Skip to main content

Topic: Extra 260 27% H9 (Read 14227 times) previous topic - next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Odg: Extra 260 27% H9

Reply #31
Izgleda obečavajuće!



Odg: Extra 260 27% H9

Reply #34
Stigao je novi rezervoar iz Schweighofer

http://www.der-schweighofer.at/en/product/53800/tank_500_ccm_benzin

Radove mogu nastavljati...
Rezervoar je prevelik, ipak ću sačekati da mi stigne čep za Du-Bro, što treba da bude ovih dana...

Dok mi stigne čep za rezervoar, radim dalje...
Sinoć sam opet sastavio model i namestio sam servoe, otklone



Pošto su otkloni bili ogromni  :o hornove sam malo pomerio. O brzini servoa mislim da nemam potrebe pisati, svi koji koriste, znaju koliko su brzi   ;)



Na kraju, svaki centralni šraf sam namazao sa Loctite 243


Odg: Extra 260 27% H9

Reply #35
Danas kad sam stigao kući sa posla, imao sam toliko vremena da upalim malo DLE. Pošto Photobucket nešto neće da radi, za početak izvol'te jedan kratak video

DLE55 engine test

Prvi utisci su vrlo pozitivni. Motor se upalio posle par pokušaja. Danas je potrošio oko 300-350ml goriva. Malo sam se plašio kako ću uspeti da ga upalim, ali... Ovaj mi je bio prvo palenje motora bez startera   ;)

Odg: Extra 260 27% H9

Reply #36
Evo i par slika od juče...
Karči je stigao prvi do mene, napravili smo čorbu, namestili smo flašicu na stalak



povezao sam elektroniku i sa unimerom, za svaki slučaj, provetio sam bateriju i UBEC



posle je došao trenutak, da ga pokušam upaliti. Nakon par pokušaja, uspeo sam



Karči je pokušao da se sakrije od "vetra", ali nije uspeo. Kasnije su nam se pridružili Piću i Ervin



Preko vikenda, nastavljam sa razrađivanjem motora...

Odg: Extra 260 27% H9

Reply #37
Da malo osvežim temu...
Posle prvog palenja, sutradan me je zezao motor, stalno se gasio...

DLE-55

Problem je vrlo brzo rešen, flašica je bilo prenisko. Namontirao sam rezervoar kako treba, sa svim potrebnim crevima



Od onda motor dobro radi, možda ću morati ler malo da doštelujem. Nakon što je potrošio litru goriva, vratio sam ga na model



Paljenje je dobio mesto ispod kutije motora. Ispod sam stavio parče sunđera da malo eliminiše vibracije. Na boku kutije prolaze i creva od goriva



Namontiran je i ventil za punjenje goriva. Pošto sam dobi nekoliko negativnih kritika u vezi onog ventila, odlučio sam se da ventil služi isključivo za punjenje a ne i za protok goriva prema karburatoru. U međuvremenu mi je stigao i čep za DuBro rezervoar, tako da ipak njega stavljam u model. Povezivanje rezervoara ide klasično, punjenje, odušak i karburator.
Sva elektronika je povezana, još danas treba da proverim sve još jednom i za vikend najverovatnije sledi proba motora na modelu.


Odg: Extra 260 27% H9

Reply #39
Iako sam karburator namestio po uputstvu, ler gas nije hteo da se smanji. U subotu, kad sam išao do Čeneja na letenje, poneo sam i Extru sa sobom. Čika Dule mi je bio od pomoći oko finog štelovanja motora. Ipak, iskustvo je iskustvo  :mhm



U nedelju model sam odneo i do Beograda, gde sam zamolio Marka da pregleda model, otklone, motor. Dobio sam zadatak od njega, šta kako da namestim



Radovi su u toku...

