FlyFreak

RC Modeli => Početnici => Topic started by: vedronebo on August 01, 2014, 04:50:06 pm

Title: Pomoć, kako da prepoznam termalni stup?
Post by: vedronebo on August 01, 2014, 04:50:06 pm
Pozdrav,


Bio sam na jednoj lokaciji i uporno pokušavao napraviti 'slope soaring', iako vjetar i nije bio baš nešto.


No, kad sam pregledavao snimke, nešto mi je upalo u oko; na dijelu nepokošenog korova, jedna relativno uska traka (gdje se osjeti neugodan miris truljenja trave) - na tom mjestu sam primijetio čudno ponašanje klizača. Pošto sam početnik u tome, molim iskusne pilote koji su 'jahali' na termalnom stupu da mi potvrde ili ospore moju observaciju.


Radi se o ovoj lokaciji (google maps):


[attach=1]


A, na snimkama letenja, počevši od 3:50 (najduži let koji sam imao je 15 sekundi), tu sam dobio neku vrstu 'ekstra pogona' kad je klizač prešao preko tog ruba zelena trava/nepokošeni dio. U istom videu, nakon 7:17, pa opet nakon 8:06 - isto mi se dogodilo, a pošto sam bio fokusiran na pronalaženje vjetra, nisam bio svjestan da je to možda izvor termalnog stupa.


http://www.youtube.com/watch?v=jMYArkH31gk (http://www.youtube.com/watch?v=jMYArkH31gk)


Ne samo na spomenutim točkama u videu, nego i na još nekim mjestima sam primijetio da klizač pri prilazu tom području dobije neku vrstu 'udarca' odozdo ili od naprijed. Dok sam se pržio na suncu, nije mi ni na kraj pameti bilo da je to možda izvor termalnog stupa.


Na slici gore se može vidjeti da je u blizini rijeka Bosut, koju sam izbjegavao, ali je u nekoliko navrata klizač baš 'svojevoljno' htio tamo.


Dakle, svaka pomoć bi mi bila dobrodošla da se naučim letjeti klizačem (trenutno je rastavljen radi modifikacije), te da prepoznam termal (ili thermal).


Ako je to izvor termalnog stupa, dali je to moguće iskoristiti kao 'dodatni pogon' za klizač (da dobije na visini)?


Unaprijed hvala na odgovorima.


LP,
milan
---
Title: Odg: Pomoć, kako da prepoznam termalni stup?
Post by: SparroW12 on August 01, 2014, 09:50:48 pm
Termalne struje ne moraju biti isključivo stalno na istom mjestu.


Najlakše je pratiti ponašanje ptica tamo gdje ptice lete u krug to je 99% termalni stup, ali naravno gamadi nema kad ih trebaš pa se moraš osloniti na nešto drugo. Ispod, pored kumulusa najčešće se nalazi termika, samo valja biti jako oprezan s njima zna se dogoditi da termika "uvuče" model u oblake i onda ga više nema.


Kada model naiđe na termiku neposredno prije počne "skakutati" to je znak.


Eto toliko koliko ja znam, nadam se da sam pomogao.
Title: Odg: Pomoć, kako da prepoznam termalni stup?
Post by: vedronebo on August 01, 2014, 10:55:11 pm
Termalne struje ne moraju biti isključivo stalno na istom mjestu.

Dali to ima veze sa vjetrom? Mislim, dali vjetar pomiče taj stup, ili je nešto drugo u pitanju (promjena tlaka zraka, vlažnosti, temperatura)?

Quote
Najlakše je pratiti ponašanje ptica tamo gdje ptice lete u krug to je 99% termalni stup, ali naravno gamadi nema kad ih trebaš pa se moraš osloniti na nešto drugo. Ispod, pored kumulusa najčešće se nalazi termika, samo valja biti jako oprezan s njima zna se dogoditi da termika "uvuče" model u oblake i onda ga više nema.

Da, ptica nije bilo ovaj puta ni za lijek. Sjećam se da je tijekom Air-Show-a u Osijeku, negdje pred sam kraj bio veliki krug ptica. Nedavno opet pred mojom kućom, nekih stotinjak metara, isto tako - cijeli čopor ptičurina (uglavnom gavrani). Ovaj puta se taj 'krug' kretao po nebu (zaboravio sam točno u kojem pravcu, te smjer vjetra u tom trenu).

Što se tiče uvlačenja u oblak - neka! Sve bi dao da mi uvuče u oblak, pod uvjetom da je to snimljeno kamerom. Ali, nisam ja te sreće...

Quote
Kada model naiđe na termiku neposredno prije počne "skakutati" to je znak.

E, taj dio me interesira!

Ovo mislim da sam vidio odmah dolje pri zemlji, negdje oko ruba tog zaraslog dijela - tu se isto tako osjeti zapara, onako jako topal zrak, kao da nešto trune (a i trune, tu znaju biti lokve vode nakon kiše). No, tu je i šuma, pa sad nisam siguran 100% dali je taj ne baš ugodan miris i osjet topline dolazio iz šume ili sa tog dijela požutjele trave i korova.

Jedino nisam bio siguran oko vjetra. Ponekad mi se činilo da je klizač vjetar gurnuo gore, no opet me bunilo što je u tom trenu puhao iz suprotnog pravca (stalno se mijenjao smjer, valjda turbulencija zbog šume). Drugi puta sam mislio da sam ja nehotice pre-naglo povukao palicu. No, par puta sam bio siguran da nisam ništa dirao - točno onda kad sam ga pustio da ide bez uplitanja (da vidim dali je trimiran). Znalo se dogoditi da ga vjetar baci nazad, no to se može vidjeti po okolnjem raslinju (i ono se pomakne istovremeno). No, ponekad se to dogodi bez očiglednog vjetra (ili ja nisam zapazio).

Quote
Eto toliko koliko ja znam, nadam se da sam pomogao.

Jesi.

Sad je na meni red da letim i isprobavam. Ovo mi je bio zapravo drugi posjet izletištu Sopot (mislim, naoružan letjelicom). Prvi puta sa samoletećim motornim aviončićem (imao je samo vremensko ograničenje trajanja pogona, da ne ode predaleko). No ovaj puta sam isprobavao da vidim kako to ide... Priželjkivao sam jači vjetar, ali nije ga bilo.

Što je tu je - gledam snimke i vrlo je interesantno kako se u određenim trenucima letjelica ponaša čudno. Iako, nisam siguran dali zbog promjenjivog vjetra ili ima tu još nešto.

Hvala na odgovoru.

LP,
milan
---
Title: Odg: Pomoć, kako da prepoznam termalni stup?
Post by: SparroW12 on August 01, 2014, 11:21:43 pm
Termalni stup isto ne mora biti ravan stup prema gore ako ima vjetra taj stup se izvija odnosno više nije pod 90° nego nagnut u jednu stranu.


I vjeruj mi ne želiš da ti ga kumulus srkne, kada model nestane može otići i do par kilometara od mjesta gdje je zadnji put viđen, tako da može otići u neku šumu i ode oprema od parsto kuna ili ne daj bože u naseljeno mjesto i prouzročiti materijalnu štetu, zato valja biti oprezan.


Da, nije dobro da ima previše vjetra, najbolje je samo mali povjetarac.
Title: Odg: Pomoć, kako da prepoznam termalni stup?
Post by: vedronebo on August 02, 2014, 12:07:03 am
Da, tu si u pravu. Novci jesu u pitanju, ali se nekako prebole. Da ugrozim nečiji život, e to bi me pratilo do kraja mog života - a to ne želim.


Za sada, ovo je išlo maksimalno 20 metara gore ili tu negdje. No, još nisu bili povoljni uvjeti za bilo koju pravu 'akciju', tj. pogon na vjetar.


Prvo sam morao vidjeti kako sve to izgleda, da bi znao što očekivati. Drugo, sad vidim koje su slabe točke i što sve moram pojačati. Iako je krilo nezaštićeno, ono je najmanje stradalo pri padovima - najviše je stradao trup i to na nosu. Taj dio sada radim, razmišljam kako da napravim da je ipak malo aerodinamičnije, manje otpora zraka.


Sve to da bi se postigla početna visina, a samim time i dužina leta. Ako ima uvjeta, možda i 'jahanje' na termalnom stupu, a možda i na vjetru na nekoj uzbrdici (ovo drugo je za sada manje vjerojatno - nisam našao nešto previsoko da bi išlo na povjetarac).


Ovo je prvi klizač s kojim sam zadovoljan. Onaj Swifter me baš i nije oduševio previše.


Još jednom hvala. Ako se netko sjeti još nečega što bi mi moglo pomoći, unaprijed zahvaljujem.


LP,
milan
---
Title: Odg: Pomoć, kako da prepoznam termalni stup?
Post by: zed on August 02, 2014, 09:27:32 am
Ja sam novi u svemu što ima veze sa jedrilicama, termikom i slopeom, ali nabacit ću par svojih natuknica ili zapažanja pošto nemam dovoljno koncentracije napisati lijepi i veliki post trenutno :)
Znači ovo je ono što sam ja naučio kroz praksu i nešto čitanja, ako se netko ne slaže vrlo rado bi prokomentirao :)



- termika gotovo nikad ne miruje, tj. ne stoji na mjestu. ako nema vjetra - nema termike gotovo sigurno. pod vjetar mislim promjene u tlaku, tj. "osjeti se" na livadi kad ima termike. ako se ništa ne kreće, sve je zagrijano i vrlo vjerojatno nema "dobrog" zraka


- termalni stup se uvijek "izvija" niz vjetar, i u pravilu (bar po meni) se kreće malo sporije od samog vjetra. ovo diktira cinjenicu da uvijek treba kretati u vjetru, jer sa prvim termalom koji ulovis ces lagano penjati i ici niz vjetar, a ako nemas motora moras se nekako i vratiti doma :) nije problem ako si u stupčini pa te digne stvarno visoko jer onda imaš dovoljno energije da se vratiš.


- na ovim visinama gdje ti letiš, tj. tako nisko gotovo sigurno nisi naletio na stup već "balončić" iliti bubble toplog zraka. znači nakuplja se na zemlji (prvenstveno na površinama koje su tamnije od okolice i samim time se bolje ugriju. baloncici se spajaju u sve vece i vece dok se na kraju ne odvoje od zemlje i spajaju u sve vece i vece, gdje nastane stup. to ne znaci da je svaki zrak koji ide prema gore termalni stup koji mozes iskoristiti sa svojom (ili bilo kojom drugom) letjelicom. zaključak: na većoj visini je bolja, veća, jasnija i jača termika. (za oblake su ti već rekli)


- prati ptice, bube, promjene jacine i temperature zraka koji ti prelazi preko lica, sve je bitno. dakle recimo da si okrenut i vjetar i uzasno ti je vruce i cini se da je vjetar stao (gdje ti stojis). ako zapuse naglo hladniji zrak po tebi, upravo te prosao termal i mozes lansirati jedrilicu u vjetar, okret 180 stupnjeva i vjerojatno si u termici)
Ponavljam, na malim visinama je jako tesko, pogotovo sa teskom jedraljkom!!


- termalni stupovi zbog vjetra nikad nisu ravni, ja ih volim zamisliti da imaju oblik tornada, dakle sire se prema gore (sto direktno za cinjenicu ima da model na vecoj visini "hvata" puno vecu i jacu termiku, pogotovo zato jer ne mora toliko skretati da bi ostao u jezgri iliti stupu. svaka jedrilica najbolje leti kada se ne dira puno, tj. kad je otpor zraka najmanji sto znaci da sto vise ides gore, radis vece krugove (smanjujes otpor zraka i samim time jos brze ides gore)


- ovo "poskakivanje" aviona dok ulijeće u balon ili stup je upravo radi razlike u temperaturi zraka. dakle na rubu termala je zrak uvijek hladniji i on "podvlači" jedrilicu, a termika ju diže. dakle prvo krene malo dole, pa se onda penje (ako je termika dovoljno velika i jaka). tu dolazimo do zaključka da nije svaki balončić i svaki topli zrak za penjanje. ako ti moraš jako skretat da bi ostao u njemu, velika vjerojatnost je da unosis u let vise otpora nego sto ce te termal ustvari dizati.


