Skip to main content

Topic: 1520us, 760us i 960us (Read 4216 times) previous topic - next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

1520us, 760us i 960us

Dakle ovaj dio još nisam istražio no eto da pitam prvo ovdje možda netko mi uštedi guglanja.

1520us, 760us and 960us kaj to znaći? Mislim znam da su mikro sekunde no kakav je odnos to repnog serva i žiroskopa?

Jel to ima opcije da se negdje podešava, ili kako?

Isto tako spominju se često uz te izraze i herci pa molim pojašnjenje i tu:)

Možda glupo pitanje no eto:)

Odg: 1520us, 760us i 960us

Reply #1
Herci su brzina osvjezavanja, a us je razmak izmedju pulseva signala.

Postoji par teorija ali sto vise Hz i sto kraci puls je kao bolje.

Ziro mora podrzavati takav signal da bi takav servo radio uopce.
I mala napomena, krivo odabrani (kraci) puls i vrlo brzo zgori servo :)
Posljednji model:
Sin V1: tezina: 7500 g, raspon: 70 cm, gorivo:mlijeko, kapacitet rezervoara: sve veci, izdrzljivost: 0-24

Odg: 1520us, 760us i 960us

Reply #2
OK, nešto jasnije.

Imam Ga-250 mini mems, onaj najjeftiniji gyro, i radi na 250 heliću super ni malo trzaja na repu, što me začuđuje. No imam konstantni mali drift u desno, no moram podesiti očito mehanički da to nestane.
No malo sam istraživao i naišao na te us i Hz pa me zanimalo.
Uz taj gyro imam ds480 servo. Kako to paše? Ne vidim nigdje te informacije i uopće kako se te vrijednosti odnose, tj da li se one podešavaju negdje ili jednostavno treba upariti željene žiroskope s servačima?

Odg: 1520us, 760us i 960us

Reply #3
Neee, ak radi onda pase, kolko ja znam uopce nemre radit ako ne pase,  nek me neko ispravi ako grijesim..
Uglavnom taj 760us je kolko sam ja shvatio najbolji i to je kao new technology, ali ziroskopi koji ga podrzavaju a valjaju su skupi, uglavnom su to svi koji su klasu iznad futabe gy401.
A driftanje, hah, nemres ocekivat od najjeftinijeg zira da ne drifta uopce, pa cak i gy401 koji kosta 100$ drifta..
...Once upon a time there were Nitros, flybars & frequency pins...

Odg: 1520us, 760us i 960us

Reply #4
Stvar je u tome što nije driftao prije nego sam išao petljati po boomu, i zatezati nešto, pa sam ga i pomaknuo.
Sad nikak da nađem "sredinu". Sada se lagano zakreće u desno ne brzo ali konstantno, te moram praktički stalno držati palicu lagano u lijevo da ga korigiram.

Možda je i problem kada sam zapravo slučajno prebacivao rate/HH i resetirao žiro, ako sam dobro shvatio, kada se 3 puta prebaci brzo on nađe novu sredinu, ili tako nešto.

Da li kada namjestim da helić manje više uz mali moj input stoji ravno u rate modu, te kada prebacim u HH i on lagano drifta, da li mogu to korigirati s trimom ili subtrimom na ruderu?

Isto tako helić ako poćne ponirati i želim ga naglo dignuti, dam gas, i opako se zakrene u lijevo recimo 30 stupnjeva, vrati ga žiro nazad. Pretpostavljam da bi trebao povećati speed elisa tipa na sve 85 ili 90 i tada poštelavati. Pretpostavljam taj zakret nastaje zbog naglog skoka u okretajima rotora i elisa.

Odg: 1520us, 760us i 960us

Reply #5
Bolje da ne drifta u HH, a da drifta u rate-u.
Poigraj se jos malo sa pozicijom serva.

Naravno, isprobavas na idle-up turi.
Ako nista ne pomaze onda natrimaj...

ili skupi lovu i kupi posteni ziro. Sa njime neces imati ovakvih problema
Posljednji model:
Sin V1: tezina: 7500 g, raspon: 70 cm, gorivo:mlijeko, kapacitet rezervoara: sve veci, izdrzljivost: 0-24

Odg: 1520us, 760us i 960us

Reply #6
Imam vrećicu svih mogućih žiroskopa do nekih 50$ svi kupljeni u neki "pravi trenutak" na popustu:)

S ni jednim do sada nemam problema a tri su komada na 450 i jedan na 250, na jednom je GA-250, na dva su telebee i na 250 GA-250.
Kupio sam novi Futaba 401, na nekom sniženju iz UK, i vratio sam ga nazad. Popušio poštarinu. Budu poslali novi. Naime, što god radio, čas bi bježao u lijevo, pa u desno, nasumično.

