Skip to main content

Topic: DIY 5,8GHz Helix Antena (Read 6308 times) previous topic - next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

DIY 5,8GHz Helix Antena

Nakon razgovora s Davorom i zaključka kako je Helical antena vrlo dobra za Video RX u kombinaciji sa skew circular-nom na VTX odlučio sam danas provjeriti dali imam sve što je potrebno da bi je sam izradio i gle vidi vraga imam sve  :)
Na netu sam potražio nekoliko gotovih riješenja i calc za istu ali na kraju odlučio sam se za ovu:

http://fpvlab.com/forums/showthread.php?982-DIY-5.8GHz-Helix

Antenna dimensions:
* Design frequency 5800MHz
* 8 turns
* Wavelength 0.23
* Internal diameter 17-17.5mm
* Wire diameter 1mm
* Coil spacing 11.8mm
* Reflector 40mmx40mm
* Wave Trap size 6.5mmx3.2mm
* Wave Trap spacing from feed point 2mm
* Feed point height 2.5mm (wire center), maintained over 1/4 turn

Izrada je trajala cijeli dan ali ono malo po malo jedan od razloga je što sam radio u jako malim tolerancijama, a morao sam napravit i valjak za namatanje spirale na koji sam obilježio putanju žice, mora biti promjera 16mm, tako da kada se žica skine unutarnji promjer poraste na malo iznad 17mm.
Na slikama se vidi kako je ispalo, sutra ako bude dobrog vremena ću je testirati vani na otvorenom.  8)
COME IN PEACE & GO IN ONE PIECE
Jeti DS16 Carbon Line & Electric Helis

Odg: DIY 5,8GHz Helix Antena

Reply #1
cool
dosta ti je 4-5 namota max, dobivas puno širi snop

Odg: DIY 5,8GHz Helix Antena

Reply #2
Znam, ali lakše ju je srezat nego nadoštiklat, jedino što ću zasad morat nišanit s glavom jer će ići direkt na cvike, ako se snop pokaže koliko toliko dobar ostavit ću je takvu pa da mogu kasnije eksperimentirat s ant trackerom ako se budem upustio u long range, negine mi razdvajanje RX-a i naočala, ant stalak, mehanika, elektronika i osd koji šalje telemetriju (puno volje i živaca)  8)
Za sada imam još 2 druge antene, među njima ona clover sa hobbykinga koja je dobra za 1-2km pa mogu kombinirati kad mi je šta po guštu.
Bude li ok vremena sutra ili ovih dana ću znati kako i šta dalje.
COME IN PEACE & GO IN ONE PIECE
Jeti DS16 Carbon Line & Electric Helis

Odg: DIY 5,8GHz Helix Antena

Reply #3
Odličan i precizan rad Frankycro: javi mi se na PP, pošaljem ti srebrnu žicu za max performanse. Obojeni metali su Ok za te frekve, željezo je neupotrebljivo, ali posrebrena žica daje mnogo bolje mjerne rezultate nego li obični bakar, u određenim slućajevima mjeri se i do 3dBi-a, a to je skoro 50% !

Damir

Odg: DIY 5,8GHz Helix Antena

Reply #4
Super, to volim kad ima prostora za napredak, da, srebro je logičan odabir za takvo nešto. Eh da ovo me podsjetilo, nisam naveo da sam koristio neki brutalan tinol neznam točno što je ali znam da je bez olova i da su ga koristili kada su lemili neke spojeve na radaru, a mi smo ga dobili da polemimo audio kablove za jedan studio u Osijeku, nadam se da će lem biti ok i za ovu antenu.
3db je jako puno, ali prvo da vidimo što može s bakrom  :)
COME IN PEACE & GO IN ONE PIECE
Jeti DS16 Carbon Line & Electric Helis

Odg: DIY 5,8GHz Helix Antena

Reply #5
Trebat ćeš i operatera za tu antenu.. :D :D


Odg: DIY 5,8GHz Helix Antena

Reply #6
Išao sam danas na let, poveo sam starog da bude operater, teško je dati recenziju antene nakon samo jednog leta, ali sasvim sigurno 40 stupnjeva snop je premal da bi se antena držala na glavi, posebno ako nisam tako daleko s modelom, na daljinama iznad kilometra samo drži glavu u tom pravci i sve 5, bit će i video jer je snimljeno sa zemlje, prekida je bilo ali najviše zbog toga što sam povremeno vrtio glavom nebi li vidio koliko je osjetljiva na pomak u određenim situacijama i daljinama od modela.
Nego imam jedan drugi problem, antena od VTX mi je svega par cm ispod modela i na zadnjoj strani frejma je (F450), sve je super dok idem od sebe, ali kad se na km i nešta okrenem prema sebi modelom i krenem prema sebi tada se znači model nagne prema meni i izgleda da zakloni antenu i tu video puca.

Dali je dobro stavljati između VTX i antene ovakvo nešto?
http://www.ebay.com/itm/2-SMA-male-to-female-Right-Angle-RF-connector-Adapter-/160519396105?pt=US_Radio_Comm_Coaxial_Cables_Connectors&hash=item255fb39b09

To bi mi omogučilo da izravnam kabl od spironet antene i da antena ide još par cm prema dolje a i bila bi bliže sredini modela.

