Skip to main content

Topic: Gotivo za 2t i 4t (Read 13182 times) previous topic - next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Odg: Gotivo za 2t i 4t

Reply #30
Evo malo sam tražio po stranim formima i neki su isto imali problema na niskim temperaturama sa mješanjem goriva. A i ja ga idem mješati na 2 stupnja. Probati ču donijeti emulziju na toplo pa javim ima li promjene.
Gaui X3
Trex 600N
Seagull Decathlon 20cc

Odg: Gotivo za 2t i 4t

Reply #31
ja mislim da je voda.

koliko si ti toga uzeo? najbolje da reklamiras onome od kojeg si uzeo.
struja zakon, nitro USTAV

Gotivo za 2t i 4t

Reply #32
5 litara, probao sam i zagrijati na oko 40stupnjeva u toploj vodi, ali ne pomaže, izgleda da mi je prodao vlažan metanol, budem mu reklamirao. Hvala!


Sent from my iPhone using Tapatalk
Gaui X3
Trex 600N
Seagull Decathlon 20cc

Odg: Gotivo za 2t i 4t

Reply #33
ja sam se bavio mislju kako izbaciti tu vodu van, ali nis mi nije padalo na pamet osim neke destilerije, a to djeluje pomalo opasno.  :D

edit: bavio sam se i mislju da probam ubaciti bocu sa metanolom u zaledjivac pa da se voda zamrzne, a metanol samo istocim, ali nisam probao.

mislim da cu to probati ovih dana.
 
struja zakon, nitro USTAV

Odg: Gotivo za 2t i 4t

Reply #34
Ideja ti je odlična, metanol se smrzava na -97 stupnjeva, to mi nikada ne bi palo na pamet, budem malo proguglao, ali svakako treba probati.
Što se tiče destiliranja to bi bilo jako teško izvesti bez eksplozija sa loženjem kotla na drva  :D
Gaui X3
Trex 600N
Seagull Decathlon 20cc

Odg: Gotivo za 2t i 4t

Reply #35
ne znam kako se vezu alkohol i voda tj. uopce nemam pojma o kemiji...  znam da se ona tekucina za sajbe ne ledi, a to je mjesavina alkohola i vode pa bi isti problem moglo biti i sa ovime.
struja zakon, nitro USTAV

Odg: Gotivo za 2t i 4t

Reply #36
Na žalost ne moraš probavati, mješanjem metanola i vode povisuje se temperatura zaleđivanja smjese metanola i vode, ne možeš smrznuti vodu a metanol ne.
To ti je kao da rakiju staviš u škrinju i kada se voda zaledi izliješ čisti špirit van, jednostavno ne ide, iako me ideja oduševila na prvi pogled. :'(
Gaui X3
Trex 600N
Seagull Decathlon 20cc

Odg: Gotivo za 2t i 4t

Reply #37
Kao što si i napisao, kasno palim :D


Našao sam rješenje, sigurno je isplativo http://www.mrcanservices.com

Gaui X3
Trex 600N
Seagull Decathlon 20cc

Odg: Gotivo za 2t i 4t

Reply #38
U zimskim uslovima gorivu koje sadrzi Metanol dodaje se kemikalija koja sprecava apsorbovanje Vode iz Zraka,
tada Gorivo mirise jako kao plod Badema, ne mogu se sjetiti da li je u pitanju Toluol ?
nece vam zimskim letacima biti problem naci o kojoj se kemikaliji radi ali bez nje ne ide,Gorivo bez nje postane blago mlijecno i Ricinus ne sagorjeva zbog Vode u Gorivu

inace Vodu iz Metanola ne ce te uspjeti uzeti van !

Odg: Gotivo za 2t i 4t

Reply #39
"tojesvestotrebasznati" bi ipak morao znati malo više prije nego što započneš dijeliti savjete.
Redom:
1. zimi je zrak suh, pa je apsorpcija vode manja nego ljeti kada se najviše leti,
2. metanol je izrazito higroskopan, pa ga treba čuvati na suhom u dobro zatvorenoj boci,
3. dodatak gorivu koji bi efikasno spriječio apsorpciju vlage u metanolnom gorivu zapravo ne postoji,
4. druge tvari, poput nitrometana, dodaju se radi poboljšanja izgaranja,
5. ricinusovo ulje ne sagorijeva ni ovako, ni onako, ako počne tada nešto nije u redu s motorom.
Sitne čestice koje se pojavljuju u mješavini metanola s ricinusovim uljem pri niskim, ponekad i sobnim temperaturama, su netopljivi produkti raspada ulja. Proces koji dovodi do onog što obično nazivamo užeglim uljem dobro je opisan ovdje: http://en.wikipedia.org/wiki/Rancidification
Vlaga u gorivu dodatno kvari stvar.
Na koncu, svi noviji 4T motori mogu koristiti 2T gorivo. Nekad je trebalo paziti na to jer su 4T goriva imala nešto manje ulja, a uvijek su sadržavala nitrometan.
Google i Wiki su sjajna stvar, koristite ih!