- ako skuzis da si u "nuli", tj. letjelica ne pada a ti si napravio već krug-dva, pričekaj. taman se nakuplja topli zrak i ako ostaneš na pravom mjestu (ili pratiš zrak) vrlo vjerojatno uskoro ideš prema gore :)


- najcesce termiku skuzis tako da se jedno krilo letjelice digne. znaci ako letis ravno i digne se lijevo krilo (avion se nagne udesno), vrlo vjerojatno je lijevo krilo "okrznulo" topli zrak (uvijek treba uzeti u obzir orijentaciju aviona jer vjetar isto ovo zna napravit, recimo ako puhne sa lijeve strane u krilo sa dihedralom isto se ponasa). vecina ljudi na ovakav pomak aviona reagira skretanjem na tu stranu (u ovom slucaju lijevo), kako bi probali "ući" u njega odmah i penjati se. po meni je bolja taktika proći kroz njega (sad imaš otprilike dojam koliki mu je opseg) - zatim skrenem za 180 stupnjeva, pa pod 90 unutra natrag. dakle "izmjerim" ga odmah kako bi znao koliki je tako da sto manje skrecem a opet budem u njemu (maksimalna efikasnost). naravno, kao sto sam prije spomenuo, kako ides vislje tako se i krugovi povecavaju, raste sama efikasnost i ponekad ides gore stvarno brzo. znao sam se zabrinut za Elfa kako ga je znalo čupat gore, ali opet, to je jedrilica od metar a ima manje od 100grama (uzasno niski wing loading)


Sve ovo dosta jednostavno zvuci u teoriji, ali u praksi u sve to treba ubaciti vjetar i to da se jedrilica nikako ne ponasa isto ako ide uz, niz ili bocno uz vjetar. Kada ides u vjetar predlazem "cik-cak" penjanje kako bi mogao pokriti sto veci teritorij dok trazis termiku a da ne izgubis puno na visini jer ides direktno u njega. Zajebana igra :)




Sto se tice slopea, ne treba ti nista visoko. Treba ti vjetar koji puse direktno na nasip, drvored, krov od kuce, bilo sto sto ce ga usmjeriti prema gore. Mogu ti staviti par svojih filmica iz samih pocetaka cisto da vidis o cem pricam. Znaci pravila slopea su jednostavna: uvijek budi ispred njega posto iza "usisava" jer zrak pada odmah dolje, pogotovo kod nasipa i slicnih manjih slopeova. Uvijek skreces u vjetar i trazis gdje te najvise dize. E sad, kad se tu umijesa i termika ;)


Natrkeljao sam svašta čisto da se pokrene diskusija :)
Title: Odg: Pomoć, kako da prepoznam termalni stup?
Post by: zed on August 02, 2014, 09:32:11 am
I da, stavi expo na elevator, vidim u videu da je osjetljiv do bola. Ako zelis biti efikasan, ne smijes puno prtljati po palicama :)
Title: Odg: Pomoć, kako da prepoznam termalni stup?
Post by: Diogen on August 02, 2014, 11:25:34 am
Tako kako je rekao Zed....nije baš jednostavno ali je užitak kao 'gol iz igre'  ;) ;

jedna napomena: da bi nastala termika mora postojati razlika u temperaturi, dakle nejednako zagrijavanje tla npr.

Rub šume uz livadu je uvijek sumnjiv, kao i obale rijeka, kontrasti svijetlije-tamnije tlo (svježe izorana njiva) itd. generiraju balončiće jer se hladniji zrak podvlači pod topli koji se formira u balončić.

Male balone je teško uloviti i pratiti, to bi prepustio ekspertima, no nije dobro niti kod velikih proći kroz njega da se ocjeni veličina jer može biti kasno,tj. na rubu nas uvijek prema tlu baci turbulentni zrak i balončić može odjahati bez nas. Bolje centrirati kako-tako da ide gore i dok izdrži, pobjeći od ruba koji se primijeti po tome što se model počinje njihati... i imati sreće..

Sve ovo je vidljivo na slici ovdje: kako izgleda termika !

[attachimg=1]

I jedno pitanje za razmišljenje: može li balon na topli zrak dobivati na visini u termici?  ::)

Damir
Title: Odg: Pomoć, kako da prepoznam termalni stup?
Post by: zed on August 02, 2014, 11:32:46 am
Kako ne bi mogao :)


Da, zaboravio sam spomenuti razlike u temperaturi. I još dvjesto stvari vjerojatno :D Spomenuo sam to da ako nema vjetra-nema termike. Nisam mislio na puhanje, već male vjetriće. Znaju oni s livade na kaj mislim :)
Title: Odg: Pomoć, kako da prepoznam termalni stup?
Post by: davor on August 02, 2014, 12:00:59 pm
Balon na topli zrak u balončiću termike je kompleksna stvar.
S jedne strane, razlika u specifičnoj težini do koje dolazi jer je u balonu zagrijani zrak manje specifične težine, tj. gustoće, i okolnog zraka, će u stupu termike biti manji (jer je temperatura zraka u termici veća), pa će uzgon biti manji, ali obzirom da postoji vertikalna komponenta gibanja jer zrak u stupu ili balončiću ide gore, koji je krajnji rezultat, povoljan ili nepovoljan ... ???
Title: Odg: Pomoć, kako da prepoznam termalni stup?
Post by: Diogen on August 02, 2014, 12:21:42 pm
@davor,@zed: ako je gubitak uzgona veći od dobitka zbog vertikalne uzlazne struje termike = balon ide dole !
Dakle moguće su sve kombinacije, od dobitka, nulice, pa do padanja. To je slićna fora npr. ako ispod broda na moru u dubini dodje do erupcije metana-brod može potonuti (kažu da je to Bermudski ?)

Balonđije u pravilu vole letiti predvećer kada se zračne struje smire.

Ovdje dodajem jednu sliku neke zamišljene livade sa generiranom termikom (žuto). Vidi se nepravilnost i za ljudska osjetila nevidljivost same termike (kako  to ptičurine skuže ?? )
Ako netko želi, mogu staviti cijeli pdf odakle je slika skinuta - mnogo teorije i simulacije  :-\

Isto tako, ako ma zainteresiranih, mogu priložiti ijednu moju razradu elektroničkog detektora termike (ovo je eksperimentalna  naprava i sam autor navodi da je diskutabilne upotrebljivosti).

Za sve druge slućajeve tu je - telemetrija : staviš vario i gledaš kada brojkice počnu skakati prema gore. Ako nemaš akustičku signalizaciju be be be - trebaš gledati i model i display  :D :D

Damir
Title: Odg: Pomoć, kako da prepoznam termalni stup?
Post by: zed on August 02, 2014, 12:32:13 pm
Pitanje je bilo postavljeno tako da sam takav odgovor dao :D Može li balon na topli zrak dobivati na visini u termici? Što ne bi mogao :)
Naravno da neće sam od sebe dobivati visinu, moze eventualno padat ako je termika toplija od zraka u balonu (teško) :)
Balonaši lete predvečer da ih ne odvede u 3,14 materinu i da znaju predvidit gdje će otprilike sletit, ne zbog termike. Ustvari, da..zbog termike, ali ne zbog padanja ili dizanja :D


Što se tiče variometra - NE! To samo u velkoj jedrilici u koju sjedneš :P
Title: Odg: Pomoć, kako da prepoznam termalni stup?
Post by: Diogen on August 02, 2014, 12:44:00 pm
Što se tiče variometra - NE! To samo u velkoj jedrilici u koju sjedneš :P
'aj ti nađi jedrilicu u koju ja mogu sjesti  :o ?
Možda onu desantnu....

FrSky ima vario, čak 3 modela, naravno 2 nisu kompatibilna sa mojim hubom, a ovaj koji imam mora biti u mraku ( zašto pressure senzor mora u kmicu ?) . Mislim da postoji i app za android pa ti bipa kada pikneš termiku.

Slavko iz MB još je davno počeo sa (na 433 MHz) proizvoditi modelarski telemetrijski vario_: staviš slušku u uho i čekaš beeee bee bip .. naravno na tekmama zabranjeno ! I nema gušta da si nešto sam piknuo !
http://www.rc-electronics.org/index.php?link=rc_t2020 (http://www.rc-electronics.org/index.php?link=rc_t2020)

Damir
Title: Odg: Pomoć, kako da prepoznam termalni stup?
Post by: SparroW12 on August 02, 2014, 12:49:14 pm
Što se tiče variometra - NE! To samo u velkoj jedrilici u koju sjedneš :P


Zašto ne variometar u modelu??
Title: Odg: Pomoć, kako da prepoznam termalni stup?
Post by: zed on August 02, 2014, 12:57:33 pm
Evo Diogen je rekao, post iznad. Nema gušta da si nešto sam piknuo :D
Title: Odg: Pomoć, kako da prepoznam termalni stup?
Post by: SparroW12 on August 02, 2014, 01:19:14 pm
Aha, onda znači treba dobro promatrati ponašanje modela  ;)
Title: Odg: Pomoć, kako da prepoznam termalni stup?
Post by: zed on August 02, 2014, 01:24:00 pm
Pa meni je tako najdraže. Iako, fino je i isciganit se, dobar osjećaj. Recimo na moru sam imao trenutak za pamćenje: vjetar je puhao lagano prema meni, gledam 50 metara od mene kako su se tri lastavice počele igrat sa termikom...samo sam pričekao još desetak sekundi da mi se termal približi, bacio ELF-a doslovno drito u stup i hophophop, odeeee :)
Title: Odg: Pomoć, kako da prepoznam termalni stup?
Post by: SparroW12 on August 02, 2014, 01:42:21 pm
I mene je polako počelo privlačiti jedrenje, za kojih 2 mj ću si srediti moju jedrilicu i onda krećem u lov na termiku  :)
Title: Odg: Pomoć, kako da prepoznam termalni stup?
Post by: Remote on August 02, 2014, 02:02:55 pm
E dečki sve ste rekli ,još samo da napomenem :Smjer strujanja u termičkim stupovima ,gledano sa majčice zemlje, je suprotan kazaljkama sata ,znači  model lagano u desni zaokret.
Napomena:Ovo važi za sjevernu hemisveru (tu smo mi) ......na južnoj hemisveri (New Zealand) je obratno.Možete si to kontrolirati na odvodu u kadi-smjer ,vrtnje vode koja otječe.Sve ovo u detalje ,ako Vas interesira , će vam objasniti Diogen -Gosp.Damir..............LP   ;)
p.s. Bilo je ''pametnih'' u školi ,koji su pitali a kako se termika ponaša na Ekvatoru......Eeeee...tamo političke stranke (slične su našim strančicama) osnuju povjerenstvo koje strogo kontrolira i eventualno ispravi majčicu prirodu ,tako da određuju malo lijevo pa malo desno  i t d..... ;D :D ;D
Svako dobro. :)
Title: Odg: Pomoć, kako da prepoznam termalni stup?
Post by: Diogen on August 02, 2014, 03:49:53 pm
Napomena:Ovo važi za sjevernu hemisveru (tu smo mi) ......na južnoj hemisveri (New Zealand) je obratno.Možete si to kontrolirati na odvodu u kadi-smjer ,vrtnje vode koja otječe.Sve ovo u detalje ,ako Vas interesira , će vam objasniti Diogen -Gosp.Damir..............LP   ;)
Svako dobro. :)
Coriolisova sila zapravo postojil iako je ovo sa vodom u kadi urbana legenda..razmišljao sam neko vrijeme da li ima kakve veze sa termikom i na kraju sam shvatio da je najbolje vriti uvijek onim smjerom kojim vrte ptice u istoj termici !

