Skip to main content

Topic: 3D print avioni (Read 17751 times) previous topic - next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Re: 3D print avioni

Reply #45
Ne, 0.4 mm nozzle, 0.2 layer height.
MAK Zapad

Re: 3D print avioni

Reply #46
Jesi li ti imao prije Creality Ender 3 Pro?
Nema li on istu konfiguraciju 0,4mm nozzle i 0,2mm layer height?

Pitam jer ja imam Creality Cr-20 Pro i meni je minimalna visina layer-a 0,12mm...
Pa me zanima gdje kod tebe "leži" razlika u kvaliteti ispisa na starom i novom printeru...
Hvala...

Re: 3D print avioni

Reply #47
Da, imao sam 2 Endera, sad imam jos jednog.

Na njima sam isto printao s 0.4 mm nozzleom i 0.2 mm layer height

Htio sam odmah uzeti Prusu, ali su me razni revieweri uvjerili da Ender printa istom kvalitetom kao i Prusa i3 MK3 - sto je apsolutna laz.
Ako uzmemo u obzir da je Ender cetvrtinu cijene Pruse - printer je top, ali da printa istom kvalitetom (neki kazu cak i bolje od Pruse) je stvarno laz - valjda su svi placeni od Crealityja ili nemam pojma. Mozda samo nisu probali printati single wall printove :D
Moguce se pribliziti ako apgrejdas maticnu, stepper drivere, hotend i extruder i dodas sondu za auto bed leveling, ali onda smo vec cijenom dosta blizu Prusa kitu i opet to nije to, jer ima samo jedan motor za Z os i dosta je tesko namjestiti da je gantry konstantno pod 90 stupnjeva na podlogu, pogotovo kod visih printeva.
Osim toga ga yebe bowden tube, trebalo bi apgrejdat na direct drive ali onda je jos veci problem jer je veca masa na gantryju

Isti problemi su s CR-20 Pro. Iskreno ne znam jel' se isplati radit sve apgrejde, Prusa kit po meni vrijedi svake lipe samo se jako dugo ceka (ja sam svoje cekao preko 2 mjeseca, sad je to jos i vise)

Sve ovo gore stoji ako zelis jako dobru kvalitetu printa, ako si netko samo tu i tamo zeli isprintat avion ili nesto drugo - nije vrijedno.
BTW s "normalnim" printevima nema toliko problema, najvise se vidi na single wall printevima

Na kraju kad sam sve stavio na papir odlucio sam uzeti Pruse zbog relativno male razlike u cijeni, a na kraju opet to ne bi bilo to
MAK Zapad

Re: 3D print avioni

Reply #48
Hvala puno na pojašnjenjima. I ja sam prije kupovine odgledao brdo review-a, i mogu reći da sam (za ono što ja printam) zadovoljan.
Naravno, nitko ne spomene ove "sitnice" koje si ti iskusio iz "prve ruke" jer si radio sa oba printera i dobro uočavaš razlike...
Tako da puno hvala na dodatnom pojašnjenju...

Inače, naručiti ću ovaj filament (Impact PLA) sa kojim ti printaš (volio bih vidjeti razliku "u živo").
Htio sam zamoliti (ako ti nije problem, naravno): prije kupovine STL file-ova za ZLIN, volio bih isprobati isprintati jedan komad krila.
Ako ti nije mrsko, pošalji jedan STL file (za dio krila koji se tebi čini "tricky"), pa bih isprintao sa ovim trenutnim PLA (Devil Design) i sa Impact PLA. Pa da vidim kakva će kvaliteta ispasti na mojem printeru... I jesu li mi rezultati zadovoljavajući ili nisu...
Hvala unaprijed...


Re: 3D print avioni

Reply #50
@Daddy

Nema na cemu.
Siguran sam da ce ti se svidjeti Impact PLA. Ja ga printam na 230-240 stupnjeva, ventilator na 50%.

Na linku kojeg je marko85 postao ima jedan dio krila, sve je jako slicna konstrukcija i koriste se isti profili, tako da ako uspijes to isprintati ne bi trebao imati problema s njihovim modelima.
MAK Zapad

Re: 3D print avioni

Reply #51
Skinuo sam "wingtest" i Cura javlja kako objekt nije manifold... Nadam se da je to OK...
Probati ću isprintati pa vidjeti kako ispada...
Imam još samo dva pitanjca:
  • na kojoj temperaturi "držiš krevet/podlogu" kod Impact PLA printa?
  • sa čime lijepiš isprintate dijelove (gdje kupuješ ljepilo)?
Hvala...

Re: 3D print avioni

Reply #52
I na planeprint.com sajtu pise da se ta greska slobodno ignorira, neki bug u Curi 4.6+

-60°C
-cijanokrilat + aktivator (d-m-t.at)
MAK Zapad

Re: 3D print avioni

Reply #53
Hvala...
Imaju velik izbor.
Smijem li biti bezobrazan i zamoliti linkove na proizvode koje ti koristiš?
Nisam još nikad koristio cijanokrilat + aktivator, pa da nekaj krivo ne naručim...


Re: 3D print avioni

Reply #55
E super, hvala puno...
Nego, koliko se troši ljepilo? Mislim kad naručujem, da naručim više?
I treba li se to čuvati na nekom posebnom mjestu (frižider) ili je nebitno? Totalna sam neznalica za ta ljepila...
I molim te pošalji link i za "rijetkog", pa kad već naručujem da imam "komplet".
Moram platiti (barem) pivu kad se vidimo...


 

Re: 3D print avioni

Reply #57
Pripremio u Cura-i profil (Profile P3_Surface) i isprintao "wingtest".
Super sam zadovoljan kvalitetom ispisa i finalnim izgledom profila.
Jedino, Devil Design PLA je dosta elastičan i mekan "pod prstima". Doduše, to je single/one wall print, ali je dosta "krhko" pod prstima...
Naručio sam Impact PLA, pa se veselim usporedbi kad isprintam sa tim materijalom...

@robi1kenobi, jesi printao u izvornoj veličini avion ili si ga skalirao da ispadne malo veći?

Re: 3D print avioni

Reply #58
Printam sve u origigi velicini zbog serva i motora prvenstveno, ali imam u planu i skalirat
MAK Zapad

Re: 3D print avioni

Reply #59
Još čekam da mi stigne Impact PLA, pa kad stigne, budem ponovio testni print....
No, kako mi se čini, mislim da ću printnuti BIG BOBBER-a (https://www.planeprint.com/bigbobber)

Eh, sad oni preporučuju E-Flite BL10 Brushless Outrunner Motor 1300kv i 12x4“ propeler.
Motor na žalost ne mogu izabrati na ecalc-u i sa njim napraviti kalkulaciju sa njihovim 3S setup-om...
Ja bih rado uzeo neki Turnigy motor iz SK3 serije (oni su mi se super pokazali do sada).

@Diogen, ako smijem moliti pomoć/preporuku za setup...

Podaci o avionu:
Wingspan: 1370 mm
Flight weight: 1400 g
Wing area: 33.5dm2
Wingload: 43g/dm2

Hvala...