Utvrdili su da je greška na žiroskopu i šalju novi, no kako kažem , izgubio sam poštarinu.
Kada on dođe, ide na neki 450, no trenutno nešto novo kupovati i da je neki brand mi ne paše, tako da se budem poigrao s ovim. Ako je jednom radilo, bude ponovno valjda...


Odg: 1520us, 760us i 960us

Reply #7
OK, nešto jasnije.

Imam Ga-250 mini mems, onaj najjeftiniji gyro, i radi na 250 heliću super ni malo trzaja na repu, što me začuđuje. No imam konstantni mali drift u desno, no moram podesiti očito mehanički da to nestane.
No malo sam istraživao i naišao na te us i Hz pa me zanimalo.
Uz taj gyro imam ds480 servo. Kako to paše? Ne vidim nigdje te informacije i uopće kako se te vrijednosti odnose, tj da li se one podešavaju negdje ili jednostavno treba upariti željene žiroskope s servačima?


Evo ti link sa upustvom i kako namjestit s kojim servom da radi
http://www.hobbyking.com/hobbyking/store/uploads/942408456X39484X16.pdf


Odg: 1520us, 760us i 960us

Reply #8
OK sad gledam taj manual, i vidim da sam neke stvari preskočio. Tipa nemam pojma da li trebam namjestiti taj us/Hz prema servu? Servo je DS480 a žiro GA-250 mini mems.

Ovak, helić mi bježi u stranu, i mislim da nije čisto mehanika, jer sam u rate modu uspio ga bez problema podići uz apsolutno minimalnu korekciju.
E sada kada prebacim u AVCS digne se zakrenut od pravca za 45% recimo, i tako stane tj od tamo lagano bježi u stranu.

Možda je stvar vibracija, jer vidim po "tail finu"(ne znam kako da prevedem:) da dok se ne postigne neka brzina elisa , recimo malo do odljepljivanja od zemlje vidim da plastika vibrira, točnije njen vrh brzo lijevo desno. Predpostavljam da to nije normalno, i da trebam provjeriti vibraciju. Budem sutra sve skinuo elise i zavrtio da vidim o ćemu se radi, izbalansirao ih, i stavio nazad.

E sada to i nije tako čudno već mi je nešto drugo bilo čudno.
Kada sam spustio helić i uključio RATE mod sve radi kako treba. NO prebacim u AVCS i pomaknem ruder u desno ili lijevo i elise se otklone u tu stranu i stoje i onda nakon kračeg vremena vrlo sporo se vrate u početni položaj. To normalno?



Odg: 1520us, 760us i 960us

Reply #9
OK sad gledam taj manual, i vidim da sam neke stvari preskočio. Tipa nemam pojma da li trebam namjestiti taj us/Hz prema servu? Servo je DS480 a žiro GA-250 mini mems.

Ovak, helić mi bježi u stranu, i mislim da nije čisto mehanika, jer sam u rate modu uspio ga bez problema podići uz apsolutno minimalnu korekciju.
E sada kada prebacim u AVCS digne se zakrenut od pravca za 45% recimo, i tako stane tj od tamo lagano bježi u stranu.

Možda je stvar vibracija, jer vidim po "tail finu"(ne znam kako da prevedem:) da dok se ne postigne neka brzina elisa , recimo malo do odljepljivanja od zemlje vidim da plastika vibrira, točnije njen vrh brzo lijevo desno. Predpostavljam da to nije normalno, i da trebam provjeriti vibraciju. Budem sutra sve skinuo elise i zavrtio da vidim o ćemu se radi, izbalansirao ih, i stavio nazad.

E sada to i nije tako čudno već mi je nešto drugo bilo čudno.
Kada sam spustio helić i uključio RATE mod sve radi kako treba. NO prebacim u AVCS i pomaknem ruder u desno ili lijevo i elise se otklone u tu stranu i stoje i onda nakon kračeg vremena vrlo sporo se vrate u početni položaj. To normalno?
Ja ti preporučujem da napraviš ovakav stolič za štelovanje heliya.Mislim da je jeftinije nego radit na balkonu

Tuning the GA - 250 Gyro with Turnigy DS480

Odg: 1520us, 760us i 960us

Reply #10
Budem smislio da napravim fakat stolić. Mada ga štelam sada na livadi. Ne na balkonu:) Ono je bilo čisto iz potrebe snimljeno, jer mi se nije dalo silazi pred zgradu.

Odg: 1520us, 760us i 960us

Reply #11
Quote
OK sad gledam taj manual, i vidim da sam neke stvari preskočio. Tipa nemam pojma da li trebam namjestiti taj us/Hz prema servu? Servo je DS480 a žiro GA-250 mini mems.
Trebaš
Quote
Možda je stvar vibracija, jer vidim po "tail finu"(ne znam kako da prevedem:) da dok se ne postigne neka brzina elisa , recimo malo do odljepljivanja od zemlje vidim da plastika vibrira, točnije njen vrh brzo lijevo desno. Predpostavljam da to nije normalno ...
To je manje više normalno.
Quote
Kada sam spustio helić i uključio RATE mod sve radi kako treba. NO prebacim u AVCS i pomaknem ruder u desno ili lijevo i elise se otklone u tu stranu i stoje i onda nakon kračeg vremena vrlo sporo se vrate u početni položaj. To normalno?
 
