Skip to main content

Topic: Quad s nazom lite problem (Read 7977 times) previous topic - next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Odg: Quad s nazom lite problem

Reply #15
Motor upravo skidam dolje da ga otvorim,ovo mi nije jasno kako je slika ispala kao da je izgoren,mozda neka mrlja na leci :P


EDIT:Jao kako nejdu ovi srafi s kojim je motor fiksiran,izgleda da je neki uzasan loctite unutra -.-

Čekaj, kad gledaš pod povečalom, izlgeda sve u redu? Nema promjene boje na tom dijelu ESCa?

A što se tiče loctite, ne pričaj. Ja sam kupio u lokalnoj trgovini neki zeleni (nije brand loctite, nego neka njemačka firma, zeleni) - i požalio. Jednom vijak stegnut - samo pila pomaže da se isti skine.

LP,
milan
---

Odg: Quad s nazom lite problem

Reply #16
Jel nuzno da otvorim motor,kolko vidim odozgo namotaji izgledaju ok,nema sanse da sad otpustim ove srafe koji drze motor -.-

 

Odg: Quad s nazom lite problem

Reply #17
Nagoren je ESC,samo za onaj tranzistor koji je kolega wirevt istaknuo nije,onako izgleda kao na posljednoj slici.


[attachimg=1]

Odg: Quad s nazom lite problem

Reply #18
Jel nuzno da otvorim motor,kolko vidim odozgo namotaji izgledaju ok,nema sanse da sad otpustim ove srafe koji drze motor -.-

Dovoljno je da odozgor pogledaš, nemoj skidati motore. Moguće je da su dva MOSFETa bila u nekoliko navrata istovremeno provodna - i onaj prema +ve i onaj prema -ve polarity. To bi moglo objasniti nagorenost i eventualno pregrijavanje. U tom slučaju namotaji ne moraju biti oštećeni. Samo u slučaju da jedan MOSFET sa recimo prve faze i jedan sa druge bude stalno provodan, onda se događa istosmjerna struja drito na namotaj.

Ako ti se da, ukopčaj ESC nazad, skini propelere i probaj vrtjeti samo taj motor. Dobro gledaj ponašanje ESCa. Oprezno povremeno brzopotezno pipni tranzistore, svi bi trebali biti podjednako topli do vrući. No, ako su ta dva donja (na slici) toplija, onda znaš što ti je činiti. Imaš 6 MOSFETA sa kontra strane (izgledaju kao čipovi, jer su zapravo unutra više MOSFETa ugrađena u paralelu), tri orijentirana na jednu, tri na drugu stranu (pod 90 stupnjeva). U početku driži throttle nisko, tek da motori krenu, a onda polako diži gas. Ako su i dalje sva tri para podjednako vruča... Onda ćemo ipak morati ispitati kontroler.

LP,
milan
---

Odg: Quad s nazom lite problem

Reply #19
Nagoren je ESC,samo za onaj tranzistor koji je kolega wirevt istaknuo nije,onako izgleda kao na posljednoj slici.


[attachimg=1]

Da, sve je to čudnovato osunčano i ima opekotine.  :( Kažem, da je cijeli ESC sfušaren, imao bi takvih tamnih fleka posvuda. Ovako... Kao da se nešto dimilo i naparilo neku vrstu katrana ili slično.

LP,
milan
---

Odg: Quad s nazom lite problem

Reply #20
Ma nemoguce da je sfusaren kad je tolko dugo sluzio nego je nesto od koristenja prdnulo izgleda,samo bed je ako nije u pitanju ESC -.-.Pokopcao sam sve nazad i pipao sam tranzistore ali se jer motor vjerojatno ne vuce dovoljno struje bez propa nisu uopce zagrijali tak da nista nisam napipao.

Odg: Quad s nazom lite problem

Reply #21
Ma nemoguce da je sfusaren kad je tolko dugo sluzio nego je nesto od koristenja prdnulo izgleda,samo bed je ako nije u pitanju ESC -.-.Pokopcao sam sve nazad i pipao sam tranzistore ali se jer motor vjerojatno ne vuce dovoljno struje bez propa nisu uopce zagrijali tak da nista nisam napipao.

Oh, shit. Ne bi ti savjetovao da staviš prop. Ja se još usudim, ali uvijek se dobro psihički i fizički pripremim na iznenađenja. Jedino da vežeš tu ruku za nešto pa tek onda. Molim te pazi da ti ne počne letjeti po stanu.

Bolje nemoj. Ipak ti zamjeni taj ESC kako tije wirevt sugerirao (ovo nagoreno nije s 'Božje strane'). Ako se i ispostavi da je ESC u redu, a nešto drugo nije... ja ću ga otkupiti kad dođem do novaca (zato što sam te ja upetljao u sve ovo).

LP,
milan
---

Odg: Quad s nazom lite problem

Reply #22
Bez propa motor vuče možda 10% struje nasprem kad je prop gore, tako da test bez propa ne može otkriti mnogo.
Ja bi taj kvad svezao za stol, i mučio taj regler i motor dok se problem opet ne pojavi. Ako se ista stvar pojavi tada bi taj regler prebacio na drugi motor i ponovio postupak,,, tako ćeš najlakše naći krivca. Ostale motore poisključivaj ili ne stavljaj propove na njih i obavezno stavi neke zaštitne naočale, za svaki slučaj.