Na slici je trenutna montaža

Ako bi to bilo ok dali možda netko ima tu s foruma taj SMA male to female Right Angle RF connector Adapter pa da nemoram naručivat s ebaya?
COME IN PEACE & GO IN ONE PIECE
Jeti DS16 Carbon Line & Electric Helis

Odg: DIY 5,8GHz Helix Antena

Reply #7
imam ja negdje kutne adaptere, moram provjeriti pa ti pošaljem
odrezi je na 4-4,5 namotaja i bit ce ti za 10, ja sa 4 pokrivam ispred sebe nekih 70 stupnjeva, na 1,5km slika odlicna sa 200mW, na MX22 imam Jeti sa telemetrijom i na toj daljini ulazi u fs ali slika ko i na 300m


Odg: DIY 5,8GHz Helix Antena

Reply #8
OK Davore čujemo se za kutni adapter, hvala.

Evo ga video, znam da kvaliteta slike nije nešt posebno ali ovo i nije areal foto već FPV  :), a ta meh za kameru trese sve u 16, mislim da ću mu skinit jednu os a ostavit samo pitch, koji je spojen preko naze pa kad dam gas naprijed da mi ispravi kameru, to je dobro ako se ne želi gledati u zemlju prilikom brzog letenja naprijed.

http://www.youtube.com/watch?v=rEo9x5tQt6I
COME IN PEACE & GO IN ONE PIECE
Jeti DS16 Carbon Line & Electric Helis

Odg: DIY 5,8GHz Helix Antena

Reply #9
Spremam se napraviti helix antenu, pa me zanima jedan parametar:
da li je duzina provodnika, koja je potrebna za jedan "pun namotaj" (namotaj od 360 stepena) jednaka talasnoj duzini, za koju se antena pravi?

Primer: koristeci kalkulator ( http://jcoppens.com/ant/helix/calc.en.php ) za recimo 5645 MHz dobijem sledece dimenzije:

Number of turns: 7
Wavelength: 53.1mm,
 Internal diameter: 18.1 mm,
Winding step: 12.2 mm,
Total conductor length: 407.8 mm

Total conductor length/Number of turns= 407.8/7= 58.257 mm
duzina provodnika za jedan namotaj je za 5,15 mm duza od talasne duzine.

Odg: DIY 5,8GHz Helix Antena

Reply #10
Spremam se napraviti helix antenu, pa me zanima jedan parametar:
da li je duzina provodnika, koja je potrebna za jedan "pun namotaj" (namotaj od 360 stepena) jednaka talasnoj duzini, za koju se antena pravi?

Primer: koristeci kalkulator ( http://jcoppens.com/ant/helix/calc.en.php ) za recimo 5645 MHz dobijem sledece dimenzije:

Number of turns: 7
Wavelength: 53.1mm,
 Internal diameter: 18.1 mm,
Winding step: 12.2 mm,
Total conductor length: 407.8 mm

Total conductor length/Number of turns= 407.8/7= 58.257 mm
duzina provodnika za jedan namotaj je za 5,15 mm duza od talasne duzine.


Dali je u toj formuli spomenuta debljina žice? Ona je isto tako bitna. To se zove faktor skračenja ili na eng. velocity factor.

LP
milan
---

Koliko sam ja razumio, taj izračun je takav da je finalna antena 5.15 mm duža... to mi nešto ne štima, trebalo bi biti kraće.

Odg: DIY 5,8GHz Helix Antena

Reply #11
Conductor diameterje 1mm (zaboravih napomenuti).

Nije duzina provodnika za jedan namotaj duza za 5.15mm, vec ukupna duzina provodnika, za 7 namotaja je duza za 5.15mm

Odg: DIY 5,8GHz Helix Antena

Reply #12
To vam je sasvim normalno, također treba obratiti pažnju na dielektričnost materijala koji podupire spiralu, prednost kod ove antene je to što ima dovoljno širok spektar, ali je zato nedostatak što ima veliku impedanciju pa je poželjno primjeniti neku od metoda za prilagodbu, evo recimo ova vam radi iz prve bez puno kemiljanja:
http://fpvlab.com/forums/showthread.php?982-DIY-5-8GHz-Helix
COME IN PEACE & GO IN ONE PIECE
Jeti DS16 Carbon Line & Electric Helis

Odg: DIY 5,8GHz Helix Antena

Reply #13
To vam je sasvim normalno, također treba obratiti pažnju na dielektričnost materijala koji podupire spiralu, prednost kod ove antene je to što ima dovoljno širok spektar, ali je zato nedostatak što ima veliku impedanciju pa je poželjno primjeniti neku od metoda za prilagodbu, evo recimo ova vam radi iz prve bez puno kemiljanja:
http://fpvlab.com/forums/showthread.php?982-DIY-5-8GHz-Helix

Hvala, frankycro. Ovaj način spajanja još nisam vidio. Dobro objašnjeno oko impedancije.

LP,
milan
---

Odg: DIY 5,8GHz Helix Antena

Reply #14
Conductor diameterje 1mm (zaboravih napomenuti).

Nije duzina provodnika za jedan namotaj duza za 5.15mm, vec ukupna duzina provodnika, za 7 namotaja je duza za 5.15mm


Ah tako. Onda je to u redu (valjda). S jedne strane, faktor skraćenja,... a ako bolje razmislim, kod "rotacije" - svaki sljedeći namotaj mora biti u nekoj "sinkronizaciji" (uvjetno rečeno).

LP,
milan
---