Nešto je u zraku...
Multiplex Profi mc3030 - 22 years of excelence and counting...
Siniša

Odg: Gotivo za 2t i 4t

Reply #40
Salžem se sa svime, a ovako to izgleda kada metanol povuće previše vlage :-[
Gaui X3
Trex 600N
Seagull Decathlon 20cc

Odg: Gotivo za 2t i 4t

Reply #41
nemas kaj ubaci u skrinju....

Odg: Gotivo za 2t i 4t

Reply #42
"tojesvestotrebasznati" bi ipak morao znati malo više prije nego što započneš dijeliti savjete.
Redom:
1. zimi je zrak suh, pa je apsorpcija vode manja nego ljeti kada se najviše leti,
2. metanol je izrazito higroskopan, pa ga treba čuvati na suhom u dobro zatvorenoj boci,
3. dodatak gorivu koji bi efikasno spriječio apsorpciju vlage u metanolnom gorivu zapravo ne postoji,
4. druge tvari, poput nitrometana, dodaju se radi poboljšanja izgaranja,
5. ricinusovo ulje ne sagorijeva ni ovako, ni onako, ako počne tada nešto nije u redu s motorom.
Sitne čestice koje se pojavljuju u mješavini metanola s ricinusovim uljem pri niskim, ponekad i sobnim temperaturama, su netopljivi produkti raspada ulja. Proces koji dovodi do onog što obično nazivamo užeglim uljem dobro je opisan ovdje: http://en.wikipedia.org/wiki/Rancidification
Vlaga u gorivu dodatno kvari stvar.
Na koncu, svi noviji 4T motori mogu koristiti 2T gorivo. Nekad je trebalo paziti na to jer su 4T goriva imala nešto manje ulja, a uvijek su sadržavala nitrometan.
Google i Wiki su sjajna stvar, koristite ih!

"Gogle i Wiki su sjajna stvar,koristite ih"
Dragi moj DESPOT ja ne skupljam to sto pisem sa ova dva Foruma,
i ovo sto si napisao je sve "okruglo pa na Cosak" mislim nista sto nekome moze pomoci

sve sto pisem je iz iskustva pa tako i o ovome dodatku gorivu da ne apsorbuje Vlagu iz Zraka,
potrudit cu se da dokucim naziv ovoga dodatka,

Zimi je Zrak suh povremeno sa 80 pa i vise % Vlage,

Odg: Gotivo za 2t i 4t

Reply #43
Zimi je 80% suho, a ljeti vlaga za ne izdržat. Ključna rijeć je "relativno", vidi ovdje:
http://en.wikipedia.org/wiki/Relative_humidity
obrati pažnju na graf:
http://en.wikipedia.org/wiki/File:Relative_Humidity.png
i bit će ti jasno.
Svaka pomoć je dobro došla i svaki upis se cijeni. Međutim, goriva za modelarske motore su otrovne i zapaljive smjese o kojima ne smije biti nagađanja.
Nešto je u zraku...
Multiplex Profi mc3030 - 22 years of excelence and counting...
Siniša

Odg: Gotivo za 2t i 4t

Reply #44
Nije štos biti u pravu.....činjenice su da SDespot zna i da  sve što je nabrojeno stoji.Ima još detalja koje on nije želio nabrajati, a jedan od njih je i korištenje ''full'' sintetičkog ulja,koje podmazuje i na veoma visokim radnim temperaturama, glow motora.Danas ,u moderne izvedbe glow motora spadaju svi ispod 10 godina starosti.Jako žučne polemike se o gorivima vode i na jednom od najjačih modelarskih foruma na svijetu RCM&E(30 tisuća registriranih članova), a držim da mi nismo ništa slabiji,u znanju i pameti, od UK članstva.
napomena:Šteta(trgovcima se ne isplati) što u Hrvatskoj nemamo tzv ''local shop''-ove,tako da u kvartu ili ulici, možemo kupovati sve za modelarstvo,uključujući i gorivo.Svima na forumu želim Sretnu Novu 2013. :)
Djeca i luđaci su iskreni u svojim kreacijama
Mes