci pogle sad tvoj zadnji post i prvi, tocno sam znao da ce tako biti. Snimka koju si sad stavio, to snimi Phantom standard, odnosno snimi bolje i tebi je ugodnije snimati, koji na akciji kupis za 4500kn. Hocu ti reci da to sto si ti dobio nakon toliko ulupanog novca i vremena si vec mogao imati prvog dana plus si jos mogao da si htio zaraditi ako se vec bavis snimanjem i kupiti nesto bolje.
Pa nije li onda bilo pametnije godinu dana letiti i zaradivati sa Phantomom i paralelno slagati nesto? A trece sto mi nije jasno je to sto sve razvijas za opake kamere, pa jel ti stvarno mislis na kvadu dizat redicu? Slazem se s tobom tu treba hrpa novca i zato opet tvrdim da se tu najcesce prode skuplje nego da se kupi POUZDANA gotova stvar.


Ako me pitas koji rig za 12k kn onda je moj odgovor trenutno dok ne dode slijedeca generacija strojeva, P3P. Zasto?


- malen
- user friendly
- potpuna kontrola kamere u letu
- aplikacija sa svim postavkama
- idiot proof let
- idiot proof baterije
- apsolutno najbolja gimbal rijesenja na trzistu
- minijaturan ruksak za inkognito setuckanje di treba
- lako s njim na avion
- lako di god treba
- ne privlaci previse paznje zbog nevinog izgleda
- nikakve zice niti antene ne vise okolo
- izvrsna autonomija
- agilan
- fantastican na vjetru
- superirno drzanje polozaja
- vision sustav
- lightbridge hd videolink
- HDMI izlaz na stanici (dakle HD livestream bilo di)
- hd livestream na YT
- Propulsion sustav potpuno optimiran za namjenu
- ogroman domet
- AUTONOMNI modovi leta
- garancija
- videolink NIJE 5.8 i nije analogan
- kamera odmah ima pravilnu optiku nije fisheye
- lako stavljati ND filtere bez da se narusi balans gimbala
- kosta manje od 12k kn

Odg: Štef i Jura Quad Copteri i priča o vibracijama video snimke

Reply #20
E sada pricamo, kako mi se svidja

Kako mislis ne puniti na modelu, mislis radi LiPo i njihove naravni i mogucnosti da se zapale ili nesto dr? Trenutno su baterije montirane tako da su u savrsenom balansu, te ih ne mozemo skinuti, no nikada ne punimo bez nadzora! Sto se tice svega ispocetka, to se slazem i svjesni smo toga. Moguce je da duzina ruku (frame), motori, propsi ta kombinacija nije dora za rig koji smo slozili, no zato testiramo, letimo, probavamo. Ne letim van nadzora, i za sada nisam otisao dalje od 700 metara ... uvijek je u vidnom polju. Pratimo telemetriju u svakom trenu na racunalu, i imam OSD na FPV, tako da u svakom trenu znamo bateriju, jacinu signala i sve podatke, ...Nakon zadnjih izmjena nismo letjeli po mirnom vremenu, tako da nas ceka jos jedan test, prije novih propsa. Anti vibro imamo skroz.Mozes li mi molim te objasniti sajle, kako sajlicama? Gdje bi trebale biti, od kuda do kuda? Sto vezu?Dinamicki balans propsa, moram priznati da ne znam kako se radi, radili smo sa magnetskim balancerom, ... potrazit cu na netu.Nisam dosao na forum da se k...cim vec eto nauciti nesto, i ako mogu pomoci nekome, ...
Sto se tice pravilnika i zakona, to je prica za sebe, planiramo sve legalno, ali da se slazem s time, ne slazem se.

Uh P3P dodje 1800 Eura novi, istina, svjesni smo mi da bi imali gotovo rjesenje koje moze snimati ovako, no opet ponavljam, primarno nije bilo da radimo komercijalno, ta ideja je dosla kasnije Nismo imali ni GoPro, ni taj kesh odjednom

Od zarade fotkanja snimanja (na zemlji) ulazemo u ovaj setup.