Da li je to zbog Coriolosovog gibanja .... NE... ako vrtim suprotni smjer ptice će se uznemiriti ! Zašto ? Ako vrtim suprotni smjer - mogućnost je opakog sudara, ako vrtim isti smjer - sudar je jedva dodirivanje ! To važi i za grupu modela !

Uostalom ptice ponekada vrte lijeve, a ponekada desne krugove gledano sa zemlje, dakle Coriolis je izgubio ! :D

Damir



Title: Odg: Pomoć, kako da prepoznam termalni stup?
Post by: Remote on August 02, 2014, 08:31:14 pm
Damiru daš samo malo ....prostora i onda on, kao i Muller,  zabije mi goooool.......ali dobro je iako sam sve modele u free flightu imao sa desnim zaokretom.... :D....Damire veliki pozdrav... ;)
Title: Odg: Pomoć, kako da prepoznam termalni stup?
Post by: Diogen on August 02, 2014, 08:46:51 pm
Damiru daš samo malo ....prostora i onda on, kao i Muller,  zabije mi goooool.......ali dobro je iako sam sve modele u free flightu imao sa desnim zaokretom.... :D ....Damire veliki pozdrav... ;)
I svi moji FF modeli i svi od mojih juniora su sa desnim zaokretom i dan danas -> ovdje (http://www.flyfreak.net/moj-hangar-i-snimke-letenja/ide-restrikcija-rc-a-no-problem-glancam-ff-flotu-%29-!/msg123213/?highlight=restrikcije#msg123213) , razlog je jednostavan: ako si dešnjak, ne moraš gledati model iza glave unazad dok ide start...

Pričaju da su mulci koji žive oko ekvatora varali turiste sa nekim kantama , vodom i rupom: sada smo na sjevernoj, sada na južnoj polutki, a sada na ekvatoru i pokazivali kako istjeće voda iz kante ! Treba se sjetiti i uzeti im šolde, vidio sam to u jednom dokumentarcu
  :D !
Damir
Title: Odg: Pomoć, kako da prepoznam termalni stup?
Post by: vedronebo on August 03, 2014, 03:29:59 am
Ja sam novi u svemu što ima veze sa jedrilicama, termikom i slopeom, ali nabacit ću par svojih natuknica ili zapažanja pošto nemam dovoljno koncentracije napisati lijepi i veliki post trenutno :)
Znači ovo je ono što sam ja naučio kroz praksu i nešto čitanja, ako se netko ne slaže vrlo rado bi prokomentirao :)

Prvo da se zahvalim zed-u za ispravnu observaciju: model leti najbolje i najdalje ako i samo ako su pokreti letjelice lagani, bez naglih zaokreta i lupinga. To sam danas isprobao: preko tri sata bacanja klizača u zrak. Kad ide u lagani krug - vrlo široki krug, onda ide najdalje. Uobičajeno ga uspijem vratiti nazad, pa čak ponekad i napraviti dodatni polukrug. Ovaj klizač nije najboljih performansi, iako sam jako zadovoljan s ovim što sam do sada vidio. Za malo novaca (dva servoa, prijemnik, 3 x AAA alkalne baterije, malo stiropora i ostalog materijala) - dobra zabava. Pogon: ćevapi, može pizza, grah i razna variva. :)

Na ovom videu gore, nakon 3:50 se jasno vidi da je to bio polukrug sa vrlo laganim komandama. Zato i jeste letio tih 'rekordnih' (bar za mene) 15 sekundi. Ono što je u prvi momenat izgledalo kao termalno podizanje, zapravo je bilo propinjanje uz lagani gubitak brzine, gdje je ostatak leta bio zapravo niz padinu.

Quote
- termika gotovo nikad ne miruje, tj. ne stoji na mjestu. ako nema vjetra - nema termike gotovo sigurno. pod vjetar mislim promjene u tlaku, tj. "osjeti se" na livadi kad ima termike. ako se ništa ne kreće, sve je zagrijano i vrlo vjerojatno nema "dobrog" zraka

Ovo je dobro znati i imati kao podsjetnik. Ako se zrak ne kreće, dakle nema akcije - ništa od termike. Koliko sam shvatio, taj topli zrak mora biti zamijenjen nečim, a to je okolni hladni(ji) zrak. Dakle, mora biti barem povjetarca.

Da, tako je bilo i danas. Ok, ponekad sam osjetio malo hladniji vjetar, ali ništa značajnije. Problem je obližnja rijeka Bosut, koja je zapravo jedna velika bara: voda teče samo ako ima kiše. Pošto je protok vode slab, voda se brzo zagrije i nema temp. razlike da bi imalo većeg utjecaja na pomicanje zračnih struja. Vjetar koji je puhao iz raznih pravaca (turbulencija zbog prisustva šume), nije mi pomogao da osjetim dali ima ikakvog termalnog... bilo čega.

Quote
- termalni stup se uvijek "izvija" niz vjetar, i u pravilu (bar po meni) se kreće malo sporije od samog vjetra. ovo diktira cinjenicu da uvijek treba kretati u vjetru, jer sa prvim termalom koji ulovis ces lagano penjati i ici niz vjetar, a ako nemas motora moras se nekako i vratiti doma :) nije problem ako si u stupčini pa te digne stvarno visoko jer onda imaš dovoljno energije da se vratiš.

Ovo me i umorilo sve ovo vrijeme. Nisam imao termiku, a pošto mi je tehnika izbačaja a i samog letenja na početničkoj razini, bilo je tu više hodanja i kuhanja po suncu nego stvarnog letenja. Danas sam u dosta navrata uspio letjelicu vratiti pod noge, umjesto da gledam najduži let. Daleko je lakše igrati tu igru, nego trčati preko livade... (izbačaj me manje umori nego hodanje/trčanje po letjelicu koja je otišla daleko)

Quote
- na ovim visinama gdje ti letiš, tj. tako nisko gotovo sigurno nisi naletio na stup već "balončić" iliti bubble toplog zraka. znači nakuplja se na zemlji (prvenstveno na površinama koje su tamnije od okolice i samim time se bolje ugriju. baloncici se spajaju u sve vece i vece dok se na kraju ne odvoje od zemlje i spajaju u sve vece i vece, gdje nastane stup. to ne znaci da je svaki zrak koji ide prema gore termalni stup koji mozes iskoristiti sa svojom (ili bilo kojom drugom) letjelicom. zaključak: na većoj visini je bolja, veća, jasnija i jača termika. (za oblake su ti već rekli)

Miljama sam ja daleko od oblaka. Pod ovim mislim... da bi moj klizač u opće osjetio neko 'usisavanje' ispod oblaka, prvo ga tu moram dovesti. A ovaj moj je zapravo napravljen za slope soaring, ne za izbačaj na velike visine. Moguće da sam ovih dana naletio na balončiće i neku mikro-akciju (kombinacija vjetra, nagiba i majušnu termiku).

Quote
- prati ptice, bube, promjene jacine i temperature zraka koji ti prelazi preko lica, sve je bitno. dakle recimo da si okrenut i vjetar i uzasno ti je vruce i cini se da je vjetar stao (gdje ti stojis). ako zapuse naglo hladniji zrak po tebi, upravo te prosao termal i mozes lansirati jedrilicu u vjetar, okret 180 stupnjeva i vjerojatno si u termici)
Ponavljam, na malim visinama je jako tesko, pogotovo sa teskom jedraljkom!!

Ovo je bitno: prati sve i svašta (ako znaš što da se zapravo prati). Danas sam baš pogledao epizodu Flite Test-a, gdje je David Windestal objašnjavao kako prepoznati termiku. Najviše me dojmilo pojava 'konfuznog vjetra', tj. recimo jedno drvo pokazuje da puše iz jednog pravca, a drugo udaljeno drvo pokazuje da puše iz drugog.

Sjećam se da sam to imao prilike vidjeti uživo, no tada nisam znao o čemu se radi. Pokazivač vjetra na aerodromu je pokazivao jedan smjer, a crvena traka na mojoj 35 MHz stanici drugi smjer. Pošto nisam znao odakle zapravo puše vjetar, startao sam motorni avion prema onome što sam osjetio lokalno. Rezultat je bio - zapanjujuće lagano postizanje visine sa vrlo slabim gasom. Ode avion gore bez problema... zapravo, toliko ga je brzo uzdizalo da mi je bilo malo čudno. To je bio termal za poželjeti, no pošto nisam znao o čemu se radi, upropastio sam užitak; uporno nastojao smanjiti visinu... eh...

Quote
- termalni stupovi zbog vjetra nikad nisu ravni, ja ih volim zamisliti da imaju oblik tornada, dakle sire se prema gore (sto direktno za cinjenicu ima da model na vecoj visini "hvata" puno vecu i jacu termiku, pogotovo zato jer ne mora toliko skretati da bi ostao u jezgri iliti stupu. svaka jedrilica najbolje leti kada se ne dira puno, tj. kad je otpor zraka najmanji sto znaci da sto vise ides gore, radis vece krugove (smanjujes otpor zraka i samim time jos brze ides gore)

Ovo je vrlo korisna informacija! Koliko sam razumio, ako se pri prvom pokušaju 'promaši' termički stup, ne treba ga brzopleto tražiti letjevši ovamo-onamo, nego rađe lansirati klizač ponovo za drugu rundu.

Quote
- ovo "poskakivanje" aviona dok ulijeće u balon ili stup je upravo radi razlike u temperaturi zraka. dakle na rubu termala je zrak uvijek hladniji i on "podvlači" jedrilicu, a termika ju diže. dakle prvo krene malo dole, pa se onda penje (ako je termika dovoljno velika i jaka). tu dolazimo do zaključka da nije svaki balončić i svaki topli zrak za penjanje. ako ti moraš jako skretat da bi ostao u njemu, velika vjerojatnost je da unosis u let vise otpora nego sto ce te termal ustvari dizati.

Ovo je suprotno intuiciji, ali ta pojava da klizač prvo krene dolje, pa tek onda penjanje... David Windestal je to drugačije objasnio; pošto je repni stabilizator manji i lakši (manja inercija), njega prvog podigne gore, pa izleda kao da letjelica prvo krene dolje. U stvarnosti, termalni stup podigne cijelu letjelicu odjednom, s tim što nije lako uočiti malu visinsku razliku - a upravo ova razlika u nagibu letjelice je najuočljiviji signal.

Quote
- ako skuzis da si u "nuli", tj. letjelica ne pada a ti si napravio već krug-dva, pričekaj. taman se nakuplja topli zrak i ako ostaneš na pravom mjestu (ili pratiš zrak) vrlo vjerojatno uskoro ideš prema gore :)

Ovo "krug-dva" će izgleda morati još pričekati. Ovih dana, ja sam bio sretan da napravim puni krug i da mi se letjelica vrati. Oko više krugova, mislim da neće ići na termal (bar ovo moje čudo od stiropora). A valjda će svanuti dan sa malo više vjetra za slope soaring, pa tek onda možda i koji termal...

