Skip to main content

Topic: Napuhana baterija (Read 5906 times) previous topic - next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Napuhana baterija

e ovako kupio sam u 2 mj bateriju turnigy 3s 5000 mAh (preko ebaya) pošto mi se to činilo kao najbolja solucija (bez carine i ostalih nameta), prije par dana sam si složio quad (ali ga još nisam stigao isprogramirati) samo sam provjerio dali svi motori rade. U nekoj strci sam otišao iz kuće i zaboravio na to da je baterija ostala spojena na quad tek drugo jutro vidim da se je baterija lagano napuhala. Sad me zanima dali je to glavni problem njezinog napuhavanja (premda mislim da nebi trebao biti)?

Odg: Napuhana baterija

Reply #1
Jednom kad ti resting napon na turnigy (a pogotovo nano tech) padne ispod 3V po čeliji počima proces oslobađanja plina unutar čelije koji ju tada napuhuje, takva čelija tada iako se može napuniti i balansirati s ostalima nije više pouzdana za multirotor zbog povečanog unutarnjeg otpora.
COME IN PEACE & GO IN ONE PIECE
Jeti DS16 Carbon Line & Electric Helis

 

Odg: Napuhana baterija

Reply #2
mislim da se više ta baterija ne može koristiti jer ne pokazuje nikakav napon.. Gdje bi to bilo najbolje odložit tu bateriju da se kojim slučajem ne zapali?

Odg: Napuhana baterija

Reply #3
Imam sličan problem čak na dvije baterije. jedna je baš turnigy.Jako sam pazio da se ne isprazne esc naštiman na cut off high punio sa 1c i nikad nisu radile duže od par minuta, nažalost još nisam vješt sa upravljanjem i obje su se blago "nadule". I dalje daju nominalnu struju 30-40 amp- Šta predlažete. Zakopati duboko i zabetonirati ili testirati i dalje letjeti?

Odg: Napuhana baterija

Reply #4
Ne može se zapaliti ako je ispražnjena blizu 0V, ali svejedno sadržava štetne tvari za zdravlje i okoliš, najbolje je odložiti u kontejner za baterije ali samo ako je 0v na svim čelijama.
Možeš provjeriti nekim univerzalnim instrumentom da ne kažem multimetrom napone čelija, možda ti je jedna čelija samo napirena i još k tome ako je blago promjenila polaritet to je naznaka da je ona stopirala strujni krug i možda spasila druge 2 čelije koje su naravno isto ispražnjene dobrano ali ako su u rangu od 1,5-3V normalnog polariteta ja bi ih lagano dizao sa 100mA (podesiš punjač na ni-mh baterije) dok ne dođu na 3,3V dalje bi nastavio punit normalno, neispravnu čeliju bi uklonio i ostavio si bateriju kao 2S možda posluži za nešto, ako je baterija bila nova i još ne formirana kroz par ciklusa moguče je da će 2 čelije raditi dobro, ali ako su sve 3 spale na 0V ništa od toga - čak i da napraviš oživljavanje baterije ta baterija će biti jako nestabilna i napuhivat će se svakim ciklusom još i više.
Imaš tu na forumu jako puno o LiPo baterijama pa proči malo oko sigurnosti i održavanju, čuvanju, punjenju, pržnjenju...
COME IN PEACE & GO IN ONE PIECE
Jeti DS16 Carbon Line & Electric Helis

Odg: Napuhana baterija

Reply #5
Imam sličan problem čak na dvije baterije. jedna je baš turnigy.Jako sam pazio da se ne isprazne esc naštiman na cut off high punio sa 1c i nikad nisu radile duže od par minuta, nažalost još nisam vješt sa upravljanjem i obje su se blago "nadule". I dalje daju nominalnu struju 30-40 amp- Šta predlažete. Zakopati duboko i zabetonirati ili testirati i dalje letjeti?

Za turnigy baterije je valjda normalno da se napuhnu, ja ih osobno ne preferiram, jučer sam vidio jednu nano tech-icu 8400mAh 3S 40C koja je odradila samo jedan ciklus i to na ribičkom brodiću gdje je bila pražnjena s mizernom strujom (s obzirom za koju je proizvođač deklarira (8,4A x 40C = 336A) i već se blago pozna na bateriji mekano zadebljanje, baterija radi normalno ali da su to kvalitetne čelije to se ne bi smjelo događat, šta bi bilo da smo je praznili sa 336A - ja osobno mislim da bi eksplodirala  :)
Turnigy baterije su u startu malo jeftinije, ali dugoročno puno skuplje, i mene su jednom skupo stajale kad sam ih kupio za jedan quadcopter i nakon 30 letova im se prepolovio kapacitet i napirile su se kao balon, a isto tako ih nisam praznio ni sa pola C rate-a (10000mAh 2S2S 40C) 400A, a nisam vukao iz njih ni 150A.
Od kada sam prešao na GensAce kao pogonske baterije a za periferije Zippy compact nemam takvih problema, imam gensice kojima sam dušu čupao i ništa im nije, unutarnji otpori korektni, preko 90 ciklusa još uvijek ne primječujem nedostatak kapaciteta i nenapuhuju se ni najmanje, ali iako sam im dušu vadio što se tiče C rate-a, nisam premašivao deklarirani proizvođačev C rate i nisam ih praznio ispod 3,65V po čeliji.
COME IN PEACE & GO IN ONE PIECE
Jeti DS16 Carbon Line & Electric Helis

Odg: Napuhana baterija

Reply #6
gdje kupuješ te baterije ja sam do sad naručivao sa HK ako ne smiješ stavljati link onda na mail molim te

Odg: Napuhana baterija

Reply #7
Multirotor.hr  :)
COME IN PEACE & GO IN ONE PIECE
Jeti DS16 Carbon Line & Electric Helis

Odg: Napuhana baterija

Reply #8
hvala!