 

Odg: Quad s nazom lite problem

Reply #23
Ma nema šanse :) ,ta da ste me "upetljali",tu trosite svoje dragocjeno vrijeme da meni pomognete pa da jos onda nesto otkupljujete zbog kao "vase pogreske".Ja sam vam beskrajno zahvalan na pomoci i nadam se da cu vam i ja biti od pomoci negdje u buducnosti.Al da i stavim prop i isprobam tak se nemoze vise nista uciniti nego promjeniti ESC i nadati se da on rusi quad s neba xD jer sumnjam da je motor.Onda se bacam u nabavku jednog afro 30amp ESC-a,nadam se da ce se netko javiti na oglas.

Odg: Quad s nazom lite problem

Reply #24
Mozda se i poigram s reglerom kako kaze kolega wirevt ak se nitko ne javi na oglas,ali i ako nije regler sto sumnjam dobro ce mi doci jedan za testiranje :D

Odg: Quad s nazom lite problem

Reply #25
Kad ne možemo letjeti po noći, tu smo da razmjenimo iskustva tako da nema uzalud potrošenog vremena  ;D

Ja sam skoro pa 100% uvjeren da je regler u pitanju. Ovo sa testiranjem sam i ja neki dan prošao, jedan motor je počeo oscilirati u zraku usred leta, na trenutak nisam bio siguran što se događa dok nisam počeo letati bliže sebi. Spustio sam ga što prije i par dana poslije krenuo testirati kako sam gore opisao. Do 65% gasa sve ok, na sve iznad motor oscilira (gubi snagu na trenutke, kvad naglo trzne ili propadne). Promjenio regler i sve ponovo ok, kvad leti kao i prije, bez ikakvih problema..
Dan poslije gledam taj stari regler, provjeravam otpore na mosfetima, hladne lemove i sve izgleda ok. Ponovo ga spojim na motor i gle čuda, radi opet kao i prije.
Kako god, više ga ne vraćam na kvad, nije vrijedno razmišljanja kada će se isto ponoviti opet i napraviti tko zna šta.

Odg: Quad s nazom lite problem

Reply #26
Ja sam uvijek tu da naucim nesto novo od znalaca :D,uvijek postoji mogucnost da nesto otkaze poslusnost.Stavio sam oglas pa mozda se netko javi,nadam se  :-\

Odg: Quad s nazom lite problem

Reply #27
Ja sam uvijek tu da naucim nesto novo od znalaca :D ,uvijek postoji mogucnost da nesto otkaze poslusnost.Stavio sam oglas pa mozda se netko javi,nadam se  :-\

Još nešto me pati - pregledaj dali su ti žice od ESCa do motora možda negdje stisnute previše jedna do druge, pa uslijed vibracije povremeno dobije kratki spoj. Ako je, onda bi mogao vidjeti i promjenu boje na tom mjestu - kad iskri, nekad pocrni ili pobijeli, ovisi o kakvoj se izolaciji radi.

LP,
milan
---

Odg: Quad s nazom lite problem

Reply #28
Sve žice do motora su dobre kolko se vidi,moram jos pregledati zice koje idu od esca natrag do šasije.Cudno mi je to kako je u hoveru bio dobar i s onim naglim pokretima a u trenutku kad sam krenuo naprijed nakon otprilike 20 metara leta popusti motor i odee -.-

Odg: Quad s nazom lite problem

Reply #29
Mali update,malo kasni al bitno da je rijeseno.Promijenio sam sva cetiri reglera i stavio nove foxtech multipal reglere i quad ponovno leti :) .Al opet imam problema s stabilnoscu,ista prica,bez vjetra quad je kao stijena,sve perfektno GPS hold,sve radi,cim se pojavi lagani povjetarac,jedva da travu pomice opet se pojavljuju lagane oscilacije i quad vise nije stabilan i svaki put kad vjetar potegne quad se onako trzne,cak se neki dan od vjetra toliko zanjihao da se skoro skrsio,oscilacije su postale sve jace i jace ali uspio sam ga prizemljiti,jedino mi je zao kaj ga nisam snimio pa da konkretno vidite.Mislim da je problem ili da je prelagan samo s 4000 3S ili s gainovima,ali kako god se ja igram s basic pitch i roll preko stanice bez vjetra je ok s vjetrom to ne stima.Isto se događa bez vjetra kad se pocnem spustati okomito isto se pojave takve oscilacije koje se pogorsavaju tokom spustanja i kad ga nebi ispravio skrsio bi se jer naza nemoze obuzdati oscilacije i postaju sve jace i jace.Sad su uveli i taj max angular rate koji ne kuzim,al kolko citam to moze imat utjecaja samo na DJI reglere i motore.Jos moram sutra isprobati prekriti nazu s s necim da joj to mozda ne smeta od vjetra jer sad je na vrhu quada na otvorenom samo sam ju zaljepio da ju zastitim od sunca.Ako ima ko jos neku ideju kaj da napravim bio bih mu zahvalan,jer mi nije jasno da mu tako slabi povjetarac tolko smeta,ne bi smio,kolko vidim tu po forumu kako drugima ne smeta i to s puno vecim elisama koje bi trebale biti osjetljivije na vjetar.Isprike ako sam ovo malo nespretno napisao -.-


SETUP:


Naza lite update na v2
DIY aluminijski okvir
Foxtech multipal 30A
Rctimer HP2212 880kv
11x4.7 propovi
4000mAh 3S


Oscilacije izgledaju kao u ovom videu,malo intenzivnije samo u mojem slucaju vjetra jedva da ima i naravno nije bilo crasha,hvala bogu :)


! No longer available


A ono kad se neki dan zanjihao bi moglo biti kao u ovom video samo ne tako naglo,vise postepeno.


! No longer available


A da se ovako spusta to bi bila mila majka :)


https://www.youtube.com/watch?v=3QO3tOhCngg?t=96