Quote
- najcesce termiku skuzis tako da se jedno krilo letjelice digne. znaci ako letis ravno i digne se lijevo krilo (avion se nagne udesno), vrlo vjerojatno je lijevo krilo "okrznulo" topli zrak (uvijek treba uzeti u obzir orijentaciju aviona jer vjetar isto ovo zna napravit, recimo ako puhne sa lijeve strane u krilo sa dihedralom isto se ponasa). vecina ljudi na ovakav pomak aviona reagira skretanjem na tu stranu (u ovom slucaju lijevo), kako bi probali "ući" u njega odmah i penjati se. po meni je bolja taktika proći kroz njega (sad imaš otprilike dojam koliki mu je opseg) - zatim skrenem za 180 stupnjeva, pa pod 90 unutra natrag. dakle "izmjerim" ga odmah kako bi znao koliki je tako da sto manje skrecem a opet budem u njemu (maksimalna efikasnost). naravno, kao sto sam prije spomenuo, kako ides vislje tako se i krugovi povecavaju, raste sama efikasnost i ponekad ides gore stvarno brzo. znao sam se zabrinut za Elfa kako ga je znalo čupat gore, ali opet, to je jedrilica od metar a ima manje od 100grama (uzasno niski wing loading)

Upravo to sam danas promatrao: dali će se dogoditi ikakvo iznenadno propinjanje/propadanje/naginjanje. Uglavnom, sve što sam vido je lagani udar vjetra. Večina letova je trajala 10 sekundi ili manje. U rijetkim trenucima sam uspio polako i lagano voditi avion u širokom luku (expo pomaže). U tih 10 sekundi i na tako maloj visini, nema se tu pono što vidjeti, niti se može puno očekivati.

Btw, već mjesecima pokušavam skontati što je to "Elf". Netko je spomenuo to ovdje, a na moje pitanje o kojoj se letjelici radi, mislim da nisam dobio odgovor. (Extra Light Flyier?)

Quote
Sve ovo dosta jednostavno zvuci u teoriji, ali u praksi u sve to treba ubaciti vjetar i to da se jedrilica nikako ne ponasa isto ako ide uz, niz ili bocno uz vjetar. Kada ides u vjetar predlazem "cik-cak" penjanje kako bi mogao pokriti sto veci teritorij dok trazis termiku a da ne izgubis puno na visini jer ides direktno u njega. Zajebana igra :)

Da je zeznuto, jeste. No mene pati više trčanje po poljani za odbjeglim avionom, nego ostalo... eh, jednom kad se vinem u te visine da imam vremena kružiti okolo, ja sretan... :)

Quote
Sto se tice slopea, ne treba ti nista visoko. Treba ti vjetar koji puse direktno na nasip, drvored, krov od kuce, bilo sto sto ce ga usmjeriti prema gore. Mogu ti staviti par svojih filmica iz samih pocetaka cisto da vidis o cem pricam. Znaci pravila slopea su jednostavna: uvijek budi ispred njega posto iza "usisava" jer zrak pada odmah dolje, pogotovo kod nasipa i slicnih manjih slopeova. Uvijek skreces u vjetar i trazis gdje te najvise dize. E sad, kad se tu umijesa i termika ;)

Ovo bi mi puno pomoglo da pogledam koji video. Jesam gledao na youtube, ali su to večinom bila visoka brda. Jedna iznimka je bio let iznad/ispod krošnji drveća ("treeline dynamic soaring").

Ako imaš nešto veš upload-ano na YT, stavi link, plese.

Quote
Natrkeljao sam svašta čisto da se pokrene diskusija :)

Nije trkeljanje. Prvo sam ovo pročitao, pa danas iskoristio priliku da odem provjeriti par stvari koje si napisao. Od termike ništa, bar nisam primjetio da sam imao duži let zbog iste. Najduže letove sam imao onda kad nisam divljao po palici elevona.

Ovdje ti moram zahvaliti na podsjetnik da ovo nije motorna zvijer, pa svako naglo skretanje ili promjena visine rezultira gubitkom energije, tj. skraćivanje trajanja leta. Kod motornih stvari, tu izgubljenu energiju nadoknađuje baterija. Kod ovih bezmotornih stvari, tu izgubljenu energiju nadoknađuje jedino ponovno lansiranje (ako sam bio već pre nisko).

Hvala na savjetima.

LP,
milan
---
Title: Odg: Pomoć, kako da prepoznam termalni stup?
Post by: vedronebo on August 03, 2014, 03:36:05 am
I da, stavi expo na elevator, vidim u videu da je osjetljiv do bola. Ako zelis biti efikasan, ne smijes puno prtljati po palicama :)

Ovaj dio mi je bio najkorisniji danas. Pošto nisam navikao na expo, bilo je malo teško prilagoditi se. No, kad sam se navikao, joj razlike - drastične :)

Ako nije kritično (letjelica ide prema rijeci, drvetu, objektu, ljudima), onda samo lagani i blagi pokreti - ode ona daleko. Tek kad sam počeo letjeti bez 'divljanja', tek sad mogu promatrati dali netko ili 'nešto' upravlja letjelicom osim mene (mislim na vjetar, termal i slično). Do sada je to bilo letenje 'na divlje'.

Još jednom hvala za podsjetnik.

LP,
milan
---
Title: Odg: Pomoć, kako da prepoznam termalni stup?
Post by: vedronebo on August 03, 2014, 04:18:24 am
Tako kako je rekao Zed....nije baš jednostavno ali je užitak kao 'gol iz igre'  ;) ;

Nije jednostavno, to sam primjetio. Pogotovo sa letjelicom koja nije predviđena da lovi termal, nego jedrenje na uspinjućem/padajućem vjetru (slope soaring/DS-ing).

Quote
jedna napomena: da bi nastala termika mora postojati razlika u temperaturi, dakle nejednako zagrijavanje tla npr.

Rub šume uz livadu je uvijek sumnjiv, kao i obale rijeka, kontrasti svijetlije-tamnije tlo (svježe izorana njiva) itd. generiraju balončiće jer se hladniji zrak podvlači pod topli koji se formira u balončić.

Male balone je teško uloviti i pratiti, to bi prepustio ekspertima, no nije dobro niti kod velikih proći kroz njega da se ocjeni veličina jer može biti kasno,tj. na rubu nas uvijek prema tlu baci turbulentni zrak i balončić može odjahati bez nas. Bolje centrirati kako-tako da ide gore i dok izdrži, pobjeći od ruba koji se primijeti po tome što se model počinje njihati... i imati sreće..

Dakle, koliko sam ja shvatio - jednom kad se uhvati termika, treba pokušati ostati u njoj (ako je moguće) laganim kruženjem? Ovo "pobjeći od ruba", mislim da to za sada ne bi znao napraviti i da imam pravi klizač.

BTW, kad smo već kod 'pravog' klizača, dali se može nešto sklepati od stiropora? Mislim, recimo oblikovati krilo, ubaciti rudaču, uzeti cijev od neke pecanke (imam par smrdanih ribolovnih štapova, nisu grafitni, ali su cijevi lagane), dodati bar dva servoa (za rudder i elevator) ili tri (još jedan za ailerone)? Vidio sam da postoje jednostavni klizači koji nemaju ailerone, pa opet lijepo lete (samo repna kormila). Jedino ne znam dali bi to radilo sa tehnikom pojačavanja krila ljepljivim trakama - dali bi to možda bilo pre teško u odnosu na oracover ili slične lagane folije (japan papir)?

Quote
Sve ovo je vidljivo na slici ovdje: kako izgleda termika !

[attachimg=1]

Odlična animacija. Hvala što si mi to pokazao, ne bi nikada ni pretpostvio kako bi taj termalni 'stup' trebao izgledati.

BTW, htjedoh zakačiti ovu istu sliku, no primoran sam na korištenje Internet Explorera, iz kojeg opet ne mogu niša zakačiti. U Chrome-u još uvijek ne radi citat ("Učitava se"). Iako sam ovdje kliknuo na "citat", ovo mi se otvorilo pod "Brzi odgovor". Hmm...

Quote
I jedno pitanje za razmišljenje: može li balon na topli zrak dobivati na visini u termici?  ::)

Damir

Nisam ekspert, no mislim da je nemoguće koristiti termiku za dodatno uzdizanje balona na topli zrak. Gustoća fluida u termici je manja nego u okolnom zraku, isto kao što je gustoća zraka u balonu na topli zrak manja nego okolina. Sveukupni efekt bi bio zapravo propadanje balona ili bi barem ostao na istoj visini. Ovo pod uvjetom da zanemarimo turbulentne rubove termike.

U školi smo učili da topli zrak ide gore jer je "lakši", no ja to vidim drugačije; okolni, hladniji zrak ide dolje pošto je gustoća molekula veća po jedinici prostora, a samim tim ima veću masu, pa istiskuje topliji (i rjeđi) zrak gore (manja masa po jedinici prostora, ili manji broj molekula po volumenu). Namjerno izbjegavam riječ "težina", jer je ona umnožak mase (u kilogramima) i gravitacijske akceleracije (u metrima po sekundi, svake sekunde), pa se težina onda izražava u njutnima.

LP,
milan
---
Title: Odg: Pomoć, kako da prepoznam termalni stup?
Post by: vedronebo on August 03, 2014, 04:58:44 am
@davor,@zed: ako je gubitak uzgona veći od dobitka zbog vertikalne uzlazne struje termike = balon ide dole !
Dakle moguće su sve kombinacije, od dobitka, nulice, pa do padanja. To je slićna fora npr. ako ispod broda na moru u dubini dodje do erupcije metana-brod može potonuti (kažu da je to Bermudski ?)

Balonđije u pravilu vole letiti predvećer kada se zračne struje smire.

Ovdje dodajem jednu sliku neke zamišljene livade sa generiranom termikom (žuto). Vidi se nepravilnost i za ljudska osjetila nevidljivost same termike (kako  to ptičurine skuže ?? )

Kako ptičurine skuže?! Pa jednostavno; ne znam koliko milijuna godina evolucije. Čovjek ne leti, bar ne bez pomagala (avion, jedrilica). Ono što je za pticu termika, to je za čovjeka... pokretne stepenice (stube) i/ili lift.

Možda se u ovom trenutku ptičurine isto tako pitaju i pišu po ptičjem forumu: kako to čovjek prepozna pokretne stepenice? :)

Sada ozbiljno. Prije par dana sam gledao tutorijal oko prepoznavanja termike u jedrilicama... Voditelj preporuča da se ne gleda na vario, nego da se osjeti naglo uspinjanje, gdje napominje da je to varljivo - iako osjećaj promjene visine traje kratko, uspinjanje se i dalje nastavlja. Nadalje, nakon što se osjeti promjena visine - tek onda se pogleda na vario da se potvrdi observacija. Ujedno kaže da je vario spor, tj. ima kašnjenje u indikaciji promjene visine, pa se može dogoditi da se prođe kroz cijeli termalni stup (i izađe van iz njega), a tek onda vario indicira uzgon.

Quote
Ako netko želi, mogu staviti cijeli pdf odakle je slika skinuta - mnogo teorije i simulacije  :-\

Isto tako, ako ma zainteresiranih, mogu priložiti ijednu moju razradu elektroničkog detektora termike (ovo je eksperimentalna  naprava i sam autor navodi da je diskutabilne upotrebljivosti).

Bilo bi lijepo znati, dakle... stavi taj pdf ako nije problem. Isto tako, zainteresiran sam za vario. Iako svaka samogradnja ne može zamijeniti tvorničke uređaje, barem što se tiče težine uređaja. Ja sam se mislio petljati sa elektret mikrofonom, gdje bi bila jedna strana mikrofona hermetički zatvorena, signal filtriran low-pass filterom, a daljnja obrada signala... ma ne znam dali se isplati petljati oko toga. Osim toga, taj signal se onda mora dati na neki predajnik, pa onda praviti prijemnik dolje... uh... skuplja pita nego tepsija. Nije nemoguće, samo je pitanje dali je isplativo (a i pouzdanost bi mogla biti upitna).

Quote
Za sve druge slućajeve tu je - telemetrija : staviš vario i gledaš kada brojkice počnu skakati prema gore. Ako nemaš akustičku signalizaciju be be be - trebaš gledati i model i display  :D :D

Gledati brojke je okay, samo ako se ima pomočnik. Jedino akustička signalizacija, dovoljan je kratak pogled dolje i letjelica može biti bilo gdje... Znalo se dogoditi da na tren pogledam stanicu da vidim kako su prekidači postavljeni ili nešto drugo, a onda se pitam "pa gdje mi je avion?". :) Djelić sekunde...

