Skip to main content

Topic: Quad s nazom lite problem (Read 8076 times) previous topic - next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Quad s nazom lite problem


Evo prije koji tjedan sam od kolege matej_sb nabavio quad s nazom lite(update na v2),afro 30 ESCima i rctimer 880KV motorima.Nabacio sam gore FPV i posto mi je ovo prvi quad s nazom krenuo u testiranje,odradio sam oko 15 uspjesnih letova i bio sam jako zadovoljan s nazom,u GPS modu je kao stijena i FPV je bio prava uzivancija.Kako to obicno i bude samnom jucer me na letu posjetio vrag,odradio sam 2 kruga u GPS modu po uobicajenoj ruti i najednom poceo je kako mi se cini zakazivati prvi lijevi motor,malo je popustio pa se quad uspravio pa je popustio i tako dok se nije zabio u pod,sva sreca na velikoj travi pa je steta bila samo jedna slomljena noga,ali uspio sam ga pokrpati,malo kasnije jucer sam skinuo FPV i GPS s quada i krenuo da vidim dal ce se to ponoviti,poletio sam u ATTI i sve u hoveru je bilo ok,cak sam isprobao neke malo vise nagle pokrete i gore dolje ali dobro se drzao,krenuo sam onda ravno naprijed i nakon jedno 20 metara ravnog leta opet izgleda popustio prvi lijevi motor i pao u kukuruz,opet Bogu hvala steta nikakva :P ,sad se vise ne usudim nista testirati da se nesto stvarno ne polomi -.-.Trebam pomoc znalaca sa foruma koji se bolje kuze u Nazu od mene jer sumnjam na nju jer se quad zanjihao kod prvog crasha i pokusavao se uspraviti ali tocno se mi je ucinilo kao da motor "umire",opet sumnjam i u motor i/ili ESC ali cudno kako najednom da bi nesto otkazalo a i u hoveru i s naglim pokretima drzi a u letu ravno nesto se sje**,kolega matej mi je rekao da on nakon tolko letova nikad nije imao problema ni s motorima ni s ESCima ni s quadom i nije imao ni jedan crash.Spojevi su OK,njih sam pregledao,probao sam skinuti propove i simulirati polijetanje te sam ga tresao iz sve snage da vidim da koji motor ne otkaze ali nije,kod prvog leta sam letio u GPSu ali kod drugog ne tak da mislim da i to mogu iskljuciti,jedina stvar drukcija od prijasnjih petnaestak letova je da mi je baterija u turnigy 9Xu pala na oko 8.9-9 volti tak da sam mislio da je moguce i da se zblesiralo nesto pa da ga je mozda prebacio u manual ili nesto slicno ali to sam eliminirao tako da sam quad spojio na naza assistant,spojio na 9X bateriju s naponom od cak 7.8 volti,nadzirao kanale i nije stvarao probleme,takoder sam probao bez propova u manualu naglo mijenjati gas da izazovem desync ali ni to se nije dogodilo a i mislim da bi se vec prije dogodilo nakon tolko letova.Nije mi jasno kako je tako najednom doslo do crasha,nakon tolko uspjesnih letova i tko zna kolko ih je kolega jos prije toga imao.Svaka ideja je dobrodosla da to cim prije rijesim jer stvarno je bio uzitak opusteno letjeti FPV bez problema,al eto u nasem hobiu uvijek se nađe neki problem :P

Odg: Quad s nazom lite problem

Reply #1
Nisam stručnjak, ali po opisu kvara bi rekao da je hladan spoj ili na ESC-u ili negdje na kontrolnoj ploči. Dali imaš koji rezervni ESC? Probaj zamijeniti.

LP,
milan
---

Odg: Quad s nazom lite problem

Reply #2
Da imam rezervu to bih prvo napravio,a cini mi se da cu to na kraju i morati napraviti,ali cudno da bi se to sad pokazalo nako kozna kolko letova i samo u letu naprijed kad su i prednji motori manje optereceni od zadnjih,u hoveru je dobar.Neznam vise sto bih probao zato pitam mozda ima netko da mu se desilo nesto slicno,samo da se cim prije vratim u zrak  :-[

Odg: Quad s nazom lite problem

Reply #3
Da imam rezervu to bih prvo napravio,a cini mi se da cu to na kraju i morati napraviti,ali cudno da bi se to sad pokazalo nako kozna kolko letova i samo u letu naprijed kad su i prednji motori manje optereceni od zadnjih,u hoveru je dobar.Neznam vise sto bih probao zato pitam mozda ima netko da mu se desilo nesto slicno,samo da se cim prije vratim u zrak  :-[

Obično u velikoj seriji proizvodnje bude tu i tamo neki hladni spoj. Kolega Varadero mi je davnih dana poklonio jedan motor i ESC, a on je povremeno prekidao. Na pločici kontrolni čip u opće nije bio zalemljen na dvije nožice. Samo se držalo na bliskom kontaktu, koji je zbog oksidacije počeo stvarati probleme. To sam zalemio i sad radi. Mislim da je neki majušni, 10A ESC.

Budi oprezan, da ti se ne dogodi kao i meni - da se sve raspe po poljani.

LP,
milan
---

Odg: Quad s nazom lite problem

Reply #4
Da pratio sam vasu temu,nadam se da cete imati sutra vise srece u potrazi :),nista onda se sutra bacam u inspekciju ESC-a da ga provjerim pa cemo vidjeti,hvala na savjetu!

Odg: Quad s nazom lite problem

Reply #5
Da pratio sam vasu temu,nadam se da cete imati sutra vise srece u potrazi :) ,nista onda se sutra bacam u inspekciju ESC-a da ga provjerim pa cemo vidjeti,hvala na savjetu!

