Skip to main content

Topic: lifepo4 (Read 6362 times) previous topic - next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

lifepo4

Pozdrav.
Ima li netko iskustva sa lifepo4 baterijom?
Kupio sam za stanicu Flightmax_1800mAh_9_9V_5C_LiFePo4_TX_Pack
Baterija je 9.9v kod punjenja ćelije se napune 3,65 napon 10,8 do 11.00v no nakon kratkog korištenja napon padne na 9.9v i tako drzi po nekoliko sati. Jel to normalno?
Hvala.



Odg: lifepo4

Reply #3
Da, to je skroz normalno. Na LiFePo ćelijama napon dugo ostaje na istoj vrijednosti, a zatim se naglo isprazne.


EDIT: eto Shimpa je brze natipkal :)

Odg: lifepo4

Reply #4
Slijedom te misli budi jako oprezan kada se pocne priblizavati 3V po celiji jer je ostalo jako malo naboja u bateriji - stanica se samo odjednom ugasi.

Odg: lifepo4

Reply #5
Hvala na odgovorima.
Lipo 3s 11.1 odnosno kad je puna 12.6 moze li to imati kakve posljedice za elektroniku u stanici ili uređaje  (modul) koji je montiran na nju?
Stanica Graupner mc 22s od 9.6v od 12 v
Modul DW4 Weatronic 5v - 10v
Hvala.

Odg: lifepo4

Reply #6
Koja je stvarna svrha i prednost korištenja LiFe ili LiPo (Lion) u stanici umjesto NiMH ?

Kapacitet ? Ne, kapacitet LiPo i NiMH po volumenu je skoro isti, jedino je LiPo znatno lakši ! To ima značenja za model, ali kod stanice koja je ionako u rukama to je razlika od jedva 100 grama. Osim toga moderne NiMH čuvaju se napunjene pa je stanica praktički uvijek spremna za akciju bez da čekamo punjenje !
Nemojte mi sada gnojiti ''imam veliku LiPo u stanici i letim 6 vikenda zaredom bez punjenja"
Imam obične NiMH LSD u svim stanicama i mogu to isto... :D :D
Damir

Odg: lifepo4

Reply #7
Slažem se u potpunosti. Jedini problem je let sa NIMH da se mora potpuno isprazniti prije punjenja. Let sa polu punom baterijom mj je problem kod jedrenja od sat i pola do dva sata.

Odg: lifepo4

Reply #8
Meni piše na ekranu napon (kao i većini kolega ovdje), ne vidim to kao problem. Kada je pri kraju, stavim punit (Taranis dolazi sa punjačem, dakle ne moram pazit, razmišljat, niš). Ko' mobitel :)

Odg: lifepo4

Reply #9
Sve ok, upozorenje na monitoru ili zvučno sasvim normalno. NIMH malo manje prazna od pola nije za punit ali je upitno ako je dobar dan hoce li izdrzat za jedan let jedrenja od sat i pola do dva. Lipo ili Lifep4 baterije mogu dopunit prije starta dok NIMH ne. Stvar je u nacinu letenja.

Odg: lifepo4

Reply #10
modelar: " Jedini problem je let sa NIMH da se mora potpuno isprazniti prije punjenja."

Danas više ne, moderne NiMH ne pate od tog memory-efekta. Ako je MC24 predviđen za, mislim 8 komada NiMH, to je najbolji izbor, dobre su i LSD, Recyco ili Eneloop. Joši bolje je što se ne moraju balansirati, a kod litijevih bilo koje vrste to je  ipak obavezno.
Dopunjavanje nije nikakav problem - jer memo efekta nema.

Damir

Odg: lifepo4

Reply #11
Hvala Van na savjetu. Ostat cu na Nimh baterijama izmedu ostalog i zbog punjenja direktno preko stanice ovako Lipo ili Lifepo moram svaki puta vadit. Odlucio sam uzeti eneloop-pro.

Odg: lifepo4

Reply #12
Eneloop-pro, to su one crne, obožavaju ih profi fotografi jer im najduže 'drže' blic.
Jedino kada sam im pokazao punjač 'sa ekranom' zinuli su od čuda... koristili su one 'štekere' za utaknuti u zid.
Ajde da smo i mi modelari u nećemu napredni !  :D
Damir

 

Odg: lifepo4

Reply #13
Da te crne su mi nekako najbolje. Samo jos da nadem kapacitet bar 3000mAh. Sa pojavom 2,4 i telemetrije modelarstvo je jako napredovalo.
Ima to dobre i lose strane. Bila su zlatna vremena kad si imao za podatak samo kazaljku za napon na stanici. Danas tisucu pokazatelja preko telemetrije i onda analiza pa sumnja poslije leta pogotovo ako nesto pisti ili govorno upozorava. A covjek bi samo malo da se zabavi na livadi. Hvala svima za savjet te puno uspjesnih dana na livadi. Pozdrav
 

Odg: lifepo4

Reply #14
Koja je stvarna svrha i prednost korištenja LiFe ili LiPo (Lion) u stanici umjesto NiMH ?

Na stranu s kapacitetom, LiFe bateriji pase da je stalno puna do vrha, dok LiPo na duze vrijeme u storageu, mozda je zato LiFe bolji za u stanicu