Odg: Extra 260 27% H9

Reply #40
Nabrzaka sam citao temu pa nisam video bilo gde da je od Hangar 9na pa cu da pitam dali je od njega?
Jos da pitam ako je ili ako nije koliki je raspon krila,nosiva povrsina(koliko dm2)i koja je uzletna tezina?Moj savet ti je da ako to vec nisi napravio da promenis one plasticne delove koji zatezu gumu na tanku(ono sto zategnes sa srafcigerom kad zatvaras tank) u metalne.Jos jedno pravilo jer mi se cini da nisi tako napravio po slici tanka na nosacu za test,ona metalna cev za vazduh u tanku treba sto vise da ti bude u gornjoj poziciji unutar tanka tako da skoro dodiruje gornji zid tanka,tako ces tank sto vise da napunis pre poletanja.Kao sto je kolega rekao stavi creva za benzin jer ce u suprotnom ova za nitro da ti se rastope i ima ršum da ti naprave u karburatoru,gore od zvake.Creva za gorivo prozirna(zeleno prozirna)mozes da nades uglavnom u prodavnicama motornih trimera i pila.Nemoj slucajno da upotrebljavs filter goriva od skutera jer moze da nadrljas!Mislim na onaj vanjski filter,on uvek u sebi zadrzi malo vazduha i pitanje je vremena kada ce taj vazduh da dode do motora i da ga zaustavi.To ti govorim jer sam dobio savet za taj filter od slovenca i to me kostalo 2metarskog modela.U poletanju das gas,gorivo od sile ubrzanja krene nazad a motor povuce vazduh a posto ima goriva jos malo u karburatoru i cevi,vazduh dode u karb. bas kada si vec uzleteo i nalazis se na 10tak m visine sa nosem za gore i ode gas a nemas visinu da ga zaletis za sletanje i eto ti loma.Obavezno stavi filter koji ide u tank,mozes da ga nades isto u prodavnici za motorne pile i trimere.
Inace moje misljenje ako je to 2m model da je za max 30ccm ili elektro 8-10S.Ovako ce da bude tezak po meni.
Crap!I took the red pill.Damn you Morpheus!

Odg: Extra 260 27% H9

Reply #41
Zaboravio sam se.Ono elektronsko palenje ti je bolje da namestis drugde a ne ispod jer ti je bas tamo topla struja vazduha od motora i auspuha.Obicno se stavlja na suprotnu stranu od auspuha(sto dalje od izvora toplote), obicno na bocnu stranu motor boxa(na bok te drvene kocke koju si zatvarao).
Crap!I took the red pill.Damn you Morpheus!

Odg: Extra 260 27% H9

Reply #42
@ZZZ3D, hvala na sugestijama!
U naslovu imaš da je H9  ;) Razmah krila je 1980mm. Težinu modela treba ovih dana da izmerim, treba da je oko 6200-6500g. Sa njim neću imati problema, kolega iz Makedonije leti isto sa 55cc, samo što je RCGF... Filtere imam već, i nisu obične već baš za RC modele. Creva su odgovarajuća, za benzin. Paljenje ima dosta hlađenja, a problem je što nikako nisam mogao da ga smestim na bočnu stranu.
Ako bude sve bilo kako treba i ako ću imati za vikend lepo vreme, onda sledi "maiden flight"...

Odg: Extra 260 27% H9

Reply #43
U subotu na Čenejskom aerodromu obavljen je "maiden flight". Vreme toplo i bez vetra...





Sa modelom sam napravio dva starta. Prvi put motor nije hteo redovno da radi na visokim obrtajima, pa sam ga sleteo posle dva kruga. Skinuo sam kapotaž, pa smo ga malo doštelovali. Opet sam sastavio nos modela i sledeo je drugi start. Ler gas je bio dobar, kao i visoki obrtaji, ali u srednjem režimu je nešto štucao. Trebaću i elisu da promenem na veći korak. Staviću drvenu, 22*10, i mora da padne još po koje štelovanje. Ako izuzmemo ovaj problemčić, onda sa modelom sam više nego zadovoljan. Otklone sam namestio po uputstvu i model leti lepo, stabilno. Dual rate nisam ni probao, to tek nakon doštelovanja i kad se naviknem na model. Sa sletanjem modela sam isto zadovoljan, lepo reaguje na male korekcije...

Hangar9 Extra 260 - maiden flight - 09.06.2012.- part I

Hangar9 Extra 260 - maiden flight - 09.06.2012.- part II