Quote
Damir

LP,
milan
---
Title: Odg: Pomoć, kako da prepoznam termalni stup?
Post by: Diogen on August 03, 2014, 08:36:44 am
[attach=1]
Title: Odg: Pomoć, kako da prepoznam termalni stup?
Post by: zed on August 03, 2014, 12:16:47 pm
Moraćemo nekako Saletu otet one termalne očale :D
Title: Odg: Pomoć, kako da prepoznam termalni stup?
Post by: vedronebo on August 03, 2014, 12:18:30 pm
Hvala, Damire na informativnom štivu.


Dakle, ono što sam ja pokušavao da uhvatim prizemni termal nema smisla, ili bi bila puka sreća da tako nešto uspijem.


Pogotovo mi je ovo interesantno oko graničnih slojeva:


"BL height is governed by the amount of sunlight,
the amount of moisture available at the surface, and the stability of the atmosphere. Areas with
lots of surface moisture, especially with crops that use a lot of water, tend to have relatively
shallow boundary layers and weak thermals; deserts have deep BLs and huge, booming thermals."


Ovaj dio oko biljaka koje koriste puno vode - šume, vinogradi (vinova loza zna imati korijen i do 100 m dubine). S druge strane, trava, pokošeni usjevi i ostale površine sa malo ili ništa vegetacije.


Dakle, ako sam dobro shvatio, najbolje je biti negdje između... Ili možda bolje na području sa manje vegetacije? Ovdje, gje ja živim, ima svega pomalo - i bujnije vegetacije, sa područjima gje je nema (uglavnom nakon otkosa pšenice ili drugih usjeva).


Ovo moram još jednom pročitati, zanimljivo je znati. Sigurno će mi to trebati za ubuduće. Do sada sam letio kako sam letio - kao lutrija, ako bude nečega, bude, ako ne... Od sada treba računati i na termal.


LP,
milan
---
Title: Odg: Pomoć, kako da prepoznam termalni stup?
Post by: zed on August 03, 2014, 12:59:36 pm
Milane, ja sam skužio da sve priče oko svjetlijeg-tamnijeg, ovog-onog i slično (promatranje terena) nema baš previše smisla. U zraku je takav kaos da na kraju jedrilica ispriča sve priče.
Naravno, analizom terena ćeš vjerojatno prije pronaći termiku, ali to je sve relativno!


Imam ja jednu RE jedraljku od 1440mm, treba na krila navući foliju i ubaciti servače i ESC (motor ima). Ako imaš načina to nekako prebaciti iz Zagreba do Slavonije, tvoja je.
Title: Odg: Pomoć, kako da prepoznam termalni stup?
Post by: vedronebo on August 03, 2014, 02:52:51 pm
Milane, ja sam skužio da sve priče oko svjetlijeg-tamnijeg, ovog-onog i slično (promatranje terena) nema baš previše smisla. U zraku je takav kaos da na kraju jedrilica ispriča sve priče.
Naravno, analizom terena ćeš vjerojatno prije pronaći termiku, ali to je sve relativno!

Da! Iako je djelovalo suludo i beznadežno, danas sam probao jedno ovršeno polje. Prije toga sam vidio u suprotnom pravcu nekoliko ptica kako kruži. Pored tog polja su me dočekale dvije rode blizu kanala (valjda su tu tražile žabe). Bacao sam model uzaludno, sve do jednom. Ona sam primijetio da su južnije dvije ptice (ne znam koje, bio sam zauzet svojim letenjem) počele kružiti. A onda zapadno nekoliko ogromnih ptičurina i to na jako velikoj visini.

A onda sam imao najduže letove, udare 'vjetra', iako sam u tom trenutku letio niz vjetar. Iste te ptice su se polako premještale prema sjeveru (vjetar je bio južni). Onog momenta kad su ptice otišle, zapuhao je hladan vjetar sa zapada, a moj model je svakim novim izbačajem počeo sve više neobjašnjivo tonuti. U međuvremenu se kamera napunila, pa sam sada došao napraviti stanku, prebaciti fileove na komp, pa idem opet promatrati.

Izgleda je danas dan za termalne stupove. Pregršt onih malih grudvastih oblaka, neki su bili savinuti kao kifla - baš onako kako bi ih vjetar savio. Snimke ću pregledavati kasnije, da ne gubim sad vrijeme. Ali mislim da ću se premjestiti do ruba te šume, iako je s druge strane kukuruz i dalekovod (ako upadne među kukuruze, mogu se pozdraviti sa modelom - sve do vršidbe (isto vrijedi i za šumu).  :-\

Quote
Imam ja jednu RE jedraljku od 1440mm, treba na krila navući foliju i ubaciti servače i ESC (motor ima). Ako imaš načina to nekako prebaciti iz Zagreba do Slavonije, tvoja je.

Imam, moja djevojka radi u Zagrebu. Dali se barem krilo može odvojiti od trupa? Mislim, ova moja je malkice smotana, pa da nešto ne pokida. A i ja bi mogao pokidati kad idem vlakom, ako je gužva.

Bio bi više nego sretan, presretan, da imam dobar glider. BTW, da odmah unaprijed planiram foliju. Koja je bolja? Leo modeli? Oracover ili? Koji servo? Imam jedan od 5 grama i tri od 6 grama relativno slobodne (ugrađeni u nešto što ne leti, a izlgleda i neće više letjeti) I još dva od 9 grama u onom nikad završenom Zagiju, dvokrilcu. Imam jedan ESC od 15A i jedan od 35A. Obadva zauzeta, no mogao bi ih žrtvovati... jer silno želim klizač, još ako je na pogon... Praznici u utorak (ovi njeni su spojili praznike i ponedjeljak, tako da je u ZG tek u srijedu). Mirovina za 7 dana, tako da ću si moći kupiti foliju, koju god treba. Peglu nemam, ali mogu posuditi. Što mi još treba da to dovršim?!

LP i unaprijed hvala,
milan
---
Title: Odg: Pomoć, kako da prepoznam termalni stup?
Post by: zed on August 03, 2014, 02:57:54 pm
Krilo se skida, na šarafe je. Jedrilica nije u najboljem stanju (kupljena tu na forumu), ja sam skinuo foliju i reparirao balzu što se bolje dalo. Naravno, leti odlično :)
Ima pogon, sklopivi prop, mislim da je regler od jedno 20A uvrh glave. Treba ti batka oko 1300mAh 2S (budem provjerio jel imam i jel radi). Servači su bili jedno 6gr, isto moram sve provjeriti pa javim.


Ako ima dobrih ljudi sa viškom folije, javite se da složimo čovjeku avion! Folija što lakša to bolja, naravno :)
Title: Odg: Pomoć, kako da prepoznam termalni stup?
Post by: zed on August 03, 2014, 05:02:29 pm
Skoro zaboravio....ovo ti je ELF:


http://f3j.in.ua/en/elf.html (http://f3j.in.ua/en/elf.html)


A ovo je ELF kojeg ja letim....uglavnom slope, pretkraj sam otisao i vislje malo u termiku (prije slijetanja) - pa da vidis kako to izgleda.


http://www.youtube.com/watch?v=7SlNqqyX2bY (http://www.youtube.com/watch?v=7SlNqqyX2bY)
Title: Odg: Pomoć, kako da prepoznam termalni stup?
Post by: vedronebo on August 04, 2014, 08:19:09 am
Evo jučer isprobavao i pokušavao dobiti bar malo na visini pomoću termike. Ne znam dali sam uspio produžiti let zbog vrlo slabe termike, ili sam vježbom naučio malo bolji izbačaj klizača, pa je i dužina leta povećana.


http://www.youtube.com/watch?v=zHQ0N1m7lRU (http://www.youtube.com/watch?v=zHQ0N1m7lRU)


LP,
milan
---
Title: Odg: Pomoć, kako da prepoznam termalni stup?
Post by: Diogen on August 04, 2014, 08:36:17 am
..opet ja sa jednim Jubito loše kvalitete slike i tona.. :( ... ali sadržaj je najbolja modelarska akademija o termici.

Skoro sat i pol uživancije sa legendarnim Joe Wurtzom (vele da taj novozelanđanin nađe termiku i kada je nema)

D.


http://www.youtube.com/watch?v=0w_87NRe2fk (http://www.youtube.com/watch?v=0w_87NRe2fk)
Title: Odg: Pomoć, kako da prepoznam termalni stup?
Post by: SparroW12 on August 04, 2014, 10:42:45 am
vidim to se letjelo taman prije one oluje.
Jedrenje ispred olujnog fronta
[/size]Obično su to olujne fronte za vrijeme sparnih i vrlo toplih dana. Takav jedan olujni front se kreće brzinom od 60 km/h. Zračna masa u njemu je mnogo hladnija od one izvan njega što uvjetuje veliki termički gradijent. Upravo se ta uspona čeona strujanja koriste za jedrenje. Treba ocjeniti da li će ta olujna fronta prervaliti veće rastojanje ili će se pak brzo raspasti. Idealno bi bi bilo dobiti podatke od meteorološke stanice, ali ako ih nemamo onda moramo sami ocjeniti. Što je olujna fronta tamnija i popraćena većom grmljavom to je situacija povoljnija za izvođenje preleta. Treba pričekati trenutak da se oluja sasvim približi i da prođe period karakteristične tišine, jer nakon toga dolazi nalet čeonog vjetra. Drugi način je da se poleti dok je olujna fronta još uvijek dovoljno daleko i da avion jedrilicu došlepa ispred olujnog oblaka.
[/size]Nije preporučljivo ulaziti u olujni oblak mada tamo postoje daleko jača dizanja od onih ispred njega, ali zbog pojave tuče i velike turbulencije jedrilica nikad nije sigurna.
Title: Odg: Pomoć, kako da prepoznam termalni stup?
Post by: SparroW12 on August 04, 2014, 10:45:17 am
i da probaj lansirati model ovako.


http://www.youtube.com/watch?v=FGvllx83zAw&list=UU9zTuyWffK9ckEz1216noAw (http://www.youtube.com/watch?v=FGvllx83zAw&list=UU9zTuyWffK9ckEz1216noAw)
Title: Odg: Pomoć, kako da prepoznam termalni stup?
Post by: vedronebo on August 04, 2014, 01:17:00 pm
i da probaj lansirati model ovako.


http://www.youtube.com/watch?v=FGvllx83zAw&list=UU9zTuyWffK9ckEz1216noAw (http://www.youtube.com/watch?v=FGvllx83zAw&list=UU9zTuyWffK9ckEz1216noAw)


**************************
WOW, napokon sam skužio kako da koristim citat: potrebno je kliknuti na onu strelicu "brzi odgovor", tako da se taj prozor zatvori - tek onda je moguće koristiti citat.
**************************


Da, probao bi, samo što je ovo moje od stiropora, ojačano tek na prednjoj (LE) i zadnjoj (TE) strani. Nema remenjače i bojim se da mi rub stiropora ne ostane u ruci dok izbacujem. Zato izbacujem lakše i sporije nego bi to trebalo.


Isto tako sam primjetio (odnosno tek kad sam se snimio sa tronošca) da savijam ruku, a ponekad pre kasno otpustim - pa letjelica ode uzduž krila i napravi nekontrolirane pokrete (često lupi nosom o tlo).


Definitivno moram poraditi na tehnici izbačaja. Pomaže snimanje sa strane, a ne samo sa kacige ili kape.


BTW, sinoć sam nadogradio firmware na novi mobius i požalio, jako požalio.


