Skip to main content

Topic: Pomoć. koju podlogu kod konstrukcije letjelice od balze? Pluto? Gdje kupiti? (Read 4828 times) previous topic - next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Pomoć. koju podlogu kod konstrukcije letjelice od balze? Pluto? Gdje kupiti?

Pozdrav, evo mog prvog kompleksnijeg lijepljenja bazle... i prvih problema.


Iako se činilo da će rezanje i brušenje biti najzahtjevniji posao, nakon rezanja, a prije brušenja... već sam naletio na problem. Naime, nacrt sam stavio na ravni karton (bar je izgledao ravno kad sam ga odrezao od kutije ot TV-a), no kako sam počeo lijepiti, sve skupa se počelo micati i uvijati. Nikako nisam uspio zalijepiti ravno i bojim se da ću neke spojeve morati kidati i ponovo lijepiti.


[attach=1]


Iako na prvi pogled sve izgleda u redu, na nekim djelovima se vidi neslaganje:


[attach=2]


Taj dio je dosta kritičan, pošto će ići relativno tanki profil krila. Dok sam bio zaokupljen sa 'uštimavanjem' zadnjeg dijela, nekako se prednji dio pomaknuo. Ljepilo se još nije osušilo, ali je spoj već dosta čvrst.


Zanima me gdje ima za kupiti (osim na eBay-u) plutenih ploča? Ili ima neki drugi materijal, čija je površina ravna, ali da se mogu pribadačama fiksirati balza prilikom sastavljanja?


Unaprijed hvala,


LP,
milan
---

Odg: Pomoć. koju podlogu kod konstrukcije letjelice od balze? Pluto? Gdje kupiti?

Reply #1
Obično se kao podloga za taj posao koristi daska od jelovine.
Pošto si iz Vinkovaca, pogledaj u Vinkopromu. Tamo ćeš pronaći lijepljene daske raznih veličina. Sve su upakovane u najlonu.
Najčešće za taj posao se koriste daske dužine 80 ili 120 cm, a širine 30-40 cm.
Sve su debljine 18 mm.
Pronađi jednu sa što manje čvorova i to je to.
Pribadače treba koristiti sa širokim glavama. Mogu se pronaći u raznim papirnicama.

Odg: Pomoć. koju podlogu kod konstrukcije letjelice od balze? Pluto? Gdje kupiti?

Reply #2
Obično se kao podloga za taj posao koristi daska od jelovine.
Pošto si iz Vinkovaca, pogledaj u Vinkopromu. Tamo ćeš pronaći lijepljene daske raznih veličina. Sve su upakovane u najlonu.
Najčešće za taj posao se koriste daske dužine 80 ili 120 cm, a širine 30-40 cm.
Sve su debljine 18 mm.
Pronađi jednu sa što manje čvorova i to je to.
Pribadače treba koristiti sa širokim glavama. Mogu se pronaći u raznim papirnicama.


Hvala puno, pogledat ću dali imaju. Ovo sa pribadačama sam na žalost primjetio tek kad sam dobrano iziritirao jagodice prsta, a to je tek nekoliko pribadača. Iako su mi jagodice već bile načete rezanjem balze raznim žiletima i skalpelima (zadnjom stranom) bez držača, pribadače su me dotukle. :)


LP,
milan
---





Odg: Pomoć. koju podlogu kod konstrukcije letjelice od balze? Pluto? Gdje kupiti?

Reply #4
...osnove gradnje sa raznim materijalima i raznim tehnikama uče se na tečajevima....samostalno je puno teže..

http://www.flyfreak.net/samogradnja/build-log-stojedinica/msg12897/#msg12897

i

http://www.flyfreak.net/samogradnja/build-log-stojedinica/msg14899/#msg14899

itd....


E, Damire... Puno ti hvala za ovo. Vidim sad da gledanje youtube-a nije uvijek najpoučnije (pogotovo sam krivo shvatio onaj dio sa pribadačama kroz balzu, a ne oko nje - tip je koristio neke super tanke pribadače).


