Skip to main content

Topic: Japan papir-eewan (Read 7227 times) previous topic - next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Japan papir-eewan

citao sam na RCP savjet moga ovdje kolege eewana cime zamijeniti nedostatak Japan Papira,
davno nekada,poslijeratnih godina sam samo znao za japan papir,u knjizarama se moze kupiti veoma jeftino tako zvani,"Flis Papir"
on je veoma jak i lijepo se stegne nakon kvasenja vodom a poslije lakiranja bezbojnim Nitro lakom dobije na cvrstoci,jedini nedostatak u poredjenju sa japanom je ne veliko povecanje tezine,

nacin presvlacenja,
konstrukcija,napadna,izlazna i ivice Rebara na koje nalijeze Papir se premazu nitro lakom,nesto guscim nego inace za lakiranje ako je Balza jako mekana tada i vise upija Lak pa se postupak ponovi,
preko konstrukcije,nakon sto je Lak suh stavi se papir preko cijele konstrukcije Krila i nesto tvrdjim Kistom a za ovu priliku dobro razrijedjenim Nitro lakom se lagano ribajuci ali samo na Rebrima, napadnoj i izlaznoj nanosi namaz razrijedjenoga Laka kako bi prosao kroz Papir i rastvorio premaz laka na bridovima rebara i Letvica,
poslije se Papir nakvasi Vodom,ne natopi i ostavi da se osusi,Lakiranje je najbolje uraditi,Nitro Span Lakom,otporan na Vlagu

Salvete i Klozet Papir ???? EEWAN  ?

Odg: Japan papir-eewan

Reply #1
nisam rekao nista sto nisam napravio sam i u praksi. u nedostatku japan papira koristio sam salvete i to na preporuku starog modelara.
struja zakon, nitro USTAV

Odg: Japan papir-eewan

Reply #2
zaboravih reci da se na engleskom toaletni papir kaze tissue paper, a isti se izraz koristi i za japan papir.
struja zakon, nitro USTAV

Odg: Japan papir-eewan

Reply #3
nisam rekao nista sto nisam napravio sam i u praksi. u nedostatku japan papira koristio sam salvete i to na preporuku starog modelara.

ne shvati to kao kritiku,samo zelim pomoci a ne sumnjam da sa Salvetama nije funkcioniralo,
na zalost na RCP je sve manje tih koji mogu pomoci dobrim savjetima,
sve sto je dobro u Kroatiji je OVDJE,
ne ubrajam tu sebe licno ali je cinjenica

Odg: Japan papir-eewan

Reply #4
gledajte ja znam par fora oko zamjene folije za PREKRIVANJE djelova aviona tako jedno od tih fora je prestaro ali ono koristi se dan danas barem kod mene i poznavalaca mojih
fora1.Uzmes jedno obicnu zensku carapu NAJLONKU i to onu najeftiniju jer su oni najlakse
i uzmes CIANOFIX ili drvofix bilo sto ce moci zaljepiti tu NAJLONKU za krilo,rep,trup. I tako uzmes i zaljepis tu najlonku preko i uzmes drvofix i premazes jedno 3 puta preko najlonke i ostavis da se stvrdne do ujutro sutra ujutro ces dobiti jednu SRENJE TVRDU POVRSINU  koja nepreopusta zrak ali to je stara fora iz 70-tih,50-tih...
fora2.odes u trgovinu koja prodaje PLATNA i trazis za SVILU oni ce ti tam dati neku PLATNO SE KUPUJE NA TEZINU tako ti trebas da kupis ono najlakse koje je nekih 30gr na 1m2 i ujedino je i najeftinija i uzmes tu svilu i zaljepis sa Nitr lakom za krilo i premazes jednom sa gustim nitrolakom i ostavis da ti se osusi i tako ces isto botiti jednu zategnuti finu povrsinu
fora3.Micro film.... uglavnom uzmes neki sud koji je veci od te povrsine koju presvlacis,zatim napravis jedan ram od bilo cega moze i od zice samo da ej vece do povrsine koju prekrivas...onda u taj sud koji je veci naspes vode nekih 10-5cm  i nasmes malo nitro laka nerazredjenog i pustis da to sve proplupa i onda kupis kod kinea jednu PING PONG lopticu i upacis u tu smesu i ta ping pong loptica ce se otopiti i preplaviit cijelu povrsinu i uzmes taj ram koji predhodno svjeze  namazan sa nitro lakom i stavis na tu povrsinu i ona ce se zaljepiti na tu povrsinu,izvadis to i ostavis da se osusi,i zatim na povrsinu koju presvlacis namazes ju PIVOM ili NItrolakom i samo stavis taj ram preko i ostavis oo ce se samo zaljepiti i osusiti..
ili FORA 4. kupi si u ducanu onu foliju za umotavanje poklona i inas one sto su tanke ali su koa neka sjajna folija eh uzmes to zaljepis za Super lijepilom i obicnim fenom predjes da s zategne..JA ZASAD TU FORU KORISTIM SA PAPIROM ZA UMATANJE KAD NEMAM FOLIJE  ;)

eto par savjeta od mene
i daska ce letjeti ako stavimo motor

Odg: Japan papir-eewan

Reply #5
ovakovi savjeti su uvijek dobro dosli i vrijedit ce mnogima,
sa zenskom carapom je stvarno stari nacin i mi smo ga u Klubu svojevremeno upotrebljavali a nakon presvlacenja sa Nitro lakom,
ne smije se pritiskati kod prvoga premaza,lak prolazi kroz tkaninu,
mikrofilm se uzima za takozvane Sobne modele,
i ti vjerovatno nisi od skora u modelarskim vodama,rekao bi da si stvarno Vuk, stari Vuk !

Odg: Japan papir-eewan

Reply #6
Eto vidis, a taman sa na drugoj strani procitao kako neko trazi "quick silver" finis za avion.
A uzmes foliju i okrenes je naopako, da ti ne bi makina bila sva u medama, srcima i cvjeticima.


I ima da izgleda fantasticno.



Striker, listen, and you listen close: flying a plane is no different than riding a bicycle, just a lot harder to put baseball cards in the spokes.


Odg: Japan papir-eewan

Reply #8
Ivan Iowa*i ti vjerovatno nisi od skora u modelarskim vodama,rekao bi da si stvarno Vuk, stari Vuk !
hvala vam ali opet jako sam mlad samo et volim ovaj habi jako puni i bavim se relativno  duze vjeme i u nedostatku nekih materijala raspitivao sam se i tako sam dosao do ovih savjeta o najlonkama i svili a tu foru sa papirom za umatanje poklona sma sam otkrio i stvarno je djelotvorna
ALI Hvala vam na komplimentu
                                                                                                                                                
i daska ce letjeti ako stavimo motor

 

  Quick Reply

Warning: this topic has not been posted in for at least 120 days.
Unless you're sure you want to reply, please consider starting a new topic.

Note: this post will not display until it's been approved by a moderator.