I ja se nadam. Usput probaj pratiti vodove od tog motora na kontrolnoj ploči do čipova. Gledaj sa nekim jakom povečalom i vidi dali ima sumnjivih spojeva. Za svaki slučaj, promjeni ESC. Ako i dalje zeza, onda ćeš znat što je u pitanju.

LP,
milan
---

Odg: Quad s nazom lite problem

Reply #6
Moram negdje nabavit taj ESC ako inspekcija ne prode dobro,daj boze da je samo ESC pa to promjenim i amen,javim.

Odg: Quad s nazom lite problem

Reply #7
Moram negdje nabavit taj ESC ako inspekcija ne prode dobro,daj boze da je samo ESC pa to promjenim i amen,javim.

Javi obavezno. Ako se ustanovi da je ESC, ja bi ti to mogao zalemiti, jedino moram vidjeti dali ima za kupiti tih termo bužira na skupljanje. Držim ti fige da je ESC a ne kontrolna ploča.

EDIT: BTW, koliki je original ESC ampera?

LP,
milan
---

Odg: Quad s nazom lite problem

Reply #8
Evo skoknuo sam do garaze da ga pogledam,svi spojevi izgledaju dobro,samo na jednoj fazi je nesto malo sprckano,to je afro ESC 30 ampera.


[attach=1]


[attach=2]

Odg: Quad s nazom lite problem

Reply #9
Evo skoknuo sam do garaze da ga pogledam,svi spojevi izgledaju dobro,samo na jednoj fazi je nesto malo sprckano,to je afro ESC 30 ampera.


[attach=1]


[attach=2]

Meni to izgleda zalemljeno, iako se ne vidi dobro. To ako je dio otišao malo ustranu ne znači da nije u spoju. No ipak probaj iglom malo podignuti nožice. Ako drže, ne diraj. Ako se podignu, znaš što je.

EDIT: Nije li malo pločica pre tamna oko tog tranzistora? Odnosno oko kondenzatora. Nagoreno?

LP,
milan
---

 

Odg: Quad s nazom lite problem

Reply #10
Tranzistor sam probao i drzi.Bome i ja sam primjetio da je malo nagoreno,izgleda da je trag na toj fazi malo dobio -.-


[attachimg=1]

Odg: Quad s nazom lite problem

Reply #11
Tranzistor sam probao i drzi.Bome i ja sam primjetio da je malo nagoreno,izgleda da je trag na toj fazi malo dobio -.-


[attachimg=1]

E sad. Tu je negdje greška. Taj tranzistor nema razloga da trpi veliku struju, jer je to samo pogonski za MOSFET tranzistore. Molim te pregledaj namotaje na motoru. Ako je motor dobio predugo istosmjernu struju, moguće da su i namotaji malo potamnili. Ne bi smjelo biti promjene boje u svakom, nego svakom trećem namotaju. Ili recimo dva tamnija (nagorena) onda jedan svjetliji. Pregledaj vizualno dali ima išta sumnjivo oko motora - špena (otpiljak), kamenčić, bilo što sumnjivo. Morao bi postojati razlog zašto je ovaj mali tranzić i područje oko njega promjenilo boju.

Ovaj tranzistor je možda tvornički ukrivo zalemljen, no moguće je da ga je odlemilo pregrijavanje MOSFETa koji su s druge strane. Isto tako je moguće da je dobio povratnu struju preko gate-a od kojeg MOSFETa. U svakom slučaju ne sluti na dobro. Vidim da su ostala dva tranzistora skoro perfektno zalemljena, a ovaj je pomaknut ustranu vjerojatno zbog heat shrink navlake (u slučaju da je temperatura na tom dijelu dosegla nekih 193 stupnja C, temperatura topljenja tinola).

Isto tako ovaj veći keramički kondenzator (jedan od tri), kao da strana do crnog voda nije baš najbolje zalemljeno (ili se isto tako počelo odlemljivati). Doduše, druga strana istog kondenzatora ima previše tinola, što indicira lagano traljavi posao.

Ne znam, možda griješim, ali mi je ova promjena boje jako sumnjiva.

LP,
milan
---


Odg: Quad s nazom lite problem

Reply #12
Čudno izgleda i ovaj transistor ili šta je već na ranijoj slici. Kako god, ja se s tim reglerom nebi vozio, bolje ga promjeni što prije.
Ako nemaš rezerve daj oglas u forumu,  netko sigurno ima kojeg viška.

ps, čudno kako na jednoj slici izgleda ok, na drugoj poluizgoreno  :-\

Odg: Quad s nazom lite problem

Reply #13
Čudno izgleda i ovaj transistor ili šta je već na ranijoj slici. Kako god, ja se s tim reglerom nebi vozio, bolje ga promjeni što prije.
Ako nemaš rezerve daj oglas u forumu,  netko sigurno ima kojeg viška.

Da, da je kojim slučajem cijela pločica mrljava, onda bi rekao da je sfušareno. Ovako ostatak izgleda dosta dobro, jedino ovo područje oko obadva pogonska (u stvari bolje reći kontrolna) tranzistora. Još samo pregledaj namotaje na motoru, da i tamo nema nagorenih stvari (držim fige da nema, ali opet).

LP,
milan
---

Odg: Quad s nazom lite problem

Reply #14
Motor upravo skidam dolje da ga otvorim,ovo mi nije jasno kako je slika ispala kao da je izgoren,mozda neka mrlja na leci :P


EDIT:Jao kako nejdu ovi srafi s kojim je motor fiksiran,izgleda da je neki uzasan loctite unutra -.-