Kod nas je P3P dosao na popravak, i mozda ga otkupimo, ... mozda, ... cisto eto da imamo oba rjesenja ... Ne znam Tommee, iako mislim da tu nema u pravu u krivu, put koji prolazimo je nevjerovatan, mi smo iz totalne nule, citanjem po forumima, dosli do toga da Stef leti, ... iz prve, ... slozili smo na blef Quad, uglavnom sada s Jurom, je sve gust, ma i te vibracije, gust je, ne mogu to opisati, ali istrazivanje gdje sto, fino podesavanje, ne gori nam pod nogama da nesto mora biti u odredjenom roku, ... nije pritisak da mora snimati i zaraditi, iako bi to voljeli, ako nista radi kolicine novaca za projekt..

Odg: Štef i Jura Quad Copteri i priča o vibracijama video snimke

Reply #21
Pa gle, zakoni u RH, to je prica za sebe, zato ni ne objavljujem video testiranja,... 9 km nije iskoristivo kod nas, i slazem se, i znam za to. Sto se tice kadrova i 10 minuta, i tu se slazem, ali ako imas snimanje na vise lokacija, po par puta, sve ovisi o taskovima koje imas, i sto snimas i mozes li puniti baterije izmedju letova. Ja samo kazem da bez obzira na zakone, pricas kao da mislimo samo na komercijalu, NE. Nismo radili rig za komercijalu, radili smo sto smo htjeli, efikasni, multicopter koji ce letiti duze od Phantoma, ... naravno da bi htjeli da snima i bude bolji od jeftine konkurencije i phantoma i sl.


Imamo trenutno Phantom 3 Pro, meni je to smjesno, igracka, i ok, moze odraditi posao, i da mislim samo na komercijalu, vjerovatno bi bio moj odabir ili nesto slicno, ... no imam DSLRove. I htio bih 550D staviti na multija, mozda ne na Juru, ...


I ovo sto si nasao Phantom koji leti 7km i cca 30min ili vise, je sve modificirano, i skuplje rjesenje nego ovo sto smo mi napravili, bar za sada.
Jura do faze kada smo kupili KDE propse, je kostao cca: $1150
Dakle Tarot 650 frame $100
Motori $160
ESC $60
Propsi $60
Gimbal $250
Video TX RX dvostruko sa FPV $100
Pixhawk $180
Noge $150
Nosaci motora i dulje ruke $60
Jos mozda bulleti, zice, ... $30-40


Dakle 8.050 kn u 1 godinu.

Ajmo redom, mijenjas pricu u svakom postu. Procitaj sto si rekao na pocetku za novac.

Zasto ne hendlas cinjenice? Video fantoma koji sam ti stavio jest potpuno STOCK. Da to je ekstremni domet ali boga mi je i tvoj navedeni, pazi ti 9Km, ko pobogu ima 9km, tvoj sadasnji setup nema sigurno. Nadalje da imas P3, a uvjeren sam da nemas, znao bi sve ovo navedeno, znao bi za ogroman domet, znao bi za mirnu snimku, znao bi za autonomne modove i znao bi da to sve moze snimiti P3 kojeg eto imas.
I naravno da je za tu cijenu nemoguce sloziti bolji stroj jer te same komponente kostaju vise, pa koliko samo dode digitalni HD videolink? O integraciji sa kamerom da ne pricam, nemoguce ju je napraviti. Za fantasticno snimanje su bitne manualne postavke kamere pod prstima i miran gimbal i to je sve. I to sam te pitao i nisi mi nikad odgovorio.

Ako mislis staviti dslra KAKO ces ga kontrolirati? Nemoj mi samo reci da imas potrebu za dslrom u auto modu koji ce biti zakacen na kvad? Jer kad na taj kvad zakacis dslr i kad otvoris blendu na nekom krupnom kadru pa ak gimbal nije savrsen kao i cijela platforma znas da ce se to na snimci vidjeti stoput gore.