LP,
milan
---



Title: Odg: Pomoć, kako da prepoznam termalni stup?
Post by: vedronebo on August 04, 2014, 01:38:53 pm
vidim to se letjelo taman prije one oluje.
Jedrenje ispred olujnog fronta

To se obično zove 'klin' i koristi se za prave jedrilice sa posadom. Za modele je vrlo opasno jer ga u nekoliko trenutaka odnese nekoliko stotina metara dalje i uvis. Spašavanje je vrlo teško jer vertikalne struje u momentu narastu i preko 20/msec. vrijeme reakcije kratko + nemogućnost jedrilice da se 'probije' natrag čak i po motorom ako je motorna = siguran gubitak modela.
Nekoliko sam ih spašavao kolegama, imao sam sreće , neki nisu.


Oh, vertikalne struje od 20 m/s ... uh, to je malo previše. Jednom sam pokušao slope soaring po vjetru od 7 m/s, na udare i do 10 m/s, pa sam vidio što to znači. Ali to je bilo horizontalno, a model relativno blizu tla. Ipak ga je bacalo kao da teži 0.1 gram.


Da odmah odgovorim SparroW12 oko olujne fronte; dok sam redovito išao na pecanje, to zatišje pred oluju nam je uvijek bio znak da što brže spakiramo pribor u auto i bježimo. Prije toga vjetar gotovo uvijek puše prema olujnom oblaku, zatim zatišje, a onda vjetar iz pravca oblaka.

Quote
I kada se približava grmljavina, bolje se spakirati i otići (pogotovo oni sa antenama za 35/40  :D :D ).


Da, u pravu si, bolje se skloniti na sigurno.


No, evo daj mi metalno koplje od 6 metara i na vrh stavi najoštriju metalnu iglicu. Ja ću je cijelo vrijeme držati okomito za vrijeme grmljavine na otvorenom polju (i to sa jednom rukom dodirujući tlo), gdje nema nikakvog drveta/dalekovoda/stupa na kilometre.


Jedini uvjet je da se ne mrdam sa mjesta, pogotovo sa gumiranim ili sintetičkim cipelama/čizmama. Ok, još jedan uvjet; da su sve sintetičke površine (polietileni, najloni, PVC-i i ostale lako naelektrizirajuće površine) što dalje od mene.


Quote
Damir
Title: Odg: Pomoć, kako da prepoznam termalni stup?
Post by: Coljo on August 04, 2014, 01:40:24 pm
Termiku mozete naci jedino na livadi, nikako za tipkovnicom!


Nisam znao da se bas toliko moze propametovat o temici, ili je ima, ili je nema!


Mars na livadu :D
Title: Odg: Pomoć, kako da prepoznam termalni stup?
Post by: vedronebo on August 04, 2014, 02:03:26 pm
Termiku mozete naci jedino na livadi, nikako za tipkovnicom!


Nisam znao da se bas toliko moze propametovat o temici, ili je ima, ili je nema!


Mars na livadu :D


Razumijem, druže kapetane!  :D


LP,
milan
---
Title: Odg: Pomoć, kako da prepoznam termalni stup?
Post by: vedronebo on August 04, 2014, 09:27:47 pm
Danas pokušavao letjeti (popodne), čak stavio dva štapa sa trakom - da se vijori (kao na ovom videu oko termalnih stupova)... Ništa od toga. Avion kao da je pravljen od olova, jednostavno ne želi ostati u zraku.


Jučer bila kišurina, valjda je previše vlage u zraku. Za sutra popodne prognoziraju jači vjetar, ali i kišu (opet?!). Ne znam dali da očekujem i termal, ali barem da zapuše sa one strme strane da napokon probam slope soaring.


LP,
milan
---
Title: Odg: Pomoć, kako da prepoznam termalni stup?
Post by: Stefano on August 04, 2014, 09:47:25 pm
Milane...
Previse se trudis upravljati modelom i oduzmes mu i ono malo uzgona koji bi dobio. Ja nisam neki strucnjak i sa sakupljenih 30tak sati DLGa nisam bas mjerodavan, no i u danu bez termike ostajem duze od minute u zraku. Danas smo Shimpa i ja imali odlicno termicarenje. Nije da je termika vukla modele u visinu ali smo se trudili i vecinu letova imali oko 3min. Snimio sam nekoliko videa i sad ih montiram pa ce na jubitu uskoro. Vidjet ces koliko pomicem kontrolne povrsine...vrlo malo i rijetko...napominjem ja sam tek pocetnik.
BTW...stavi expo na kontrole.
Title: Odg: Pomoć, kako da prepoznam termalni stup?
Post by: vedronebo on August 05, 2014, 04:05:52 am
Milane...
Previse se trudis upravljati modelom i oduzmes mu i ono malo uzgona koji bi dobio. Ja nisam neki strucnjak i sa sakupljenih 30tak sati DLGa nisam bas mjerodavan, no i u danu bez termike ostajem duze od minute u zraku. Danas smo Shimpa i ja imali odlicno termicarenje. Nije da je termika vukla modele u visinu ali smo se trudili i vecinu letova imali oko 3min. Snimio sam nekoliko videa i sad ih montiram pa ce na jubitu uskoro. Vidjet ces koliko pomicem kontrolne povrsine...vrlo malo i rijetko...napominjem ja sam tek pocetnik.
BTW...stavi expo na kontrole.


Jeste na expo, ne vrijedi. Ipak je to leteća daska, a upravo tako se i ponaša.


Mislim da je pogrešna geometrija modela. Ipak je ovo napravljeno za uvjete gdje ima pregršt energije, a to je slope (ili DS) soaring. Dakle, gdje jedrimo na uzlaznom vjetru (suprotna sila od tog vjetra je gravitacija), ili na razlici ima vjetra/zavjetrina (često to pogrešno nazovem 'sjena' na videu). Kod DS-a (dinamičkog jedrenja), inercija ima i te kakvu ulogu - model mora nastaviti juriti ako to želimo. Ovo moje sklepano ne, ako se ne dogodi čudo - samo koči. 


Ovaj rep mi više pravi probleme nego koristi; model je stabilan, možda i previše. Recimo želim skrenuti lijevo: elevoni malo pomaknuti - ništa. Malo više - ništa. Tek do kraja, tek onda letjelica počne reagirati. Drugo je sa elevatorom (odnosno ta komponenta elevona). Dosta osjetljivo, a tako je i napravljen mix na stanici. Aileroni su morali ići do kraja, dok elevator na nekih 60-70% (nekad je previše, nekad premalo).


Kod klasičnih letjelica, repni stabilizator je manji, ali zato ima veliku polugu. Ova daska nema tu polugu toliko izraženu (u odnosu na CG), ali zato ima predugačke elevone (nisu preširoki, tek malo manje od 3 cm, u odnosu na sredinu krila, koje je 29 cm). No problem je što je 29 cm na sredini, a tek 15 cm na vrhovima krila. Raspon krila 90 cm.


Ovaj dizajn je relativno lagano za sklepati, ali je mana što ima relativno loše letne karakteristike (flying envelope). Još gore se ponašao onaj Swifter - to ne bi nikome preporučio da pokuša letjeti. To je najneposlušnija daska za letenje.


Vidio sam još jednu varijantu letećih dasaka, a to je aileroni + elevator. Navodno teško za upravljanje, ali upravo smanjena površina ailerona i dodan elevator čine daleko bolje letne karakteristike. No dosta o daskama, mislim da tu nema kruha ako nema dobre padine i jakog vjetra.


Mislim da je Zed u pravu: taj Elf, jest da mi je to skupo (158 eura), ali ta jedrilica je lagana (95 grama), a ima odlična letna svojstva.


Ove leteće daske... koliko sam vidio na youtube... uglavnom slope soaring, ništa hvatanje termike u ravnici - takav video tražim danima, nisam našao.


LP,
milan
---
Title: Odg: Pomoć, kako da prepoznam termalni stup?
Post by: vedronebo on August 05, 2014, 04:34:05 am
Ja se ispričavam ako je ovo sada malo OT, ali moram predočiti neke podatke da bi bilo jasnije s čim ja pokušavam ostvariti neostvarivo.


Evo nacrta Wiesel-a, onako kako sam ja to dobio. To su dvije stranice (prva je skalirana dolje [smanjena], druga je u mjerilu 1:1). Dakle profil krila je upravo takav kakav je (nije skupljen, nije izdužen):


[attach=1]


Oblik krila (daska je daska...)


I sada glavni šok, bar sam ga ja tako doživio (ovo je nacrt po kojem sam ja radio moju dasku):


[attach=2]


Sada usporedimo oblik krila (airfoil) sa Elf-ovim (AG-12):


[attach=3]


Mislim da će svima sada biti jasno sa kakvom skalamerijom ja pokušavam letjeti.


LP,
milan
---


EDIT: moram dodati još dva profila krila od Elf-a (u dokumentu se spominju AG12, AG13 i AG14 airfoil):


[attach=4]


[attach=5]


Ne mora čovjek biti ekspert da bi vidio da su ova krila toliko tanka da u 'svijetu otpora zraka' skoro da i ne postoje (barem u odnosu na ovu moju dasku).
Title: Odg: Pomoć, kako da prepoznam termalni stup?
Post by: zed on August 05, 2014, 09:05:55 am
Dobro je sad uspoređuješ dasku za slope koja ne leti i jednu od najboljih 1m jedrilica :)
Naletili smo se i mi svakakvih daščetina i sličnih "neletala". Ja predlažem da slažeš od stira, deprona ili neceg sliceg vecu jedrilicu. Ako se ne lansira discus stilom ne mora biti toliko cvrsta a super ce letjeti.
Title: Odg: Pomoć, kako da prepoznam termalni stup?
Post by: vedronebo on August 05, 2014, 08:03:31 pm
Dobro je sad uspoređuješ dasku za slope koja ne leti i jednu od najboljih 1m jedrilica :)
Naletili smo se i mi svakakvih daščetina i sličnih "neletala". Ja predlažem da slažeš od stira, deprona ili neceg sliceg vecu jedrilicu. Ako se ne lansira discus stilom ne mora biti toliko cvrsta a super ce letjeti.


Mislim da si u pravu što se tiče usporedbe. Izgleda da moram proći pakao iskušenja, da bi na kraju našao sebe u sasvim drugom filmu.


I dalje maštam o quadu ili trikopteru, raznim motoriziranim krilatim čudnovištima... no, iako ova daska ne leti dobro, barem sam malo više naučio na kontrole (barem aileron i elevator, fali samo rudder).


Pri startu čak koristim lijevu ruku na palici za aileron/elevator, što mi je do sada bilo nezamislivo. Ako slomim nešto zbog greške u upravljanju, šteta nije velika. Uloženo vrijeme u izradu letjelice mi je zapravo jako dobra lekcija za učenje kako i što napraviti, a kako izbjeći nešto pod svaku cijenu. Do sada sam uspio smrdati dva servoa (pri padu, onda teška čelična žica jednostavno polomi zupčanike servoa).


Mislim da ću od sada više slušati tvoje savjete, kao i savjete drugih kolega ovdje na forumu. Znam da sam ponekad tvrdoglav, no takav sam... tu ne mogu puno promijeniti.


Slijedeći projekt: jednostavan RC glider. Ovaj puta ću ipak napraviti ailerone/rudder/elevator kombinaciju.


Danas je bio malo jači vjetar i vidio sam da ovaj rep na dasci ne dozvoli letjelici da se okrene uporabom elevona. Jednom kad 'posluša' moje komande, onda skrene, ali se i obruši dolje (kočenje elevonima, slično kao sa flapsovima/spoileronima). Prije toga točno prati smjer vjetra i otima se do zadnjeg trena.


Daska ima jednu veću i jednu manju rupu, te dobrano počupan stiropor sa donje strane, malo naprijed. Sve to zbog slijetanja na slamu, koja je nakon otkosa pšenice kao minijaturno koplje oštra. Dobra lekcija za buduće modele - tamo gdje je bila ljepljiva traka, gotovo da nema vidljivih tragova oštećeja.