No, prvo moram naći dobru podlogu na koju mogu ubadati pribadače.


Osim toga, vidim da ima još dosta savjeta. Recimo, nacrt ima samo lijevo krilo, a do sada nisam našao način kako da otprintam desnu stranu... nešto kao zrcalna slika. Jedino da nauljim nacrt, tako da se prozire... možda...


LP,
milan
---

Odg: Pomoć. koju podlogu kod konstrukcije letjelice od balze? Pluto? Gdje kupiti?

Reply #5
Recimo, nacrt ima samo lijevo krilo, a do sada nisam našao način kako da otprintam desnu stranu... nešto kao zrcalna slika. Jedino da nauljim nacrt, tako da se prozire... možda...
Eh..sada će ispasti da ja tebe.....štajaznam...ali odgovor na tvoje pitanje je u prvom linku gore: isprintaš nacrt na prozirnu foliju i okreneš ga naupako na podlozi.
Može se isprintati i na običnom papiru, ali se tada linie pojačavaju grafitnom olovkom i onda se nalakira prozirnim lakom..dobije se neka prozirnost..može se nakon sušenja pojačati flomasterom..ugl ima raznih načina.

Preko svega ide tanki najlon kao za vrečice da se ne lijepi za podlogu!

Kao podloga: jelova ploča...smrekova ploća...deblji stirodur (XPS).. a postoje tehnike gradnje i na tvdoj ploči (staklo, metalna ploča) ....

Damir

Odg: Pomoć. koju podlogu kod konstrukcije letjelice od balze? Pluto? Gdje kupiti?

Reply #6
Recimo, nacrt ima samo lijevo krilo, a do sada nisam našao način kako da otprintam desnu stranu... nešto kao zrcalna slika. Jedino da nauljim nacrt, tako da se prozire... možda...
Eh..sada će ispasti da ja tebe.....štajaznam...ali odgovor na tvoje pitanje je u prvom linku gore: isprintaš nacrt na prozirnu foliju i okreneš ga naupako na podlozi.


Ok, moram samo naći prozirne folije. Nije problem da ti sada mene... štajaznam, nego bi bio problem da ne pitam, a onda mi se avion u zraku raspadne, pa da onda ja sam sebe sam... štajaznam.


Quote
Može se isprintati i na običnom papiru, ali se tada linie pojačavaju grafitnom olovkom i onda se nalakira prozirnim lakom..dobije se neka prozirnost..može se nakon sušenja pojačati flomasterom..ugl ima raznih načina.


Ovo sa lakiranjem moram prvo probati na nekom papiru, da ne bi lak skupio ispis. Ionako moj printer ne valja - brlja pri ispisu, tj. kod poster opcije, crte se ne preklapaju i zakrivljene su - mora da je valjak oštećen (konusan, podebljan na sredini?). Onda moram ići kod nekoga da mi isprinta...



Quote
Preko svega ide tanki najlon kao za vrečice da se ne lijepi za podlogu!


Ok, taj dio sam skoro pogodio - najlon malo deblji. Nije loš iako je malo 'vijugav'. Nova 'najlonska' (polietilen zapravo) vreća od debljeg materijala.

Quote
Kao podloga: jelova ploča...smrekova ploća...deblji stirodur (XPS).. a postoje tehnike gradnje i na tvdoj ploči (staklo, metalna ploča) ....

Damir


Ovo je odlična ideja za stirodur. Imam baš jednu neiskorištenu XPS ploču. Nisam se ni sjetio odmah...


Usput, nije tako loše ni ispalo kako sam loše krenuo:


[attach=1]


Skoro sve je u ravnini, osim prve prečke i ove široke daske za pojačanje. Šablon baš i ne paše, ali da se to srediti:


[attach=2]


Malo neslaganje sa donje strane,


[attach=3]


I isto tako neslaganje sa gornje strane.