Odg: Štef i Jura Quad Copteri i priča o vibracijama video snimke

Reply #22
Pa ne mjenjam pricu. Krenuli smo "nevino" u projekt, samo da letimo, mozda da stavimo GoPro gore, ... no nije bila ideja komercijalno, to je bilo ako dodje dodje. Naravno posto se bavim fotografijom i videom, da bi htio i to ukljuciti u ponudu, no nikada i to ponavljam sada nije to bio cilj.


Trenutni setup ima 9km domet, vjerovao ti to ili ne :)


Priznam da sam napisao da gotovi rig, ali vazna cinjenica KAO nas, dakle rigove koje sam nasao sa Tarot 650 frame, Tmotorima i sl. kosta vise nego nas i to po par puta! Ja ne pljujem po DJI P3P i sl. meni se ne svidja cinjenica da letis, a ne znas nista o tome, da rade posao kako treba, rade, ....


Pa prije svega planiram kontrolirati Micro koji ima SBUS, DSLR je prica za sebe, i ne planiramo u te vode trenutno, no ostavljamo kao opciju. Gimbal za DSLR skuplji, i kontrola i sve, za to nemam sve odgovore, pa ni ne pisem, DSLR ce pricekati! Micro je ono sto planiramo. A kako bi kontrolirao DSLR, pa imao bi neki follow focus i opciju zoomiranja i live prijenos, no problem je i Rolling shutter, pa filteri, ... to kako bi se frend i ja nasalili, to kada udjemo u lovu.


O tome da nemamo kod nas P3P, :)

Odg: Štef i Jura Quad Copteri i priča o vibracijama video snimke

Reply #23
Vidis ne volim ta muljanja. Ja ne branim P3 ali upravo tvoja prica je smijesna. Prvo ga imas. Pa je pokvaren, pa ga planirate mozda otkupiti? Ja tvrdim ili da ga nemas ili uopce nisi koristio taj stroj kako spada. Jer vjeruj mi kao sto tvoj ima domet 9km, ima i P3 8km, vjeruj mi.
To sto si stavio sliku gore ne dokazuje apsolutno nista osim upravo komedije o kojoj pricam. Pogledaj na slici dvije stvari od kojih jedna snima maltene savrseno i gotovo je minijaturna.


E i di vadis te ogromne cifre za fantome? Kakvih 1800 eura?


http://www.aviteh.hr/web-trgovina/sportske-kamere-i-oprema/dronovi-dji


Da se vratim na temu, ako boga znas ne stavljaj blackmagic na to. Trebas izuzetno kavlitetan frame i komponente inace ne bude dobrih rezultata. I onda dodemo do paradoska da to kosta, jako puno. Kockati se sa ovim jeftinijim igrackama koje nose gopro jos ima smisla al kad pricamo o ovome sto ti planiras vec smo u terenu inspirea sa dva kontrolera i X5 kamerom.

Odg: Štef i Jura Quad Copteri i priča o vibracijama video snimke

Reply #24
Pa nista ne muljam, :) samo ti pricas kao da muljam.
Dakle P3P smo dobili na popravak (kao sto sam rekao) pao je, strgan mu je gimbal! Popravljali smo gimbal, ... tako da ne kuzim sto sam tu muljao? Nije nas, no kod nas je vec mjesecima, ovaj koji smo popravljali. I pitali smo covjeka bi li ga prodao, ... no jos uvijek i sada je kod nas, u torbi, zapakiran ceka da ga vratimo nazad vlasniku u Belgiju ili da nam ga proda...


Pa nismo ga koristili do kranjih granica, no dobro, ... tim vise, ako odes van vidokruga sa P3, objasni mi kako ces vidjeti i gdje letis i sto snimas, recimo sada, karikiram, jer se slazemo da nema smisla da letis 8 km daleko za potrebe nekog snimanja, ali prepostavimo da trebas bocno letjeti i snimati auto koji vozi po cesti, dakle letis bocno snimas auto, ali ne vidis je li drvo ili planina ispred, sto ne? Zanemarimo sada da video prijenos sigurno nije 8 KM, jer bi za to trebao immerison 433Khz i sl.. recimmo da je taj uvjet zadovoljen u oba slucaja.