Da sam kojim slučajem imao Elf (ili bilo što slično) i to napravio, pa ja ne znam kako bi to prebolio. Obično izbjegavam hvatanje klizača rukom (promatrao sam kako će se ponašati pri zemlji), no uspio sam par puta to napraviti - pogotovo kad mi je stvar išla drito u lice. Danas sam preko 3 sata ganjao dasku... i još ću nastaviti, ovaj puta sa ciljem da se naučim pravilnije izbacivati, vraćati letjelicu nazad i hvatati rukom.


Pošto sam vidio da nema teorije da uhvatim neki termal (iako ima neke akcije, ali slabo i vrlo kratko), ono što mogu sa ovim višepadajućim/manjeletećim čudom je naučiti neke start-fly-stop akcije.


LP,
milan
---
Title: Odg: Pomoć, kako da prepoznam termalni stup?
Post by: vedronebo on August 06, 2014, 09:17:05 am
Evo još jedna poražavajuća stvar: mislio sam (a tako sam bio i napisao ranije) da sam startao letjelicu oko 20 metara visoko, no gledajući video, sa nekom grubom usporedbom sa mojim tijelom, ovo nije otišlo više od 10 metara u vis.


Isto tako, kod samog starta - većina energije se izgubi jer letjelica 'isklizne' iz ruke pod pogrešnim kutem, pa tako krene dijagonalno, onda se zaljulja i na kraju izravna. Sve to vrijeme dijagonalnog i ljuljajućeg leta, kinetička energija se gubi na 'mahanje' i pravljenje turbulencije, akcija slična onoj kod lopatica propelera:


http://www.youtube.com/watch?v=dGTaeftC_Fg (http://www.youtube.com/watch?v=dGTaeftC_Fg)


Strašno je za vidjeti... a još strašnije je to što sam tek sad shvatio da je sve to pogrešno i uzaludno. Ovo je jedan od boljih izbačaja, dakle hvatanje termala sa visine od 10 metara ili niže, sa daskom od oko 200 grama... nema teorije. Ono što sam možda i bio uhvatio je samo djelić tog laganog vertikalnog strujanja zraka.


Kiša je natopila polje... vrijeme je da se krene nazad u krevet na spavanje i sanjanje boljih letova.


LP,
milan
---
Title: Odg: Pomoć, kako da prepoznam termalni stup?
Post by: zed on August 06, 2014, 01:06:07 pm
Svaka letjelica lansirana discus tehnikom "izlijeće" na ovakav isti način, dakle nije ništa strašno za vidjeti. Količinu "kočenja" prije nego se izravna uvjetuju veličina i smještaj repa, izbačaj i razmještaj masa po modelu (više će se htjet zavrtit ako su recimo teški servači u krilima ili na rubu rotacije).


Pogledaj što rep preživi kako bi izravnao letalicu:


http://www.youtube.com/watch?v=6hmYHEmORhQ (http://www.youtube.com/watch?v=6hmYHEmORhQ)
Title: Odg: Pomoć, kako da prepoznam termalni stup?
Post by: zed on August 06, 2014, 01:11:52 pm
I da, nemoj bacati model prema gore već gotovo ravno prema horizontu (moze mrvicu gore ali ne ovako jako kao ti) pa javi rezultate. Malo potrimaj za gore kod bacanja, a ako znas napravi i flight mode na gumb (znaci launch mode za bacanje i normalni za letenje)
Title: Odg: Pomoć, kako da prepoznam termalni stup?
Post by: vedronebo on August 06, 2014, 01:38:29 pm
Svaka letjelica lansirana discus tehnikom "izlijeće" na ovakav isti način, dakle nije ništa strašno za vidjeti. Količinu "kočenja" prije nego se izravna uvjetuju veličina i smještaj repa, izbačaj i razmještaj masa po modelu (više će se htjet zavrtit ako su recimo teški servači u krilima ili na rubu rotacije).


Pogledaj što rep preživi kako bi izravnao letalicu:
(link uklonjen poradi skraćenja stranice)


Dobro je ako samo rep koči i eventualno krila, ali vrlo malo. Ovo moje koči cijelim tijelom.


LP,
milan
---
Title: Odg: Pomoć, kako da prepoznam termalni stup?
Post by: vedronebo on August 06, 2014, 01:41:55 pm
I da, nemoj bacati model prema gore već gotovo ravno prema horizontu (moze mrvicu gore ali ne ovako jako kao ti) pa javi rezultate. Malo potrimaj za gore kod bacanja, a ako znas napravi i flight mode na gumb (znaci launch mode za bacanje i normalni za letenje)


Neće ići. Probao nekoliko puta i skoro svaki puta zakucao u zemlju. Dovoljno je stupanj dva da pogriješim i nos joj je razbijen. To je rezultat prekasnog otpuštanja, gdje daska napravi rotaciju... moram negdje iskopati video pa staviti na YT da vidiš o čemu se radi.


Nikako, nikako ne smijem lansirati dasku horizontalno. Probao i trik sa elevacijom, ali nema pozitivnog učinka. Samo što je u tom slučaju rotirajući krug malo uži, pa letjelica napravi više kolutova prije nego li tresne u tlo.


LP,
milan
---
Title: Odg: Pomoć, kako da prepoznam termalni stup?
Post by: zed on August 06, 2014, 01:51:39 pm
Servoi moraju dobro centrirati, ne smije biti lufta na kontrolnim površinama (tj. na vezi servo arm - pushrod - kontrolna povrsina) - dovoljno je milimetar krivo centriranje i ide u pod ili u luping :D
Title: Odg: Pomoć, kako da prepoznam termalni stup?
Post by: vedronebo on August 06, 2014, 03:34:44 pm
Servoi moraju dobro centrirati, ne smije biti lufta na kontrolnim površinama (tj. na vezi servo arm - pushrod - kontrolna povrsina) - dovoljno je milimetar krivo centriranje i ide u pod ili u luping :D


Pa nema baš toliko lufta, možda 0.2 mm. Više se klati ovaj slabašni servo, tj. njegovi zupčanici. Ali mislim da je sve to u granicama dozvoljenog.


Nešto drugo bi moglo biti problem. Mislim da trebam odrezati elevone, tako da mogu uhvatiti krilo odozada, a ne na sredini - malo naprijed. Možda je to greška. Ova daska izgleda nije predviđena za ovakvo izbacivanje, ne znam. Ili negdje sustavno griješim...


Trenutno lije kiša, pa će trebati dan dva sunčanja da se zemlja osuši. Do tada nema letenja. Vjeruj mi, ne želiš koračati po slavonskoj ravnici gdje su traktori pomiješali zdravu zemlju i glinu (ilovaču) koja je bila ispod. Sada je to ljepilo, sklisko, ne da se lako oprati... Trava je drugo, ako je ima (i ako je pokošena).


Svejedno, hvala na savjetu. Probat ću napraviti što god se može.


LP,
milan
---
Title: Odg: Pomoć, kako da prepoznam termalni stup?
Post by: zed on August 06, 2014, 03:50:05 pm
Pa čuj, ne znam kakvo je to krilo za bacanje, ali pogledaj recimo Alulu malo pa vidi što se s nje da skopirat. Krila generalno nisu baš najbolje jedrilice jer gube puno energije pri skretanju ali su zato dobra za slope. Vjetra ima, nasip siguran sam ima kakvi negdje u blizini pa probaj :)
Title: Odg: Pomoć, kako da prepoznam termalni stup?
Post by: vedronebo on August 06, 2014, 04:27:49 pm
Pa čuj, ne znam kakvo je to krilo za bacanje, ali pogledaj recimo Alulu malo pa vidi što se s nje da skopirat. Krila generalno nisu baš najbolje jedrilice jer gube puno energije pri skretanju ali su zato dobra za slope. Vjetra ima, nasip siguran sam ima kakvi negdje u blizini pa probaj :)


Mislim da.. ne znam što da mislim. Iako je ovaj Wiesel (Weasel ili na naški: lasica) relativno lagano za napraviti, nema baš najbolje performanse. Alula... eh, baš takav oblik krila ne bi mogao izrezati od stiropora. Možda slično, ali opet. A da kupujem, malo mi je skupo - ako bi već imao novaca, ne bi razmišljao: ELF!


Do neki dan nisam točno znao o čemu se radi, no pogledao sam par videa (imeđu ostalih i tvoj), pa sam vidio da za tu cijenu... dobije se poprilično dobra letjelica.


Mislim da od svih samogradnji, ipak treba birati nešto 'repato', a ne ovako 'kusato' (bezrepo).  :D  Ili staviti još jedan servo na rudder... no to onda više nije to: jednostavna konstrukcija. Ne isplati se petljati... sad vidim da su ta široka krila dobra u nekim stvarima, a loše u drugim. Ovo skretanje je recimo najveći problem.


Mogu još nešto probati; elevone promijeniti totalno. Servoe pomaknuti prema vrhovima krila, a elevone skratiti tako da budu samo pri vrhovima krila ili barem od jedne polovice jedne strane. Izgleda da srednji dio najviše koči pri skretanju (~flapsovi/spoileroni).


Totalno sam neodlučan što praviti. Postoji još jedna letjelica, koja bi se dala izrezati iz tri dijela stiropora: NCFM Bluto (uh, sve neki nazivi, ajme):


http://www.youtube.com/watch?v=MTVuux9XErY (http://www.youtube.com/watch?v=MTVuux9XErY)


Tri servoa, ovaj puta jedan rezerviran za elevator, dva za ailerone (elevone?). U opisu videa kažu da je okretna, a to je upravo ono što mene muči sa ovom mojom daskom: svaka prebrza promjena smjera i gubim na brzini i visini. Trebam izgleda nešto manje okretno, barem po elevaiciji. Wiesel je i previše okretan po elevaciji, ali zato jako trom (lijen) po nagibu, tj. skretanju.


Ma gotovo sam 100% siguran da ovi elevoni koji se skoro dodiruju na sredini koče. treba to podrezati i skratiti. Ostaviti samo onaj dio prema vrhovima krila (premjestiti servoe). Srednji dio samo nadoštiklati malo stiropora i trake da zadrži prijašnju formu.


Oh, da... skoro zaboravih. Negdje prije sam snimio jedan timelapse video. Dali su ovi oblaci koji se stvaraju i nestaju zapravo vrhovi termalnih stupova?


http://www.youtube.com/watch?v=dObs2Ic0K68 (http://www.youtube.com/watch?v=dObs2Ic0K68)


Ako jesu, onda je to jedan od načina vizualizacije, tj. tek da se vidi koliko često i gdje se pojavljuju (barem u završnoj fazi).


LP,
milan
---
Title: Odg: Pomoć, kako da prepoznam termalni stup?
Post by: vedronebo on August 06, 2014, 04:34:44 pm
Evo, sad ću ja sam sebi na brzinu odgovoriti: odustani od dasaka, naprvi repato leteće normalnoizgledajuće plovilo. Rudder, elevator... gotovo... ništa više ne treba.


LP,
milan
---
Title: Odg: Pomoć, kako da prepoznam termalni stup?
Post by: zed on August 06, 2014, 05:16:50 pm
Imaš na RCGroups jedno milijardu nacrta za male lagane jedrilice (lake i jeftine za izraditi) - ne mora biti DLG. Tako kako si rekao - dihedrala, elevator i rudder. Ništa više za termiku ne treba. Sad, oće biti dihedrala, polihedrala ili "savijeno" krilo, to je na tebi (dihedralu je najlakše za izvesti jer je jedini potencijalni problem wing joiner iliti spoj krila)


Što se tiče ruddera na letećem krilu - zaboravi. Rep je jednostavno preblizu CG-u i ima premalu polugu da bi išta radio. Ako ćeš ikad imati 150-200€ viška i želiš jedriti bacanjem iz ruke - mislim da su najbolje opcije DreamFlight Libelle (EPP ćukac od 1,5m) ili ELF. Jednostavno imaju odličan omjer uloženo - dobiveno.