To je normalno.
Outrage Fusion 50
Futaba T14SG

Odg: 1520us, 760us i 960us

Reply #12
Ovako,

složeni helić 250GT od HK-a s mini mems GA-250. Repni servo je DS480, i sve je radilo super, no onda sam nešto zeznuo u žiro meniju i kod kopiranja modela na stanici.


Riješio sam vibracije tako što sam balansirao elise koje su bile za 0.1 gram off kao i repna za neku malu vrijednost i ne mogu vjerovati koja promjena. Učić dok živiš.

No onda sam išao step by step po uputstvima.

Odredio servo tip , servo reversing , pa high i low end point, znači da se ne binda, i namjestio tada u rate modu, servo poziciju na repnoj šipki.

Podigao helić i stoji na miru ko zaljepljen , potrebna je manja korekcija svakih recimo desetak sekundi.


NO

prebacim na AVCS i helić bježi u stranu malo no pazi ovo u suprotnu stranu:)

U rate modu mi bježi znači stvarno mikro u lijevo u HH u desno malo više. Može se korgirati s trimom ali ja bi bez.

Isto tako petljao sam po stanici i napokon naučio neke stvari. Tipa da na Futabi 7C u GYRO meniju treba biti pod GYRO>GYRO a ne >STD.

Isto tako vrtio sam taj kotačić i broji se od 0 do 100% (N) no nakon 100% krene opet skala od 0-100% (A). Nisam ni znao da je to tamo.
Podesio sam na 45% N(rate mode-normal) a 37%A(AVCS ili HH mod) i rep ne klima nikuda, znači može i više predpostavljam.

NO

kako podesiti to bježanje u stranu? Naime kada prebacim u HH iz rate moda lagano se promjeni položaj slidera na repu, možda milimetar , kao da nije mu isti centar kao u rate modu. Ne znam da li ovo što pišem ima uopće nekome smisla.

Moram reći da polako frustrira. Naučih nešto novo opet no želim da bude koliko god je moguće stabilno da napokon probam i neki let a ne samo hover i cimanje lijevo desno, naprijed nazad.

Neki dan sam potrošio 9 baterija stalno hover hover i hover. (dok je sve još radilo kako spada, manje više)

Molim vas iskusne letaće za pomoć:)



Odg: 1520us, 760us i 960us

Reply #13
Kakva ti je geometrija repa? jeli si namjestio driftless hover u rate modu , da ti repni rotor ima par stupnjeva pitcha kad ti je servo horna centrirana? Kako zelis da letis, u rate ili HH modu? Jel prebacujes rate/HH u letu ili?
ne znam koji ti je gyro ali svi rade na slicnom ili istom principu.
Bilo bi najbolje da mehanicki namjestis da ti rep ima cca. 4 stupnja pitcha kontra okretnog momenta kad ti je servo horna pod 90 stupnjeva, i da kad palis heli da ti je switch na stanici u HH modu pa ce se ziro inicijalizirat u HH modu. nebi trebao imat problema s tim.
Enlight me!

Odg: 1520us, 760us i 960us

Reply #14
Dakle žiro je GA-250 mini mems. Ispravan je novi je i imam ih par komada.
Geometrija repa, pri 90stupnjeva ručici serva, namješteno je da elise rotora imaju odtklon da kompenziraju moment. Znači mislim da je ispravno.
Kao što rekoh u rate modu imam hover koji je skoro pa savršeno, bježi u lijevo za otprilike 5 stupnjeva svakih desetak sekundi ili tako nešto.
Prebacim u HH i stvar krene kliziti u desno:) i to ne turbo brzo, recimo 45% u 5sec. Mogu to kontrolirati s trimom, ali s trimom dobijem da ako prebacim crticu previše ide u lijevo, ako ostavim jednu crticu manje onda ide još uvijek u desno. Frustrira.

Ja ti još učim letiti, savladao sam hover i sada cimam heli lijevo desno gore dolje itd. NO voliobi da ostane u pravcu da ga ne skršim još.

HH prebacujem na zemlji, i skoro uvijek ga palim u HH modu, ostavim 20-30 sekundi da se sredi i onda ide.

Stvari koje ću probati danas je:
još jedanput provjeriti da je u rate modu skoro bez driftanja
smanjiti udaljenost na servo ručici , sada je oko 8-9mm, na slijedeću, znaći na 5mm.
malo mi je labava plastika koja drži controlnu šipku do tail slajdera, pa možda bi to moglo biti, budem je učvrstio s metalnim vodilicama (na dva mjesta).