1800 Eura dodje P3P sa 4K kamerom, torbom, pricam tocno o ovome:
http://store.dji.com/product/phantom-3-professional-extra-battery-phantom-backpack?from=related_products
Pa sumnjam da u avitehu kosta ispod te cijene! Mislim imamo tocno taj model kod sebe...


Pricas o P3P, a napisao si da nisi pobornih gotovih rjesenja, ali odrade posao, pa to i ja isto mislim, samo sto zelim reci da nikada ne bi odabrao P3P pored ovoga sto radimo, jer phantom ne moze sto moze Jura iako mu je trenutno snimka stabilnija. No ne kuzim uopce oko cega tu raspravljamo???


Tako je, na terenu smo inspirea i X5 kamerom, koji kosta vise nego nas rig, makar ga nadogradili u recimo coaxialan, pa je to X4 (tj. 8 propsa) iako je to tek zezancija, i komplicira sve, te na to nismo trenutno spremni, no za istu velicinu framea, veca stabilnost, veci lift, i mogucnost da u slucaju jednog failura motora ili cak 2, ako nije na istoj osi, letimo.


Ne razumijem kakva igra? Black magic na to? Sto tocno Tommee :( izgubio si me skroz. Pricas kao da smo slozili neki zadnji shit i olos. Gle Black Magic kosta $900, to je u trenutku kupnje bilo 5.500 kn, GoPro 4 Black je kostao oko 450-500 Eura, sto je oko 3.500 kn, ok na BM ide objektiv, koji eto minimalno kosta jos $150, nije to RED. No ne gradimo rig da planiramo da padne. Mozes li mi obrazloziti zasto da ga ne stavljamo?


Priznam da Quad nije idealno rjesenje, jer u slucaju da otkaze nesto, on pada, nema kao Hexa ili Octo, gdje ima mogucnosti da leti bez jednog ili 2 motora.
I jos nesto u trenutku kada smo poceli slagati rig za 9km, nije bilo zakona koji su sada prisutni!







Odg: Štef i Jura Quad Copteri i priča o vibracijama video snimke

Reply #25
ovo postaje zabavno

Odg: Štef i Jura Quad Copteri i priča o vibracijama video snimke

Reply #26
Da takvu scenu snimam, znao bih da ju ne mogu snimiti iz prve vec bi to trebala biti planirana scena koja ce se snimati nekoliko puta dok se ne dobije dobar rezultat. Gotovo sve scene treba par puta jer dok kadar ne vidis iz zraka ionako ne znas kak ce izgledati. Nakon toga bi upotrijebio jedan od P3 autonimnih modova, slozio misiju i P3 bi sam odletio misiju bez da se ja stresiram hocu li nesto zeznuti. To vjerojatno znas da P3 moze kad ga vec imas.

Odg: Štef i Jura Quad Copteri i priča o vibracijama video snimke

Reply #27
Koji kraljevi haha, prepiranje poput malo pametnije dijece [emoji38]
Dajte ljudi 'oladite malo, postujte tude misljenje, nije vrijedno ovolike prepirke oko p3 ili homemade-a.
Bitno da se leti.

Odg: Štef i Jura Quad Copteri i priča o vibracijama video snimke

Reply #28
Koliko si vremena uspio bit u zraku s ovim setupom (2 baterije ) ?
 Ja imam sličan i u zraku s jednom baterijim 10min:

 Frame:Tarot Ironman650
 Motori:Sunnysky 4108-600KV
 Bat: 4s 5600mAh// ; za video i gimbal 3S/1300
 Esc: AE30 turnigy
 Naza lite upto MV2
 OSD: S-osd
 Propele: GF 1238 carbon nylon APC
 Gimbal: Feiyu tech mini3d-pro( gopro3+ i xiaomi yi)
 reciv. Frsky-V8FR-II
 stanica:turnigy 9XR
 trans:Frsky DJT
 video:TS 832/ RC832
ukupna težina 2.6kg

Odg: Štef i Jura Quad Copteri i priča o vibracijama video snimke

Reply #29
Evo slikica