Naravno, ima na HK par "krpačkih" jedrilica, ali ne bi ih preporučio. Bolje uzet za neku siću rabljenu jedrilicu koja leti i to je to. Eto, složi ovu moju i bok, samo moraš obećati bar jedan video penjanja u termici :)
Vidim nitko na cijelom forumu nema folije 8) ::)
Title: Odg: Pomoć, kako da prepoznam termalni stup?
Post by: vedronebo on August 06, 2014, 06:54:18 pm
Imaš na RCGroups jedno milijardu nacrta za male lagane jedrilice (lake i jeftine za izraditi) - ne mora biti DLG. Tako kako si rekao - dihedrala, elevator i rudder. Ništa više za termiku ne treba. Sad, oće biti dihedrala, polihedrala ili "savijeno" krilo, to je na tebi (dihedralu je najlakše za izvesti jer je jedini potencijalni problem wing joiner iliti spoj krila)

Dihedral je nekako najlakše, osim ako se krilo ne savije samo od sebe u luk, ali to onda nije to.

Quote
Što se tiče ruddera na letećem krilu - zaboravi. Rep je jednostavno preblizu CG-u i ima premalu polugu da bi išta radio. Ako ćeš ikad imati 150-200€ viška i želiš jedriti bacanjem iz ruke - mislim da su najbolje opcije DreamFlight Libelle (EPP ćukac od 1,5m) ili ELF. Jednostavno imaju odličan omjer uloženo - dobiveno.

Za višak ne znam, uvijek sam u nekom manjku. ELF je 158.10 Eura (bez carine, bez poštarine). Ne znam za ovaj DreamFlight LIbelle. Za sada ni ne tražim mjesto gdje bi ga kupio, jednostavno sam švorc.

Quote
Naravno, ima na HK par "krpačkih" jedrilica, ali ne bi ih preporučio. Bolje uzet za neku siću rabljenu jedrilicu koja leti i to je to. Eto, složi ovu moju i bok, samo moraš obećati bar jedan video penjanja u termici :)
Vidim nitko na cijelom forumu nema folije 8) ::)


Bit će videa. Evo, danima snimam, svaki dan po dva-tri sata snimaka. Od toga ne mogu ništa odabrati novo - sve jedno te isto: bacanje, kratak let, slijetanje (manje ili više bolno). Ma volio bi sad odmah otići i snimiti penjanje u termici, samo... bojim se da je to sa ovim nemoguće.


Kad smo kod toga, dali je netko sa letećom daskom uspio doseći neku visinu u termalu? Neki video? Od svega što sam vidio oko termalnog uspona su bili 'klasični' avioni sa repom. Ako se dobro sjećam, nisam vidio niti jedan video za termal (drugo je za slope soaring). Ok, meni ni to nije uspjelo... ili slab vjetar, ili ... nasip, ma gdje ga naći? Ovo na izletištu Sopot je okruženo drvećem i šumom, pa je vjetar uvijek nekako turbulentan i prigušen, a i nagib je vrlo blag, pre-blag.


Ono u glinokopu, jedino tu. Ali samo ako ima jakog vjetra. To mi je 6 kilometara biciklom, zadnji puta sam tih 6 kilometara išao protiv vjetra, krepao... a na kraju nisam uspio jedriti na nagibu. Dolje u rupi je vakuum, nema vjetra - odmah negdje ispod mojih nogu je totalna zavjetrina, bez obzira odakle puhalo. A nisam se sjetio da probam DS sa suprotne strane rupe.


Ovih dana nema vjetra a da ne pada kiša prije toga (onaj dan je bila iznimka, samo to je rijetko).


Sa ovom daskom... ma, osjetio sam to. Tu je negje, rekao bi 'zamalo'. Jako malo fali da ode gore. Možda par grama viška težine ili možda malo previše kočenja. Ili možda svega po malo.


LP,
milan
---
Title: Odg: Pomoć, kako da prepoznam termalni stup?
Post by: SparroW12 on August 07, 2014, 04:04:11 pm
Evo danas izašao malo letjeti zagijem pogledam u nebo kad ono 3 ptičurine kruže u krug. Rek'o aj idem probati sa zagijem jedriti i ja s njima u krug i isključim motor i hop hop evo ga penje se i ja se nakačio na jednu ptičurinu gdje ona tamo i ja. Na kraju 3 termalna stupa na razmaku 70-ak metara, tako da sam samo pratio tu pričurinu dok ona nije otišla i onda sam nastavio još 20 min letjeti.


Naravno svako malo mi se desi da ispadnem iz stupa i onda moram sa motorom to vratiti. Zagi obično leti sa jednom batkom 10min ali danas sam letio oko 25min sa jednom batkom i još nije potpuno prazna ali počeo me boliti vrat pa sam sletio.


Nevjerojatno iskustvo u jednom trenutku se kuhaš ni trunćice vjetra i onda koda te netko polije hladnom vodom, zapuše vjetar,to se dogodilo kada je jedan termalni stup prešao preko mene.
Title: Odg: Pomoć, kako da prepoznam termalni stup?
Post by: zed on August 07, 2014, 05:17:27 pm
Aaaaa, lijepi dan na livadi, jelda da je dobar osjecaj 8)
Samo pišite, takve priče obožavam čitati!


Eto dokaza kako se i "teški" Zagi može odvuć pod oblake kad je termika dobra :)


Inače, skužio sam da su lastavice najbolji pokazatelj (ako ih ima). Čim se stvori terma tu su, čim nestane - odoše i one. Uz sve to su i zabavne za gledat :)
Title: Odg: Pomoć, kako da prepoznam termalni stup?
Post by: vedronebo on August 07, 2014, 09:26:57 pm
Evo danas izašao malo letjeti zagijem pogledam u nebo kad ono 3 ptičurine kruže u krug. Rek'o aj idem probati sa zagijem jedriti i ja s njima u krug i isključim motor i hop hop evo ga penje se i ja se nakačio na jednu ptičurinu gdje ona tamo i ja. Na kraju 3 termalna stupa na razmaku 70-ak metara, tako da sam samo pratio tu pričurinu dok ona nije otišla i onda sam nastavio još 20 min letjeti.

Izgleda da pticama ova promjena vremena pruža neki pokazatelj. Mislim da je miris u pitanju, ali nisam siguran (može biti i tlak, toplina...). Lijepo je čuti da i Zagi može uhvatiti termal. Možda bi mogla i ova moja daska da ju mogu tako visoko baciti. Ili da ima motor, ali to sam upravo želio izbjeći.

Quote
Naravno svako malo mi se desi da ispadnem iz stupa i onda moram sa motorom to vratiti. Zagi obično leti sa jednom batkom 10min ali danas sam letio oko 25min sa jednom batkom i još nije potpuno prazna ali počeo me boliti vrat pa sam sletio.

Ja to u šali zovem 'besplatni pogon', no jedan prijatelj (koji nije letač) me pita: "zar se to plaća?". Heh.  :D

Quote
Nevjerojatno iskustvo u jednom trenutku se kuhaš ni trunćice vjetra i onda koda te netko polije hladnom vodom, zapuše vjetar,to se dogodilo kada je jedan termalni stup prešao preko mene.


To sam osobno osjetio. Iako zna prevariti ako si uznojen a jače vjetar puhne. No ima razlike - točno ledeni zrak odjednom dođe, zadrži se nakratko, a onda opet topli ili topliji (izbjegavam reći baš 'vrući' zrak, jet to i nije pre-vruće).


No u trenutku kad osjetim taj topli zrak, dakle termal je već iza mene, a ja moram startat klizač u vjetar i odmah ga okrenuti nazad prema termalnom stupu koji je iza mene. Onaj tip što objašnjava (na YT), probao sam ubosti dvije štapine od 2.5 metara i gore bijelu traku (na svaki po jednu).


 Još uvijek ne kontam te vektore, kad se koji pokazivač okrene gdje? Uglavnom, kad dođe termika - to se okreće na sve strane. Kad nema termike, onda se vijore paralelno, manje ili više.


LP,
milan
---
Title: Odg: Pomoć, kako da prepoznam termalni stup?
Post by: vedronebo on August 07, 2014, 09:37:06 pm
Aaaaa, lijepi dan na livadi, jelda da je dobar osjecaj 8) 


Naravno da je lijep dan. Samo ponekad i sparan, a moji srčani problemi... ne bi se smio toliko naprezati, a opet - ne mogu odoliti.


Quote
Samo pišite, takve priče obožavam čitati!

Ma pisao bi ja o mom zadnjem (neuspjelom) pokušaju hvatanja termalnog stupa. Samo to bi onda ispala kuknjava. A valjda ću se i ja jednog dana moći pohvaliti uspješnim 'ulovom'. :)

Quote
Eto dokaza kako se i "teški" Zagi može odvuć pod oblake kad je termika dobra :)


Inače, skužio sam da su lastavice najbolji pokazatelj (ako ih ima). Čim se stvori terma tu su, čim nestane - odoše i one. Uz sve to su i zabavne za gledat :)


Ima nešto prije lastavica - raznorazni insekti. Ionako su prisutni, no kad je termal - nekako su naporniji, dosadniji. Počnu se lijepiti po meni. Nekakve mušice, osice, što ja znam, svega ima. A ubrzo se pojave lastavice, ali i odu čim mušice odu niz vjetar (valjda tim mušicama odgovara topli i vlažni zrak?!).


Tek pred sam kraj se pojave one velike ptičurine (kobci i slični grabežljivci), pa lete jako visoko - kad ih prvi puta primijetim visoko su. Bacim drugi pogled - jedva ih vidim koliko su visoko.


LP,
milan
---
Title: Odg: Pomoć, kako da prepoznam termalni stup?
Post by: spirit on August 09, 2014, 12:27:33 am
Slika sam ovo prije par dana sa izvora Cetine
termika u nastanku (već se razvila) sa južne strane Dinare
Title: Odg: Pomoć, kako da prepoznam termalni stup?
Post by: vedronebo on August 09, 2014, 01:06:35 am
Slika sam ovo prije par dana sa izvora Cetine
termika u nastanku (već se razvila) sa južne strane Dinare


Lijepo, lijepo.


Evo i ja danas snimio malo termike:


http://www.youtube.com/watch?v=2uFduNp_KHU (http://www.youtube.com/watch?v=2uFduNp_KHU)


I prekinuo snimanje, samo da bi kameru nosio na isprobavanje ove moje daske - danas napravio produžetke krila, sa svake strane po 1 decimetar kvadratni u nadi da će se duljina leta produžiti. Ništa od toga. Ne mogu je baciti višlje od nekih 5 metara. A i ono malo preostalog leta je tako-tako.


Jest da se pokušava podići na termici, ali istovremeno koči. Da je eruptirao vulkan ispod, možda bi se podigla. Dosta mi je više letećih dasaka i nakovanja... Dok ne smislim kako napraviti nešto pristojno... ne znam, valjda ću poludjeti. A znam da će me sutra opet vući na polje da isprobavam. Uh...


Današnje snimke,... nešto sam zeznuo na Mobius kameri; stavio na 25 fps da uštedim na memoriji, a ono Movie Maker zablesao pri svakom pokušaju da editiram video. Pokušao spasiti u virtualdub, a i on je zablesao nakon cca. 2 sata čekanja.


Danas sam prvi puta skidao letjelicu sa drveta, nisam se penjao nego sam sreća imao dvije letve od 2.5 metara koje koristim kao pokazivač smjera vjetra (sa krep trakama koje vijore...).


Sve u svemu - što dalje, to jadnije.


Bolje da sam ostao doma i snimio duži time lapse video, ovi oblaci su jednostavno prekrasni. Termika ispod, milina...


LP,
milan
---