Sve u svemu, nije loše za prvi rad.


Još jednom hvala na savjetima.


LP,
milan
---

Odg: Pomoć. koju podlogu kod konstrukcije letjelice od balze? Pluto? Gdje kupiti?

Reply #7
ako nadješ dovoljno veliku metalnu ploču, onda se možeš pri konstrukciji pomagati i magnetima
MX-16S/Aurora9, Giles202, ASW28, PC9, Quad, Canary40
Building: ME-109, ExtraLeki 300, Mig-7

Odg: Pomoć. koju podlogu kod konstrukcije letjelice od balze? Pluto? Gdje kupiti?

Reply #8
ako nadješ dovoljno veliku metalnu ploču, onda se možeš pri konstrukciji pomagati i magnetima


Hvala za savjet, ali ću se ipak držati dobrih starih pribadača. Magneti znaju biti 'divlji'. :) Rade dobro na kratkim udaljenostima, ponekad predobro (balza je mekana, pa može biti kompresirana previše), ali loše na većim udaljenostima.


Vidim da ću morati napraviti neke pomoćne alate, kao što svi stolari imaju - jedino prilagođene ovom plemenitom drvetu. Balza je specijalna u svakom pogledu...


LP,
milan
---

Odg: Pomoć. koju podlogu kod konstrukcije letjelice od balze? Pluto? Gdje kupiti?

Reply #9
Ovdje  imas  primjer kako izgleda rad na jelovoj dasci 30x80 , svakako uzmi vecu 40x120 jer ces imati vise prostora, cijena je oko 40-setak kn, da bi ostala ravna dobro je ispod uljepiti 3-4 letvice od tvrdog drveta okomito na godove
ili zaljepiti na panel plocu ... naravno moguce je i bez toga ..

Lp Zoran
  

 

Odg: Pomoć. koju podlogu kod konstrukcije letjelice od balze? Pluto? Gdje kupiti?

Reply #10
Ovdje  imas  primjer kako izgleda rad na jelovoj dasci 30x80 , svakako uzmi vecu 40x120 jer ces imati vise prostora, cijena je oko 40-setak kn, da bi ostala ravna dobro je ispod uljepiti 3-4 letvice od tvrdog drveta okomito na godove
ili zaljepiti na panel plocu ... naravno moguce je i bez toga ..

Lp Zoran
  



Hvala na preporuci. Uzet ću i jednu i drugu dasku, ako financijska situacija dozvoli. Isto tako i one obojene špenadle. No, za sada sam uspio malo bolje složiti elemente na komadu stirodura (XPS), 5 cm debljine, 60x125 cm širina/dužina. Malo je prevelik za ovakav rad, jer mi je stol u radionici krivo okrenut (a stirodur je onda popreko stola), pa onda moram optrčavati okolo i zapinjati za sve i svašta. A opet mi ga žao rezati, jer to je onaj famozni plavi stirodur (trebat će jednog dana za neki profil, za nešto drugo).


Naravno, kako slijede veće konstrukcije, duže/šire krilo - tako će trebati i veća površina. U svari, da sam sad imao pripremljene elemente, bolje imati više podloga - dok se jedan dio konstrukcije 'odmara' tj. čeka se na sušenje ljepila, može se započeti sa sastavljanjem nekog drugog dijela. A i stol moram učvrstiti da se ne klima, sada ne smijem pipnuti stol, da se ovi utezi na slikama dolje ne poruše.


Evo par slikica:


[attach=1]


[attach=2]


[attach=3]


Sada je daleko lakše raditi na podlozi koja se ne uvija kao karton.


LP,
milan
---

 

  Quick Reply

Warning: this topic has not been posted in for at least 120 days.
Unless you're sure you want to reply, please consider starting a new topic.

Note: this post will not display until it's been approved by a moderator.